Δημητριακά

πρέπει να είμαι ο μοναδικός περίεργος που τρώει τα δημητριακά χωρίς γάλα :Ρ

πρώτη αγάπη τα κόκο ποπς, μετά νέσκουικ και τσίριος, τον τελευταίο καιρό

, αρχικά έπαιρνα τα σοκολάτα-πορτοκάλι αλλά προχθές ανακάλυψα τα σοκολάτα-φουντούκι που μυρίζουν μερέντα και ξεγελιέμαι.

αν έπρεπε να διαλέξω ένα όμως,

[SPOILER][/SPOILER]

τα τσοκαπίκ εννοείται πως είναι ανώτερα από τα τσόκος.

γαμάνε αυτά που είναι σα μικρές μπάλες του ράγκμπυ κι έχουν σοκολάτα μέσα.

επίσης κουάκερ με μέλι και κομματάκι σκληρού μήλου μέσα. μόνο για μύστες.

Μιάς και τρώω δημητριακά μόνο 2-2.5 χρόνια περίπου, είχα ψιλοκολλήσει με τούτα 'δώ (LIDL powa)

μάλλον γιατι μου φαινόταν (και είναι) πολύ γλυκά χωρίς να έχουν σοκολάτα μέσα.

Αλλά εδώ και κανα μήνα το 'χω ρίξει στα παρακάτω

ήταν έρωτας με την πρώτη μπουκιά…:roll:

στο USA οταν ημανε, δεν υπηρχε δευτερη επιλογη-οριακα μια εκδοση των cheerios με φρουτα και αυτη + ζαχαρη απεξω σαν κρουστα, δεν νομιζω οτι κυκλοφορουν ομως πια
.-

Ένα καινούριο που έχει βγει (δεν θυμάμαι πως λέγεται) αλλά είναι σε σχήμα τοστάκι με σοκολάτα,να το προτιμήσετε,τα σπάει!έχει γεύση πραλίνας <3

ψήφισα chocos γιατί 12 χρόνια στο σχολείο (βάλε και νηπιαγωγείο πάει καμιά 15 χρόνια) μόνο αυτά έτρωγα (συντροφιά με ένα αστερίξ :wink::wink:)…

τα τσόκαπικ τα θεωρώ κατώτερα:p:p
ειδικά όταν παπαριάζουν τα chocos είναι απόλαυση! μπορώ να τα φάω και αφού έχουν μείνει 2-3 ώρες μέσα στο γάλα :metal::metal:

πλέον συνέχεια δοκιμάζω καινούργια…

[SPOILER]τρώω και εγώ fitness με σοκολάτα
έχουμε και μια κορμάρα να διατηρήσουμε

[SPOILER]που λέει ο λόγος :roll::roll:[/SPOILER][/SPOILER]

Εχω περασει διαφορες φασεις με δημητριακα.Τα πρωτα με σοκολατα που δοκιμασα εβερ ηταν τα chocos και απλα εφαγα κολλημα.Ολα τα δημητριακα μου αρεσουν εκτος απο αυτα με τη μαιμου και τα cheerios.Εκτος απο τα chocos ειχα κολλημα και με τα chocapic και τα clusters ενω τωρα τελευταια οποτε δεν τρωω Fitness(:p) με σοκολατα τρωω crunch.

fitness Με λευκη σοκολατα, τα βρηκα το σαββατο πρωτη φορα. θα δοκιμασω κ θα πω

Έβγαλαν νέα βερσιόν, ονόματι [B]Choco Toast[/B], η οποία είναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, must-try!

αυτά είναι.

Μεγάλη παράλειψη τα Frosties, δεν ξέρω πώς μου διέφυγαν. Σε μια φάση τα κατέβαζα με γάλα και μη, με το ζάχαρο να φτάνει σε δυσθεώρητα επίπεδα. Βέβαια πάντα είχαν το μειονέκτημα ότι ήταν απλά τα μισητά Corn Flakes με άπειρη ζάχαρη.

Ψόφος στα τραγικά υπερτιμημένα Quaker και τα άλλα σε σχήμα μαξιλαριού με γέμιση σοκολάτας. Συσκευασίες των 250g που αγγίζουν τα 4? [-X

Τσόκαπικ στην καλύτερη αδιάφορα, κράξιμο όταν έμπαιναν σπίτι λαθραία δια των γονιών.

μεγάλες αλήθειες…

ωραία είναι :oops:

Τελεια και παυλα 8)

πολύ ωραία είναι αυτά!!! να τα δοκιμάσεις!!

άσε που είναι πολύ βαριά! μια φορά τα έφαγα και ήμουν σκασμένη όλη τη μέρα…

Επίσης στα Cheerios δημιουργείται νέο είδος χημικού δεσμού όταν αφεθούν ανοιχτά πάνω από 2-3 μέρες, με συνέπεια να στερεοποιούνται όλα στο σχήμα τής σακούλας και να χρειάζονται ειδικό μασάζ πριν αποκατασταθεί σταθερή ροή προς το μπολ.

και εγω οταν ημανε στο canada μεχρι τα 4 αυτα ετρωγα 5-6 φορες τη μερα.πριν 4 χρονια εκανα παραγγελια στη θεια που ερχοταν κανα κουτι αλλα ηταν πολυ μετρια,δεν ηταν αυτο που θυμομουν,τα εχουν αλλαξει

παπάρας: αυτός στον οποίον αρέσουνε παπαριασμένα τα δημητριακά.

επίσης, τα quaker είναι πάμφθηνα (και τα ανταγωνιστικά προϊόντα βρώμης ακόμα φθηνότερα). και όταν λέμε quaker, προφανώς μιλάμε για αυτά που υπήρχαν πριν περπατήσετε σε αυτή τη γη. τα νέα δεν τα χω δοκιμάσει.

εγώ τα φρόστις τα τρωγα με ζάχαρη :P.

τέλος, αν τρως χρόνια chocos, τα chocapic σου φαίνονται περίεργα όταν τα πρωτοδοκιμάσεις. μετά όμως δε μπορείς να γυρίσεις πίσω.

ναι ναι και μενα μου φεραν τοσα χρονια μετα τα ξαδερφια απο το USA κατι κουτια, αλλα η γευση ηταν αρκετα διαφορετικη=/

επισης Captain Crunch FTW :’)

απο εγχωριο προϊόν πάντως, επειδή μ’αρέσει να γουρουνιάζω οταν τρώω το πρωί, χώνω chocapic και cheerios, αλλα truth to be told, τελευταια παίρνω και κάτι αδερφίστικα τύπου Fitness με φραουλες κτλ λογω της γυναικας:oops:

[SPOILER]ΑΛΛΑ, αν το γενικεύσουμε, ΔΕΝ μαρεσει πλεον να τρωω το πρωι δημητριακα, αμα εχω χρονο και διαθεση και υλικα, καλοεμαθα στην αγγλια με τα αυγα, τα μπεικονια, τις ομελες, ντοματες, φασολια κτλ και το γαμαω οταν μπορω![/SPOILER]

Ω ρε ζημιά λέμε! Σχολείο=nesquik/chocos/chocapic με παρενθέσεις cocopops/crunch. Πλέον αν και κατα βάση καταφεύγουμε σε φλωριές τύπου all bran, η αλήθεια βρίσκεται στα Clusters σοκολάτα! <3

Μπορώ να ζήσω μόνο με κόκοποπς και κρύο γάλα. Έχει αποδειχθεί.

Ωραία τα clusters σοκολάτα, αν και όποτε έβαζα έκανα ένα τέταρτο γιατί ήθελα πολλές νιφάδες με σοκολάτα γύρω γύρω και πολλές μπουκίτσες ισάριθμες με τις σκέτες νιφάδες. Επιστήμη.

εχει γεμίσει ο κόσμος ευτυχισμένες οικογένειες…

Όχι βέβαια. Το γάλα κόβεται, τα δημητριακά δύσκολα.
Με κουτάλι ή χέρι κατευθείαν από τη σακούλα.

Αυτό εδώ μπορεί να είναι πανάκριβο, αλλά συνδυάζει δυο υπέροχα πράγματα.

cheerios με διαφορα!