ΡΟΛΟΙ: Ποιο μοντελο φοράτε/φορουσατε/ θέλετε; - Ερωτήσεις/ Συμβουλές αγοράς

Μια φορά είχε πέσει ένας κατάλογος με ρολόγια στα χέρια μου που οι τιμές του ήταν τιμές καταλόγου αυτοκινήτων
Ακριβών αυτοκινήτων :?

Γαμάτο!

Ένα Swatch έχω, πραγματικό στολίδι. Γενικά γαμάνε σα στυλ, αλλά αυτό που πρέπει να 'χεις κάτι να σου θυμίζει την ώρα μου τη δίνει, οπότε αρκετά χρόνια τώρα δε το φοράω, κοσμεί το συρτάρι μου :stuck_out_tongue:

εχω και γω ενα καλό ρολόι festina με μπρασελε αλλα δε το φοραω καθόλου. ηταν ακριβο κιολας.
αφου ωρες ωρες σκεφτομαι να το σκοτωσω σε κανενα μαγαζι ‘‘αγορα χρυσου’’ :lol:

από τότε που είδα τον Troy Sanders να φοράει τέτοια ρολόγια, έχω κολλήσει κι εγώ.

έχω 2 γαμηστερά guess τέτοιου στυλ, που δεν ξέρω πώς λέγεται, αυτό που το ρολόι είναι πάνω στο λουράκι, καταλάβατε,

[SPOILER][/SPOILER]

άλλο ένα calvin klein σε ίδιο στυλ,

[SPOILER][/SPOILER]

και ένα ολόμαυρο swatch γιατί η πρώτη αγάπη δεν ξεχνιέται ποτέ κλπκλπ

Με αφορμή ορισμένες μάρκες… ρολογιών, να θέσω και την εξής σκέψη/προβληματισμό:
Κάθε εταιρία ειδικεύεται σε κάποιο προϊόν. Υπάρχουν εταιρίες που φτιάχνουν μόνο (ή κυρίως) ρολόγια για δεκαετίες και ξέρουν. Τώρα, πως μπορεί να εμπιστευτεί κανείς ένα ρολόι μιας εταιρίας καλυντικών ή κάτι παρόμοιο; Εκτός κι αν το παίρνει καθαρά για αξεσουάρ/κόσμημα (ειδικά στις γυναίκες), και όχι ως ένα σωστό και ακριβές ρολόι :-k

Είμαι σίγουρος ότι όσοι δίνουν 4ψηφια ποσά για ένα ρολόι το αγοράζουν επειδή δείχνει ακριβή(!) ώρα.

προφανώς τα συγκεκριμένα ρολόγια που πόσταρα έχουν κυρίως το ρόλο του αξεσουάρ/κοσμήματος και όχι του να με βοηθήσουν στη δουλειά μου ως διαιτητή, δες και το αρχικό ποστ αν θες. το “σωστό και ακριβές ρολόι” δεν το κατάλαβα, όπως και τα περί εταιρειών καλλυντικών, αν θες εξηγείς.

ινβ4 ποστ casio και “μόνο αυτά ήταν ρολόγια ρε” :’)

Στο νηπιαγωγείο θυμάμαι τα ρολόγια που πάταγες κουμπί και πεταγόταν το καπάκι και μέσα ήταν γεμάτο smarties
βέβαια ο πιο μάγκας της παρέας είχε ρολόι νεροπίστολο :!:

εγω το μοναδικό ρολόι που χω φορέσει ποτέ μου, το είχα πάρει στις αρχές δημοτικού από telemarketing και το χαρακτηριστικό του ήταν ότι το ξυπνητήρι ήταν οι κραυγές ενός κόκκορα.

Κατα τ’ άλλα πιο ψυχαναγκαστικό σκεύος από το ρολόι δεν υπάρχει.

αυτά τα παίρνω ακόμα όπου βρίσκω :oops:

ένα με τον μικυ φοράω εγώ. δεν εχω ψαχτει περισσοτερο ως προς το μοντελο. πολυ απλα δεν με ενδιαφερει.

Αγορασμένο πριν αρκετά χρόνια, όσο περισσότερο ξυσμένο/ξεβαμμένο γίνεται , τόσο πιο γάματο φαίνεται

Λοιπον, μιας και γραφτηκαν καποια πραγματα ας συνοψισουμε τι εχουμε ως τωρα:

  1. Η πλειοψηφια στηριζει Swatch. Αναμενομενο. Η εταιρια εχει κατορθωσει να συνδυασει αριστα:
  • Πολλα και μοντερνα σχεδια
  • Μοντελα που απευθυνονται σε ηλικιες 8-35
  • Αριστη προωθηση/ διαφημιση
  • Τιμες προσιτες (σχεδον) σε ολους
  1. Οι κλασικες εταιριες ωρολογοποιιας (πχ Omega, Piguet, IWC, PANERAI), με παραδοση πανω απο 150 χρονια, παραγουν μοντελα αριθμημενα και πανακριβα( 2000+ ευρω). Οι εταιριες αυτες δεν εχουν, σε καμια περιπτωση, ανταγωνιστες τους οικους μοδας γιατι οι πελατες τους κινουνται αποκλειστικα σε:
  • Ηλικιες 40+
  • Ανωτερη ή ανωτατη οικονομικη ταξη (ή φανατικοι ρολογαδες, που με αιματηρες οικονομιες τα αποκτουν)
    Αντιθετα, οι γνωστοι οικοι μοδας εχουν καταφερει να παραγουν αρκετα μοντερνα σχεδια σε τιμες που μπορει περισσοτερος κοσμος να διαθεσει (100-500 ευρω). Εκμεταλλευομενοι και το ονομα τους εχουν κερδισει αρκετο μεριδιο της αγορας.

Παραθετω το σαιτ μιας εταιριας (δεν την ξερω καθολου) με αρκετα μυστηρια ρολογια (τιμες γυρω στα 100 ευρω):
http://store.yankodesign.com/fashion/watches?limit=all

Θεωρείς το breitling καλυτερο από το tag σου; :-k

χωρίς να είμαι κανένας ειδικός στα ρολόγια, γενικά τα έχω σε πιο μεγάλη εκτίμηση τα breitling. Παίζει βέβαια ανάλογα το μοντέλο, αλλά το δικό μου δεν είναι kai κανένα τοπ tag.


Τό’χω λατρέψει αυτό το Swatch. Ειδικά το λουράκι που έχει υφή σαν βελούδο.

  1. [U]Movado Bold[/U]

Το αδικει η φωτογραφια. Ειναι πολυ εντυπωσιακο ρολοι. (περιπου 300 ευρω)

  1. [U]Issey Miyake TO [/U]

Η απλοτητα σε ολο της το μεγαλειο. (περιπου 300 ευρω)

το αποπανω το φορούσε και αυτός που ειχε φτιάξει τον μηχανισμό των Αντικυθήρων

[SPOILER]*ωραία ρολόγια πάντως. τιμές στο θεο?[/SPOILER]

μλκ [B]TO ΘΕΛΩ.[/B]
Kάποιος να μου το πάρει?
Κανείς?
Και να σκεφτείτε, το πιο ακριβο δώρο που μου πήραν αυτά τα χριστούγεννα ήταν κάτι χρωματιστά fancy post-its :frowning: