Οι πιο υπερεκτιμημένες ταινίες όλων των εποχών

Aν και δεν τις εχω δει ολες,δεν διαφωνω ιδιαιτερα μαζι σου.(Κυριως με [B]Doctor Zhivago,The Last Emperor[/B]δεν διαφωνω καθολου).

edit:Sorry,μαγκες αλλα τι ξεχασα???
Μα φυσικα το ΥΠΕΡ-τιμημενο ‘’[B]From Dusk Till Dawn’[/B]’!!!
Καλα.αυτο δεν το βαζω ουτε στις 100.000 καλυτερες ταινιες ever.

Επισης υπερτιμημενο θεωρω το ‘’[B]Night Of The Living Dead[/B]’’ του [B]Romero[/B] οπως και τον ιδιο φυσικα.
Σεβομαι κι αναγνωριζω την επιδραστικοτητα της ταινιας και την καινοτομια της εκεινη την εποχη ,αλλα σαν ταινια ψιλο σιγα τ’αυγα ειναι και ο ιδιος την εχει γυρισει 100 φορες με παραλλαγες στον τιτλο([B]Dawn Of The Dead,Day Of The Dead [/B]κλπ).

Λοιπόν μερικά που μου έρχονται και μένα:

[B]Crash[/B]: Η μεγαλύτερη μου κωλοτούμπα. Την πρώτη φορά γούσταρα, αλλά μετά που έτυχε να το 1-2 φορές ακόμα, ήθελα να βγάλω τα μάτια μου. Ψευτοδιδακτικό με ένα σωρό πανηλίθιες συμπτώσεις για να τους μπλέξουμε όλους στο γαϊτανάκι και τέρμα επιτηδευμένο. Σιχαμένη ταινία και ψόφος στον Χάγκις.

[B]Space Odyssey[/B]: Μετά από μισή ώρα ευρηματικού σινεμά δείχνοντας μόνο πιθήκια, ακολουθούν 2 ώρες -και καλά- sci fi, ύπνου. Επουδενί δεν το θεωρώ κακή ταινία. Κάθε άλλο. Απλά πολύ υπερεκτιμημένο.

[B]Tree Of Life[/B]: Γενικά αγαπάω Μάλικ -ειδικά τα Badlands και Days Of Heaven- και τον θεωρώ κορυφαία σκηνοθετάρα αλλά εδώ η αυταρέσκεια χτυπάει κόκκινο και δημιουργεί μια άνευ ουσίας φούσκα που αν και εικαστικά είναι ανεπανάληπτο, τελικά με απογοήτευσε.

[B]Shawshank Redemption[/B]: Μια απλά καλή ταινία που περνάει εξαιρετικά ευχάριστα η ώρα αλλά από εκεί και πέρα προς τι οι διθυράμβοι;

[B]Lars Von Trier[/B]: Προβοκάτορας, αντισυμβατικός, μηδενιστής και προκλητικός -ωραία όλα αυτά- αλλά τελικά μεγάλη μετριάτζα. Κάθε ταινία του ίδια με την προηγούμενη απλά αλλάζει το περιτύλιγμα βάζοντας κάθε φορά ένα πιο φανταχτερό. Ξέρει να δημιουργεί εικόνες αλλά από εκεί και πέρα πολύ λίγα πράγματα. Α και ο Αντίχριστος είναι εμετός.

Αυτά και βλέπουμε.

Για να λεμε κατι υπερεκτιμημενο ή υποτιμημενο παει να πει αν καταλαβαινω καλα(γιατι εχει γινει και για μπαντες αυτη η κουβεντα εδω μεσα ή για ομορφια ή οτιδηποτε αλλο υποκειται στην υποκειμενικη αποψη του καθενος γι’αυτο) οτι θεωρουμε την δικη μας αποψη ως αυτην που θα επρεπε να ηταν η average αποψη και αμα ο Μ.Ο. της ταινιας στο imdb ας πουμε διαφωνει, ειναι υπερεκτιμημενη ή υποτιμημενη?
Γενικα δεν εχει νοημα μια τετοια κουβεντα, να πιανει ο καθενας μια λιστα και να λεει μεχρι μεθαυριο τα δικα του(ας πουμε το A Beautiful Mind υπερεκτιμημενο ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ? Ε ΟΧΙ, γαμαει. Αληθεια ομως γαμαει και τι δουλεια εχει στην λιστα. :expressionless: ). Μονο ως “ταινιες που δεν μας αρεσαν παρα το hype” θα μπορουσε να τιτλοφορειται το αφιερωμα.

το [B]apocalypse now [/B] αν εξαιρεσεις την εμφανιση “πετρινο μνημειο στην ιστορια του κινηματογραφου” του μαρλον μπραντο(the horror…the horror) ειναι η πρωτη ταινια που μου ερχεται στο μυαλο.

Σε πολλες ταινιες συμφωνω αλλα clerks lol

επειδή κάπου στα πεταχτά είδα και το όνομα του κλιντ, όποιος πει κακή κουβέντα για την ξινόφατσα να μη ξαναπηδήξει. ευχαριστώ :slight_smile:

Μου θυμιζει λιστα μεταλ χαμερ με τα 100 καλυτερα ολων των εποχων:p
Απο κει και περα,εχει σημασια τί αλλο κυκλοφορησε τη χρονια που μια συγκεκριμενη ταινια πηγαινε φετες ειτε σαν υποψηφια,ειτε πηρε το οσκαρ. Γενικα τα οσκαρ ειναι ακυρος θεσμος και διαμορφωνει καταστασεις,αρνητικες-θετικες.
Στα της λιστας,+ σε ο,τι εχει να κανει με μιουζικαλ,english patient,out of africa,forest gump,shakespeare in love,moonstruck,crash και κατι αλλα που δε θυμαμαι. Μεγαλη ακυροτητα το midnight express. Τελικα επιβεβαιωνεται για αλλη μια φορα η ρηση του Κλιντ περι γνωμης:wink:

δεν καταλαβαινω γιατι κανει τοση εντυπωση το Midnight Express

Mε δουλευεις ρε συ Lupin?
Απο τις ταινιες που στιγματισαν πολυ κοσμο.
Μεγαλη λατρεια μιλαμε!!!

ταινια με απιστευτο soundtrack, δυνατες ερμηνειες και κλειστοφοβικο φουλ υφος, που παρουσιαζει ενα ολοκληρο λαο σαν ζωα, ομοφοβικη οσο δεν παει-σκηνη στα λουτρα- και γενικοτερα ταινια τρελων ακρων…

δεν διαφωνω πως ειναι ελκυστικο σαν θεαμα-και γω θα το ξαναδω αμα το πετυχω τωρα-, απλα η γενικη της γραμμη ηταν να προκαλεσει και αυτο το καταφερε με τις τρελες ακροτητες και γραφικες σκιαγραφησεις ανθρωπων που πετυχε…

EDIT
επισης ειναι γνωστο οτι και ο συγγραφεας του βιβλιου-πρωταγωνιστης και ο Στοουν ζητησαν συγγνωμη αρκετα χρονια μετα…

γενικα, τρελος ρατσισμος

To ότι μια ταινία είναι ομοφοβική και με ρατσιστικές προεκτάσεις, δεν την κάνει υπερεκτιμημένη.
Την κάνει (guess what!) απλά ομοφοβική και με ρατσιστικές προεκτάσεις.

Από πλευράς καλλιτεχνικής ποιότητας θα την κρίνεις γι’ αυτό που είναι, δηλαδή prison movie και σε αυτό είναι κορυφαία. Και μετά θα της ρίξεις ένα κουβά σκατά για τα παραπάνω.

Τζιοπα σε αγαπαω, σε εκτιμαω, εχεις γαμω τα γουστα, εχεις προτεινει ενα καρο ταινιες που ειναι γαματες, ΑΛΛΑ ΑΣΕ ΤΟΝ ΡΟΜΕΡΟ ΗΣΥΧΟ! Αυτα.

Οσον αφορα καλτοσπλαττερ ταινιες, το Re-Animator θεωρω υπερεκτιμημενο. Νομιζω οτι εχει ενα αλφα στατους και ειναι καπως κλασσικη ταινια του ειδους, μου αρεσε (ειδικα το τελευταιο μισαωρο) αλλα δεν εσκισα και καλσον.

ok, ειναι Prison movie αλλα με σαφεστατες θεσεις πανω σε λεπτα ζητηματα, αμιγως prison movie μαλλον… σαν prison movie θα κρινω το lock up του Σταλλονε, αυτο οχι, νομιζω οτι ειναι πρωτα μια πολιτικη ταινια και μετα μια ταινια φυλακων…

Προσθετω The Seventh Seal του Bergman. Οχι κακη, με τιποτα, αντιθετως μου αρεσε (καλα η τελευταια σκηνη ειναι απο τα πιο ανατριχιαστικα πραγματα που εχω δει), αλλα περιμενα συνολικα να με ταρακουνησει περισσοτερο.

Να τολμησω να πω οτι ο [B]Michael Haneke[/B] ειναι υπερτιμημενος σκηνοθετης?
Ουσιαστικα απ’οσες ταινιες του εχω δει,μονο το ‘’[B]The White Ribbon[/B]’’ με τρελανε κι επιφυλασσομαι για το ‘’[B]Cahe[/B]’’ που δεν εχω δει ακομα.

‘’[B]Code Inconnu[/B]’’ και ‘’[B]Le temps du loup[/B]’’ σχεδον δεν βλεπονται απο τη δηθενιλα που κουβαλανε!

Μartian,θα με κανεις να αυτοκτονησω στα 33 μου κι ειμαι νεο παληκαρακι ακομα.
Υπερτιμημενο το ‘’[B]The Seventh Seal[/B]’’???
E,μην το γαμαμε τωρα!

Ακόμα και πρώτα πολιτική ταινία να είναι, δεν την κάνει υπερεκτιμημένη μια πιθανή ομοφοβικότητά που βγάζει.

Εγώ συμφωνώ σε όλα όσα της προσάπτεις, νομίζω μάλιστα ότι είχα κάνει και ένα μικρό ποστ εδώ μέσα κάποια στιγμή όταν την είχα δει.

Αυτό που λέω είναι ότι η ανάλυση που κάνει κάποιος στα μηνύματα που περνάει μια ταινία δεν μπορεί να την καταστήσει υπερτιμημένη/υποτιμημένη.

Ή, τεσπα, δεν αντιλαμβάνομαι εγώ έτσι την έννοια “υπερτιμημένος”. Για μένα υπερτιμήθηκε πχ ο “Κυνόδοντας” γιατί υποτίθεται ότι μας ανέπτυξε μια σούπερ αλληγορική προσέγγιση του θέματος με το οποίο καταπιάστηκε, ενώ στην (δική μου) πραγματικότητα ήταν μια επίπεδη μπαρούφα με άθλια ηθοποιία (από άποψη κιόλας).

Μια ταινία που παίρνει μια σαφέσταστη θέση σε μερικά ζητήματα όπως αυτά που έθειξε ο Lupin δεν μπορεί παρά να κριθεί με βάση [B]και[/B] αυτά. Το midnight κριθηκε από πολλούς με άλλα δεδομένα. Βασικά οι περισσότεροι το είδαν σαν ένα ανώδυνο κλειστοφοβικό θριλερ (δεν κρύβω πως την πρώτη φορά που το είδα είχα την ίδια άποψη) με εξαιρετική ατμόσφαιρα και ερμηνείες. Για αυτούς τους λόγους η ταινία απέκτησε την φήμη της κυρίως. Από αυτή την άποψη δύσκολα την λες υπερεκτιμημένή, σαν θρίλερ είναι πολύ καλή ταινία αλλά έτσι είναι σα να κρίνεις την μισή ταινία. Βασικά μάλλον συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό αφού έτσι και αλλιώς η για λάθος εκτίμηση μιλήσουμε ή για υπερβολική το θέμα είναι μόνο στην ορολογία όπως το βλέπω αλλά επί της ουσίας για το ίδιο πράγμα μιλάμε.

Όταν συνέλθεις πες μας και τους λόγους της προφανής διαφωνίας σου

Το Α και το Ω της λίστας. At last…

διαφωνω με τον χαρακτηρισμο “κακη προπαγανδα”, που ειναι βαρυς για οποιαδηποτε ταινια.

Δεν ειδα πουθενα να δειχνει “ηρωες” τους αμερικανους φανταρους, οι δε ιρακινοι περισσοτερο οικτο προκαλουν παρα οτιδηποτε αλλο . O βασικος χαρακτηρας πχ, ο james, ειναι ενας ψυχακιας με αρκετα ψυχολογικα θεματα. Ασε που σε κανενα σημειο της ταινιας δεν προσπαθει να δικαιολογησει ηθικα την παρουσια της αμερικανικης δυναμης εκει

γενικα, στις περισσοτερες στιγμες αποφευγει να παρει ξεκαθαρη θεση(η σκηνη πχ που ο james μπουκαρει στο σπιτι της οικογενειας, τι φιλοαμερικανικο εχει?), οποτε δεν θα τη χαρακτηριζα με τιποτα “προπαγανδα”. Αν την χαρακτηριζες υπερκτιμημενη λογω σκηνοθεσιας, στυλ κλπ, παλι θα διαφωνουσα μεν, αλλα οκ, εκει περι ορεξεως

στην τελικη αν αυτη η ταινια ειναι “κακη προπαγανδα” αλλες ταινιες οπως το Behind Enemy Lines ή το Black Hawk Down(για να μην αναφερω γραφικοτητες τυπου Rambo :p) πως θα επρεπε να χαρακτηριστουν?

εσενα τι σε ενοχλησε τοσο?

υ.γ.: εχει και soundtrack Ministry ρε, δεν γινεται να ειναι κακη η ταινια :smiley: