Δι άλτιματ ντόιτσε ιλεκτρόνικ πολ

Για πείτε γνώμες για μερικούς από τους πιο πρωτοπόρους μουσικούς που εμφανίστηκαν στον μάταιο τούτο κόσμο…

Πού είναι οι NEU; ΟΚ, η ψήφος μου πηγαίνει μάλλον στους Kraftwerk αν και έχω αδυναμία σε όλους και ιδιαίτερα στους Tangerine Dream.

Ε δεν είναι electronic μπάντα οι Neu, είναι πολλά περισσότερα και έχουν μεγαλύτερη ηχητική γκάμα. Και συν τοις άλλοις αν έμπαιναν στο πολ θα άνοιγε πολύ το ‘‘εύρος’’ του θρεντ.

Έχουν πολλά στοιχεία αλλά ένυγουεη… Έχεις βάλει μόνο γερμανικές μπάντες πάντως… υπάρχουν αρκετές αξιόλογες και στις Η.Π.Α. και πιο παλιές από τις αντίστοιχες της Γερμανίας (The Wozard of Iz, Silver Apples οι πιο γνωστές και καλύτερες) όπως επίσης και ο Σκωτσέζος John Keating ο οποίος με τα Space Experience 1 και 2 ανέβηκε πολύ. Στο ίδιο στυλ και οι Dreamies με το μοναδικό Auralgraphic Entertainment.

εντιτ: Λάθος μου… τώρα πρόσεξα το “ντόιτσε” . Σ’χώρα με…

Σχωρεμένος! :stuck_out_tongue: Πάντως ναι, εννοείται ότι οι Neu είχαν ηλεκτρονικά στοιχεία και άφθονα μάλιστα, όπως και οι Ash Ra Tempel (οι Ashra πάντως παίζουν εντελώς προοδευτική ηλεκτρονική μουσική και σκέφτηκα να τους βάλω).

Πολλές από τις λεγόμενες kraut rock μπάντες είχαν ηλεκτρονικά στοιχεία ιδίως στα μεταγενέστερα άλμπουμ τους όταν έβαλαν τις κιθάρες σε 2η μοίρα.

Οι Ash Ra Tempel απο το New Age of Earth και μετά όπως και οι Popol Vuh έπαιζαν electronic… Αλλά όντως αυτές στο πολλ είναι οι κυριότερες και πιο αντιπροσωπευτικές του ήχου. :slight_smile:

Μπράβο για το θρεντ!!

Ολοι τους είναι θεοί.

Όμως είμαι ανάμεσα στον Klaus και στους Tangerine

Και βασικα θα πάει Tangerine(μιας και ο Klaus ηταν μελος κιολας,να τα χουμε δυο σε ενα :p)
Τα καλύτερα ναρκωτικά η Γερμανία την εποχη εκείνη,χαλαρα.

Ο Klaus επίσης νομίζω πρεπει να έκανε και συνεργασία πριν κανα 2 χρονια με την άλλη ΘΕΑ,την Lisa Gerrard(αχ <3 )

Οι Tangerine μαζι με Can είναι η οτι καλύτερο έχει βγάλει η Γερμανία.8)

Μαζί με Can [U]και[/U] Kahn.

Kαι σπόντα οι Αγγλοι Khan:p

Εγώ θα ψηφίσω cosmic jokers γιατί - ασφαλώς - δεν υπάρχουν.

Klaus Schlulze με βαριά καρδιά, αλλά και πολύ περήφανα. 8)

Επειδή αποδεδειγμένα δεν είσαι περαστικός από το άθλημα, και πολύ καλά κάνεις.

https://www.youtube.com/watch?v=bGByDwiiECw 8)

Σοβαρα όμως δεν νομίζω οτι αυτά τα θρεντ σε τέτοιου είδους καλλιτέχνες είναι για να λέμε ποιος ειναι “καλύτερος” κτλ αλλα περισσότερο για να τους αποθεώνουμε και να ξεκινά καμιά ωραία ανταλλαγή απόψεων.Ούτως ή άλλως δεν γίνεται να πεις ποιος ειναι ο καλύτερος:p

εαν μιλαμε για καθαρα ηλεκτρονικη οι Can δεν πολυ κολανε αλλο και εαν γ@μανε :slight_smile:

που παμε χωρις NEU? :smiley:

απο τους Ash ra tempel εχει περασει ο Klaus Οπως και σε διαφορα αλλα σχηματα της εποχης και ευθηνεται για τα ambient psychedelic στοιχεια τους :slight_smile:

εισαι θεος! μαζι σου!

αλλα απο τα ονοματα του poll θα ψηφισω Cluster/Harmonia

επισης οσοι δεν γνωριζεται τσεκαρετε la dusseldorf τους και αυτο το album

Ώστε οι Cosmic Jokers ιλεκτρόνικ μπάντα, οκ

Άμαν, έπεσα σε θρεντ που δεν καλογνωρίζω…
Ηλεκτρόνικα, μόνο… Prodigy, Fatboy Slim, Senser (που όμως crossover-ίζουν περίεργα )Daft Punk Ορμπιταλ, γνωρίζω -χωρίς να’χω ψάξει παραπάνω. [I]Εξ ου και ΔΕΝ ψηφίζω (τώρα) το ποουλ…[/I]

Δεν πειράζει,μπορείς να ξεκινήσεις και από ελληνικό πράμα που πατάει κάτω τους γερμανοηλεκτροτετοιους

Αλλαγες που ο Κλαους ουτε στο όνειρό του δεν βλέπει

8O μ’αρέσει.

τι ηλεκτρονικές μουσικές ρε. εδω είμαστε χεβι μεταλς…μεχρι manowar παει