ΗΓΓΙΚΕΝ Η ΩΡΑ

koita na deis! symfwnoume. an mporouse na yparksei antikeimenika dld!

kata t’alla, profanws kai oi kales stigmes twn manowar den mou dinoun tipota perissotero touristiko apo ton bathory (milaw panta gia tragoudia, oi diskoi de me noiazoun). tha htan sta syn tous an den epaizan live giati mporei to touristiko na mh vgainei otan akouw th mousikh, alla tis harley kai ta vyza kai tous logous tous protimw ston dianno kai stous padera, oxi meta to mountains. kati hksere o kouorthon!

Ποια αντιμανογουρίλα, που μπαίνει στα μέταλ κλαμπς κάνα “Baptised in Fire and Ice” και νιώθουμε 4-5 άτομα ενώ οι άλλοι πίνουν αδιάφορα τη μπύρα τους και μετά μπαίνει “Battle Hymn” και σείεται όλο το μαγαζί (και μεις οι προηγούμενοι 4-5 μαζί, δεν αντιλέγω 8) ).

Η όποια αντιμανογουορίλα υπάρχει είτε από “παλιούς μανογουορ φανς” απέναντι σε νέους MANOWAR δίσκους, είτε από άτομα που έτσι κι αλλιώς δεν αντέχουν καυτό ατσάλι (sic) και απλά στο image των μάνογουορ βρίσκουν πιο πολλά πράγματα να κράξουν. Ή, τέλος πάντων, αυτούς ξέρουν, αυτούς κράζουν.

Αλλά σε δίλημμα BATHORY/MANOWAR δεν παίζει αντιμανογουορίλα με την καμία, η συντριπτική πλειοψηφία οπαδών των πρώτων τουλάχιστον σέβεται τη μουσική κληρονομιά των δεύτερων, αν όχι τη λατρεύει.

Ναι αλλά δεν έκανα “YEEEEE! YEEEEEEEEEE!” στις μαλακίες που έλεγε ο DeMaio (“να πάνι… ΝΑ ΓΚΑΜΗΖΟΥΝ!”) και γελούσα έξω δυνατά. Μπορεί να πιάνει ως αντιμανογουορίλα αυτό. :razz:

εφόσον δεν ζητοκραυγάζεις τον Αρχηγό σε κάθε φράση του, πιάνετα για αντιμανογουορίλα! :stuck_out_tongue:
προφανως και δεν αναφέρομαι σε σένα ή σε αντίστοιχους που ψηφίσαν bathory, είπαμε δεν είμαι και τόοοοοοοσο κολλημένος να σας πω haters 8) Η αντιμανογουορίλα αναφέρεται σε άτομα που δεν έχουν ιδιαίτερη επαφη με την επική μουσική αλλά γουστάρουν να κράζουν manowar επειδή έχουν το image που έχουν, και σε κάθε ευκαιρία θα τους βγει αυτό. Για να καταλήξω όλο και κανένας που δε πουλyγουστάρει manowar θα ψήφησε bathory, όχι επειδή γουστάρει φουλ bathory αλλά επειδή δε γουστάρει manowar. that was my point.

Εγώ δηλαδή :stuck_out_tongue:
Καμία επαφή με την έπικ. Έχω προσπαθήσει να ακούσω αλλά δεν μου πολύ κάνει κλικ. Αλλά bathory ακούω τρελά…και πολύ φανατικά. Το έχω ξαναδηλώσει νομίζω κιόλας. :stuck_out_tongue:

Αν η συναυλία του ΣΕΦ μέτραγε στην άποψή μου για το μέλλον μου στο (επικό) μέταλ, τότε από την επόμενη μέρα, θα άκουγα Σάκη (“1992” era)…

Manowar ακατέβατα. Σέβας στους Bathory…

Manowar. Δεν εξηγώ καν γιατί. Δεν έχει νόημα.

Σεβασμός άπειρος σε Bathory

δεν διαφωνώ ότι ένιωθαν 100% αυτό που έκαναν. και ίσως αυτή η εντύπωση που έγραψα παραπάνω να οφείλετε σε αυτό που αναφέρει ο σομναμ, για το πως προστάτεψε τον μύθο του ο καθένας. Ήταν και το ότι οι επικοί δίσκοι των bathory ήταν έτσι από την αρχή μέχρι το τέλος (εκτός destroyer που είναι 50/50). Βέβαια κατά πάσα πιθανότητα manowar θα το ρίξω

KAI TI KANEIΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ :!:

ψηφισα μυσταγωγια εναντι γουνινων εσωρουχων

[I]I die to go on but by the great hail I will go
I am marching UNDER THE RUNES[/I]

Καλύτερο φάλτσο και από του Μπέκαμ. 8)

περιμένουμε τοποθέτηση Τραμπάκουλα μήπως και αντιστραφεί το κλίμα

Με αφορμή το πόσο κότα είναι για άλλη μια φορά ο Deck :har:, αναπόφευκτα προκύπτουν απορίες. Αυτό το poll είναι:

α) κόντρα τρουίλας (με την έννοια της δισκογραφικής συνέπειας στο είδος),
β) σύγκριση μπαντών (καλύτερη/επιδραστικότερη) ή
γ) η απόλυτη σύγκρουση για το στέμμα του βασιλιά του epic metal;

Αν ισχύει το (α), μάλλον στα σημεία νικούν οι Bathory, γιατί αν και δεν ήταν τα πάντα τους epic (αλλά γαμάνε, άσχετο), τα επίπεδα ξεφτίλας των κατοπινών Manowar δεν τα έφτασαν ποτέ και γι’ αυτό τους σέβονται σχεδόν όλοι χωρίς ντροπή, αντίθετα βέβαια με τους Manowar (και έχει δίκιο ο Elric σε αυτό).

Αν ισχύει το (β), δεν τίθεται θέμα ότι οι Manowar είναι ανώτερη μπάντα και σαφώς επιδραστικότερη στο epic (η επιρροή των Bathory είναι απείρως μεγαλύτερη στο black). Δε μιλάω με υποκειμενισμό, τις αγαπάω και έχω μεγαλώσει και με τις 2 μπάντες, αλλά αν τα βάλουμε κάτω, ο Quorthon με την ανισόρροπη (αγαπημένη) φωνή του και τις απλές (αλλά απόλυτες) μελωδίες του έγραφε μανιφέστα, όταν οι άλλοι έκοβαν κεφάλια και δεν περιέγραφαν πολέμους, αλλά το έπρατταν με έμφαση που ΚΑΝΕΝΑΣ ποτέ δεν κατάφερε να αναπαράξει και δεν το βλέπω να μπορεί στο μέλλον.

Απ’ ότι κατάλαβα ο pumpkin έθεσε το (γ) προς ψήφιση κι έτσι ψήφισα προσωπικά. Εδώ η κόντρα είναι σκληρή και βασίζεται στο πώς ορίζει ο καθένας τα πράγματα. Σεβαστό ότι και να πει κανείς. Το Twilight Of The Gods είναι από τις μεγαλύτερες αγάπες μου (όπως και όλα τα προηγούμενα, epic ή μη, καθώς και το Blood On Ice φυσικά). Απλά για μένα το epic είναι οι Manowar, γιατί ήταν και μυσταγωγία (Mountains κ.τ.λ.) και τσεκούρι στο κεφάλι. Το Into Glory Ride αρκεί για όλα.

Βασικα εδω αρχιζουν και τελειωνουν ολα.

Οταν μιλαμε για ΕΠΙΚ ΜΕΤΑΛ περα απο την ατμοσφαιρα και το φηλινγκ, πρεπει να υπαρχει και η αναλογη ΕΝΤΑΣΗ.

Οπότε όπως κατάλαβατε όλοι, οι τουρίστες δεν είναι ούτε οι Manowar, ούτε οι Bathory. Είναι ο metalMilitia :roll:
Α και ο iron_aris που κάτι έγραψε για ψήφο στους Bathory “για σπάσιμο”. Ή ο άλλος, ο Paoktsis νομίζω, που το ριξε στους Bathory επειδή οι άλλοι “γούνινα εσώρουχα”.

Δε θέλω να ανοίξω καυγά ή να το παίξω πιουρίστας, αλλά μήπως πριν κάτσουμε να ασχοληθούμε με τη σπαζοκεφαλιά των σπαζοκεφαλιών (“Manowar ή Bathory”), πρέπει πρώτα να βάλουμε στην πόρτα ένα “keep out” sign που θα λέει “αυτό το θρεντ αφορά τους οπαδούς και των δύο συγκροτημάτων, οπότε αν έχετε κόμπλεξ εναντίον οποιουδήποτε εκ των δύο, δε σας αφορά”;

Και δε νομίζω ότι είμαι παράλογος. Αν ο άλλος δε νιώθει από έπικ (απλά “του αρέσουν οι Bathory”), τί δουλειά έχει στο τόπικ-μητέρα των μαχών του έπικ;

εμ ,τα λεγα εγώ :stuck_out_tongue: μετά με λένε παράλογο 8)

με καλύπτεις φίλτατε :smiley:

Εγώ Elric δε θα λεγα βέβαια ότι υπάρχει ΓΕΝΙΚΑ κλίμα αντιμανογουορίλας. Υπάρχουν απλά κάποιοι απρόσκλητοι που προτείνω απλά και δημοκρατικά να τους πετάξουμε όξω.

03.00-06.00 περιπολος στρατοπεδου

5+ και το φως της αυγης αχνοφαινεται σιγα σιγα περα απο τη θαλλασα, στον αερα μικρες νιφαδες χιονιου που ο ανεμος ταξιδευει αλλωτε δω και αλλωτε κει, παχνη που έχει καλύψει τα παντα και το βουητο του ανεμου να διαλυει την σιωπη που επικρατει στο φαραγγι διπλα στο πεδιο βολης…

καπου εκει και μεις, πανω σε ενα βραχο, σκουπιζοντας το χιονονερο απο τα ματια μας, με γαντια, σκουφια και κασκολ προσπαθουμε να κατεβουμε προς το μονοπατι στηριζομενοι πανω σε πετρες, δεντρα και παλια συρματοπλεγματα… Παιζω με την ξιφολογχη ολο το βραδυ για να μην κοκκαλωσουν τα χερια μου, ενω φοραω ολα σχεδον τα ρουχα που μου δωσαν στο κεντρο, καθως το κρυο ειναι αφορητο…03.00-06.00 μπιφτεκαρα λογω κρυωματος μιας σειρους…κλαιν αλλα και παλι, να σε σηκωνουν 2+ και να σου λενε ετοιμασου, ενω εξω εριχνε ηδη καρεκλες, για περιπολο-με ΑΥΔΜ ευτυχως χαλαρο-, δεν ειναι και οτι καλυτερο…

ετσι, την στιγμη που εχεις ολο το στρατοπεδο πιατο στα ποδια σου και απο πισω φαραγγι, βουνο και δεντρα, η θαλασσα αρχιζει σιγα σιγα να λαμπει και να σε κανει να νιωθεις για πρωτη φορα ζεστασια, ενω τα ματια σου να αρχιζουν να πονανε απο το φως… ο ηλιος κατακοκκινος σιγα σιγα ανατελλει!

καπου εκει λοιπον, στο καμουφλαρισμενο mp3, αρχιζει να παιζει το One Rode to Asa Bay…

TELOC.-

υγ. να πω παντως οτι λογω εταιρου χεβιμεταλου στη δουλεια με τρου παρελθον, εχω αρχισει να ακουω ζεστα μανοβαρ, καθως το να σε υποδεχονται επι μηνες με το gloves of metal ή το Bridge of death μονο εκει μπορει να οδηγησει…τοσο που αμα ερθουν ισως και να παω:oops:

Δεν είναι απαραίτητο να γουστάρει κάποιος και τους 2, άλλωστε ο καθείς λέει τα επιχειρήματά του γιατί θεωρεί καλύτερη μία μπάντα. :slight_smile:

Διαβάζω το ποστ του Λουπέν και δεν ξέρω τί θέλω να κάνω περισσότερο. Να βάλω τα κλάματα από συγκίνηση, ή να γαμηθώ στα γέλια και να ρίξω κάνα φάσκελο in his general direction για την τελευταία παράγραφο; :stuck_out_tongue:

Πέρα απ’ την πλάκα, ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΕΝΙΩΘΕ.

Α και Moon Madness, επειδή απ’ ότι βλέπω νομίζεις ότι αυτό το θρεντ είναι σαν ένα οποιοδήποτε “vs” θρεντ για δύο οποιεσδήποτε καλές μπάντες για να κάτσουμε να μιλήσουμε έτσι πολιτισμένα και νηφάλια,

ξαναδιάβασε προσεκτικά το εισαγωγικό ποστ, ρίξε μια ματιά και σ’ εκείνο το “ΔΕΟΣ” πάνω-πάνω, στο πολλ, προσπάθησε να νιώσεις το ΠΝΕΥΜΑ του θρεντ,

και ξανασκέψου το.