Εκλογές 2012 Β' Γύρος

Συμφωνείτε λοιπόν να έχουμε καθεστώς στον δημόσιο τομέα παρόμοιο με τη Σουηδία; Δηλαδή κατάργηση της μονιμότητας; (την κρατάνε σε ελάχιστες υπηρεσίες του δημοσίου). Αξιολόγηση με ιδιωτικοικονομικά κριτήρια;

Υ.Γ: Θα σας παρακαλέσω να μην ποστάρετε στοιχεία για τον αριθμό δημοσίων υπαλλήλων όταν δεν συμπεριλαμβάνονται οι ΔΕΚΟ.

karvou, μάλλον δεν το γνωρίζεις, αλλά οι σχέσεις των εργαζομένων στα υποθηκοφυλακεία είναι λιγο πιο περίπλοκη, είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι ουσιαστικά δημοσίου δικαίου (δηλαδή το υποθηκοφυλακείο είναι σαν ιδιωτική εταιρεία που αποδίδει έσοδα στο δημόσιο), οπότε δεν τους λες δημόσιους υπάλληλους. Αν σ’ενδιαφέρει παραπέρα μπορώ και να σου πω και γιατί ο τρόπος λειτουργίας ενός υποθηκοφυλακείου και τα εσωτερικά του, δεν αφορούν το δημόσιο (αυτό για τα άμισθα).

Η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες και θα ήθελα να μάθω (πμ ίσως;). Ποιος τα χρηματοδοτεί τα υποθηκοφυλάκεια;

(Γενικά: Τυχαίο ήταν το παράδειγμα, αλλά μπορώ να σκεφτώ πολλά ακόμη παρόμοια (γραμματείες, εφορίες, πολεοδομίες, κλπ).)

Οκ, στέλνω pm για το τρίβια της υπόθεσης και για να μην εκτροχιαστεί η (όποια) συζήτηση).

Τhyssen - Krupp.

Siemens.

Mercedes - Benz.

Volkswagen.

IG Farben - Bayer.

Ford.

Standard Oil.

IBM.

Μια άλλη εποχή όχι και τόσο μακρινή.

@chinaski (thanx:wink:)

Δεν ξέρω αν είναι παραπλανητικό το νούμερο, αλλά είναι σίγουρα αυτό που δέχεται η τρόικα ενώ

[B]περιλαμβάνονται και οι εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ[/B] (@crabsody),

όπως φαίνεται και στον πίνακα: http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=463760

(και να μην περιλαμβάνονταν, πόσοι περιμένατε να είναι δηλαδή?)

Φυσικά ο αριθμός των δ.υ. δεν μας λέει και πολλά, περισσότερα λέει το [B]μέγεθος των δημόσιων εξόδων ως ποσοστό του ΑΕΠ[/B], το οποίο ήταν στο μέσο όρο(και λίγο παρακάτω) της Ε.Ε.

(http://www.americanprogress.org/issues/2010/05/greek_myth_profligacy.html)

:!: http://news247.gr/eidiseis/politiki/pagkalos_tha_symmaxhsw_me_ton_diaolo_gia_na_mhn_kyvernhsei_o_syriza.1833615.html

Επιμένεις να πετάς νούμερα στην τύχη drizzt και μάλιστα δεν τα διαβάζεις και σωστά! Για αρχή, η Ελλάδα ήταν μέλος της Ευρώπης των 12, οπότε ήδη από το γράφημα (που μετράει από το 2001) βλέπεις πως από τις 12 χώρες ο μ.ο. της Ελλάδας είναι προτελευταίος. Επίσης, ποια είναι η τυπική απόκλιση; Για μια κρίση που προτοεμφανίστηκε το 2008, ποια είναι η τυπική απόκλιση και πόση αξία έχει ο μέσος όρος 2001-2007? Γιατί έχει τεράστια διαφορά αν η Ελλάδα είχε 45% καθόλη την διάρκεια αυτής της 6ετίας ή αν είχε 15% το 2001 και 75% το 2007.

Μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα και η κρίση ελλείματος (και πλέον χρέους) στο ελληνικό δημόσιο να είναι ένας μύθος.

Διάβασε και το άρθρο που έχω σε παρένθεση. Φυσικά η κρίση ελλείμματος και χρέους δεν είναι μύθος, απλά υποστηρίζω ότι οφείλεται σε χαμηλά έσοδα και όχι σε έξοδα και τον δήθεν φουσκωμένο δημόσιο τομέα.
Αυτό που λες για την Ευρώπη των 15 ενισχύει το επιχείρημά μου (αφού η Ελλάδα είναι προς το τέλος στα έξοδα).

Δεν μπόρεσα να βρω για κάθε χρονιά ξεχωριστά (σίγουρα κάπου υπάρχουν και αυτά τα στοιχεία), αλλά στο άρθρο λέει για το 2009 ότι τα έξοδα στη Ελλάδα ήταν 50,4% του ΑΕΠ ενώ συνολικά για την ευρώπη 50,7%.
(έχει πάντως καμπύλη για τα έσοδα αν θες να συγκρίνεις)

edit: Βρήκα αυτό από τον παρ’ολίγο υπουργό.(σελ. 41) http://www.iobe.gr/media/delttyp/keimerg1.pdf

βρείτε ποιους 2 της απο πάνω φωτογραφίας κάνουν συστηματικά πίλινγκ και κερδίστε μια μείωση μισθού

και ποιοι ψηφοδέλτια σταύρωναν και όλη νύχτα κάβλωναν

τι κερδίζω?

Αν η ηλικία σου σε κάνει να μην καταλαβαίνεις τον όρο τρολλάρισμα, χαίρομαι που παραδέχεσαι πως αν και ακόμα πιό κωλόγερος έχω καλύτερη επαφή με την πιτσιρικάδα! :har:

Στα “γεγονότα” που παραθέτεις τώρα:

  1. Aυθαίρετο συμπέρασμα τα περί “προδοσίας”. Ο αντικομμουνισμός είναι σημαντικότατο συστατικό των ιδεών μου -αλίμονο σε όποιον δεν το καταλαβαίνει- ποτέ δεν το έκρυψα, παραμένω απόλυτα συνεπής προς τις ιδέες μου!
  2. Λάθος γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετική κατεύθυνση: Αν εσύ επικροτήσεις ως μερική πρόοδο την επανακρατικοποίηση της Ολυμπιακής από τον Τσιπρα, μέχρι η Ουμπιακή να γίνει “λαϊκή” σύμφωνα με την ιδεολογία σου, υπερασπίζεσαι μία κρατικίστικη επιλογή. Το ίδιο θα ίσχυε και για εμένα αν υποστήριζα τον Βορίδη στο να ακυρώσει τον νόμο Ραγκούση και να κρατά το κράτος νταβατζή-προστάτη του χώρου των Ταξί και της συντεχνίας του Λυμπερόπουλου. Αλλά αυτό το καταδίκασα και θα το κράζω συνέχεια! Αν όμως επικροτώ τον Χατζηδάκη για την ιδιωτικοποίηση της Ολυμπιακής και τον ενθαρρύνω να κάνει το ίδιο και με τον ΟΠΑΠ κλπ. είμαι απόλυτα συνεπής με την ιδεολογία μου ενθαρρύνοντας τις όποιες μη κρατικίστικες πρωτοβουλίες αυτής της κυβέρνησης. Κατανοητό τώρα; :slight_smile:
  3. Έχω πάρει κάτι κιλά τελευταία αλλά όχι και να με μπερδεύεις με τον Πάγκαλο!:lol: Δεν είπα ποτέ πως όποιος ψήφισε συριζα είναι χαραμοφάης και τεμπέλης. Ο συριζα προφανώς μάζεψε και τέτοιους με το άνοιγμα σε κάτι Φωτόπουλους κλπ. που πήρε από το βαθύ πασοκ, αλλά -και το έχω ποστάρει και σε αυτό το θρεντ- ψηφίστηκε και από σκληρά εργαζόμενο κόσμο που έψαξε να διοχέτεύσει την οργή του για όσα ζει δοκιμάζοντας κάτι άλλο, να τιμωρήσει τα παραδοσιακά κόμματα εξουσίας, πίστεψε στο ψευτο-δίλημμα μνημόνιο-αντιμνημόνιο και δεν ενημερώθηκε αρκετά για άλλες λύσεις (Όχι απαραίτητα με δική του ευθύνη, δες και το πολύ καλό άρθρο “όταν η φωνή της λογικής είναι λίγο φάλτσα” που πόσταρα πριν κάποιες μέρες).
  4. Όπως σου απάντησε και ο Crabsody, δεν είχα ψευδαισθήσεις πως θα μπορούσε να είναι ο Μάνος…
    Μερικές φορές στην ζωή καλούμαστε να διαλέξουμε ανάμεσα στον Σαμαρά ή τον Τσίπρα, τον Καραμανλή ή τα τανκς, τον Στάλιν ή τον Χίτλερ… :roll:
  5. ΟΚ, είμαι υπεύθυνος όσο επηρεάζει αναλογικά η ψήφου μου το συνολίκό απτέλεσμα, σωστά; Aν θέλεις ας κάνουμε και την αναγωγή της ευθύνης που μου αναλογεί και από τις 50 έδρες μπόνους που πήρε η ΝΔ ενώ με απλή αναλογική θα ανήκαν στα κόμματα κάτω του 3% που έμειναν εκτός (άρα και της Δράσης και της Ανταρσίας!). Δεν έχω πρόχειρα τα νούμερα για να σου το υπολογίσω ακριβώς! Και πάλι τι ποσοστό ευθύνης μου αναλογεί; :stuck_out_tongue:

Σοβαρά τώρα, επειδή αναφέρθηκες και στην ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και λες για τους φιλελεύθερους πως την γουστάρουν: Από το 2008 και τις ημέρες της Lehman Bros έγραφα “αφήστε τους να χρεοκοπήσουν”, πήγαινε αν θέλεις να δεις τα ποστς μου από τότε!
Δεν νομίζω να βρεις κανέναν σοβαρό φιλελεύθερο που να υποστηρίζει πως η “λυπητερή” για τις ζημιές των τραπεζών πρέπει να πηγαίνει στους φορολογούμενους!

Eπίσης να σε καθησυχάσω πως δεν το γύρισα στον Ρόμπερτ Ουίλιαμς και τον Σπανουδάκη, στις ίδιες συναυλίες θα συνεχίσεις να με βλέπεις!:stuck_out_tongue:

Φυσικά και το πρόβλημα της ανεργίας είναι τεράστιο. Ένα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα της κυβέρνησης ΓΑΠ ήταν πως στο πρώτο εξάμηνο της διακυβέρνησης της, όταν ακόμα είχαμε μονοψήφια (ή σχεδόν) ανεργία δεν έβαλε μαχαίρι στο δημόσιο. Η συνέχεια γνωστή, η κατάσταση που περιγράφεις με όλους αυτούς τους ανέργους να προέρχονται από τον ιδιωτικό τομέα.
Αλλά αυτό σημαίνει πως φοβούμενοι τις οικονομικές συνέπεις δεν θα διορθώσουμε κάτι που είναι λάθος; Aν το δημόσιο δεν λειτουργεί αυτή τη στιγμή λόγω “ελλείψεων προσωπικού” αυτό σε πολλές περιπτώσεις γίνεται γιατί η πρακτικά pc illiterate μεσόκοπη κυριούλα που κατέχει “οργανική θέση” και είναι μαθημένη να δουλεύει 6 ώρες την ημέρα έχει πελαγώσει τώρα που της έκοψαν τον “συμβασιούχο” που έβγαζε όλη την δουλειά.
Αυτό που λέω εγώ λοιπόν και μου φαίνεται αξιοκρατικό, είναι να φέρουμε πίσω τον “συμβασιούχο” εκεί που χρειαζόταν ως μη μόνιμο δημόσιο υπάλληλο με σύμβαση αορίστου διάρκειας αλλά στοχοθετημένο και αξιολογούμενο και να στέιλουμε την κυριούλα -και κάθε κυριούλα- σπιτάκι της να πλέξει. Το παιδί που θα έρθει με τα προσόντα του υποτιμημένα στην σημερινή αγορά εργασίας, μπαρουτοκαπνισμένο από τα 10ωρα που δουλεύει υπενοικιασμένο από την Adecco, θα τα δώσει όλα! Θα δουλεύει 8 παραγωγικότατες ώρες στο νέο δημόσιο κάτω από διοίκηση προερχόμενη και αυτή από τον ιδιωτικό τομέα (ξέρω αρκετούς ικανότατους μανατζαρέους του ιδιωτικού τομέα που αυτή τη στιγμή είναι άνεργοι…) και θα παρέχει στους πολίτες τις ουσιαστικές υπηρεσίες που πρέπει να παρέχει ο σκληρός πυρήνας του κράτους, γρήγορα και αποτελεσματικά. Μπορείς να στήνεις εταιρεία σε δύο μέρες; Nα παίρνεις όποιο χαρτί χρειάζεσαι (αν χρειάζεσαι) με την πρώτη επίσκεψη; Να εκκαθαρίζεται άμεσα ο ΦΠΑ σου;
Αν ξεκινούσε κάποιος μία τέτοια μεταρρυθμιστική προσπάθεια στο στενό δημόσιο (σε συνδυασμό με ιδιωτικοποιήσεις στο “ευρύτερο”) μεσοπρόθεσμα δεν θα είχαμε ίσως μικρότερη ανεργία αλλά θα είχαμε “αξιοκρατικότερη” ανεργία αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ. Μακροπρόθεσμα, τα κέρδη παραγωγικότητας από τις μεταρρυθμίσεις σε συνδυασμό με ένα συνολικά σταθερότερο οικονομικό περιβάλλον θα δημιουργήσει αναπόφευκτα νέες θέσεις εργασίας. Δεν θα είναι εύκολο, αλλά θα έχουμε κινηθεί στην σωστή κατεύθυνση.
Τώρα, από όσα ξέρω για το Μεξικό, εκεί ο πόλεμος γίνεται για τα ναρκωτικά. Αν οι απολυμένοι αργόσχολοι έχουν αρκετή ενέργεια (που πολύ αμφιβάλλω) για να συστήσουν ένοπλες συμμορίες τι να πω;:roll:

Ενώ διάβαζα το ποστ σου χτύπησε το τηλέφωνο για να μάθω πως ένας εξαιρετικός άνθρωπος και επαγγελματίας 39 ετών, πατέρας 3 παιδιών, που εγώ είχα προσλάβει πριν 7 χρόνια και στη συνέχεια προάγει σε εταιρεία που εργαζόμουν παλιότερα, απολύθηκε σήμερα…:frowning:
Σε εμάς και στους γύρω μας αναφέρονται οι απολύσεις που έχουν γίνει ως τώρα (και συνεχίζουν με αμείωτο αν όχι εντεινόμενο ρυθμό).
Συγνώμη αν δεν μπορούμε να σεβαστούμε τις ιερές αγελάδες του 8 με 2:30 όταν πάνε στις υπηρεσίες τους και δεν είναι εξαφανισμένοι…
Συγνώμη αν θέλουμε τώρα έστω, που είναι ήδη αργά, να αποτινάξουμε αυτόν τον στρατό κατοχής που βούλιαξε την Ελλάδα!

Kακώς συγκρίνεις τον δημόσιο τομέα με τον ιδιωτικό. Ο δεύτερος πάντα ήταν στημένος στην λογική του κέρδους των μετόχων και δεν φημίζεται για την ευκολία με την οποία χάριζε λεφτά στους εργαζομένους του. Αν κάπου δημιουργούνταν φούσκες αμοιβών αυτές ήταν παροδικές και μέσα από διαδικασίες αγοράς ερχόταν η διόρθωση.
Επίσης το σχόλιο σου είναι στο πνεύμα του αποπληθωριστικού κλίματος που πλήττει την χώρα και είναι στην λογική του “να μου προσφέρει κάτι φτηνότερα μέσω της συμπίεσης του κόστους”. Οι εταιρείες μπαίνουν σε τέτοιες λογικές μόνο σε περιόδους κρίσης. Τον υπόλοιπο καιρό, το ζητούμενο είναι να σε κάνουν να ξοδέψεις περισσότερα στα προϊόντα τους και να χτίσουν τζίρους!
Ο αποπληθωρισμός δεν είναι κάτι το καλό ή το υγιές. Οδηγεί την οικονομία σε μαρασμό και κακώς η κυβέρνηση ΓΑΠ δέχτηκε την επιβολή της ΄"εσωτερικής υποτίμησης" από τους “σοφούς” του ΔΝΤ. Έτσι και αλλιώς θα μπαίναμε σε μία περίοδο ύφεσης με την μείωση τον κρατικών δαπανών (που θα ήταν η σωστή προσέγγιση). Έτσι και αλλιώς θα γίνονταν “διορθώσεις” σε κάποιους κλάδους όπου υπήρχαν φούσκες. ¨Ομως αν αφηνόταν η αγορά να κάνει την δουλειά της, η ίδια θα μας έβγαζε από την κρίση. Αντί για αυτό πάρθηκαν στοχευμένα μέτρα με στόχο την συνολική απαξίωση των στοιχείων του ενεργητικού της χώρας (asset deflation), ακινήτων, μετοχών, εμπορικών σημάτων. Πρωταγωνιστές σε αυτό οι εγκληματίες Παπακωνσταντίνου, Κατσέλη (σε περισσότερες περιστάσεις, η γυναίκα δεν παίζεται), ο Βενιζέλος και φυσικά ο ίδιος ο ΓΑΠ…

Eμ, τι σοι ‘υπευθυνος αριστερος’ εισαι οταν δεν μπορεις να κανεις παρεα με τον βοριδη και τον γεωργιαδη… :roll:

πριν κάνα δίμηνο είχα πάει σε έναν γιατρό και στην αναμονή πέτυχα μια κυρία εργαζόμενη στο κεπυο. καθόμασταν και κουβεντιάζαμε για δημόσιους υπαλλήλους κτλ και δε μου έκανε καμμία εντύπωση όταν με πληροφόρησε πως όσα χρόνια ήταν εκεί είχε “τύχει” να υποπέσει στην αντίληψή της πολλές φορές, πως έργα που θα μπορούσαν πολύ εύκολα να διεκπαιρεωθούν από το προσωπικό της υπηρεσίας, δίνονταν τελικά σε “εξωτερικούς συνεργάτες”… κι εμένα οι δ.υ. μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι τις περισσότερες φορές, αλλά το ψάρι δε βρωμάει από την ουρά. οι κάτω κάτω απλά κάνουν τους λασπωτήρες.

σημειολογικά πάντως, δεν καταλαβαίνω γιατί να έχω την απαίτηση να κάνω τη δουλειά μου όταν πηγαίνω σε δημόσια υπηρεσία. και όχι, δεν το λέω κοροϊδευτικά. σόρρυ κιόλας, αλλά δουλεύει κάτι σωστά για να δουλέψει το δημόσιο? την έχουν αφήσει πολύ καιρό να μαραζώσει αυτή την κωλοχώρα και τώρα είναι πολύ αργά για να σωθεί αναίμακτα. φύγουν, δε φύγουν όσοι δ.υ. θέλει η τρόικα, τα ίδια σκατά θα συνεχίσουμε να τρώμε. ποιός θα αναδιοργανώσει το δημόσιο? ποιός θα βάλει τους σωστούς ανθρώπους στις σωστές θέσεις? έχετε υπόψιν σας κανέναν άνθρωπο που έχει τα κότσια να μας στήσει σωστά από την αρχή? και ακόμα κι αν βρεθεί (θα μιλάμε για παρθενογέννεση βεβαίως), δε θα τον στείλουμε στον αγύριστο με συνοπτικές διαδικασίες? αν όχι εμείς, οι άμεσα θιγόμενοι που κερδίζουν από το status quo.

γκρίνια τέλος, νύχτες.

Και επειδη δεν μπορει κανεις να αναδιοργανωσει το δημοσιο, οσο λιγοτερο τοσο το καλυτερο

Και όσο λιγότερο/μικρότερο, τόσο ευκολότερο να αναδιοργανωθεί σωστά. Αυτό ήταν αν είδες και το πνεύμα του ποστ μου όταν μιλάω για το “στενό” δημόσιο.

ναι αλλά πρέπει να κατασταλάξετε (ο κράμπσοντυ τουλάχιστον) αν εν τέλει αυτό το δημόσιο δεν πρέπει να υπάρχει γιατί είναι εγγενώς κάτι κακό ή γιατί απλώς δεν λειτουργεί τώρα όπως πρέπει. ο ντουντ αφήνει να εννοηθεί πως δεν μπορεί να αναδιοργανωθεί λόγω του (ελληνικού;) ανθρώπινου και πολιτικού (κυρίως) παράγοντα κι όχι επειδή είναι ο θεσμός σκάρτος από τη σύλληψη του. αν εσείς υποστηρίζετε το δεύτερο και στηρίζετε σε αυτό την άποψή σας ότι δεν μπορεί να αναδιοργανωθεί, δεν μπορείτε να βγάλετε το συμπέρασμα που βγάλατε από το ποστ του ντουντ. άλλωστε, αν το πρόβλημα του δημοσίου είναι ο πολιτικός παράγοντας κι όχι ο εαυτός του, ο ίδιος πολιτικός παράγοντας πιθανότατα δεν θα αφήσει ούτε την άλλη δομή να λειτουργίσει. επίσης, το ψαλίδισμα του δημοσίου αναγκαστικά θα γίνει με πρωτοβουλία του πολιτικού παράγοντα, αυτού που είναι το ίδιο το πρόβλημα δηλαδή. θα στραφεί σα να λέμε εναντίον του εαυτού του ο πολιτικός παράγοντας; με τη βοήθεια του θεού!

Eγώ λέω πάλι η αναδιάρθρωση να αρχίσει πετώντας εκτός τους παπάδες.Η εκκλησία Α.Ε(Αφορολόγητος ή Αγία διαλέγετε και παίρνετε) έχει αρκετό χρήμα για να τους συντηρεί.