Ποια ταινία ξαναείδατε σήμερα;

Τώρα μπερδεύτηκα εγώ βέβαια, γιατί χτες, εκτός κι αν είμαι τρελός, είπε το Apocalypse Now αηδία.
Ή μήπως αναφερόταν στις ιδεολογικές προεκτάσεις του, για τις οποίες όντως μπορεί να γίνει πολλή κουβέντα, διαχωρίζοντάς τις όμως από τις καθαυτό κινηματογραφικές αρετές της ταινίας;
Αλλά και πάλι δεν παίζει να ισχύει το δεύτερο, γιατί θυμάμαι εκείνη τη θρυλική κουβέντα περί Ελαφοκυνηγού (και το αντίστοιχο θρεντ που αυτή γέννησε) και λέω “μπα δεν υπάρχει περίπτωση, ο Lupin δε διαχωρίζει, γιατί απλά ξέρει”.

Παίζει να είμαι δηλαδή και μοναδικός που κατάλαβε τι εννοούσε ο Lupin :lol::lol::lol:

Εγώ λιώσει στο γέλιο πάντως, Lupin μαλάκα έχει καταμπερδέψει τον κόσμο :p:lol::lol::lol:

Ωραία αφού πιστεύεις ότι κατάλαβες ΑΚΡΙΒΩΣ τί εννοούσε, και μια που τον ίδιο δεν τον κόβω να έχει ιδιαίτερη όρεξη αυτή τη στιγμή να ξεκαθαρίσει τη θέση του περί Apocalypse Now, μήπως μπορείς να μας πεις εσύ;

Είναι απλό ρε συ. Το Commanto είναι τόσο απίστευτα και ξεδιάντριοπα γραφικό σε όλα με ΟΛΑ που αυτομάτως γίνεται αριστούργημα με τον δικό του τρόπο. Μπροστά σε αυτό οι μεγάλες ιδέες ταινίων σαν το apocalypse “δεν πιάνουν μια”. Δεν υποτιμάς την ταινία ούτε κάνεις πραγματική σύγκριση. Όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι σα να πηγαίνεις σε μια γκαλερί ζωγραφικής να έχεις μπροστά σου τον καλύτερο πίνακα όλων των εποχών να τον θαυμάζεις αλλά ξαφνικά την προσοχή σου κλέβει ένα άλλος πίνακας μηδενικής ποιοτικής αξίας που απεικονίζει ένα σεξουαλικό όργιο ξέρω γω με μερικά από τα πιο καυτά κουνελάκια του Playboy. Ε ποιον θα θαυμάσεις περισσότερο; :lol::lol::lol::p:p:p

Πραγματικά ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ να το εννοούσε έτσι, και δεύτερον, εγώ αυτό που πραγματικά είμαι περίεργος να μάθω είναι η άποψή του, επαναλαμβάνω, για το Apocalypse Now, και αν με βλέπεις να έχω σκαλώσει είναι γιατί χτες (μιλώντας για το Commando βέβαια) έκανε μια τουλάχιστον ενδιαφέρουσα παραπομπή στο Heart of Darkness σε ευθεία αντιπαραβολή με το Apocalypse, που ως γνωστόν βασίζεται στο εν λόγω μυθιστόρημα.

Το έχω διαβάσει το heart of darkness. Εγώ μια φορά έχοντας δει και τις 2 ταινίες αυτό κατάλαβα από αυτά που έχει γράψει. Αν εννοούσε κάτι άλλο θα το ξεράσει κάποια στιγμή.

μαλακα μανο, ησουν που ησουν βλακας, ο στρατος σε αποκαμε τελειως…

Πωωωω ντάξει με νευριάζεις τώρα. Χτες έγραψες για το Commando “η σωστή ανάγνωση της Καρδιάς του Σκότους του Κόνραντ και όχι η αηδία του Κόπολα”. Σήμερα λες ότι το Apocalypse Now είναι η καλύτερη αντιπολεμική ταινία και μία από τις καλύτερες όλων των εποχών. Αν τρολάρεις, πες το στα ίσια. Αν όχι, αποφάσισε!

έντιτ
Έκανε λογκ άουτ ρε ο γελοίος!
Που να το κλεισες επειδή ήρθε ξαφνικά ο προϊστάμενός σου και άρχισε να σε κράζει που δε δουλεύεις, ρε κερατά.

http://www.imdb.com/title/tt0120744
…απίθανο καστ
:):!:

επειδη θελω να παω να δω το Looper του Johnson, ειπα να ξαναδω το αποπανω μιας κια το ειχα δει μια μονο φορα το 2005, στο κινηματογραφο

Για οσους δεν γνωριζουν, νεο-νουαρ μυστηριου/φορος τιμης στα αμερικανικα Pulp νουαρ του '40 με Μπομπκαρτ και σια, τοποθετημενο σε ενα αμερικανικο κολεγιο,οπου μοναχικος μαθητης ξεκιναει εναν αγωνα μονος του, μεσα στις σκιες και τα παρασκηνια για να βρει τον δολοφονο της κοπελας του…

Οκ, απο τις καλυτερες στιγμες των 00ς, τετοια σεναρια δεν γραφονται καθε μερα ενω η σκηνοθεσια του πρωτοεμφανιζομενου Johnson πραγματικα απιστευτη, εισαγει νεωτερισμους, παιζει με κλασσικα καδρα της εποχης, οτιναναι, πολυ μπροστα γενικα…και φυσικα, ερμηνειες αριστες, οπως και το υπνωτικο soundtrack!!
Femme fatales, ατακες, μπραβοι, τσιρακια, μεγαλοαφεντικα και μοναχικοι solo ντετεκτιβς…Μια τρομερη συμπραξη νουαρ του κλασσικου χολυγουντ με κολεγιακη ταινια…

οτι λεει στην αφισα βασικα, ψαχνω να σκεφτω την τριτη ταινια για να ολοκληρωσω στο μυαλο μου την απολυτη ατυπη τριλογια των 00ς για indie flicks μαζι με τον Donnie Darko και το αποπανω

Τωρα μπαινω πρωτη φορα εδω και πραγματικα προσυπογραφω για το φοβερο ‘’[B]Brick[/B]’’!
Kι επειδη ειμαι κι εγω στις επαναληψεις…

[B]thelma and louise
[/B]
21 χρόνια πριν δε μπορούσα να πιάσω τον ενθουσιασμό όλων για ένα road movie με πρωταγωνίστριες γυναίκες, αλλά οκ έφταιγε ότι ο λατρεμένος Σκοτ από το Alien και Blade Runner μας πρόδωσε για να μας δώσει ένα mainstream φεμινιστικό φιλμ! :slight_smile:
Υμνος στη γυναικεία χειραφέτηση χωρίς να προκαλεί τον εύκολο συναισθηματισμό, δυνατές ερμηνείες από Σάραντον και Ντέιβις και ντεπούτο Μπρατ Πιτ (δε τον θυμόμουν καν!)

σε εμένα δεν φαίνεται τίποτα αλλά μιλάς για το thelma and louise.
*βάλτε τίτλους

χθες για 5η φορα το The big lebowski…

οκ απλα δεν φτανεται…!!!

Δεν μπορώ να μαι αντικειμενικός γιατί το πρώτο είναι η αγαπημένη μου ταινία και το περίμενα πως και πως.
15 χρόνια μετά παραμένει αυτή η μαγεία του πρώτου.
Λεπτομέρειες εντυπωσιακά σχεδιασμένες στην εντέλεια, χιούμορ, δράση, αγωνία συγκίνηση, κλάμα, διασκεδαστικοί νέοι και παλιοί χαρακτήρες κλπ κλπ
Από το 2ο είναι σίγουρα καλύτερο, από το 1ο ιιιιιιισως είναι ένα κλικ πιο κάτω.

Το ειχα απολαυσει (και) το 3. Οταν πηγα να το δω στον κινηματογραφο οταν ειχε βγει, δεν περιμενα να γελασω και να το χαρω τοσο.

το 3 δεν μαρεσε καθολου, οριακα το ειδα μεχρι τελους και δεν το κλεισα, ακομα θεωρω το 2ο το καλυτερο απο ολα…

Τhrough a glass darkly του Μπεργκμαν.Τα λογια περιττευουν…

Ποσες φορες αραγε να χρειαζεται να δεις αυτη την ταινιαρα για να μη σε καταπλησσει?50 φορες?100?1000???

οφφτοπικ: Κάνεις φάουλ εδώ ε!

Το 3ο είναι κλάσης και χέσης ανώτερο του 2ου ρε. Αλλά οκ, να θεωρείς καλύτερο το 2ο απ’ το 3ο πάει στο διάολο, αλλά καλύτερο και απ’ το πρώτο;;; (που έχει και τζούρα Whedon;; :p)

νταξ:p, το πρωτο το θεωρω προσωπικο αγαπημενο μιας και το ειδα πιτσιρικας…αλλα σαν ταινια, με κινηματογραφικους ορους κτλ, θεωρω το 2ο το θεωρω ανωτερο, ηταν σε καθε τομεα αριστο…

το 3ο εξακολουθω να πιστευω οτι ηταν υπερβολικα αδιαφορο και βαρετο:p