ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΚΤΙΡΙΟ ΚΑΤΣΙΓΡΑ (ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ)

:-k

αν έχεις 4 ευρώ εύκαιρα πήγαινε και στο πνευματικό κέντρο, απλά η κινηματογραφική αργεί να ξεκινήσει, έχει γίνει και με μισή ώρα καθυστέρηση προβολή.
μετά γράψε και ένα [B]ερασιτεχνικό[/B] review για ό,τι δεις γιατί η δικιά μου φαντασμαγορική κριτική θα λείψει.

[SPOILER]γαμώτο διάβασμα, υποχρεώσεις & άγριο ξύπνημα τα χαράματα[/SPOILER]

με έσωσες τώρα… εδω δεν ξέρω τι να κανω τοση ωρα, μου λες οτι θα αργήσει κιόλας:p
ελπίζω σήμερα που εχει δυο θέματα, να μην αργήσει πολυ

ναι ρε . ερασιτεχνική. αφήνω jiopa για τα υπόλοιπα.:stuck_out_tongue:
*φαντασμαγορική λεει. τι θα εκανες? θα την παρουσίαζες με μπαλέτο?χαχαχαχ

[SPOILER]*πόσο άγριο?:p[/SPOILER]

αν έχουν προβλήματα με τα μηχανήματα αργεί περισσότερο…
δεν πειράζει σου χω καλύτερη ιδέα βόλτα στα χόντος:idea:

η κριτική μου θα ήταν λιτή και με τη σφραγίδα μου τι άλλο θες για να χαρακτηριστεί φαντασμαγορική?:smiley:

[SPOILER]*****λίγο μετά τις 6 μιση για μένα είναι βάναυσο[/SPOILER]
πάντως τώρα που το σκέφτομαι μην πας στο σέιμ, γιατί μπορεί να δεις καμιά Λουκά απ’έξω να διαμαρτύρεται

χοντος λεει :expressionless:

[SPOILER]6μιση!! :?[/SPOILER]

λουκα ε? :-k θα τις κανω τα γλυκά μάτια και θα την πάρω μαζι μου για παρέα

Maria Jane, έμενα εκεί στα φοιτητικά μου χρόνια (επί της Ρούσβελτ, δύο βήματα από το Χατζηγιάννειο):slight_smile:

όλο βγαίνω οφ τόπικ τελευταία

[SPOILER]ωραία γειτονιά είναι, και παραθαλάσσια. συντριβάνι νομίζω υπάρχει εκεί κοντά
θα χεις φάει κοντοσούβλια τότε:wink:[/SPOILER]

[SPOILER]Τυχαία νομίζεις ότι ανέφερα τον Μαλλιώρα πιο πριν;:p. Αν και όντας αντιδραστικός προς τα φοιτητικά στερεότυπα, κυρίως μαγείρευα στο σπίτι:p. Ναι ωραία ήταν, όπως όλα είναι ωραία όταν είσαι φοιτητής…nostalgia mode on[/SPOILER]

Ον τόπικ, ωραία πράγματα η Λάρισα, αν θυμάμαι καλά και η σχολή μου (Bιοχημεία) παίζει να είχε κινηματογραφική ομάδα, δεν ξέρω τι απέγινε. Το Shame είναι ωραίο, αρκετά εικονοκλαστικό όπως είναι και το Hunger του ίδιου σκηνοθέτη με εξίσου τολμηρό, “βαρύ” θέμα. Δώστε προσοχή στις ερμηνείες. Το ταινιόνι των Ταβιάνι δεν το’χω δει οπότε δεν έχω άποψη.

[SPOILER]έχω να παραγγείλω απ’έξω τουλάχιστον ένα χρόνο. ή μαγειρεύω, ή μου μαγειρεύουν ή τρώω ό,τι κακό έχει η λέσχη αφού δεν πληρώνω. είμαστε και πολύ προοδευτικοί, κόντρα στις επιχειρήσεις φαστφουντάδικων:p[/SPOILER]

η Βιοχημεία έχει ακόμα λέσχη κινηματογραφική και θεατρική ομάδα

crimson_idol on tour…

πήρα το απαλλαγμένο απο το 6ημερο κρύωμα σώμα μου και το πήγα στο Χατζηγιάννειο Δημοτικό Πνευματικό Κέντρο, όπου ειχα να παω 13 ολόκληρα χρόνια απο την βραδιά που ο τότε κολλητός μου εδινε ενα ας πούμε ρεσιτάλ στο πιάνο και εγω απο κάτω πρακτικά του έκλεβα την κοπέλα… τι ωραίες εποχές ρε γαμώτο. τι ωραία περνούσαμε τότε…
τέλος πάντων, εκει είδα…:

[SIZE=“4”][COLOR=“DarkRed”][B]SHAME[/B][/COLOR][/SIZE] B[/B]
[B]http://www.imdb.com/title/tt1723811/[/B]

Ενας επιτυχημένος 30αρης(Brandon) που ζει στην νεα υορκη είναι εθισμένος στο sex. με παρέα, μόνος του, στην δουλειά, στο σπιτι, κάτω απο γέφυρες και σε ξενοδοχεία προσπαθεί να ικανοποιήσει την ανάγκη του για ηδονή. τα πράγματα ειναι ελεγχόμενα κατά κάποιο τρόπο, μεχρι που έρχεται στο σπιτι του η αδερφή του. εκείνη θα του δείξει άθελα της την κατάσταση του και το πόσο παγιδευμένος είναι…

η ταινία είναι ενα σχεδόν ποίημα για τον άνθρωπο(γενικότερα) που είναι μακράν μη τέλειος, εύθραυστος, και γεμάτος εμμονές και εξαρτίσεις. η έλλειψη συναισθημάτων και η αποστασιοποίηση απο το κάθε τι που μετράει μοιάζει να ειναι αναγκαστική λύση για να ζήσεις στο σήμερα. και πολύ περισσότερο για να ξεφύγεις απο το χθες.
οταν δε φτάνει η ώρα της επίγνωσης της κατάστασης , ξανά δεν ξεδιαλύνεται τίποτα.

o Steve McQueen(Hunger) εχει φτιάξει μια εξαιρετική ταινία με πολλές ιδιαιτερότητες. ολη η ταινία ειναι σαν μια προσωπογραφία του κεντρικού χαρακτήρα. σχεδόν τίποτα άλλο δεν χωράει μέσα στη ταινία. ούτε καν μερικές εξηγήσεις για το ένοχο παρελθόν, ούτε για κενό του τώρα.ναι μεν μπορεί να αφήνει μια σκιά πως ο brandon εχει εθιστεί στο sex για να μην νιώθει άλλα συναισθήματα , άλλα και αυτό θάβεται πολύ εύκολα.
οι μεγάλες ανατροπές δεν εμφανίζονται στον χάρτη.
τα λόγια που λένε οι χαρακτήρες μεταξύ τους είναι πολύ λίγα. αλλά ποιος τα χρειάζεται οταν έχεις τον Michael Fassbender να μην παιζει ενα ρόλο αλλά [B]να είναι ο ίδιος ο ρόλος[/B]?? οταν είναι μόνος του κοιτώντας το ταβάνι με το πιο παγωμένο βλέμμα κάνοντας πέρα τα σκεπάσματα σχεδόν διαλυμένος ενω αυτό φαινομενικά θέλει, να είναι μόνος…
οταν βγάζει μια απόγνωση χάνοντας στο μετρό μια άγνωστη γυναίκα λες και ηταν η γυναίκα της ζωής του, που μονό την σεξουαλική του δίψα θα ικανοποιούσε.
οταν τρέχει να ξεφύγει κάνοντας τζόκινγκ μέσα στη νύχτα απο την εικόνα της αδερφής του που μοιάζει με την δική του.
και οταν βρίσκεται στο κρεβάτι με 2 γυναίκες να κάνει σεξ και να σπάει(επιτελούς) σε χίλια κομμάτια([B]EPOC[/B]).
[B]ΠΟΙΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ!!![/B]
απο κοντά και η Carey Mulligan που και αυτή δεν χρειάζεται να μιλήσει πολύ. μόνο και μονο η σκηνή που (συγκλονιστικά)τραγουδάει στο μπαρ το new york,new york [B]–>/B και φανερώνει στον αδερφό της οτι και αυτη ειναι από το ιδιο υλικό φτιαγμένη, φτανει. ή και ακόμη η φράση [B][I]We’re not bad people. We just come from a bad place.[/I][/B] που γκρεμίζει την ανάγκη για παραπάνω κουβέντα, λόγια και εξηγήσεις.
απλή αλλά τρομερά δυνατή η ταινία που προτείνεται σε όλους. ακόμη και που σε αυτούς που με μερικά πράγματα θα ξινίσουν.
*πολύ καλή μουσική



βγαίνοντας απο το πνευματικό κέντρο, μερικά μέτρα πιο κει, έβγαιναν απο ενα σουπερ μαρκετ 2 κοριτσάκια. εκει τις τσέκαρε ενας 30φευγα με τον πιο “βρόμικο” τρόπο. το συνδύασα με αυτο που μόλις ειχα δει στην αίθουσα και ξέσπασα σε γέλια :lol:

μετα από μια 40λεπτη βολτα κοιτώντας βιτρίνες(:|), αποφάσισα να παω να φαω τα 3/4 μιας πίτσας μαργαριτα. ξανά βόλτα μετά και πάμε για κτίριο κατσιγρα.



εκεί είδα 2 πράγματα.

[COLOR=“DarkRed”][SIZE=“4”][B]the man with the movie camera[/B][/SIZE] [/COLOR]B
http://www.imdb.com/title/tt0019760/[/B]

το ντοκιμαντέρ ειναι σαν μια άσκησή του Dziga Vertov.
ο Dziga Vertov αποφάσισε να κινηματογραφήσει μια μέρα του ρωσικου λαου στην καθημερινότητα του. δεν υπάρχει σενάριο, ομιλίες,ή ηθοποιοί. με διάφορες τεχνικές(λογικά πρωτοποριακές για την εποχή) παρουσιάζει απο ενα πρωινό ξύπνημα μιας γυναίκας, το άνοιγμα των καταστημάτων, μεχρι την σκληρή εργασία και την διασκέδαση διάφορων κυριών που έχουν την άνεση να πράττουν έτσι.

δεν ξέρω πως μπορεί να κριθεί η ταινία , αλλά αυτο που κάνει σίγουρα εντύπωση ειναι η τρομερή της μουσική που για 60 λεπτά ειναι εντυπωσιακή και ουσιώδης, και συνδυάζεται άψογα με τις εικόνες που εναλλάσσονται στις περισσότερες φορές με γοργό ρυθμό.

[COLOR=“DarkRed”][SIZE=“4”][B]Ceasar must die[/B][/SIZE][/COLOR] B
http://www.imdb.com/title/tt2177511/[/B]

σε μια φυλακή στην ιταλια προτείνεται στους τρόφιμους να ανεβάσουν μια θεατρική παράσταση. αυτή είναι ο ιουλιος καισαρας του Σαίξπηρ.
οι τρόφιμοι θα διαβάσουν, θα προβάρουν, και στο τελος θα ανεβάσουν μια παράσταση ανάλογη του μεγαλείου του αρχικού έργου.

τα αδέρφια Ταβιάνι καταφέρνουν να κάνουν μια ταινία που βλέπεται σχεδόν με μια ανάσα. με μια μίξη αληθινών ηθοποιών, τροφίμων που γύρισαν για τα γυρίσματα, και πραγματικών τροφίμων, καταφέρνουν να παρουσιάσουν το εργο μέσω των σκηνών της πρόβας και μιας σκηνής της επιτυχίας της παράστασης στο τέλος.

μεγάλοι συμβολισμοί και παραλληλισμοί των 2 εποχών και κόσμων, και σκηνές σε ασπρόμαυρο που μετατρέπουν την πρόβα σε κανονική παράσταση αν οχι σε πραγματικότητα, με περίγυρο τους, κοινό, και κομπάρσους τους φύλακες και τους απλούς φυλακισμένους.
πίσω απο τον κάθε “ηθοποιό” καισαρα, βρουτο, ή κάποιον άλλον, βρίσκεται ο καθένας τρόφιμος που ειναι κοντά με τον χαρακτήρα του. άλλοι νιώθουν το παρελθόν τους να τους στοιχειώνει, και άλλοι κομπλάρουν βλέποντας πως οι καταστάσεις ενος έργου ειναι τοσο κοντά με τα δικά τους πεπραγμένα και τα δικά τους λάθη .

το πόσο γεμάτοι και ζωντανοί ένιωθαν οι φυλακισμένοι οταν προσπαθούσαν να φτιάξουν το εργο έρχεται σε αντίθεση με το τέλος οπου μετα απο μια μεγάλη επιτυχία πρεπει να γυρίσουν σε μια καθημερινότητα χωρίς τέχνες…

μια ένταση για πόσο λιγο ασχολήθηκαν με της ζωες των κρατούμενων σε σχέση με το εργο, αλλά είναι κάπως λογικό καθως θα χανόταν η μαγεία τις πρόβας που εμοιαζε με το ιδιο το εργο

η σκέψη οτι τρόφιμοι στο έργο, αλλά και στην πραγματικότητα(!) με αυτα τα λαθη που έχουν κανει και τους έφεραν εκει που τους έφεραν παίζουν σαιξπιρ, ειναι κατι το συγκλονιστικό

δειτε το ρε!!


πήρα τα πόδια μου γεμάτος να παω στο σπιτι.
το κακο ειναι οτι στο man with επανήλθε ενας πόνος στο στήθος που ειχα να νιώσω εδω και 3 χρόνια που με τάραξε και με εκανε να θέλω φύγω καθώς ήταν υπερβολικός. την πάλεψα, έμεινα, χάρηκα, αλλά την τύχη μου μέσα…

*τα σχόλια στο περίπου γιατι δεν την παλευω και πολυ

τώρα και αναποκριτής παρά τις δυσκολίες και την υπερβολική ομίχλη που κάνει τη Λάρισα να μοιάζει με Λονδίνο (εντάξει, όχι και τόσο:p). Είχε κόσμο στις προβολές? Και γενικά δεν κατάλαβα, στο Χατζηγιάννειο θα προβάλουν συχνά ταινίες?

Από ότι έγραψες για το Σέιμ και την υπόθεσή του, κατάλαβα ότι είναι πολύ δύσκολο να φτιάξεις μια πετυχημένη ψυχογραφική ταινία. Και ειδικά για ένα τύπο χαρακτήρα που κατα τη γνώμη μου δεν είναι και σπάνιος στην εποχή μας. Το άτομο δηλαδή που για διάφορους λόγους έχει χάσει την ψυχή του και τον ικανοποιούν οι γρήγορες ή και επιφανειακές απολαύσεις είναι κάτι πολύπλοκο και εκδηλώνεται με διάφορους τρόπους αν το δούμε πιο γενικά, δηλαδή όχι μόνο σεξουαλικά. Πρέπει να το δω, το κακό είναι ότι θα βασανιστώ στις σκέψεις:D

Όσον αφορά τα ντοκιμαντέρ πρωτότυπες ιδέες φαίνονται.

[SPOILER]

[/SPOILER]

λονδινο λεει…:stuck_out_tongue:

στο πνευματικό κεντρο λιγοτερο απο κατσιγρα!!!

ναι.
με την σειρα
scream 4
οι υππεις της πυλου :smiley:
the raven
war horse
friends with benefits
jack & jill
το κοριτσι με το τατουαζ (στα γενεθλια μου!!)
underworld
πειρατές…
johny english reborn
safe house
χιονατη και ο κυνηγός
αμερικαν παι ριγιουνιον
ο δικτατορας
μονο το σεξ δεν φτανει
και
hugo

οχι ρε.!!! εξαιρετική ειπα το shame!!

*το ceasar δεν ειναι ντοκιμαντέρ αν αυτο κατάλαβες

καλα δεν ειναι ολες οι πρόωρες εκδηλώσεις δήλωση χαμένης ψυχής ή στοιχειο καποιου ρηχου. μην το κάψουμε εντελώς :stuck_out_tongue: μπορει να ειναι και λαθος ταιμινγκ ή οτιδήποτε αλλο.
και ειναι πολυ διαφορετικό απο μια ψυχαναγκαστική κατάσταση

[SPOILER]βασανίσου…:stuck_out_tongue: δες την[/SPOILER]

Mπραβο Crimson,πολυ ωραιες περιγραφες.Δεν εχω δει καμμια εκ των ταινιων,αλλα με επεισες να ασχοληθω,απλα θελω να προσθεσω τα εξης σχολια.
Απο [B]Steve McQueen[/B] εχω δει το ‘’[B]Hunger[/B]’’ το οποιο ομως το θεωρω υπερτατο ΑΙΣΧΟΣ και ειμαι καπως επιφυλακτικος για το ‘’[B]Shame[/B]’’.Παρ’ολα αυτα θα του δωσω μια ευκαιρια.
Το documentary του Vertov αν και το ξερω χρονια τωρα,δεν το εχω δει,αλλα γενικοτερα δεν ειμαι fan των documentaries.
Aπο αδερφους [B]Taviani[/B] εχω δει καμποσες ταινιες και μαλιστα εχω ξεχωρισει πραγματικα το φοβερο ‘’[B]Allonsanfan[/B]’’,το οποιο ειναι ΤΑΙΝΙΑΡΑ κι εχει και φανταστικη μουσικη απο Morricone,οποτε με ψηνει η τελευταια τους.
Παντως μπραβο τους που μετα απο τοσα χρονια γυριζουν ακομα οι τυποι αξιολογες ταινιες,οπως μας ειπες.

κατάλαβα ότι σου άρεσε το Σέιμ, αλλά αυτές τις μέρες αντιμετωπίζω περοσσότερα προβλήματα έκφρασης στο γραπτό λόγο απ’ότι συνήθως:?
άρα μάλλον και για αυτό με την ψυχή που είπα εννοούσα ότι ο άλλος μπορεί να μην έχει ανακαλύψει και τον ίδιο του τον εαυτό, μέσα από τις εκδηλώσεις του να προσπαθεί να καταλάβει τι επιθυμεί από τη ζωή του

[SPOILER]αν θέλω να βασανιστώ μπορεί να προτιμήσω την ταινία αν και…[SPOILER]και σε μια βραδιά στο ΛεΠα μπορείς να βασανιστείς8)[/SPOILER][/SPOILER]

SPOILER

[/SPOILER]

αμα εσυ εχεις πρόβλημα, εγω ειμαι ακόμη πανω στα δέντρα και δεν φτάνω και την μπανανα μου…

τωρα ωραία τα λες. 8)εκανα και ένα μικρο edit γιατι δεν έβγαζε τοσο νόημα…

θα σου ελεγα την ταινια.:p[/SPOILER]

άκου το κομμάτι να κλάψεις

jiopa καλα δεν τα λεω γιατι εχω μερικά θεματακια, αλλά κοντά είμαι.
ναι., και παραπάνω απο αξιόλογη των Taviani .
hunger ακομη δεν εχω δει:!: αλλα δες εσυ αυτην

*μαλλον θα ξαναδώ shame> με ψηνει

[B]three colors:red[/B]


[B]the girl with the dragon tattoo[/B]

[B]beginners[/B]

με ψήνουν και τα 3 αλλά στα 2 πρώτα εχω κάτι αγκαθακια…
στην πρώτη δεν ξέρω αν θέλω να δω με την μια το τρίτος μέρος.:-k
και το κορίτσι με το τατουάζ παίζει την ιδια μέρα με τον ψαραντωνη που θέλω να πάω. αν δεν βρω παρέα να πάω στο live(γιατι πρέπει να κλείσεις κιόλας και ενας μόνος δεν γίνεται), θα πάω στην ταινία.

Ψαραντωνης???

Toν αντεχεις???Εισαι ηρωας πραγματικος τοτε!!!

Αξιζει το ??Red’’ να το δεις παντως,αν και καταλαβαινω τι λες.

εχμ

ΨΟΦΟC!

jiopas, εισαι φάουλ εδώ.και πολυ θα έλεγα…
οπότε ένας εξω… μάλλον δεν σε ψήνει να έρθεις…:lol:
ο deckard εχει την εκπομπή, ο κολλητός δουλεύει ώρες αμερικης και δεν προλαβαίνει.ο ξάδερφος ειναι αθηνα…καλά πάμε…[-X

Είναι μέχρι να τον συνηθίσεις γενικά, δηλαδή φωνή, τρόπο παιξίματος και παρουσία.
Πρέπει να αποδεχτείς ότι είναι παθιασμένος.
:wink:
όσο για τις ταινίες για να μπούμε στο θέμα ιντρεστινγκ.
το κορίτσι με το τατουάζ πρέπει να είναι καλό για να αποφασίσουν να βάλουν κάτι πιο εμπορικό και καινουριο

[SPOILER]

[/SPOILER]