Ποια ταινία ξαναείδατε σήμερα;

Οι μισες ταινιες που γραφεις ως κακες, ειναι γαματες.

Αν ειναι δυνατον να θεωρειται κακη ταινια το πρωτο Underworld και το πρωτο Mummy.

Απο ποτε το fun σημαινει κακη?

1 Like

τα πρώτα 2 mummy τα λατρεύω

@osfp7 εχεις δει το The Eternal Sunshine Of The Spotless Mind?

Καλά το κακές μπορεί ο καθένας να το βάλει σε εισαγωγικά αν θέλει. Όλες αυτές κινούνται στην λογική των b movies με καλό budget απλά. Fun value υπάρχει σαφώς αλλά προσπαθώντας να το δω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ δεν είναι ακριβώς ποιοτικό σινεμά.

Ακόμα και το πρώτο Resident Evil που προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ και το έχω αγοράσει σε 4K bluray, κακή ταινία το θεωρώ.

μια φορά πριν 5-6 χρόνια

Δεν είναι παράλογο. Το παθαίνω με μερικές ταινίες κυρίως κωμωδίες και low budget action

Δεν υπαρχει αντικειμενικα ποιοτικο σινεμα, αλλα οκ προχωραμε.

Ολες αυτες οι αυθαιρετες γενικα θεωρησεις οτι υπαρχουν αντικειμενικα καλες και κακες ταινιες και ολος ο κινηματογραφος πρεπει να υπακουει σε συγκεκριμενα μοτιβα και κανονες, προκυπτουν απο καποιες λανθανουσες τυψεις που εχουν εισχωρησει στον εγκεφαλο μας μετα απο χρόνια πλυση εγκεφαλου απο διαφορους ελιτιστες και δηθεν ψαγμενους κατα την γνωμη μου.

Καπως ετσι βαζει ο κοσμος ταινιες και δημιουργους σε ειδωλια και τα κατατασσει ως ιερα κειμηλια, ενω ταινιες με βαμπιρια θεωρουνται πιο βητα. Προσωπικα δεν ψηνομαι να δινω μεγαλυτερη σημασια στο περιτυλιγμα απο οτι στην ουσια. Χιλιες φορες Underworld ξανα και ξανα, παρα να χασω μιαμιση ωρα απο την ζωη μου βλεποντας το Let The Right One In για παραδειγμα, μια απολυτως ανουσια και πανηλιθια ταινια για τα δικα μου γουστα και τις δικες μου απαιτησεις.

Αλλα τεσπα. Ο καθενας οπως το βλεπει.

Με εκανε να σκεφτω κατα την διαρκεια της ταινιας διαλογο που ειχαμε για το αν ο δημιουργος αφηνει ανοιχτο το τελος καποιας ταινιας ή οχι, γιατι ειχα προσωρινη διαλειψη. Αλλα τελικα στο τελος της ταινιας καταλαβα οτι ΕΥΤΥΧΩΣ το ξεκαθαριζει πληρως :stuck_out_tongue:

1 Like

Θα το τσεκαρω πάλι και θα σου πω

Πολύ σωστά τα λες και περί αντικειμενικότητας. Βασικά πιστεύω ότι υπάρχουν καλές και κακές ταινίες (πχ το the room είναι κακή ταινία) αλλά στην τελική μετράει αν σου άρεσε η όχι. Λέμε όχι στους ελιτιστες σνομπ του σινεμά, της μουσικής κλπ :stuck_out_tongue:

1 Like

Εκει μιλας και για τεχνικους παραγοντες ομως. Τωρα το Underworld ή αλλες ταινιες στο ιδιο genre που αναφερθηκαν, δεν εχουν αντικειμενικα κακη παραγωγη, ηχοληψια, ποιοτητα εικονας, σκηνοθεσια στην οποια δεν υπαρχει σωστη εστιαση ή επιλογη καδρου κτλ. Ισα ισα που μπορω να πω οτι το Underworld και το Resident Evil το πρωτο ειναι καταπληκτικα σε αυτους τους τομεις, και εχουν φοβερη ατμοσφαιρα, 100% οπως την ηθελε ο σκηνοθετης.

2 Likes

Σωστή παρατήρηση

Έχω τόσα πράγματα που περιμένω να δω αλλά τα κάνω pause για να ξαναδώ τα 2 πρώτα mummy εκεί καταλήγουμε :joy:

1 Like

Βγηκε νεο The Last Of Us, δες αυτο :stuck_out_tongue:

1 Like

Αντικειμενικα;

Από τεχνικής άποψης ναι αντικειμενικά

Το πρώτο και το δεύτερο Underworld παίζει να τα έχω δει από 5-6 φορές τον τελευταίο χρόνο, είναι πολύ ωραίες ταινίες για το είδος τους. Συνδυάζουν δράση, περιπέτεια και σκηνοθεσία, ενώ δίνουν σε καίρια σημεία μερικές πληροφορίες για το σύμπαν της ταινίας και το τι είχε προηγηθεί της δράσης. Και το prequel, το rise of the lycans, δίνει τις απαντήσεις για βασικούς χαρακτήρες και είναι πολύ καλό, αν και μικρό σε διάρκεια. Από την τρίτη ταινία και μετά έπρεπε κάτι να εφεύρουν για να πολεμάει η Selene. Αλλά εννοείται τις ξαναέβλεπα άνετα. Είναι μέσα στις 10 ταινίες που βλέπω τακτικά για να ηρεμώ.

1 Like

Bad movies part 2 και τελευταίο αφού κάηκε ο εγκέφαλος μου για τα καλά.

Εδώ ξεκίνησα με λίγες ταινίες καταστροφής.

Ξεκίνησα με το 2012 που μάλλον είναι και η χειρότερη, τουλάχιστον από τις big budget παραγωγές.
Την είδα δει σινεμά το 2009, από εκεί και μετά την είχα προσπαθήσει άλλη μια φορά σπίτι χωρίς επιτυχία αφού τα παράτησα προς το τέλος. Παραλίγο να τα παρατήσω και τώρα βέβαια. Δεν λέω εντυπωσιακή ως ένα βαθμό αλλά από ένα σημείο και μετά μουδιάζει ο εγκέφαλος σου από την μια cgi σκηνή καταστροφής στην άλλη, ειδικά όταν μοιάζει να κάνουν διαγωνισμό για το ποια θα το τερματίσει περισσότερο. Και όταν η διάρκεια πλησιάζει τις 3 ώρες… με το ζόρι επιβιώνεις.

AncientTheseDutchshepherddog-size_restricted

Συνέχεια με Deep Impact.
Deep_Impact_poster

Και αυτή την είχα δει μια φορά ακόμα από τότε που βγήκε. Σε σύγκριση με το 2012 τούτη εδώ μέχρι και δράμα δωματίου της λες. Σαφώς πιο συγκρατημένη, μένει αρκετά στους χαρακτήρες και στο πως ο καθένας αντιμετωπίζει την επικείμενη καταστροφή. Βέβαια δεν έχει και τόσο καλό σενάριο για να τα υποστηρίξει όλα αυτά. Την ευχαριστήθηκα λίγο παραπάνω βέβαια λόγω του 2012 με το οποίο είχα βαρεθεί τρελά. Επίσης να πω ότι η Tia Leoni που πρωταγωνιστεί εδώ μου έχει λείψει αρκετά σήμερα. Γιατί την έχουν ξεχάσει έτσι;

Είδα και το The Core που δεν το θυμόμουν και τόσο. Καταρχήν δεν θυμόμουν πως ήταν μια πολύ πιο low budget παραγωγή. Τα cgi ήταν επιπέδου ταινίας της asylum. Για αυτό και η κάμερα έμενε τόσο πολύ μέσα στο σκάφος που επιχειρούσε να φτάσει τον πυρήνα της γης (don’t ask). Όπως και το Deep Impact έτσι και αυτό προσπαθεί να μείνει λίγο παραπάνω στους χαρακτήρες και όχι στις καταστροφές, βέβαια το κάνει επειδή δεν είχαν budget για κάτι παραπάνω. Και εδώ όμως δεν υπάρχει το σενάριο για να υποστηρίξει το δράμα που παίζεται. Ήθελα να την εκτιμήσω λίγο παραπάνω λόγω του πιο b movie χαρακτήρα της αλλά από ένα σημείο και μετά αυτό έγινε αδύνατον.

giphy

Συνέχεια με Timeline, του Richard Doner παρακαλώ. Είχα ξεχάσει εντελώς πως είναι δική του. Μάλιστα την θυμήθηκα κατά λάθος ψάχνοντας για άλλες ταινίες.
Καλά ήταν δεν λέω, καμιά σύγκριση φυσικά με τις κλασικές του αλλά και πάλι διασκεδαστική με την ανάλογη διάθεση. Όλα τα λεφτά η πολιορκία προς το τέλος που έδωσε μερικές πολύ εντυπωσιακές σκηνές. Κατά τα άλλα δεν ξέρω σε τι βαθμό θα μπορέσει να μιλήσει στους πιο time travel geeks.
hqdefault

Ultraviolet

Φυσικά δεν μπορούσα να μείνω μακριά από την αγαπημένη μου Milla Jovovich. Και εδώ και σε έναν ακόμα sexy kick ass ρόλο.
millajovovich-ultravioletmovie
Αλλά εδώ την παράσταση καλώς η κακώς (όπως το δει κανείς) κλέβουν τα χειρότερα cgi που έχουν υπάρξει ποτέ σε κινηματογραφική παραγωγή (δείγμα στο βιντεο).

Σοκ και δέος για όποιον έχει δει την ταινία. Έχω διαβάσει αρκετά για το πως κατέληξε έτσι. Αλλού διάβασα πως ήταν ηθελημένη απόφαση ώστε η ταινία να μοιάζει πιο πολύ με anime. Και ενώ είναι αλήθεια πως γενικά προσπαθεί να πιάσει ένα τέτοιο ύφος, σίγουρα τα cgi δεν βοήθησαν καθόλου σε αυτό.
Αλλού διάβασα πως υπήρχαν θέματα με το budget με αποτέλεσμα να μην ολοκληρωθούν ποτέ τα εφέ και η ταινία να κυκλοφορήσει με τα pre-visual που χρησιμοποιούνται πριν μπουν τα κανονικά cgi. Αυτό το σενάριο μου φαίνεται πιο πιθανό.
Anyway η ταινία ακόμα και έτσι είναι αρκετά διασκεδαστική. Την είχα δει μόνο μια φορά. Τώρα είδα μια extended edition που δίνει μερικές σκηνές παραπάνω. Φανερά ήθελαν να δώσουν το κάτι extra. Υπάρχουν μερικές όμορφες μικρές πιο μελαγχολικές στιγμές που έχουν ξεγλιστρήσει ανάμεσα στον παροξυσμό των κακών cgi και over the top (αλλά αρκετά διασκεδαστικών) σκηνών δράσης.
Σε αυτή την μορφή της ίσως να την εκτιμήσουν οι φανς των shonen anime και της Milla.

SkinnyMagnificentBull-size_restricted

The Island

Michael Bay είχα να δω πάρα πολλά χρόνια. Αυτή είναι θεωρητικά μια από τις καλύτερες του ταινίες. Την είχα δει μόνο μια φορά όταν βγηκε και that’s it (από όσο θυμάμαι τουλάχιστον). Βασικά ξεκινάει ωραία, η πρώτη ώρα είναι καλή αλλά από το δεύτερο μισό και μετά σε παλαβώνει στις εκρήξεις όπως πάντα και στο μονταζ πυροβόλο. Είναι απογοητευτική ακριβώς επειδή στο πρώτο μισό δείχνει να έχει ένα καλό potential που όμως χάνεται εύκολα αργότερα. Τουλάχιστον χαζεύεις την Scarlett.
tumblr_myoxiyFFAK1r2igv7o1_250

Και για το τέλος άφησα την Lara Croft της Angelina Jolie. Είδα και τις 2 ταινιες, για πρώτη φορά από τότε που βγήκαν σινεμά.
giphy (1)

Η πρώτη συνεχίζει να είναι αρκετά διασκεδαστική. Πέρα από την ίδια την Jolie αυτό που σε κερδίζει είναι τα εντυπωσιακά set pieces και οι σκηνές δράσης. Από εκεί και μετά δεν υπάρχουν και πολλά να εκτιμήσεις. Η δεύτερη κουράζει λιγάκι αφού η δράση γίνεται πιο over the top και η διάρκεια μεγαλώνει χωρίς να υπάρχει λόγος.

Ωραία ήταν λοιπόν, είδα μάλλον περισσότερες από όσες υπολόγιζα αρχικά αλλά δεν το μετάνιωσα. Κάποιες από αυτές ήμουν σίγουρος πως δεν θα τις ξαναεβλεπα ποτέ.
Αν έπρεπε να βγάλω νικητή θα ήταν μάλλον οι ταινίες με την Jovovich (δεν κρύβεται ο έρωτας τελικά).
ArcticMiserableAsianwaterbuffalo-size_restricted

7 Likes

Εχεις βαλθεί να βγάλεις ολες τις αγαπημένες μας εφηβικές ταινίες σαπιες… ΟΧΙ κυριε οτι αναφέρεις ως bad ηταν και θα ειναι παντα ταινιάρες στην καρδια μας…(ειδικά αυτες με Milla Jovovich…)

Απο τωρα περιμένω το part 3 σου με:
Æon Flux
Red Planet
Starship Troopers
Kung Fu Hustle
Και ποιος ξερει ποιο αλλο επος θα βαλεις στο στόχαστρο

3 Likes

To Starship Troopers δεν ειναι κακη ταινια. Βασικα το Starship Troopers ειναι ΤΑΙΝΙΑΡΑ.

7 Likes

Χα! τις είχα στη λίστα να τις δω μαζί με πολλές ακόμα αλλά προς το παρόν τα αφήνω στην άκρη λόγω overdose :stuck_out_tongue:

Milla :heart: έρωτας από το 1997 και το Fifth Element.

Bad, ξε-bad μια φορά είδα πάνω από 20 ταινίες και πέρασα μια χαρά. Μόνο σε 2-3 από αυτές βαρέθηκα πάρα πολύ. Άσε που μερικές τις εκτίμησα και λίγο παραπάνω.

Εγω προσωπικα δεν βλεπω να αναφερονται παρα ελαχιστες πραγματικα κακες ταινιες… βλεπω ενα σωρο κορυφαιες ταινιες σε genre που συνηθιζεται το ελιταριο να θεωρει κατωτερα.

  • The Island ταινιαρα με πανεξυπνη ιδεα και πολυ καλη εκτελεση
  • Το 2012 δεν θυμαμαι καν αν το εχω δει, αλλα πρεπει να ηταν πολυ βαρετο.
  • Deep Impact ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ κακη ταινια, πολυ καλοφτιαγμενο και συγκινητικο.
  • The Core τρελα καλτ ταινια, εννοειται εκτιμουμε πληρως για το ποσο b movie ειναι.
  • Ultraviolet απογοητευση, δεν εχω καταφερει ποτε να το τελειωσω.
  • Tomb Raider το πρωτο παρα πολυ καλο, το δευτερο απλα αξιοπρεπες.
  • Starship Troopers 10/10
  • Red Planet εξαιρετικο.
  • Aeon Flux μαυρα χάλια, ουτε αυτο το τελειωσα ποτε.
1 Like

Προφανώς, έχουν γραφτεί μέχρι και επιστημονικά άρθρα επάνω σε αυτή την ταινία. Πανέξυπνη σάτιρα.

1 Like

Επίσης
image
:heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:

Tomb Rider με Jolie όλως τυχαίως τα έχω στο πρόγραμμα το ΣΚ καθώς δεν τα έχω δει ποτέ (μόνο την καινούρια είχα δει)

2 Likes