Μυθικές μορφές των ελληνικών παρκέ

Ο οποίος έπαιζε μέχρι πριν λίγα χρόνια, αλλά δεν ήταν και το καλύτερο παιδί του κόσμου… αλλά σπουδαίος παίκτης…

Είχε μπει φυλακή πρόσφατα ή είναι η ιδέα μου;

XOΣΕ και ΣΩΣΕ

Απο τον τελικο με Εφες αξιζει και η καρεκλομαχια παικτων Εφες και οπαδων Αρη μετα το τελος του αγωνα.

–ο--

Οφειλω να ομολογησω μια ιδιαιτερη αδυναμια στον τιμιο Γιιωργο Γιαννουζακο

Κωλοδαχτυλα στο Αλεξανδρειο και αντε γεια

Ρε ο ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΙΟ επαιζε μεχρι περσι ρε.Και καποια στιγμη ειχε φαει και τιμωρια για αναβολικα αν θυμαμαι καλα.

Πληροφοριακα,οταν σταματησε περσι ηταν 49 χρονων ε.

αχαχα ο Γιαννουζακος μενει κοντα μου στη Θεσσαλονικη και τον πετυχαινω συνεχως στο δρομο.

Εχε μια ΜΠΑΚΑ μεχρι απεναντι.Πραγματικα.

Γιαννουζάκος, τίμιος στα πιο μαύρα χρόνια του μπασκετικού Ολυμπιακού…με πολλές συμπάθειες στο λιμάνι.
Μπάγκαριτς, πιο βλάκας κι απ’τον ΓΑΠ…

Το πιο ωραίο σχόλιο που έχω ακούσει για αυτή την γραφική μορφή μεν, παιχτούρα δε: “Τι θέση να παίζει αυτός ο Μπόνι; Πρέπει να είναι centro capista” :lol:

Μηνας Γκεκος, μονο και μονο για το μαλλι

Mιας και πριν ειπώθηκε κάτι για κωλόχερα, Ποδαράς της ΑΕΚ, εκνευριστικά εύστοχος τριποντάκιας.

Priest Lauderdale

Θηριώδης σέντερ (2.24) που ήρθε στο Περιστέρι και έκανε μεγάλη διαφορά στην ομάδα, τότε μαζί με τον Κορωνιο, Τσίτουμ κ.α. Ακόμα θυμάμαι τα καρφώματα του χωρίς να σηκωθεί από το έδαφος. Γενικά εκείνη η ομάδα του Περιστερίου είχε πολλούς που χωράν εδώ μέσα.

Τον θυμάμαι από κοντά, φαινόταν εξωπραγματικά ψηλός.

Το Περιστέρι είχε τρελό τριποντέρ έναν Μυλωνά. Θυμάμαι ότι το Περιστέρι γύρισε με τρίποντά του παιχνίδι ενάντια στον ΠΑΟΚ, όταν στο 1’ πριν το τέλος ήταν -9.

Τσίτουμ…

Lauderdale ρε μαλακεεεεςςςς… τον ειχα ξεχάσει!! τι θεος!!! τον ειχε δει απο κοντά και ειχα τρομάξει!!!
χοσε ο θεός ο ίδιος…

και επίσης ο Lorthridge, αλλά λογικά κανείς δεν θα τον θυμάται…:frowning:
παιχταρας στη λαρισα, παίχτης των golden state(mullin, hardaway), και μεγάλη μου αδυναμία τότε

τσιτουμ λεει ο απο πάνω… οκ… ήρθαν τα δάκρυα στα μάτια… ευχαριστώ…

Βοηθος του Duda…

Καθώς έψαχνα για τον Lauderdale βρήκα αυτό

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/articles/1/lont-mvp.html

βρείτε μου κάποιος τον Andrew Gates, τον πιο γνωστό τότε Αυστραλό μπασκετμπολίστα που είχε φέρει ο Απολλων και είχε τρελό τρίποντο. Γκριζομάλλης κι έτσι. Μεγάλη φυσιογνωμία.

Zoran Savic…

Γιώργος Σκροπολίθας, 4 χρονιά σε Σπόρτινγκ (79-82), ένα σε Ολυμπιακό και μετά στη βαζέλα για 9 χρόνια. Διακρίνονται οι εξίσου θρυλικοί, Ντειβιντ Στεργάκος, Μέμμος Ιωάννου και Αργύρης Παπαπέτρου.

Αχιλλέας Μαματζιόλας, παοκ, 90ς κλπ.

Δεν βρίσκω Νάσο Χούμπαυλη όμως.

Ο Γκέητζ ήταν μεγάλη μορφή του Αυστραλιανού μπάσκετ στην εποχή του, θεωρούταν μεγάλος σουτέρ, αλλά δεν θυμάμαι να έπιασε τόσο πολύ εδώ. Μπορεί να θυμάμαι και λάθος.

Ζόραν Σάβιτς. Ο σιδηρούς αγκώνας του μπάσκετ. Μόνο αυτός νικούσε τον Αργύρη Καμπούρη…

Τζανής Σταυρακόπουλος

Θυμάμαι όταν αγόραζα κάποτε το τρίποντο και γυρνούσα στις τελευταίες σελίδες για να δω τα αποτελέσματα της β’ εθνικής που είχαν και στατιστικά. Το μάτι έπεφτε κατευθείαν πάνω στο όνομα του στους Αμπελόκηπους αφού σπάνια σταματούσε κάτω από τους 30 πόντους. Θυμάμαι ακόμα πως στην ομάδα υπήρχε ακόμα ένας δαιμόνιος play maker που πήγε και στον Άρη και μαζί έκαναν ένα φοβερό δίδυμο που τους έφερε στην Α1 (μου διαφεύγει το όνομα,νομίζω Μπατής αλλά δεν είναι σίγουρος) και από εκεί ο Σταυρακόπουλος πήρε μεταγραφή στον ΠΑΟ όπου και είχε σημαντική συνεισφορά ακόμα και στο φαιναλ φορ στο Παρίσι που πήραν την πρώτη ελληνική ευρωλίγκα. Μεγάλος σκορερ.