Ποια ταινία ξαναείδατε σήμερα;


Έπρεπε να το κάνει ο Jodorowsky όσες ώρες κι αν ήταν, σαν να έχουμε πάρει LSD όπως σχεδίαζε. Τότε θα βρίσκε το Star Wars αντίπαλο (ή μπορεί να μην υπήρχε καν), και ίσως να λέγαμε ότι έφτιαξε κάτι καλύτερο απ’το The Holy Mountain. Μία σημερινή μεταφορά πιθανόν να έφερνε στο John Carter.

…όπως και νά’χει…μια χαρά ταινία είναι αυτή:):!:

Frank Herbert + David Lynch = επικνεςς .

Μακάρι να το παίρναν οι Wachowski και να το ξαναφτιάχναν αντί του Jupiter Ascending.

Το κακό με το dune, δεν είναι το κλασσικό “το βιβλίο είναι καλύτερο” αλλά το ότι δεν μπορεί να μεταφερθεί ούτε το 1/10 της τελειότητας του σε ταινία όποιος και να το σκηνοθετήσει.

Εγώ σκέφτομαι ότι σε λίγα χρόνια κανείς δε θα το θυμάται ούτε σαν ταινία, κι όλοι θα ξέρουν το Star Wars. Μακάρι να το ξανάφτιαχνε κάποιος σήμερα, αλλά καταλαβαίνω ότι χρειάζεται τεράστιο budget.

Dead & Buried (1981)

ΚΛΑΣΣΙΚΟ Κ ΑΙΩΝΙΟ.
ΨΑΞΤΕ ΤΟ Κ ΔΕΙΤΕ ΤΟ.

…εγώ πάντως ξαναείδα αυτό

:):!:


Το First Class ξαναείδα για 5 λόγους: 1) γιατί τη πρώτη προβολή το 2011 την έκανα μαζί με μία άσχετη γκομενίτσα στα Village του The Mall, 2) γιατί σε λίγους μήνες βγαίνει το Days of Future Past, 3) για να θυμηθώ τις ερμηνείες των Bacon, Lawrence, Fassbender και κυρίως του McAvoy, 4) γιατί είναι το καλύτερo που κυκλοφόρησε so far, 5) γιατί τους προτιμώ απ’τους Avengers (εξαιρείται ο Ironman).

…το Γκοτζίλα τώρα στο Μέγκα…ότι πρέπει για την ώρα:):!:

Καλούτσικη ταινία αλλά θα μπορούσαν μερικές σκηνές να έχουν βγει και off (αυτό πιστεύω κάνει τη βαθμολογία να είναι τόσο χαμηλή) Έχουμε έναν Ντε Νίρο σταθερή αξία και έναν [U]απολαυστικό[/U] Edward Norton…
Από κάτι τέτοιους “μικρούς” ρόλους τον έχω αγαπήσει ρε γαμώ τη…

Heist movie με τους δυο απατεώνες να γνωρίζονται μέσω τρίτου για ένα μεγάλο κόλπο. Κανένας από τους 2 δεν ξέρει τον άλλον, πράγμα που είναι μεγάλο μειονέκτημα για τέτοιες περιπτώσεις… Και έτσι λαμβάνει ο καθένας τα μέτρα του… Κρατάνε μια πισινή ο καθένας… Τελικά συμφωνούν να κάνουν τη δουλειά…

[B]Μήν δείτε trailer, δείχνουν πολύ υλικό απ’ την ταινία… [-X[/B]


Τεσπά εγώ (ξανα)πήρα λίγο τη δόση μου από Edward Norton :slight_smile:

[B]edit: [/B]ψιλο-άσχετο. Δεν είναι σπόιλερ για την ταινία

[SPOILER]
Μόλις πρόσεξα ότι το Imageshack.us έχει γίνει επι πληρωμή (μου βγάζει ένα time-bar και λέει free trial/25days left).
Ξέρει κανείς κανένα άλλο καλό δωρεάν site? (π.χ. το postimage.org τι λέει?)[/SPOILER]

[SPOILER]Όχι ρε πούστη μου, τώρα το πήρα χαμπάρι αυτό. Κι εμένα μου δίνει ακόμα λιγότερο χρόνο. Δηλαδή σε 19 μέρες no more imageshack. Τους κερατάδες ρε.

Το postimg είναι πολύ πρακτικό και εύχρηστο, αλλά έχει ένα μειονέκτημα, δεν έχει επιλογή για resize. Εκτός κι αν εγώ δεν την έχω βρει.[/SPOILER]

Εννοείς αφού ανεβάσεις? γιατί, πριν το κάνεις, διαλέγεις απ’ ότι βλέπω…
http://postimage.org/[/SPOILER]

[SPOILER]Λολ, έχεις δίκιο. Τώρα το πρόσεξα ο τρόμπας! #-o

Postimage it is then! :D[/SPOILER]

[SPOILER]εγώ αυτό χρησιμοποιώ πάντως

http://tinypic.com/[/SPOILER]


Με το Only Lovers Left Alive να κυκλοφορεί, ξέθαψα το Thirst από τον γνωστό κορεάτη σκηνοθέτη, αν και θυμόμουν ακόμα καλά το τέλος. Η υπόθεση έχει να κάνει με έναν ιερέα να κολλά το βρυκολάκιασμα και να ερωτεύεται μία καταπιεσμένη κοπελίτσα, που δεν αργεί με τη σειρά της να γίνει κι αυτή το ίδιο και να ξεφύγει. Η γυναικεία αχαριστία ξεδιπλώνεται, καταλήγωντας σε love-hate τραγωδία.

…ξαναείδα το Night Watch http://www.imdb.com/title/tt0403358 καλή πλοκή, που εξελίσεται στην Μόσχα…υπάρχει η προσπάθεια για ένα διαφορετικό θρίλερ φαντασίας, απ’τα Αμερικάνικα πρότυπα, και μέχρι ένα σημείο αυττό πετυχαίνεται…ακολούθησε και το Day Watch http://www.imdb.com/title/tt0409904/?ref_=tt_rec_tti

…για μένα ότι πιο κοντά στο Μάτριξ, με πιο επικά στοιχεία

:):!:

Terminator 2: Judgment Day

Από τις αγαπημένες μου ταινίες ever. Επιτέλους κατάφερα να την προσθέσω στην συλλογή μου σε blu-ray. Είχα αρκετό καιρό να την δω πλάκα πλάκα. Αυτή η έκδοση έχει 3 ξεχωριστά cuts με αρκετές κομμένες σκηνές. Εγώ για αρχή έβαλα την theatrical version έτσι για να θυμηθώ τα παλιά.

Απλά ανατριχίλες! Η πρώτη ταινία ήταν ήδη υπέροχη αλλά αυτή ανεβάζει το όλο πράγμα 10 σκαλοπάτια πάνω. Όσοι είχαν πάει σινεμά όταν βγήκε έχοντας ήδη δει την πρώτη έπαθαν σοκ που μάλλον ακόμα δεν έχουν ξεπεράσει (μέσα σε αυτούς και εγώ). Η μεταμόρφωση την Linda Hamilton, τα εφέ που ήταν ιδιαίτερα ψαρωτικά για την εποχή και φυσικά… T-1000. Αυτός ο γαμιόλης ήταν ότι πιο επικίνδυνο είχε δείξει η μεγάλη οθόνη μέχρι εκείνη την στιγμή. Από το βλέμμα του στις αρχικές σκηνές στις διάφορες μεταμορφώσεις του, απλά σου έκοβε το αίμα. Επίσης ήταν ένα ασταμάτητος μπάσταρδος!!

Φυσικά ο Αρνι εδώ βρίσκει τον απόλυτο ρόλο του. Αν και μάλλον τα πήγε καλύτερα ως κακός εξολοθρευτής στην πρώτη ταινία μια χαρά σε πείθει και εδώ. Τρομερή χημεία με τον πιτσιρικά, επικές ατάκες και μερικές από τις καλύτερες σκηνές δράσεις στην ιστορία του κινηματογράφου. Ακόμα και σήμερα τόσο η αρχική σκηνή με τις μηχανές όσο και στο τέλος στον αυτοκινητόδρομο πατάει κάτω τις περισσότερες ταινίες δράσης με άνεση. Και φυσικά ένα φινάλε που δεν σου βγαίνει από το μυαλό με τίποτα, όποιος είδε την ταινία στην εποχή της και δεν συγκινήθηκε από το τέλος δεν έχει καρδιά. Δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ άτομο που θα μου έλεγε πως είδε την ταινία σινεμά και δεν το άγγιξε αυτή την σκηνή. Τέλος η μουσική… αυτή η γαμημένα τέλεια μουσική, συγκινήθηκα που την ξανάκουσα ρε γαμώτο :cry:

Στα τεχνικά λίγο του blu-ray. Η εικόνα είναι απλά τέλεια και δεν θυμίζει ταινία 20 ετών. Σίγουρα έχει δεχθεί μεγάλη επεξεργασία αλλά ευτυχώς δεν έχει χαθεί το κινηματογραφικό feeling. Τα extras άφθονα για τόσο παλιά ταινία. Για την τιμή που το βρήκα είναι μάλλον η καλύτερη αγορά που έχω κάνει.

…συμερίζομαι τον ενθουσιασμός σου…όταν την είδα τότε στο σινεμά, είχα πάθει κιεγώ το σοκ που περιγράφεις:):!:

Ειδικά στο σημείο που μπαίνει η εισαγωγή του you could be mine ανατριχίλες