ΡΟΛΟΙ: Ποιο μοντελο φοράτε/φορουσατε/ θέλετε; - Ερωτήσεις/ Συμβουλές αγοράς

Ρολοι: Το μοναδικο κοσμημα που επιιτρεπεται να φοραει ενας αντρας!

Αν για εσας το ρολοι, αποτελει κοσμημα στο χερι σας, ειστε συλλεκτης, σας αρεσει να χαζευετε περιοδικα ωρολογοποιίας ή εχετε παθος με τα ρολογια, εδω μπορειτε να λετε/ ρωτατε ο,τι σχετιζεται με αυτα.

Τι προτιματε;

  • Αναλογικα ή ψηφιακα;
  • Αυτοματα ή ηλεκτρονικα;
  • Γερμανικης, Ελβετικης , Γιαπωνεζικης ωρολογοποιιας ή στυλατα απο οικους μοδας;
    Με μπρασελε ή με λουρακι;

Προφανως, αποψεις οπως :
" Το ρολοι ειναι τελειως αχρηστο εξοδο αφου βλεπω την ωρα και απο το κινητο μου"
" Σιγα να μη δωσω τοσα λεφτα για να βλεπω την ωρα"
" Εδω αλλοι δεν εχουν να φανε και εσεις δινετε τοσα λεφτα για ενα ρολοι" κτλ
καλο ειναι να μη γραφτουν καθως δε θα βοηθησουν καθολου τη συζητηση και το μονο που θα πετυχουν ειναι να αυξησουν τα μηνυματα σας, στο φορουμ!

Αυτό έχω εγώ εδώ και ένα χρόνο περίπου

το 1ο μου (καλο) ρολοι μου το ειχαν κανει δωρο περιπου το 2000 και ηταν ενα Festina μπρασελε (αν αυτο σημαινει οτι ειναι ολο “σιδερενιο”). ενα φοβερο ρολοι που το εχω ακομη αλλα πρεπει να το παω στα κεντρικα της φεστινα να του βαλω μπαταρια. με 3 μικρα καντραν με χρονομετρα κλπ. οταν τους το πηγαινω μου λενε οτι ειναι πολυ σπανιο μοντελο… ειναι τοσο σπανιο που ουτε σκρινσοτ δεν μπορω να βρω. :lol:

το ρολοι που φοραω τωρα, μου το κανανε δωρο πριν λιγους μηνες και ταιριαζει ακριβως με αυτο που ηθελα εδω κ πολλα χρονια (δηλαδη με καφε λουρακι και γαματο καντραν που ομως να μην ειναι απο αυτα τα τεραστια που ειναι στη μοδα):

Φορούσα πολύ παλιά ένα G shock Casio ηλεκτρονικό
Το είχα πάρει με λεφτά από κάλαντα οπότε φαντάζεστε για πόσο παλιά μιλάμε:p

Σαν πιτσιρικάς λοιπόν είχα ψαρώσει πολύ με τις λειτουργίες του
Το φωτάκι άναβε αυτόματα όταν γυρνούσα τον καρπό!8O
Είχε κάτι σαν μνήμη και μια λειτουργία που έμπαινες με κωδικό και μπορούσες να γράψεις τηλέφωνα κ.λπ, παγκόσμια ώρα, χρονόμετρο, αντίστροφη, ξυπνητήρια, αδιάβροχο κ.λπ

Τελευταία φορά το χρησιμοποίησα στις πανελλήνιες
Όταν βγάλω τελείως πάντως από τα χέρια μου σχοινιά, δέρματα και διάφορες άλλες μαλακίες που έχω τώρα θα ήθελα να πάρω ένα με δείκτες
8)

δε φοραω ρολοι,κοιταω τον ηλιο.

[SPOILER]το πρωτο μου ρολοι ηταν ενα μπλε με τον μικυ πανω.το εχω φυλαξει σιγουρα,αλλα δε θυμαμαι που.ελπιζω να μη το εχασα:([/SPOILER]

[B]μονο[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

Elric83 ο μεταλας. :lol:

δεν εχω ρολοι. μικρός θυμαμαι οτι που παίρναν ενα ανα μήνα. τα άνοιγα , τα διέλυα και μετά πίστευα οτι θα τα ξαναφτιάξω

νταξει, προφανως μιλας για κυριλε καταστασεις εσυ, αλλα μονο swatch.

απο πολυ μικρος ειχα μια καψα με τα swatch. Ειχα μπολικα.

τα αγαπημενα μου ηταν ενα skin μαυρο, εξαιρετικα λεπτο. Τοσο λεπτο που τοσπασα

[SPOILER]

[/SPOILER]

αλλα το καλυτερο εβερ, αν και του εχω αλλαξει τα φωτα με τις γρατζουνιες, ηταν του swatch club του 99
που λεγοταν σπεης ντρημ και ηταν απο ντηζαην πανεμορφο. Το 99 βεβαια μουβγαινε η πιστη να πω την ωρα, αφου ημανε 10, αλλα τι να κανεις. Το ντιζαην, ντιζαην

οταν παιξουν λεφτα, θα κοιταξω να το ξανατσιμπησω

swatch-αρα παντα, στο κλασσικο σχημα μεν, αλλα με σιδερενιο σκελετο οχι πλαστικο εδω και 4 χρονια

Κατι αρκετα παρομοιο με αυτο:

Καποια στιγμη, αφου θα εχω λυσει τα οποια προβληματα της ζωης μου, θελω να τσιμπησω κατι αρκετα ακριβο παντως

Έχω δύο Seiko τα οποία τα φοράω καθημερινά και ένα Longines το οποίο δεν είναι για να πάω να δω καμία συναυλία ξέρω γω,το παλιό του λουρί ήταν από δέρμα κροκόδειλου:!:
Eίναι ολα βιντατζ,ειναι πολυ παλιά αγορασμένα.

Δώρα του μπαμπά από παλιά όταν ήμουν μπέμπης,δούλευε εξωτερικό

οι true metal warriors φοράνε tag :stuck_out_tongue:
από μικρός γούσταρα φουλ ρολόγια, ε μεγαλώνοντας έβαλα δυο φράγκα στην άκρη και πήρα κάτι πιο “καλό”. ελπίζω όταν παντρευτώ να μου κάνει δώρο ο πεθερός μου κανένα breitling :smiley:

δεν ξέρω γιατί αλλά γελάω ασταμάτητα με την προταση

Ποτέ δεν κατάλαβα την πρακτική χρησιμότητα των swatch και παρόμοιων. Αν είναι να κάνεις 5 λεπτά για να δεις την ώρα… [-X
Μόνο ηλεκτρονικά είχα (casio κλπ), αλλά προς το παρόν τίποτα (αφού υπάρχει το κινητό :stuck_out_tongue: )

ευσεβής πόθος είναι ρε, δεν είμαι ούτε για γάμο ακόμα ούτε έχω βρει πεθερό με τέτοιες δυνατότητες! άμα βρω πάντως θα αγαπήσω τη κόρη του με ειλικρινά και ανιδιοτελή αισθήματα :stuck_out_tongue:

Μια φορά είχε πέσει ένας κατάλογος με ρολόγια στα χέρια μου που οι τιμές του ήταν τιμές καταλόγου αυτοκινήτων
Ακριβών αυτοκινήτων :?

Γαμάτο!

Ένα Swatch έχω, πραγματικό στολίδι. Γενικά γαμάνε σα στυλ, αλλά αυτό που πρέπει να 'χεις κάτι να σου θυμίζει την ώρα μου τη δίνει, οπότε αρκετά χρόνια τώρα δε το φοράω, κοσμεί το συρτάρι μου :stuck_out_tongue:

εχω και γω ενα καλό ρολόι festina με μπρασελε αλλα δε το φοραω καθόλου. ηταν ακριβο κιολας.
αφου ωρες ωρες σκεφτομαι να το σκοτωσω σε κανενα μαγαζι ‘‘αγορα χρυσου’’ :lol:

από τότε που είδα τον Troy Sanders να φοράει τέτοια ρολόγια, έχω κολλήσει κι εγώ.

έχω 2 γαμηστερά guess τέτοιου στυλ, που δεν ξέρω πώς λέγεται, αυτό που το ρολόι είναι πάνω στο λουράκι, καταλάβατε,

[SPOILER][/SPOILER]

άλλο ένα calvin klein σε ίδιο στυλ,

[SPOILER][/SPOILER]

και ένα ολόμαυρο swatch γιατί η πρώτη αγάπη δεν ξεχνιέται ποτέ κλπκλπ

Με αφορμή ορισμένες μάρκες… ρολογιών, να θέσω και την εξής σκέψη/προβληματισμό:
Κάθε εταιρία ειδικεύεται σε κάποιο προϊόν. Υπάρχουν εταιρίες που φτιάχνουν μόνο (ή κυρίως) ρολόγια για δεκαετίες και ξέρουν. Τώρα, πως μπορεί να εμπιστευτεί κανείς ένα ρολόι μιας εταιρίας καλυντικών ή κάτι παρόμοιο; Εκτός κι αν το παίρνει καθαρά για αξεσουάρ/κόσμημα (ειδικά στις γυναίκες), και όχι ως ένα σωστό και ακριβές ρολόι :-k