ΗΓΓΙΚΕΝ Η ΩΡΑ

Bathory φυσικα!!!

Μάλλον εκεί είναι. Λες να μην είναι? Κρίμα! Εντάξει αυτός το έλαβε το μήνυμα :wink: Φαίνεται και η περικεφαλαία που είχαμε αφήσει. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πλέον, καμία σχέση με χ.α. Το αντίθετο

Εγω πιστευω πως ισχυει το αντιθετο, αλλα ψηφισα Bathory λογω υποκειμενικοτητας. Συνολικα, τη δισκογραφια της χρυσης περιοδου των Manowar δεν την εχει καμια μπαντα στο επικο κομματι του ηχου (μη μου πειτε Bolt Thrower, καταλαβαινετε τι εννοω). Επισης, αν δεν υπηρχε το Into Glory Ride, δεν θα υπηρχε το Hammerheart. Αλλα απο την αλλη, οι Bathory εβγαλαν το Hammerheart και ληγει καπου εκει η κουβεντα.

ας βάλουμε όλα τα δεδομένα κάτω:
οι manowar ήταν οι πρώτοι (και πολλοί από εμάς τους ακούσαμε και πρώτους)
o quorthon προσκυνούσε manowar
οι manowar είναι Αμερικάνοι και ο quorthon Σουηδός.
οπότε όσο αληθινή και αν είναι η προσέγγιση των manowar σε ένα ελάχιστο ποσοστό ένιωθες ένα ίχνος τουρισμού. Το, ναι το νιώθω μέσα στο πετσί μου μεν, αλλά είμαι από ένα χωριό έξω από την Νέα Υόρκη δεν.
Από την άλλη, ειδικά η δυάδα hammerheart/twilight, μοιάζει να έχει γραφτεί από vinkings που ταξίδεψαν στο χρόνο και έμαθαν να παίζουν ηλεκτρικά όργανα

Βάλτε τα στην ζυγαριά σας και διαλέχτε

ντάξει, προφανώς και κερδίζει η αντιμανογουορίλα ρε παιδιά :slight_smile:
Αλλά και προφανώς οι Θεοί δεν πλησιάζονται,όσο αγαπητός και λατρεμένοςκι αν είναι ο κουόρθον. το έπικ μέταλ το τερμάτισαν οι θεοί και μετά οι υπόλοιποι πατάνε πάνω στις γραμμές τους. τι να κάνουμε, αυτή είναι η ζωή!

Ισχυει.

Ενταξει για να μαστε δικαιοι δε βλεπω και πολλους αντι-μανογουοραδες σε αυτους που εχουν ψηφισει Bathory so far.Therion και Chrisp πχ περσι Σαλονικη ηταν και χτιπιοσαντο,μην αρχιζουμε αμεσως το κλασσικο επιχειρημα.Οι περισσοτεροι ειπαν συγκεκριμενους λογους.

δεν έχω κοιτάξει να δω ποιος ψηφίζει τι (θα το κάνω πιο μετά:p) αλλά όσο να ναι γενικά είναι πιο “αποδεκτή” φυσιογνωμία στο ευρύ μεταλικό κοινό ο q από ότι είναι τα λαδωμένα αγόρια που ανεβάζουν γκόμενες στη σκηνή. Γιαυτό οι manowarαδες είμαστε πιο λίγοι, βλαμμένοι και against the world we stand :stuck_out_tongue:

Δεν νομιζω οτι χρειαζετε να σας πω τι ψηφισα και οπως λεει και ο αρχηγος fuck the world hail and kill

Ολο λες, εσυ δεν ψηφιζεις ομως :stuck_out_tongue:

Αυριο,με καθαρο μυαλο κι επιχειρηματα:p

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά αν και θα γελάσετε μάλλον…που μπορώ να δω τι ψήφισε ο καθένας?

Πατα πανω στον αριθμο των ψηφων

πω ρε φίλε…thanx :slight_smile:

[B]MANOWAR[/B] βεβαια.

BATHORY !!
All hail Quorthon.


Γιαυτό το σημείο και μόνο, το χέρι πάει μόνο του.

αντικειμενικά [B]MANOWAR[/B] υποκειμενικά [B]MANOWAR[/B]

1 Like

Να κάνω κι εγώ ένα κανονικό ποστ ,πέρα από γραφικότητες και οπαδισμούς (και καλά:p).
Οι manowar είναι από αμερική,ναι. Ήτοι δεν είναι το “φυσικό” τους όπως αναφέρθηκε το επικό στοιχίο και βγάζουν μαι μικρή εμπορίλα. Θα μου επετρέψετε να διαφωνήσω μαυτό! Δηλαδή καθορίζεται και γεωγραφικά η ποιότητα της μουσικής και το επικό feeling?? Οι τύποι είναι οι πιο κολλημένοι / βλαμμένοι επικάδες στον κόσμο! Κυκλοφορούν με σπαθιά και με δερμάτινα outfit εδώ και 30 χρόνια, και δε νομίζω να πιστεύουν πολλοί ότι το κάνουν επειδή “πουλάει” ή για να είναι εμπορικοί. Το κάνουν γιατί είναι βλαμμένοι (κι εμείς μαζί τους :D) και το πιστεύουν αυτό που κάνουν, το ζουν στα στενά που λένε:p. Το καταλαβαίνω ότι μιλάω υποκειμενικά αλλά αυτό σαν επιχείρημα μου φάνηκε μάλλον κάπως άτοπο. Πάμε παρακάτω. Η “Μετά το 1992 άλλλαξα γνώμη” λογική. Οκ, τους είδαν κάποιοι λάιβ και δεν ήταν καλοί. (άσχετο αν μετά που ξανάρθαν σε 4 λάιβ γάμησαν τα πάντα στο πέρασμα τους, δεν αναφέρεται αυτο. μένουμε στις κακές εμφανίσεις 20 ετών πριν.τέσπα) Με ποια λογική όμως αυτό σε κάνει και καλά να επιλέξεις bathory? Είναι επειδή οι bathory έκαναν liveαρες?? Δεν την καταλαβαίνω τη λογική [-X Στη τελική οι maowar (και το κάθε συγκρότημα που βγαίνει στη σκηνή κι έρχεται σε επαφή με τον κόσμο “εκτίθεται” σε αυτόν. Το ότι ο quorthon δε γούσταρε να παίζει λάιβ μάλλον στα cons μετράει παρά στα pros. Καθαρά μουσικά τώρα δε νομίζω ότι εκεί υπάρχει μεγάλη κουβέντα. Ο quorthon άκουγε manowar, ξεσήκωσε (με τη καλή έννοια) τους manowar κι έβγαλε κι αυτός με τη σειρά του δισκάρες επικής μουσικής. Αλλά το επικό μέταλ οφείλεται στους manowar , είναι οι manowar, οπότε για μένα (και βάση κοινής λογικής) είναι σαν να έχει μπει πολλ "ποιο είναι το καλύτερο έπικ μέταλ συγκρότημα? οι πρωτοπόροι/κορυφαίοι/ηγέτες της σκηνής ή το δεύτερο καλύτερο που επηρεάστηκε από τους κορυφαίους."
And that’s my two cents.