ΡΟΛΟΙ: Ποιο μοντελο φοράτε/φορουσατε/ θέλετε; - Ερωτήσεις/ Συμβουλές αγοράς

Είμαι σίγουρος ότι όσοι δίνουν 4ψηφια ποσά για ένα ρολόι το αγοράζουν επειδή δείχνει ακριβή(!) ώρα.

προφανώς τα συγκεκριμένα ρολόγια που πόσταρα έχουν κυρίως το ρόλο του αξεσουάρ/κοσμήματος και όχι του να με βοηθήσουν στη δουλειά μου ως διαιτητή, δες και το αρχικό ποστ αν θες. το “σωστό και ακριβές ρολόι” δεν το κατάλαβα, όπως και τα περί εταιρειών καλλυντικών, αν θες εξηγείς.

ινβ4 ποστ casio και “μόνο αυτά ήταν ρολόγια ρε” :’)

Στο νηπιαγωγείο θυμάμαι τα ρολόγια που πάταγες κουμπί και πεταγόταν το καπάκι και μέσα ήταν γεμάτο smarties
βέβαια ο πιο μάγκας της παρέας είχε ρολόι νεροπίστολο :!:

εγω το μοναδικό ρολόι που χω φορέσει ποτέ μου, το είχα πάρει στις αρχές δημοτικού από telemarketing και το χαρακτηριστικό του ήταν ότι το ξυπνητήρι ήταν οι κραυγές ενός κόκκορα.

Κατα τ’ άλλα πιο ψυχαναγκαστικό σκεύος από το ρολόι δεν υπάρχει.

αυτά τα παίρνω ακόμα όπου βρίσκω :oops:

ένα με τον μικυ φοράω εγώ. δεν εχω ψαχτει περισσοτερο ως προς το μοντελο. πολυ απλα δεν με ενδιαφερει.

Αγορασμένο πριν αρκετά χρόνια, όσο περισσότερο ξυσμένο/ξεβαμμένο γίνεται , τόσο πιο γάματο φαίνεται

Λοιπον, μιας και γραφτηκαν καποια πραγματα ας συνοψισουμε τι εχουμε ως τωρα:

  1. Η πλειοψηφια στηριζει Swatch. Αναμενομενο. Η εταιρια εχει κατορθωσει να συνδυασει αριστα:
  • Πολλα και μοντερνα σχεδια
  • Μοντελα που απευθυνονται σε ηλικιες 8-35
  • Αριστη προωθηση/ διαφημιση
  • Τιμες προσιτες (σχεδον) σε ολους
  1. Οι κλασικες εταιριες ωρολογοποιιας (πχ Omega, Piguet, IWC, PANERAI), με παραδοση πανω απο 150 χρονια, παραγουν μοντελα αριθμημενα και πανακριβα( 2000+ ευρω). Οι εταιριες αυτες δεν εχουν, σε καμια περιπτωση, ανταγωνιστες τους οικους μοδας γιατι οι πελατες τους κινουνται αποκλειστικα σε:
  • Ηλικιες 40+
  • Ανωτερη ή ανωτατη οικονομικη ταξη (ή φανατικοι ρολογαδες, που με αιματηρες οικονομιες τα αποκτουν)
    Αντιθετα, οι γνωστοι οικοι μοδας εχουν καταφερει να παραγουν αρκετα μοντερνα σχεδια σε τιμες που μπορει περισσοτερος κοσμος να διαθεσει (100-500 ευρω). Εκμεταλλευομενοι και το ονομα τους εχουν κερδισει αρκετο μεριδιο της αγορας.

Παραθετω το σαιτ μιας εταιριας (δεν την ξερω καθολου) με αρκετα μυστηρια ρολογια (τιμες γυρω στα 100 ευρω):
http://store.yankodesign.com/fashion/watches?limit=all

Θεωρείς το breitling καλυτερο από το tag σου; :-k

χωρίς να είμαι κανένας ειδικός στα ρολόγια, γενικά τα έχω σε πιο μεγάλη εκτίμηση τα breitling. Παίζει βέβαια ανάλογα το μοντέλο, αλλά το δικό μου δεν είναι kai κανένα τοπ tag.


Τό’χω λατρέψει αυτό το Swatch. Ειδικά το λουράκι που έχει υφή σαν βελούδο.

  1. [U]Movado Bold[/U]

Το αδικει η φωτογραφια. Ειναι πολυ εντυπωσιακο ρολοι. (περιπου 300 ευρω)

  1. [U]Issey Miyake TO [/U]

Η απλοτητα σε ολο της το μεγαλειο. (περιπου 300 ευρω)

το αποπανω το φορούσε και αυτός που ειχε φτιάξει τον μηχανισμό των Αντικυθήρων

[SPOILER]*ωραία ρολόγια πάντως. τιμές στο θεο?[/SPOILER]

μλκ [B]TO ΘΕΛΩ.[/B]
Kάποιος να μου το πάρει?
Κανείς?
Και να σκεφτείτε, το πιο ακριβο δώρο που μου πήραν αυτά τα χριστούγεννα ήταν κάτι χρωματιστά fancy post-its :frowning:

Γαμαει.

ΑΑΑ!!! θα εδινα τα παντα να ξαναφορεσω αυτο το ρολοι…

εχω αυτο

Προτεινομενες σουπερ- ευκαιριες:

De Bethune DB28 Aiguille d?Or - ελβετικο, συλλεκτικο στα 50 κομματια, 29 διαμαντια στον μηχανισμο,

τιμη : περιπου στα 80.000 δολλαρια

Hautlence HL2.0 , ελβετικο, συλλεκτικο στα 28 κομματια, κινουμενη την ωρο-μπραρα,

τιμη: περιπου στα 200.000 δολλαρια

Arnaud Tellier?s 2LMX, σχεδιασμενο απο τον Γαλλο υπευθυνο του οικου Patek Philippe, πιθανον 10 κομματια, 1.000 ωρες σχεδιασμου απαιτει το καθε αντιτυπο, τιμη: πιθανολογειται στα 350.000 δολλαρια

Jacob & Co. Quenttin Baguette, συλλεκτικο στα 99 κομματια,

τιμη: 350.000 δολλαρια

Christophe Claret X-TREM , 2 ατσαλινες μπαλιτσες δειχνουν την ωρα-λεπτα, κινουμενες με μαγνητισμο, συλλεκτικο στα 8 κομματια για το καθενα χρωμα.

τιμη: 280.000 ελβετικα φραγκα

Αν πιασω το Τζοκερ, θα χτυπησω το Christophe Claret!

οκ να παρω καποιο. την ωρα θα την καταλαβαινω;

Τόσα ακριβά αλλά και τόσο ΑΣΧΗΜΑ…