Εκλογές 2012 Β' Γύρος

Προσωπικα με αυτες τις εκλογες ασχοληθηκα πολυ. Διαβασα πολλες δεκαδες αρθρα απο ολες τις πλευρες, ειδα εκπομπες ,συζητησα με κοσμο. Δεν ειμαι ο Αινσταιν αλλα ενταξει δυσκολα θα με πει καποιος χαζο. Τελικα να μην στα πρηζω κατεληξα στην επιλογη που κατεληξα. Την ακρως αντιθετη απο αυτη που επελεξες εσυ. Και εσυ αντιστοιχα και αλλοι πολλοι σαν και σενα καναν την αντιστοιχη φανταζομαι αναζητηση και κατεληξαν στον ΣΥΡΙΖΑ. Δεν πρεπει να σεβαστω εγω το συμπερασμα που εβγαλαν; Ειμαι 100% σιγουρος οτι ανθρωποι πιο εξυπνοι και πιο διαβασμενοι απο μενα κατεληξαν σε ΣΥΡΙΖΑ και αλλοι τοσοι σε ΝΔ η Μανο. Μην ξεχνας οτι ειναι και θεμα ιδεολογιας και φιλοσοφιας γενικοτερα. Ας σεβαστουμε λοιπον τη επελεξε η πλειοψηφια

Μα είναι στατιστικό το ζήτημα, καθαρά, μη λες ‘άλλοι τόσοι’, γιατί στατιστικά, η πλειοψηφία αυτών που έχουν βγάλει έστω γυμνάσιο (ή δημοτικό?, δε θυμάμαι), ψήφισε με μεγάλη διαφορά σύριζα.

Το ότι ψήφισες νδ εσύ δε σε κάνει χαζό, ούτε αγράμματο. Κάνει την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ αυτών που ψήφισαν αγράμματη στα χαρτιά όμως, που θα πω εγώ ότι ψήφισαν με τελείως διαφορετικά κριτήρια από ότι εσύ.

Επίσης, εσύ μπορείς να σέβεσαι ότι θες, κι εγώ υπό μία έννοια το σέβομαι, δε καταγγέλω το αποτέλεσμα. Αυτό δε σημαίνει ότι θα πω ‘αυτό ψήφισε ο σοφός ο λαός, αυτό θέλει, πάμε για άλλα’.

Και εσύ άμα έβγαινε ο Τσίπρας θα έλεγες πιθανότατα ‘οι βολεμένοι του πασοκ και αυτοί που φάγαν την ελπίδα με το κουταλάκι τον ψήφισαν’. Το είπατε προεκλογικά κατά μία έννοια. Με γεια σας με χαρά σας.

Όταν αναφέρεσαι σε στατιστικά δίνε και κανένα λινκ να έχουμε να παίζουμε. :wink:
Με αυτή την νέα καραμέλα που πάει να συναρτήσει την ψήφο με την μόρφωση θα μπορούσα πολλά να γράψω αλλά δεν θέλω ούτε να γίνω κακός σε προσωπικό επίπεδπ με χρήστες που την επικαλέστηκαν ενώ μας έχουν κάνει ποστς για το πόσο βαριά τους έχουν πέσει αυτά τα 7 χρόνια που παλεύουν να τελειώσουν κάποιο ΤΕΙ, ούτε να ποστάρω στο φόρουμ προσωπικές πληροφορίες δικές μου ή άλλων χρηστών που γνωρίζω καλά και μπορεί να χρησιμοποιηθούν κακοπροαίρετα από κανένα τσουτσέκι (έχουμε και από αυτά δυστυχώς). Έτσι και αλλιώς υπάρχει κάτι το παιδιάστικο στο “να βγάλουμε έξω τα βιογραφικά μας να τα μετρήσουμε” :smiley:
Θα περιοριστώ λοιπόν στο να γράψω για την ώρα πως στατιστικά του τύπου “65% -τυχαίο το ποσοστό- ανάμεσα στους απόφοιτους ΑΕΙ ο συριζα” δεν λένε την πλήρη αλήθεια: Γιατί δεν μπορούμε να βάλουμε όλα τα ΑΕΙ στο ίδιο τσουβάλι όταν κάποια από αυτά δεν παράγουν παρά “αδιόριστους” που φυσικά και έχουν ανάγκη ένα κόμμα “κλειδοκράτορα” του δημοσίου για να ελπίζουν να βρουν δουλειά…
Εκεί δεν είναι θέμα μορφωτικού επιπέδου αλλά "ωφελιμισμού"
Χωρίς να παραγνωρίζω πως μπορεί ο συριζα να είχε και καλά ποσοστά ανάμεσα στους αποφοίτους των “δυνατών” ΑΕΙ (γνωρίζω και τέτοιους από εδώ μέσα που δυστυχώς ψήφισαν συριζα…) , εκεί πάμε στην διαφωνία μου με τον Chrisp για την κυριαρχία της αριστεράς στα πανεπιστήμια…

Ωραία. Άρα εσύ πιστεύεις (φαντάζομαι) πως “η πλειοψηφία των κομματόσκυλων και των πιστών ψηφοφόρων” της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ ήταν περιπτώσεις που επιθυμούσαν κάτι πέρα από την επιβίωση. Δηλαδή ψήφιζαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ για να πάρουν από το ελληνικό κράτος προνόμια/λεφτά/εξουσία που δεν άξιζαν…

Μιας και δεν είσαι παράλογος, για θύμισε μου γιατί υποστηρίζεις το να μην απολυθεί κανείς από το δημόσιο, τα πάντα να μείνουν ως έχουν και να προσληφθούν ακόμη περισσότεροι; :roll:

Δεν τρολάρω, καλά καλά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό - η ηλικία βλέπεις. Αλλά προσπαθώ να σου δείξω κάποια απλά πράγματα που προσπαθείς να τα αγνοείς σε εσένα όταν δείχνεις πολύ καλά να τα θυμάσαι ή και να τα εφευρίσκεις σε άλλους.

Πάμε λοιπόν:

  1. Γεγονός: Ψηφίζεις - στηρίζεις ένα κόμμα που δε σε αντιπροσωπεύει και το οποίο το υποτιμάς ως πολιτική ύπαρξη. Συμπέρασμα: Προδίδεις τις ιδέες σου εξαιτίας του φόβου σου για την Αριστερά
  2. Γεγονός: Όταν οποιοσδήποτε από εμάς, ακόμα και όταν δεν είναι στην ιδεολογία του η ύπαρξη και στήριξη ενός αστικού τύπου κράτους όπως του σημερινού, στηρίζει τις εξουσίες και τα δικαιώματα του κράτους απέναντι στη λαίλαπα του ιδιωτικού κεφαλαίου ως το “λιγότερο κακό”, τον αναγάγεις σε κρατιστή. Συμπέρασμα: Όταν εσύ, στην ίδια ακριβώς λογική του “λιγότερο κακού” στηρίζεις ένα κόμμα με κατεξοχήν πελατειακές βλέψεις για το κράτος, είσαι εξίσου “κρατιστής”.
  3. Γεγονός: (συνέχεια του προηγούμενου), Κάποιος που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ ακριβώς στη λογική ότι ο Σαμαράς θα καταστρέψει τη χώρα οπότε καλύτερος ο ΣΥΡΙΖΑ μήπως σώσει και κάτι (την αντίστροφη δηλαδή από τη δική σου), είναι κατά την άποψή σου χαραμοφάης και τεμπέλης που έχει συνηθίσει να βολεύεται και δε θέλει να αλλάξει τίποτα. Συμπέρασμα: Το αφήνω ανοιχτό για το τι κάνει εσένα (η δική σου λογική και όχι η δική μου) το ότι ψήφισες ΝΔ
  4. Γεγονός: Συνέβαλες στο να βγει πρωθυπουργός ο Σαμαράς. Το ήξερες από πριν ότι αυτός θα ήταν πρωθυπουργός, δεν πιστεύω ότι σου ήρθε σαν έκπληξη. Συμπέρασμα: Είναι ο πρωθυπουργός που επέλεξες να έχουμε ως χώρα.
  5. Γεγονός: Όσοι ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ είναι υπόλογοι απέναντι όλων των υπολοίπων που προσπάθησαν να καταντήσουν τη χώρα Βενεζουέλα χωρίς το πετρέλαιο. Συμπέρασμα: Είσαι εξίσου υπεύθυνος για ό,τι καταντήσει τη χώρα η ΝΔ

Αν έχεις αντίρρηση κάπου σε αυτά, πες μου.

Σε κάθε περίπτωση επείδη το θέμα δεν είναι προσωπικό και δε χρειάζεται να κουράζουμε το φόρουμ με μια προσωπική περίπτωση δε θα το συνεχίσω. Το point που θέλω να κάνω, και είναι νομίζω καλό παράδειγμα η περίπτωσή σου, είναι πως το κράτος - προστάτης του κεφαλαίου είναι μία βολική λύση στην οποία πάντα καταφεύγουν οι νεοφιλελέυθεροι όταν οι νεοφιλελεύθερες ιδέες τους τους βάζουν σε μπελάδες. Είτε πρόκειται για άμεσες ενέργειες όπως η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών είτε για έμμεσες όπως η στήριξη των κατάλληλων παρατάξεων.

sorry για το μπάσιμο που κάνω. Ο mule δεν χρειάζεται συνήγορο (τα λέει και καλύτερα από μένα) αλλά η λογική σου μου προξένησε το ενδιαφέρον:

Πάμε λοιπόν:

  1. Nαι δυστυχώς. Αυτό το παραδέχεται ο Μule και το θεωρεί αναγκαίο κακό. Γιατί το επαναφέρεις;
  2. Πιο κρατικίστικη επιλογή ποιά είναι; Ο ΣΥΡΙΖΑ ή η ΝΔ; Ο Mule επέλεξε την λιγότερο κρατικίστικη λύση από τις δυνατές να ασκήσουν εξουσία στην Ελλάδα. Σίγουρα δεν θα ήθελε ο Μule να συντελέσει και αυτός ώστε να βγει ο Τσίπρας και να ξανακρατικοποιήσει την Ολυμπιακή
  3. Αυτό που αφήνεις ανοικτό είναι το θέμα. Κλείσε το λίγο για να καταλάβουμε τι θέλεις να πεις.
  4. Είναι ο πρωθυπουργός που επέλεξε γνωρίζοντας ότι οι επιλογές του είναι αυτός ή ο Τσίπρας. Αν με την ψήφο του υπήρχε πιθανότητα να βγει π.χ. ο Μάνος φυσικά θα τον επέλεγε. Αλλά μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.
  5. Εντάξει αν μας καταντήσει ο Σαμαράς κάτι χειρότερο από τη Βενεζουέλα χωρίς πετρέλαιο τότε ναι θα είναι υπόλογος και ο Μule. Mάλλον και εγώ γιατί δεν ψήφισα Τσίπρα ώστε να αποτρέψει Σαμαρά. Μάλλον και εσύ για τον ίδιο λόγο.

να κάνω μια αφελή ερώτηση περί δημοσίου ;

αυτή τη στιγμή έχουμε 1,3 εκ ανέργους, χωρίς να υπολογίζουν μέσα φαντάρους κ ελευθερους επαγγελματίες (μηχανικούς, δικηγόρους κτλ) που ζουν με τα λεφτά των γονιών τους…

έρχεται ο μιουλ κ απολύει άλλους 400 χιλ.

με 1,7 εκ ανέργους αντιλαμβάνεστε οτι γινόμαστε Μεξικό ; Θα βγαίνεις από το παρκινγκ του σπιτιού σου, θα πηγαίνεις καρφί στο παρκινγκ του Συντάγματος, Γλυφάδα, ΒΠ ή σε όποια περιοχή υπάρχει αστυνομία, και θα ζεις σε γκέτο για τους “έχοντες εργασία”. με τόσο κόσμο άνεργο, αντιλαμβάνεστε ότι θα σε ληστεύουν οι Ελληνες στον δρόμο ;

Μα ρε συ μέσα από τις απολύσεις θα έρθει η ανάπτυξη, τι είναι αυτά που λες;

@crabsody, θα σου απαντήσω συνολικά όταν απαντήσει και Μιουλ, αν και νιώθω ότι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα.

πέραν του ειρωνικού του πράγματος (το οποίο ξέρεις πως συμμερίζομαι), υπάρχει κάποιος που το στηριζει αυτο ? μπορει να εχει γραφτει κ να το εχω χασει…

Χμμμ, ενδιαφέρον! Το έχεις συνήθειο να βάζεις στον συνομιλητή σου λόγια που δεν έχει πει ή το κάνεις τώρα καταλάθος? :roll: Άμα μου δείξεις μισό ποστ μου που να λέει κάτι τέτοιο θα σου πω το μυστικό της αιώνιας νιότης :slight_smile:
Υποθέτω λοιπόν ότι επειδή δεν έχω εκφράσει ποτέ μια τέτοια γνώμη, παίρνεις σαν δεδομένο ότι ισχύει αυτό που λες επειδή ψήφισα τσίπρα. οπότε λογικά πρέπει να είμαι κι εγώ “βολεμένος που δε θέλει να αλλάξουν τα πράγματα”. σωστά ή κάπου το χάνω??

montecristo δεν είμαι οικονομολόγος αλλά νομίζω με μια πρόσθεση δεν κάνεις οικονομικές αναλύσεις. Κατ’ αρχήν αν απολύσεις δημοσίους υπαλλήλους η οποίοι δεν παράγουν κάτι αμέσως τα τζάμπα αυτά χρήματα μπορείς να τα κάνεις φοροαπαλλαγές. Ξέρεις πόσες επιχειρήσεις κλείνουν κάθε μέρα απολύοντας κόσμο. Το 1 εκ ανέργων στον ιδιωτ.τομέα δεν ήρθε από τον ουρανό. Άποψη μου είναι ότι δεν μπορείς να πληρώνεις κάποιον που δεν παράγει τίποτα. Πόσο μάλλον όταν η Ελλάδα ΔΕΝ τα έχει!!! Για να πληρώνονται οι δ.υ. που αναφέρεις το κράτος μπαίνει μέσα. Οι φόροι ανεβαίνουν, επιχειρήσεις κλείνουν και στραγγαλιζεται η οικονομία. Να σου κάνω και εγώ ένα απλό και λίγο ακραίο ερώτημα. Πιστεύεις ότι αν προσλάβουμε αύριο 1 εκ δ.υ. θα λυθεί το πρόβλημα; Αν απαντήσεις όχι τότε πές μου πόσους πιστεύεις περίπου ότι αντέχουμε να προσλάβουμε επιπλέον.

να διακόψω λίγο την συζήτηση σας που δεν βγάζει πουθενά και να ρωτήσω κάτι.
υφυπουργός εργασίας ειναι ο νικολοπουλος?!
γαμημένο χιούμορ. δεν λείπεις απο πουθενά

*άργησα αλλά τώρα το παρατήρησα

**αντε να φτάσουν οι άνεργοι 2 εκατομμύρια να έχουμε φοροαπαλλαγές…

αν εννοείς τις απολύσεις στο δημόσιο…εγώ

όχι σαν εκδίκηση προς τους Δ.Υ. αλλά στο πλαίσιο αναδιάρθρωσης του δημοσίου. Όπου υπάρχουν αργόμισθοι να πάνε στο καλό και όπου υπάρχουν άχρηστες υπηρεσίες που δημιουργήθηκαν για να βολευτούν κάποιοι να κλείσουν. Να επανεξεταστούν οι ΔΕΚΟ που μπαίνουν μέσα και να εξορθολογιστούν τα έξοδα/μισθολόγια. Εσύ δουλέυεις σαν σκύλος για πχ 1000? και κάποιος ΔΥ παίρνει αβασάνιστα 2.000?. Τα παράδειγμα με υπάλληλο της ΔΕΥΑ που παίρνει 3.000? και μετράει τα ρολόγια παραείναι ενδεικτικό.

crimson προτείνεις να προσλάβουμε τους 1 εκ. ανέργους στο δημόσιο για να μην έχουμε ανεργία;

δεν απαντας…

ας προσπαθησω να απαντησω εγω

προσωπικα πιστευω πως το δημοσιο πρεπει να μειωθει (καπου εδω τελειωσε η φιλια μου με μανδρακα).

το θεμα ειναι πως κ ποτε. πρωτα φτιαχνεις δουλειες, κ μετα διώχνεις κοσμο. σε μια κοινωνια που εχει ηδη γονατίσει απο την ανεργια, δεν εισαι καουμπόης Στέφανος Μάνος να μιλας σε εκατοντάδες χιλιάδες απολυμένους, λες και είναι οι κόκκοι της άμμου. δεν βλεπω πως οι απολυσεις θα φερουν δουλειες. γιατι οταν δεν εχεις μισθους, δεν εχεις κ καταναλωτες. πως θα ανοιξει μια νεα επιχειρηση, εστω με χαμηλους συντελεστες φορολογιας. να πουλησει σε ποιον ? στον ανεργο ή σε αυτον που κρατάει τα λεφτά του στο σπιτι για οταν “χάσει την δουλειά του”.

το σενάριο των εξαθλιωμένων Ελλήνων που σε ληστεύουν στον δρόμο, δεν ειναι τοσο μακρινο. κοιτάξτε Μεξικό. θέλετε να ζείτε σε μια τέτοια χώρα, που θα έχει “μικρο δημόσιο τομέα” ? και φυσικά δεν πάω καν στο επιχειρημα της Ισπανιας: μικρο δημοσιο ειχε κ τωρα έχει κ ΔΝΤ. τι λάθος έκαναν εκεί; ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ ?

απαντησε κ εσύ όμως ε

ναι αλλα εδω μας λες οτι σε περιπτωση κυβερνησης ΣΥΡΙΖΑ θα ειμαστε σαν

Εντάξει αν μας καταντήσει ο Σαμαράς κάτι χειρότερο από [U][B]τη Βενεζουέλα χωρίς πετρέλαιο[/B][/U] τότε ναι θα είναι υπόλογος και ο Μule.

και την χρησιμοποιεις ως μετρο συγκρισης για να κρινουμε την κυβερνηση Σαμαρα?
:?

το θέμα της κριτικής του mandrake προς τον mule και τους λιμπερτάριανς, crabsody, δεν είναι ο κρατισμός καθαυτός, αλλά τα δυο μέτρα και τα δυο σταθμά που χρησιμοποιούν όταν έρχεται η ώρα να σχολιάσουν δυο ίδιους τρόπους σκέψεις προερχόμενους από διαφορετικές κατευθύνσεις. κοινώς, αυτό που λέει ο μαντρέηκ, είναι πως ο mule αναγνωρίζει στον εαυτό του το δικαίωμα να επιλέγει το μη χείρον βέλτιστον, αλλά όχι και σε αυτούς που προέρχονται από την άλλη μεριά του δρόμου. αν θες να υποστηρίξεις τον mule, να το κάνεις σε αυτό το επίπεδο, να δείξεις δηλαδή πως δεν έχει αυτή την άποψη για τους ψηφοφόρους του σύριζα ή όποιους άλλους.

το θέμα που αφήνει ανοιχτό είναι ότι το ότι ψήφισε νδ τον κάνει κρατιστή, ρατσιστή, υπέρμαχο του κεφαλαίου σε βάρος των ασθενέστερων, υπέρμαχο της αναξιοκρατίας, κατά των ατομικών ελευθεριών διάφορων μειονοτήτων και γενικά ό,τι έρχεται (ή, σωστότερα, ό,τι θα έρθει) πακέτο με τη νδ. όλα αυτά βάσει αυτού που λαμβάνει ως γεγονός στη λογική του mule ο mandrake.

αν πέρνεις ευθύνες βάσει ψήφου, όσοι ψήφισαν νδ θα είναι υπόλογοι για οτιδήποτε μας καταντήσει αυτή κι όχι μόνο στην περίπτωση που μας καταντήσει χειρότερα από βενεζουέλα, γιατί δεν μπορείς να πάρεις ως δεδομένο κάτι που δεν έχει συμβεί άρα δεν είναι δεδομένο αλλά απλή υπόθεση για το τι θα μπορούσε να συμβεί.

πάντως δεν είπε κανένας πως οι απολύσεις θα φέρουν νέες θέσεις εργασίας

το θέμα είναι απλό. έχεις; τους πληρώνεις. δεν έχεις; τους στέλνεις σπίτια τους.
όσο σκληρό και αν ακούγεται γιατί θα πρέπει να πληρώνω εγώ κάποιους να κάθονται; Για να μην γίνουμε Μεξικό; (ακραίο σενάριο)

Αλλά επειδή την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα, ας συνοψίσω στο πως ΜΟΝΟ οι απολύσεις θα κάνουν μια τρύπα στο νερό.

Έχει ξαναγίνει το ερώτημα.

Η νεοφιλελεύθερη θεώρηση υποστηρίζει ότι με περιορισμό του κράτους (δηλαδή μείωση δ.υ., πιθανές ιδιωτικοποιήσεις και ίσως περιορισμό της κοινωνικής πρόνοιας), θα γίνει εφικτή μια φορλογική ελάφρυνση του κεφαλαίου, καθώς και συμπίεση του εργατικού κόστους και ΒΟΥΑΛΑ! θα έρθουν επενδυτές από εσωτερικό και εξωτερικό, θα ανοίξουν δουλειές, συνεπώς θα έρθει και η ανάπτυξη και αυξηθούνε πάλι μισθοί, επίπεδο ζωής και τα ρέστα.

Ωραία όλα αυτά, αλλά εδώ προκύπτουν ακόμη περισσότερα ερωτήματα/απορίες/παρατηρήσεις που φοβάμαι ότι δεν έχουν απάντηση:

  1. Περί ιδιωτικοποιήσεων:

Γενικά και αόριστα μιλάνε όλοι, να γίνουν ιδιωτικοποιήσεις. Η δε τρόικα αν θυμάμαι σωστά είχε θέσει και στόχο ιδιωτικοποιήσεις που θα αποφέρουν 50 δις σε βάθος κάποιων ετών. Στο προκείμενο όμως, κανείς δε συζητά πρώτον τι μπορεί να ιδιωτικοποιηθεί και δεύτερος ποιος μπορεί να θέλει να το αγοράσει. Μήπως προέκυψαν ενδιαφερόμενοι και τους αποτρέψαμε? Δεν ξέρω, δεν άκουσα κάτι…

  1. Περί απολύσεων:

Εδώ υπάρχουν δύο παράγοντες.

Πρώτον, μεγαλύτερη ανεργία = μεγαλύτερη κοινωνική έκρηξη. Οι φιλελεύθεροι αγνοούν πλήρως οτιδήποτε ξεπερνάει συναρτήσεις, γραφικές παραστάσεις και νούμερα. Η κοινωνική έκρηξη θα οδηγήσει σε ακραίες εξάρσεις βίας και θα μπορεί να αντιμετωπιστεί μονάχα με κάποιου είδους ολοκληρωτικο καθεστώς. Και κάπου εδώ ο φιλελευθερισμός φτιάχνει την τέλεια αντίφασή του.

Δεύτερον, το δημόσιο που ήδη υπολειτουργεί (όποιος χρησιμοποιεί ΜΜΜ πχ κάτι θα έχει διαπιστώσει -δε μπαίνω καν σε χωράφια υγείας) θα υπολειτουργεί ακόμα περισσότερο. Έτσι κι αλλιώς όμως, εγώ είχα ανεβάσει πριν λίγο καιρό ένα άρθρο από οικονομικό blog (έγκριτων αμερικάνων -και μη αριστερών- οικονομολόγων) που υποστήριζε πως δεν υπάρχει σύνδεση μετάξη ποσοστού δ.υ. και κατα κεφαλήν εισοδήματος βασιζόμενο σε κάποιες στατιστικές παρατηρήσεις. Συνεπώς δε μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα ότι λίγοτεροι δ.υ., μεγαλύτερη ανάπτυξη.

  1. περί φορολογικής ελάφρυνσης:

Μπορεί η κερδοφορία των επιχειρήσεων να φορολογείται με 40% αλλά υπάρχουν τόσες ρυθμίσεις και παραθυράκια (δεν αναφέρομαι καν σε παρανομίες) που τελικά καταλήγει να συνεισφέρει ελάχιστα στα φορολογικά έσοδα του κράτους. Νομίζω πρόσφατα βγήκε μια αποτίμηση που αναφέρει ότι η συντριπτική πλειοψηφία προέρχεται από φορολογία εισοδήματος.

Επομένως το πρόβλημα του ιδιωτικού τομέα μάλλον δεν είναι η φορολόγηση παρά η ύφεση και η μειωμένη ζήτηση. Και αν μου πει κάποιος ότι “ναι, αλλά αν διώχναμε 2-3 δ.υ. εσύ θα πλήρωνες λιγότερο φόρο και θα είχες περισσότερα χρήματα να ξοδέψεις”, του απαντώ πως οι 2-3 απολυμένοι δ.υ. θα κόψουν την WIND (στην οποία μπορεί να εργάζομαι εγώ) και η WIND λόγω περιορισμένων εσόδων θα κόψει τον δικό μου μισθό ή θα με απολύσει κιόλας.

Και άλλα μπορούμε να πούμε, αλλά το κλείνω εδώ προς το παρόν.

Ρε συ monte τα λεφτά αυτά που δίνεις στον δ.υ. που δεν δουλεύει και πάει και τα καταναλώνει (όποτε το κάνει γιατί είναι δύσκολο να καταναλώσεις τους μισθούς που παίρνουν στελέχη σε διάφορες ΔΕΚΟ) ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ!!! Τα δανείζεσαι!!! Δεν βγαίνεις πώς να το πω. Τί προτείνεις δηλαδή. Να συνεχίσουμε να δανειζόμαστε για να πληρώνουμε δ.υ. που κάθονται για να μπορούν να καταναλώνουν; Και από ποιους να δανειστούμε; ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΖΟΥΝ ΠΛΕΟΝ. Ή μας λένε ότι για να μας δανείσουν θα πρέπει να εφαρμόσουμε το μνημόνιο. Το οποίο μιλάει για απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων, αποκρατικοποιήσεις και μείωση δ.υ. και μέσω του περίφημου λόγου 1 προς 5

Υ.Γ: Ενδιαφέρον συζήτηση αλλά λόγω δουλειάς πρέπει να αποχωρήσω. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε. Τουλάχιστον καταλάβετε και το δικό μας σκεπτικό. Και εμείς έχουμε μια λογική. Ίσως τελικά να έχετε δίκιο εσείς. Όλοι το καλό της Ελλάδας θέλουμε στην τελική.