ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΚΤΙΡΙΟ ΚΑΤΣΙΓΡΑ (ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ)

^^χαχαχαχα. ήρεμα ρε…

ναι είναι.:wink:

+1000 στα άλλα για ψαραντωνη.

Λοιπον επειδη δεν μιλαω χωρις να εχω αποψη,θα σας πω το εξης με στοιχεια.
Επειδη χω δει live τον Ψαραντωνη μαζι με τον Αγγελακα το 2008 στον Αγιο Λαυρεντιο ,στο Μουσικο Χωριο,εχω να πω οτι για να τον αντεξω ειχα πιει 8 μπυρες.Ετσι μου αρεσε,αλλα αντικειμενικα δεν παλευοταν ο ανθρωπος.
Παντως,αν και θα προκαλεσω,αναγνωριζω οτι εδω μεσα υπαρχουν Κρητικοι που ειναι παθιασμενοι με τον τοπο τους κλπ και ειναι λογικο αυτο και σεβαστο διοτι κι εγω ειμαι αντιστοιχα παθαιασμενος με τον δικο μου τοπο,αλλα για μενα η κρητικη μουσικη ειναι ακρως βασανιστικη,απαλευτη και δεν διαφερει σε τιποτα απο τα νησιωτικα των Κονιτοπουλαιων και τραγουδια του Παριου τυπου ‘‘Λυγαρια,λυγαρια εσενα εχω στην καρδια’’ κλπ.
Sorry guys,ειλικρινα,αν εξαιρεσεις τον Νικο Ξυλουρη που τον λατρευω κυιρολεκτικα,δεν μου αρεσει κατι αλλο απο την μουσικη σας.

σαγαπαω, σε εκτιμάω, αλλά συγνώμη δεν γίνεται αλλιώς…

*με αγάπη πάντα

[I][B]Λυγαρια,λυγαρια εσενα εχω στην καρδια’[/B][/I] :!::!::!:

αλήθεια τώρα?!!![-X

*και ειμαι και απο λαρισα

Δεν τρολαρω αδερφε,ειλικρινα αυτο πιστευω.
Προσωπικη μου αποψη ειναι ομως,δεν ειναι ο νομος του κρατους.

η γεματη ψυχή μουσική της κρητης, δεν νομίζω να ειναι απαλευτη…
και το να την συγκρινεις με χορευτικά τραγουδάκια άλλων νησιών ειναι καπως άκυρο

δεν εχεις αποψη οπωτε το σχολιο διαγραφεται

Προφανως δεν εχεις ακουσει ποτε ή ασχοληθει με κρητικη μουσικη -γτ οποιοσδηποτε ειχε εστω ασχοληθει για το τυπικο της υποθεσης δεν θα εκανε τον παραπανω ατυχεστατο και γελοιο παραλληλισμο- οπωτε indeed, εφοσων δεν εχεις αποψη δεν κραταμε κακια:)

και εγω δεν παλευω την μουσικη της ‘αλλης’ μου πλευρας, δλδ τα βλαχικα, αλλα σιγουρα αναγνωριζω καποια πραματα και δεν μηδενιζω μια μουσικη παραδοση που κραταει τοσα χρονια και εχει βγαλει μεγαλους παιχτες και σπουδαια δημοτικα τραγουδια…και δεν ακουσα κλαρινα μια φορα μονο, σε ενα πανυγηρι, 8 χρονων…

γενικα παντως, πιστευω οτι βλεπεις καποια πραματα με τρελες παρωπιδες και με τρομερα στερεοτυπο τροπο σκεψης, αλλιως δεν μπορω να δικαιολογησω αυτον τον μηδενισμο σε οτιδηποτε ξεφευγει απο την επιλογη ‘γαματο’ (δλδ ΔΕΝ ειναι ετσι τα πραματα)…και σε μουσικη και σε σινεμα δλδ…

Εγώ πάλι δε μπορώ να αντέξω τα κλαρίνα…
η καλή κρητική μουσική είναι λατρεια

εντάξει δεν το θεοποιω και τον Ψαραντώνη αλλά έχει και ιδιαίτερα στοιχεία που μ’αρεσουν

Τζιοπα το στηρίζεις αυτό το θρεντ παντως:p
εντιτ: τώρα ειδα το αποπάνω ποστ, ενδιαφέρουσες αποψεις

η κοκκινη.αχ η κοκκινη:roll:

μην τη χασετε.

(σορρυ γα το ον τοπικ:p)

τι ενδιαφέρον. ειπε το προφανές οτι ηταν λάθος η σύγκριση:p

και ναι. τα κλαρίνα ειναι δύσκολα…

*τρελή κίνηση για άσχετα πράγματα.χαχαχα

Το ενδιαφέρουσες το χρησιμοποιώ συχνά και χωρίς τη σημασία που έχει κανονικα:p

από κλαρίνα δεν είναι ότι δε μου αρέσει τίποτα αλλά κάτι βαριά και ασηκωτα που ο τραγουδιστής κάνει κάτι με τη φωνή του και δεν καταλαβαίνω καν τι λέει δεν τα αντέχω για πολυ

εμένα με ζαλίζουν για κάποιο λόγο.

midnight g δεν εχω δει τις άλλες δυο ρε γαμώτο…

Lupin,σου το εχω ξαναπει.Με κατηγορεις συχνα-και πιστεψε με δεν με πειραζει καθολου,ξερεις οτι σε παω με τα χιλια-για κατι που κανεις ακριβως κι εσυ με τον ιδιο ακριβως τροπο,αλλα δεν το παραδεχεσαι.
Φυσικα και εχω αποψη,φυσικα και εχω ακουσει κρητικη μουσικη και Βασιλη Σκουλα και αλλους και κατεληξα οτι δεν μου αρεσει.
Γιατι θα πρεπει να απολογηθω?
Δεν γινεται να συμφωνουμε σε ολα.
Κι εγω δεν ασχολουμαι καθολου με τον James Bond και με ταινιες που εσυ θεοποιεις και περιμενεις πως και πως να βγουν,αλλα το σεβομαι ΑΠΟΛΥΤΑ διοτι ειναι η αποψη σου στην τελικη.:slight_smile:

ρε βολε(:p). δεν σου είπε κανείς να απολογηθείς … γουστος είναι αυτος.
αλλά η σύγκριση που έριξες πριν, όπως και να το κάνουμε ηταν καπως άκυρη

24 δεύτερα.μετα πονάει το σημείο πάνω απο τα μάτια.

Δεν μπαίνω καν στον κόπο…

dont. δεν ειμαι για τέτοιες συζητήσεις.:stuck_out_tongue:

μα δεν ειναι συνεχεια η μια της αλλης.και εγω την κοκκινη ειδα πρωτα.

βρε το ξερω. αλλά θέλω να δω αν υπάρχει κάποια “αόρατη” λογική στην σειρά τους

Τελευταίο οφφ τόπικ ποστ από μένα σ’ αυτό το θρεντ και να με συγχωρείτε κιόλας, αλλά blame jiopas. Αγαπητέ, εν μέρει σε καταλαβαίνω αλλά να μου επιτρέψεις, πραγματικά δεν έχεις ιδέα. Αν έλεγες απλά ότι “ντάξει δε μου αρέσει η κρητική μουσική ρε μάγκες τι να κάνω”, θα το άφηνα να πάει στο διάολο, στην τελική κανείς δεν είναι τέλειος (ούτε μπορούν πολλοί να είναι Κρητικοί άλλωστε). Έπρεπε όμως να συγκρίνεις τις δικές μας μουσικές με νησιώτικα και Κονιτόπουλους και να το γαμήσεις τελείως, έτσι; Ε αυτό ήταν το λάθος σου. Γιατί, αγαπητέ μου, αυτό

είναι ΑΤΟΠΟ. Εμείς δεν είμαστε νησί, αγαπητέ μου. Ναι ΟΚ το ξέρω προφανώς και είμαστε νησί υπό την έννοια ότι ο τόπος μας βρέχεται παντού από θάλασσα κτλ. Δεν είμαστε όμως νησί με την έννοια που είναι νησιά η Κως, η Ρόδος, η γαμωΜύκονος, η Σαντορίνη, η Λέσβος, η Χίος και δεν ξέρω κι εγώ ποιό άλλο. ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΚΡΗΤΗ. Σε αντίθεση με κάτι Κυκλάδες και Σποράδες και Δωδεκάνησα, εμείς έχουμε ψηλά βουνά, έχουμε γκρεμούς, έχουμε βραχώδεις διαόλους, άγονες πλαγιές “αχ-καλέ-με-πιάνει-η-καρδιά-μου-εδώ-πέρα”, κρανίων τόπους, σπηλιές, το “Δία που κοιμάται” στο Γιούχτα, Ψηλορείτη, Λευκά Όρη, Αστερούσια Όρη and so on. Με λίγα λόγια, εμείς έχουμε ΑΓΡΙΑ φύση. Και επειδή ο τόπος μας είναι έτσι όπως είναι έφτιαξε μια ράτσα και μια μουσική χοντρόπετση, άγρια, βάρβαρη, πρωτόγονη. Έβγαλε ριζίτικα, τραγούδια της τάβλας, σκοπούς για τις αφιλόξενες κορφές του Ψηλορείτη και των άλλων ψηλών βουνών μας, μουσικές που τραγουδούσαν άνθρωπους ίσως ανυπόφορους αλλά σίγουρα ασυμβίβαστους και αληθινούς. Δεν-είμαστε-γαμημένοι-Κονιτόπουλοι-και-δεν-χορεύουμε-γαμημένο-μπάλο. Αν θες να μισείς τις μουσικές μας να τις μισείς γι’ αυτό που είναι. Όχι επειδή “αυτά είναι σαν τα νησιώτικα”. Είναι η μόνη προσβολή που δεν μπορεί να χωνέψει κανένας από μας. ΟΚ;