Αγαπημενοι μας καδοι (Πως και γιατι)

@Γρακχο: Λαθος διατυπωση. Το Raw Power εχει μια ξεκουρδιλε ακατεργαστιλα που ειναι πολυ κοντα στο τραχυ συναισθημα του Kill Em All που ειναι το στοιχειο που εδινε τη τσιτα στις συνθεσεις, ειδικα αν σκεφτεις πως ειχε μεσολαβησει μια δεκαετια ενδιαμεσα. Το θεμα δεν ειναι να παιξεις γρηγορα, αλλα και το πως θα παιξεις, δεν υπαρχει δισκος που να ακουγεται σαν το Kill Em All και συγκριτικα με οτιδηποτε αλλο εχω ακουσει, οι Stooges πιστευω πως ειναι πιο κοντα στο στοιχειο που εδωσε την ωθηση. Γι αυτο που λεει ο Χρηστος παντως δεν εχω γνωμη, μπορει και να κανω λαθος.

Ε, ναι, λάθος κάνεις, τουλάχιστον στο θέμα της επιρροής μια που κι εσύ ο ίδιος έτσι το έθεσες και άρχισε όλη αυτή η κουβέντα. Πραγματικά δεν παίζει να επηρρεάστηκαν οι Metallica από Stooges. Τώρα αν εσένα το Kill Em All σου θυμίζει κάτι από Stooges αυτό είναι άλλη ιστορία και βασικά δικό σου θέμα.

Σιγά που πρέπει να ψάξει κανείς τα Demo των απαρχών του πανκ για να τα βρει αυτά μωρέ και συ. Raven λες να μην είχαν ακούσει καμιά φορά στη ζωή τους. Επίσης σιγά μη δεν το είχαν αυτό το χαρακτηριστικό οι προαναφερθείσες μπάντες, μια αυτιά με το που μπαίνει το Rapid Fire και τέλειωσε

ενταξει ο καθενας ο,τι θελει ακουει, εγω ας πουμε που ειμαι στα πανκ μου τελευταια ακουω gbh και dri ξερω γω. ουτως η αλλως, ολο το πανκ και το νιου γουεηβ τοτε ξεκουρδιλα ηταν. οπως ειπε ο κρισπ, ποτε δεν εκρυψαν τις επιρροες τους, οχτακοσιες διασκευες εκαναν, μπλουζακια φορεσαν, συλλογες σκαρωσαν, συνεντευξεις εδωσαν κλπ. συμφωνα με τα παραπανω η βασικη επιρροη του κιλλεμαλλ ειναι το νιου γουεηβ και μεσω αυτου [η και εκσωαυτου] το πανκ. σημαινει αυτο πως δεν ηταν επιρροη και οι στοοτζες; οχι. σημαινει πως δεν ηταν η βασικη επιρροη; ναι. εκτος αν δεν μας το ειπαν και εδειξαν για καποιον λογο οι ιδιοι η αν το αγνοουμε εμεις οτι το εκαναν.

Ρε Σομν δεν μπορώ τις υπερβολές σου. Σιγά μη σημαίνει ότι όποιος είναι επηρρεασμένος από NWOBHM είναι αυτόματα επηρρεασμένος και από πανκ, “άρα και από Stooges”. Τι άλματα λογικής είναι αυτά; Οι Metallica νομίζω ότι είναι επηρρεασμένοι από τις πανκ μπάντες που δήλωναν ότι γούσταραν και μέχρι εκεί, πραγματικά δεν τους κόβω να ήθελαν να “κρύψουν” πράγματα από το κοινό τους, δεν ήταν αυτό το στυλ τους.

ποιες υπερβολες ρε θειο και ποια αλματα λογικης, εσυ το συμπερανες το “άρα και από Stooges”, εγω απλως δεν το αποκλειω γιατι δεν εχω παρει παραμαζωμα τους μεταλλικα να δω αν ισχυει και η λογικη λεει πως καλλιστα μπορει να ισχυει, ασχετα αν εγω το αγνοω. επισης, επα μεσω αυτου απο το πανκ για τους μεταλλικα, οχι για τον οποιοδηποτε. για τους οποιους μεταλλικα ισχυει γιατι προφανως τα εχουν πει οι μεταλλικα :!: ουτε γω τους κοβω κρυψινοες, νομιζω ειναι φανερο και απο το προηγουμενο ποστ μου :!:

Λοιπόν, είχα πάντα μια εντύπωση πως τα πιο περίεργα πράγματα στο ίντερνετ είχαν γραφτεί στα σχόλια του μπλαμπερμάουθ, αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με μοναδική περίπτωση. Εφευρέθηκε ο άνθρωπος που έχει ακούσει το battery μόνο από streaming.

Το Battery ειναι απο τα αγαπημενα μου Metallica, αλλα οταν ακουω αυτο το ονομα σκεφτομαι Whiplash, Metal Militia, Fight Fire With Fire, Ain’t My Bitch, 2x4, Dirty Window. Βρωμια ή/και βλαχια, κοινως. Δεν αντιλεγω πως ο Cliff ηταν μοναδικος, το vibe που εδινε στα κομματια των Metallica δεν συγκρινεται με οτιδηποτε εχει ηχογραφηθει στη metal μουσικη (ειδικα στο Master), αλλα εδω δεν μιλαμε για αντικειμενικοτητες, παρα για το τριτο και σημαντικοτερο που ειναι,

Πάλι δεν καταλαβαίνω. Τι σχέση έχει ο Burton με το τσαγανό που δεν έχει το Μαστερ?

Εχει στο ποιντ του οτι δεν αναιρω την αξια του Μαστερ, παρα προτιμω αλλες αρετες εν συγκρισει με τις δικες του. Σε σχεση με τα Κιλλ Εμ Ολ, τα πιο βρωμικα κομματια του Λοαντ και το Στ Ανγκερ εχει λιγοτερο πως να το κανουμε. Το βαζεις να παιζει και το ακους, κανει φως φαναρι.

Οκ, δεκτό, παραδίνομαι όμως. Ένα χαστούκι από τον Κασσιδιάρη ίσως έχει νόημα για να δω αν όντως ονειρεύομαι.

Αυτό με τα βρώμικα τραγούδια του st anger άντε να το δεχτώ. Δεν συμφωνώ με την καμιά αλλά οκ μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος τα αντιλαμβάνεται έτσι. Αλλά τα βρώμικα τραγούδια του load ειδικά σε σύγκριση με master είναι κάτι που απλά δεν μπορεί να το χωρέσει ο νους ε.

Εγώ έχω άλλη ερώτηση: το Fight Fire With Fire (που το βάζεις στην ίδια πρόταση μ’ αυτά τα υπόλοιπα) υποτίθεται ότι βγάζει βρωμιά; Ή μήπως βλαχιά; Γιατί εμένα μου βγάζει την ίδια (ΜΗ-χύμα) θρασίλα του Battery (και ίσως και κάμποση παραπάνω κουλαμάρα Ulrich, ΟΚ).

Οχι ρε, ειναι πιο ωμο, η διαφορα δεν ειναι τεραστια βεβαια, αλλα και παλι. Με λιγο διαφορετικο παιξιμο θα μπορουσε ευκολα να μπει στο Κιλλ Εμ Ολ

Ρε μαλάκα johny κοντεύεις να γίνεις μονάδα μέτρησης σε όλα τα γτπμετρα νέας γενιάς, μαζέψου

Που να ελεγα και τ αλλα γουστα μου. Οι Slayer ας πουμε, γουσταρω ολους τους δισκους μεχρι και το GHUA αλλα για μενα ηταν τιτανια μπαντα μεχρι και το Hell Awaits. Απο το Reign In Blood αρχισαν να πεφτουν λιγο, δηλαδη κοιταξτε, αντικειμενικα ειναι το μνημειο του thrash και απο τα μεγαλυτερα αλμπουμς που γραφτηκαν, αλλα εμενα μ αρεσει καλυτερα η σκοταδιλα των προηγουμενων και γι αυτο και τα θεωρω καλυτερες δουλειες.

Περιμενω ποστ Γρακχου.

Καλά αν δεν είχα δουλειά τώρα θα σου έσκαγα και γω κάνα παπλωματάκι για όλες αυτές τις πίπες.

Οι Metallica παιξανε thrash σε [U][B]εναν[/B][/U] δισκο.

Αμην.

Καλα εννοειται αυτο και γενικα οι Μεταλλικα ηταν μεχρι και το Κιλλ Εμ Ολ, δηλαδη το αλμπουμ και τα ντεμος. Και τα επομενα δηλαδη δεν λεω καλα ειναι μωρε.