ΗΓΓΙΚΕΝ Η ΩΡΑ

λατρευω ποστς-μπηχτες που τελειωνουν με χαμογελο :lol:

τελειώνουν με χαμόγελο αλλά είναι γιά κλάματα

Φίλε Τραμπάκουλα έχεις τίποτα πιό σοβαρό να πεις αντί να κριτικάρεις έτσι στα κουτουρού επειδή σου θίξαμε κ εσένα τους Manowar;

Παιδιά ο jim γουστάρει velvet underground. Αυτό με το εξώφυλλο με την έλα Λίζα μπανάνα. end of story.
Μην εκπλαγείτε αν σε λίγα χρόνια πρωταγωνιστήσει στο ριμέικ του Blow job του warhol στον ρόλο του giver :slight_smile:

Εσύ είσαι πολύ έξυπνος deckard ε; Πόσο χρονών είσαι ακριβώς για να’χεις χιούμορ 15χρονου αγορίνα; :slight_smile: Ασχέτως άν οι Velvet Underground είναι τελείως άλλο πράγμα και (προφανώς) ως 15 χρονών δεν ξέρεις καν να επιχειρηματολογείς. Όταν μεγαλώσεις και μάθεις ξαναέλα να τα ξαναπούμε μικρέ. :slight_smile:

horseshit :!:

ιδιας κακης ποιότητας χιούμορ

η μπανάνα μια χαρά μυθική δισκάρα είναι

Ναι αλλά εσένα το κόμπλεξ που σε διακατέχει σε έκανε να αναφερθείς προσωπικά σε μένα. Εγώ έκανα πλάκα αναφορικά με τη μπάντα και μόνο. Δε θυμάμαι να σε ονομάτισα κάπου. Αυτή είναι η διαφορά μας.

κομπλέξ απέναντι σε τί?

[SPOILER]έχω μου το είπε και ο ψυχαναλυτής μου, αλλά άσχετα με την παρούσα συζήτηση[/SPOILER]

όταν γραφτεί κάτι σοβαρό, θα απαντήσω και εγώ κάτι στα σοβαρά. μέχρι τότε…

απέναντι στο ότι σου έθιξα τη μπάντα που σ’αρέσει και αποφάσισες να με βρίσεις λες και σου’βρισα τη μάνα. Μόνο κομπλεξισμό δηλώνει αυτό, συγνώμη φιλαράκο. Ίσως και ανωριμότητα εδώ που τα λέμε. Και λέει ότι είσαι και 29 χρονών. Μάλλον δε φαίνεται.

Νιρ όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, κι εγώ Bathory ψήφισα γιατί κατέληξα πρόσφατα στο συμπέρασμα ότι μ’ αρέσουν (λίγο) περισσότερο από Manowar, οπότε εκ των πραγμάτων δεν τίθεται θέμα τσουβαλιάσματος, έτσι δεν είναι; Δεν είναι δηλαδή ότι είμαι κάποιος που ψήφισε Manowar και απλά τον έτσουξε το αποτέλεσμα του πολλ, οπότε είπε “να βάλει τους απέναντι στη θέση τους”. Όπως ξεκαθάρισα άλλωστε δεν πιστεύω ότι όταν μιλάμε για Bathory και Manowar υπάρχει η έννοια του “απέναντι” όπως εξακολουθεί να πιστεύει ο Jim π.χ., ή όπως έγραφε εκείνο το τρολλ ο gatheringwildπωςσκατατονλεγανε πριν λίγο καιρό.

Αυτό είναι το θέμα, βασικά. Έχει παραγίνει το κακό εδώ και χρόνια μ’ αυτούς που προσπαθούν να δημιουργήσουν την εικόνα περί “σοβαρών Bathory” και “αστείων Manowar”. Αυτό ήταν το πόιντ μου κι όχι βέβαια ότι είναι ίδιες μπάντες ή κάτι τέτοιο.

Οπότε, αν και αυτό είναι το λιγότερο, ναι, προφανώς και υπάρχουν ΠΟΛΛΑ σημεία στους Manowar που έχουν αυτό το συναίσθημα του Blood and Iron, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, προφανώς και ο Quorthon έβαλε τη δική του ταυτότητα στο έπικ μέταλ, δεν εννοούσα (προσωπικά) ότι οι Bathory είναι Manowar rip-off. Αυτό που εννοούσα είναι ότι λίγο-πολύ αυτές οι δύο μπάντες έχουν μια κοινή αισθητική, ένα κοινό αισθητήριο αν θέλεις απέναντι στο τί είναι επικό, το ίδιο μαγικό vibe που τις ξεχωρίζει απ’ όλες τις άλλες μπάντες που προσπάθησαν (πολλές από τις οποίες κατάφεραν κι όλας) να παίξουν επική μέταλ μουσική.

Όλα τα παραπάνω λειτουργούν και ως αρχική απάντηση στο ακόλουθο ποστ του Jim,

…και συνεχίζοντας:

Τζίμη δε με πειράζει αν δε με θεωρείς σοβαρό, δε χάλασε ο κόσμος, αυτό που με ενδιαφέρει σ’ αυτή τη φάση είναι να συμφωνήσουμε στο στοιχειώδες: ότι δεν υπάρχει κανένα μα κανένα σινικό τείχος “σοβαρότητας” που διαχωρίζει αυτές τις δύο μπάντες, ίσα ίσα που αν πάρουμε τα peak τους (ας πούμε 3-4 δίσκους από την κάθε μπάντα) και τα συγκρίνουμε, διαπιστώνουμε πολύ εύκολα ότι οι ομοιότητες είναι πάρα μα πάρα πολλές και απλά δε δικαιολογείται κάποιος να λατρεύει τους μεν και να αποστρέφεται τους δε. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΟΥΣΤΟ ΡΕ ΤΖΙΜ. Δε σε υποχρεώνει κανένας, προφανώς, να γουστάρεις ντε και καλά Manowar. Απλά προσπαθώ να σε φέρω αντιμέτωπο με την πραγματικότητα. Η οποία δεν είναι “να παραδεχτείς ότι δε γουστάρεις Bathory” (κάτι τέτοιο θα ήταν προφανώς παράλογο - αφού λες ότι τους γουστάρεις, προφανώς και τους γουστάρεις), αλλά ότι το παράλληλο γεγονός ότι όχι μόνο δε γουστάρεις Manowar αλλά δεν τους δίνεις ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΚΡΕΝΤΙΤ, ε αυτό λέει πολλά για τη σχέση σου με το είδος και κατά συνέπεια και με τους Bathory ως οργανικού, αναπόσπαστου μέρους αυτού του είδους. Πώς αλλιώς να στο πω διάολε. Είναι σα να λες “πόσο ταινιάρα είναι ο Νονός 2 ρε φίλε, η καλύτερη όλων των εποχών, καμία σχέση με το Νονός 1, αυτό το αίσχος που παίζει να είναι η χειρότερη ταινία όλων των εποχών”. Κάτι δεν πάει καλά.

Ρε γιατί τσακώνεστε;
Να πεταχτώ κι εγώ σαν την τσουτσού απλώς για να πω ότι συμφωνώ με Γράκχο. Γενικά, δε γίνεται κάποιος που θεωρεί ότι είναι φαν του επικού ήχου, να μη βγάζει το καπέλο σε Bathory και Manowar. Κι επίσης, εφόσον αυτός ο κάποιος εντρυφήσει στη μουσική των μεν ή των δε, αργά ή γρήγορα θα ψαχτεί και με τους άλλους. Και κατά την ταπεινή μου άποψη, μιας και οι δύο μπάντες όντως παρουσιάζουν κοινά συνδετικά στοιχεία, αν δεν καταλήξει να λατρεύει την έτερη μπάντα, τουλάχιστον θα την σεβαστεί.
Αυτά, συνεχίστε.

αγαπημένη μπάντα, my ass. κατουράω και τα cd τους αμα λάχει.
συλλογισμός: κάποιος τα χώνει σε μανοβαρ και οι μανοβαρικοί αντιδρούν. Τι είναι οι μανοβαρικοί? ΑΝΤΡΕΣ και όλοι οι άλλοι gay. Άρα ας κάνω ένα χιουμοριστικό σχόλιο. (αποτυχημένο ναι)
ήταν προσπάθεια χιούμορ και δεν υπήρχε καμία πρόθεση βρισιάς. Αν το έλαβες έτσι ζητώ συγνώμη.

She-Wolf, η φωνή της λογικής! :thankfuckingod:

somnambulist, κόβω το μπούτσο μου ότι αυτή η λακωνική σου αντίδραση ήρθε ως αποτέλεσμα της πρώτης σειράς του ποστ μου για τους Doomsword! :lol:

επιτέλους κι ένα λογικό ποστ.

Δε νομίζω πως η σχέση του Viking metal των Bathory με το Epic metal των Manowar (2 είδη με διαφορετικό όνομα κατ’αρχήν) είναι τόσο αλληλένδετα όπως το “Νονός 1” με το “Νονός 2” φερ’ειπείν. Άλλες μπάντες epic ήχου όπως π.χ. Warlord, Virgin Steele κλπ. τυχαίνει να μ’αρέσουν αλλά παίζουν κι αυτοί epic όπως και οι Manowar, ας πούμε ότι είναι πιό κοντά (μουσικά). Αλλά εδώ δεν έχουμε τέτοια περίπτωση. Επιπλέον, όταν αναφέρθηκα για τους Manowar και κάνω πλάκα για τα γούνινα βρακάκια τους και τα λάδια κανείς δε μπορεί να μου πει π.χ. ότι δε φοράνε γούνινα βρακάκια και λάδια επειδή φοράνε. Δεν κατέκρινα τους Manowar μουσικά (όπου απλά δε μ’αρέσουν - ή έστω μ’αρέσουν ελάχιστα κομμάτια) ούτε αναφέρθηκα σε προσφορά στο χώρο. Μη μου βάζετε λόγια που δεν είπα λοιπόν. Και τα υπόλοιπα που είπα τα είπα σε σατιρικό τόνο αλλά νιώθετε σα να σας έβρισα τη μάνα. Περαστικά λοιπόν! :slight_smile:

Άλλος “κόσμος” οι Manowar, άλλος οι Bathory…
Κοινό τους το ιδίωμα “επικ”, αλλά μέχρι εκεί.
Ίσως μου αρέσει το καθαρόαιμο Σκανδιναβικό, το όλο Βίκινγκ κόνσεπτ,που αναγνωρίζω στους Μπάθορυ.
Απλούστατα, ΔΕΝ μπορώ να πω το ίδιο για τους…“έχω-γαμαουά-φέτες-κοιλιακούς” δηθενεπικουρες…

κλαίω