Εκλογές 2012 Β' Γύρος

οχι φυσικά. με τίποτα.
αλλά δεν προτείνω να διώξουμε κάτι εκατοντάδες χιλιαδες και να λέμε οτι θα υπάρξουν φοροαπαλλαγές για τους υπολοίπους. εκτός του οτι ειναι αυθαίρετο το συμπέρασμα, η αγορά με το που θα δει κάτι χιλιαδες αυτόματα να παίρνουν διαζύγιο με τον μισθό τους, θα κλάψει με μαύρο δάκρυ. αυτή την στιγμή δεν υπάρχει καμιά προοπτική να διώξεις 120-150 χιλιαδες δ.υ. και αυτοί να τα καταφέρουν.
με την απόλυση 150 χιλιάδων που επηρεάζουν 3-3.2 άτομα μιλαμε μέσα σε λίγο καιρό για μισο εκατομμύριο που θα αλλάξουν οι ζωές τους. βάλε και το 400χιλιαρο που χάνουν την δουλεια τους κάθε χρόνο πλέον. μιλαμε για ζούγκλα. και ξαναλέω. με καμία προοπτική

επίσης το πως αυτοί που δημιούργησαν θέσεις φαντάσματα για να βάλουν κάθε καρυδιάς καρύδι , ειναι αυτοί που θα διώξουν τους ίδιους που κάθονται και ξύνονται και αυτούς που παίρνουν 3 φορές τον μισθό που αξίζουν,και οχι τους ικανούς και τους σωστά προσληφθέντες είναι κάτι το ακατανόητο.

επίσης. νικολοπουλος :lol:

μπολύζε, λέγεται και κοινωνική αλληλεγγύη

και ξαναγραφω πως κ εγω πιστευω πως το δημοσιο πρεπει να μικρυνει

οι απολυσεις που γραφετε ολοι τοσο ανετα (φυσικα γιατι δεν αναφερονται σε εσας) θα φερουν

  • 1,7 εκ ανεργους
  • πίεση σε εσας κ τις δουλειές σας, οι οποιοι θα δινετε κωλο για να μην γινετε 1,7 + 1. ωράρια; μπαη μπαη; περικοπές ; τι αλλο μπορεις να κανεις ;
  • κατανάλωση; σε τι ; ηδη οποιος εχει λεφτα, σκεφτεται να τα ξοδεψει, γιατι λεει “θα εχω τον χειμώνα”?
  • εγκληματικοτητα. ηδη βλεπετε στους δρόμους Έλληνες να πεινάνε. δεν ξέρω αν μενετε σε καστρα κ επαυλεις, εγω τους βλεπω…

απλα οπως λεει κ ο μαδρακας, το “συστημα” θελει να νιωθεις πως ο εχθρος ειναι ο αλλος, ο εργαζομενος στο δημοσιο, κ οχι ο Ακης, η τροικα κτλ κτλ

Με έχεις παρεξηγήσει, δεν έχω κάποιο φετιχισμό με το δημόσιο. Να μειωθούν τα έξοδά του, εννοείται. Ακόμα και τα λειτουργικά που αντιστοιχούν σε μικρότερο ποσοστό των δαπανών του σε σχέση με άλλες δαπάνες. Αλλά πώς και με ποιο τρόπο; Η λογική “απολύω κόσμο και δε με νοιάζει τι θα πάθουν ούτε αυτοί ούτε η υπόλοιπη κοινωνία” είναι και κοντόφθαλμη και δε λαμβάνει υπόψη ότι μιλάμε για ανθρώπους και όχι αντικείμενα και δεν οδηγεί και σε λύσεις.

Επίσης για κάποιο λόγο πιστέυουμε ότι πληρώνουμε ΜΟΝΟ τους ΔΥ και όχι τους ΙΥ. Δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό. Δηλαδή αν μία τράπεζα (λέω τώρα) απολύσει το μισό της προσωπικό και μειώσει το λειτουργικό της κόστος αντίστοιχα, δε θα μπορεί να μου προσφέρει εμένα καλύτερα επιτόκια στα δάνεια; Αν μία εταιρία τροφίμων μειώσει τα λειτουργικά της έξοδα, δε θα μου προσφέρει χαμηλότερη τιμή στο προϊόν της; Άρα λοιπόν η λύση είναι να γίνουμε μία ζούγκλα όπου ο κάθε κλάδος θα ζητάει να απολυθεί ένας άλλος κλάδος;

@somnambulist σε ευχαριστώ που με γλύτωσες από ένα ακόμα ποστ-σεντόνι!

Όλοι το καλό της Ελλάδας θέλουμε στην τελική.

Λυπάμαι, εγώ θέλω το καλό της κοινωνικής μου τάξης στον Ελλαδικό χώρο, καταρχήν και όχι μόνο. Δεν αντιλαμβάνομαι την έννοια “καλό της Ελλάδας” ως κάτι το ενιαίο .

ρε με ξέρεις να μην είμαι αλληλέγγυος προς τους άλλους;
αλλά άλλο να πληρώνω αυτών που δουλεύει και άλλο αυτόν που ξύνεται…έχει διαφορά νομίζω

δυστυχως (και θα σε σοκαρω) επειδη κ αυτος που ξυνεται θελει να ζησει, αν δεν τον πληρωνεις εσυ κ ουτε ο ιδιωτικος τομεας, θα σου ζητησει να του δωσεις παλι εσυ τα λεφτα σου, οχι με ιδιαιτερα ευγενικο τροπο. θα κραταει κανα πιστολι, μαχαιρι κτλ. γιατι ολοι θελουν να ζησουν. φυσικα αυτο δεν φαινεται στις καμπυλες του excel του Μάνου

Στο excel έχει μείνει ο Μάνος; :stuck_out_tongue:

Η ουσία είναι ότι οι (νεο)φιλελεύθερες απόψεις δεν βρίσκουν πρόσφορο έδαφος στο μεγαλύτερο μέρος των λαών (για προφανείς λόγους), αλλά αυτοί επιμένουν, και φυσικά στηρίζονται κατάλληλα 8)

Ναι,ειναι γνωστο πως υπαρχουν χουντες στον Δυτικό κοσμο,τα λεει και ο Κούλογλου

Όποτε χρειάστηκε. υπήρξαν και χούντες στο δυτικό κόσμο.

Ο οποίος αν δεν είναι από τους σοβαρότερους έλληνες δημοσιογράφους δεν ξέρω ποιοι είναι :roll:

Πέρα από το επίπεδο μόρφωσης, θεωρώ πως υπάρχουν και πιο ενδιαφέροντα στατιστικά από την ανάλυση της ψήφου.

http://avgi.gr/images/photoarchive/webimages/vernard.jpg

Εκτός από το (αναμενόμενο) 70% της ΝΔ στην Εκάλη(όπου νομίζω βγήκε τρίτο κόμμα ο Τζήμερος:D), εντύπωση μου έκανε το 20% της χρυσής αυγής στους εργοδότες/επιχειρηματίες.

Δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι ψήφισαν με παρόμοια ποσοστά και με αρκετά μεγάλη διαφορά σύριζα.

δυστυχώς (και εγώ θα σε σοκάρω) δεν είναι επιχείρημα αυτό. Υπήρξαν και εποχές που δεν ήτα όλος ο ντουνιάς Δ.Υ. ας κινηθούμε προς αυτή την κατεύθυνση και πάλι

αν δεν ειναι η κοινωνικη αναταραχη επιχειρημα, δεν ξερω τι επιχειρημα να σου δωσω. παιζει ρολο ποσο σε απασχολει γενικοτερα η κατασταση της κοινωνιας. θες εσυ να βγαζεις λεφτα κ γυρω σου να εχεις 2 εκ. ανεργους? και να εχεις κ χαμηλη φορολογια. πιστευεις οτι η καθημερινοτητα σου θα ειναι ιδια ?

Σωστά, ας απολύσουμε επιτέλους τουλάχιστον το 1,5 από τα 2 εκαττομύρια δημοσίων υπαλλήλων.

Μεγάλα μουνιά οι Σκανδιναβοί (Δανοί, Νορβηγοί, Σουηδοί… για τους κλασικούς ημιαμόρφωτους). Ζουν στην πλειοψηφία τους από τον ιδρώτα του εργαζόμενου κοζμάκη!

Τους καημένους τους Σκανδιναβούς δεν τους είπε κανείς τπτ, για αυτό έχει παγωνιά εκεί πάνω… (με πρόλαβαν κάτι Joe)

Αυτό ακριβώς, τι μαλάκες είναι αυτοί να απασχολούν 2 στους 7 εργαζόμενους τους στο δημόσιο… Απορώ πως σκατά οι Νορβηγοί έχουν ειδικό ταμείο που χρηματοδοτείται από το [B]πλεόνασμα[/B] που έχουν(κουμπαράς κρατικός σε περίπτωση που χρειαστεί κάαααααποια στιγμή ρευστότητα)

Μην συγκρίνετε τυχαία νούμερα μεταξύ τους. Πέρα του ότι ο δημόσιος τομέας μεγαλώνει παράλληλα με τον ιδιωτικό (π.χ. αν δεν υπήρχαν επιχειρήσεις στην Ελλάδα η ΔΕΗ θα είχε το 10% των υπαλλήλων της και πολύ λιγότερα εργοστάσια, τι σημαίνει τότε; πως θα είχαμε λιγότερο χρεομένο κράτος; Ίσα ίσα, το ΑΕΠ θα ήταν τόσο μικρό που θα έκανε την ΔΕΗ ακόμη πιο κοστοφόρα), ξεχνάτε και πως τα κράτη πολλών από αυτές τις χώρες 1) δεν δανείζονται στις αγορές με επιτόκιο 6-25% και 2) προσφέρουν στους πολίτες τους υπερπολλαπλάσιες υπηρεσίες από αυτές που προσφέρονται στην Ελλάδα. Για να έχουμε δημόσιο σαν αυτών των χωρών χρειάζονται λεφτά. Ή τα εξοικονομείς μειώνοντας έξοδα ή τα δανείζεσαι (πράγμα μάλλον απίθανο πλέον).

Επίσης, επειδή έχω μπερδευτεί. Η τρόικα ζητάει 400,000 απολύσεις ή 150,000;

ναι εξακολουθώ να μην το θεωρώ επιχείρημα

@drizzt (ωραίο nickname btw)

είμαι σχεδόν σίγουρος πως το νούμερο είναι παραπλανητικό (δώσε λινκ) και δεν νομίζω πως περιέχει όλους αυτούς που πληρώνονται από το δημόσιο

επίσης είναι αυτό που λέει ο Καρβου… μην συγκρίνετε ξερούς αριθμούς

Άρα το πρόβλημα δεν είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι αλλά το πώς και πού χρησιμοποιούνται και αν το κράτος αναπτύσσει τις δραστηριότητές του (είτε κοινωνικές είτε επιχειρηματικές) ώστε να τους αξιοποιεί κατάλληλα.

Φυσικά θα πρέπει να πούμε και ότι στις βόρειες χώρες (και όχι μόνο) το δημόσιο συμμετέχει ενεργά (ενεργότατα) σε επιχειρήσεις είτε με αποκλειστικά δημόσιες εταιρίες είτε κατέχοντας μεγάλα ποσοστά σε ιδιωτικές.

Συγχωρέστε μου αυτή την κρατικιστική παρέμβαση, μπορείτε να συνεχίσετε :slight_smile:

Για μένα 100%, το πρόβλημα είναι αυτό που λες. Για μένα, η κυρία που είναι στο υποθηκοφυλάκειο και όλη μέρα δεν κάνει τίποτα δεν είναι το πρόβλημα. Είτε μπήκε εκεί με το σπαθί της είτε όχι. Το πρόβλημα είναι πως τα υποθηκοφυλάκεια δεν θα έπρεπε να υπάρχουν με αυτή την μορφή. Αυτό που πλέον γίνεται με 5 κλικ και 100 εργαζόμενους μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, στην Ελλάδα το κάνουμε κάκιστα (αν και συνήθως δεν το κάνουμε καν γιατί πλέον στο χάος των υποθηκοφυλακείων δεν βρίσκεις τίποτα) με 1000 εργαζόμενους (τυχαία νούμερα).

Οι 900 που θα περισσέψουν θα πρέπει να ασχοληθούν με κάτι άλλο.

Επίσης, γιατί ξέχασα να το αναφέρω. Δεν νομίζω πως σε άλλη χώρα υπάρχει η μονιμότητα στο δημόσιο, στον βαθμό που την έχουμε εμείς εδώ.