Τάβλι ή Σκάκι;

είμαι ένας από τους πιο μανιώδεις ταβλαδόρους για μια δεκαετία. παραδέχομαι ότι το σκάκι είναι ανώτερο, αλλά ως τζογαδόρος παίζω τάβλι αντί για μπαρμπούτι για να μη χάσω καμια μερα το σπίτι μου.

εξ’αλλου, είναι πολύ αστεία η έκφραση στο πρόσωπο του άλλου όταν του χω πάρει το τελευταίο παιχνίδι διπλό με εξάρες ενώ δεν έχει σταυρώσει παιχνίδι (ως κοινως, ‘παρθένα’). (ντακσ, δε συμβαίνει συχνα αυτο, αλλά οταν γίνεται είναι πολύ αστείο).

θεωρώ ότι και ξέρω από θεωρία, αλλα και έχω μεγάλη κωλοφαρδία τις περισσότερες φορές που παίζω…σε σημείο που ο άλλος να εκνευρίζεται, και μαζί με την ευκαιρία του να με νικήσει, φευγουν καμια φορα ποτήρια, τραπέζια, τάβλια, κ.τ.λ…

εμπρός: ψηφίστε! :smiley:

Ταβλακι φυσικα θελει και ρωτημα???
Αραλικι σε καποια καφετερια φραπογαλο και ταβλακι, και φυσικα τα πούλια τα κοπαναμε αλυπητα!! :stuck_out_tongue:

έτσι, έτσι! :smiley:

από το nick σου βλέπω έχεις και σωστά μουσικά ακούσματα… :wink:

Το ταβλι παει με τον καφε και το χαλαρωμα…Το σκακι ειναι για αλλες ωρες,θελει και σκεψη.Γενικα προτιμω παντως το σκακι ως παιχνιδι

Παντα!! :smiley:
Παμε ταβλαδοροι!!!
Να κανονισουμε πρωταθληματακι!!!

Το τάβλι τελειώνει γρήγορα. Το σκάκι, αν δεν είναι ο αντίπαλος κατάλληλος και γρήγορος, το βαριέσαι.

Ψηφίζω μπιρίμπα… :stuck_out_tongue:

(αν ήξερα πόκα, σίγουρα θα έλεγα πόκα, αλλά δε ξέρω)

Σκακι γιατι εχει περισσοτερο ενδιαφερον!

karvou εισαι γραφικος!!!

Ελεος!!!

μα έχει επιλογή κουν καν!!! δε βλέπω ψήφο. (βασικά αυτό είναι το άλλο όνομα της μπιρίμπας, απλά είναι πιο φλώρικο σαν όνομα) :stuck_out_tongue:

Το πιο έγκυρο topic με διαφορά…
Εννοείται ψηφίζω σκάκι από όποια άποψη και να το πάρει κανείς.
Άλλωστε μετά το τέλος κάθε παιχνιδιού η σκέψη σου είναι ακόμα πιο γρήγορη…

karvou ο αντίπαλος στο σκάκι δεν πρέπει να είναι γρήγορος, πρέπει να σκέφτεται και να μη στα πρήζει λέγοντας σου “άντε παίξε”

Αν και τα καλοκαίρια λιώνουμε στη μπιρίμπα… :roll:

Ταβλι φυσικα! Ειναι πολυ πιο ‘Ελληνικο’ παιχνιδι…Και σε πορωνει.

Το σκακι εκτος του οτι εχω παιξει μια-δυο φορες οποτε δεν το ξερω και ιδιαιτερα, ειναι σιωπηλο(20 λεπτα για μια κινηση), και ουτε βριζεις τον αλλον, ουτε χαζοχαιρεσαι(οπως στο ταβλι οταν “σε παει” το παχνιδι) και γενικοτερα προυποθετει ενα αλλο επιπεδο σκεψης και σεβασμου στον αντιπαλο το οποιο δεν διαθετω!

το κακό με το σκάκι είναι ότι δεν έχει την αγωνία που έχει το τάβλι. οι εκφράσεις: ‘πάρτα μωρη μπαλότσα’ (η μπαλότσα είναι επι την ευκαιρία διασταύρωση μπάλας με γαλότσα για οσους δεν γνωρίζουν :stuck_out_tongue: ) και ‘κοτα λειράτη γιατί κλείνεις το τάβλι;’ (επί την ευκαιρία, λειρί έχουν μονο οι κόκκορες, οπότε πιστεύω πιάσατε το υποννούμενο) δεν υπάρχουν στο ευγενές άθλημα του σκακιου. βασικά το σκακι είναι υπερβολικά ευγενες για μένα φαίνεται…

μμμ,και τα 2 φυσικά…κορυφαία είναι…με μικρή διαφορά το τάβλι…

buezlick speaking: Τίποτα! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Προτιμώ ντομινο. 8)

[size=2]ντομινο;[/size]

[size=3]ντομινο;[/size]

[size=6]ντομινο;[/size]

[size=7]ειπες ντομινο;;;[/size]

καλη φαση :stuck_out_tongue:

αν και δε νομίζω καν να θεωρείται παιχνίδι σε φαση ανταγωνισμού…

σκακι, γιατι ταβλι δεν ξερω να παιζω(εκτος αν πιανεται το εβραικο).

To τάβλι είναι τελείως chill out παιχνίδι και ορισμένες φορές λειτουργεί σαν αγχολυτικό.Με το σκάκι αν και φανατικός κάποτε φτάνεις σε ακραίες εγκεφαλικές καταστάσεις και μετά σβουρίζει το μυαλό σου για κάμποση ώρα…Και επειδή οι καιρόί είναι δύσκόλοι και δεν θέλουν πολλές σκοτούρες στον εγκέφαλο… τάβλι…(Και με ενα φραπεδάκι δίπλα,όλα τα λεφτά…) 8)

Spania tha vrethei eykairia(xronos, meros, antipalos, dianohtikh diaygeia ktl.) gia mia kalh partida skaki se antithesh me to tavli alla oses fores vrethei tote me gemizei fovera mia partida skaki pou malista exw poly kairo na paiksw… Opote skaki an kai to tavlaki einai konta.

Ταβλακι!!!
Οχι οτι ειμαι καμια πορωμενη, αλλα αν το πιασω στα χερια μου και το αρχισω δεν τελειωνω ποτε!Αγαπημενο μου στο ταβλι ειναι το ασωδειο!
(Μιλαω γιατι τις περισσοτερες φορες ειμαι κωλοφαρδη… :stuck_out_tongue: )

[size=7]ΣΤΗΝ ΠΥΡΑΑΑΑ!!![/size]

ασοδειο;;;

σόρυ, αλλά το ασόδειο δεν το θεωρώ παιχνίδι. τα παιχνίδια του ταβλιου, είναι οπως στις σχέσεις. Πορτες, Πλακωτο, Φευγα…

με το συμπάθειο. :slight_smile: