Μυθικές μορφές των ελληνικών παρκέ

Αμπελόκηποι με Σιούτη-Σταυρακόπουλο-Παναγιωταράκο. Προπονητής ο Καλάφας.

Α να γεια σου, μεγάλη ομάδα.

Μέγας γυρολόγος των γηπέδων με πέρασμα από άρη πρώτα μετά ολυμπιακό, παοκ, ηρακλή, ξανά ολυμπιακό, ξανά άρη και ξανά παοκ… Μόνο σεβασμός στον

που το 94 ράγισε το τρόπαιο του κόρατς στην Τεργέστη…

στην φωτό μαζί με μισούνοφ αν δεν κάνω λάθος… ακόμα φυλακή είναι ο δεύτερος…???

Τζόνι Ρότζερς, καλτ μορφή στα late 90’s, με την επική κόκκινη μαλλούρα του και το ακόμα πιο επικό στυλ στο σουτ, ίσως ό,τι πιο cult έχω δει ποτέ μαζί με τον Τζον Κόρφα. Πάντως ήταν τίμιος εργάτης στο παρκέ και με βρωμόχερο. Πριν έρθει σε μας είχε ήδη κάνει όνομα στο γαύρο, κάτι που δε συνηθίζεται, να είναι δηλαδή επιτυχημένος ένας παίκτης και με τους δύο αιώνιους.

^^

Ωραίος παίκτης. Τίμιος όπως το πες.
Τον θυμάμαι στα πράσινα σ’ενα ματς το 2000 στο ΣΕΦ που ήμουν παρών. Ολο το γήπεδο τον έβριζε, εγώ να μαι κρυφός βάζελος εκεί μέσα. Είχαμε χάσει 57-54 και έφυγα σκασμένος.

Τώρα παίζει στο Homeland νομίζω… :stuck_out_tongue:

Και συνεχίζω.

ΟΚ αυτό το θρεντ είναι και κάπως χιουμοριστικό/χαβαλεδιάρικο όπως φαίνεται, αλλά εγώ θα εκλάβω τον τίτλο κυριολεκτικά και θα μνημονεύσω έναν πραγματικό τεράστιο παίκτη που μπορεί να μην προσέφερε πολλά (από άποψη ποσότητας δηλαδή) αλλά η αναλογία αυτών που πρόσφερε με το ειδικό βάρος τους πρέπει να είναι η καλύτερη έβερ… whatever that means. :stuck_out_tongue:

[SPOILER]

Κανένας από μας τους βάζελους δε γίνεται να ξεχάσει ποτέ τον Οντέντ Κάτας. Ουσιαστικά λίγοι οι αγώνες στους οποίους έβαλε τη σφραγίδα του φορώντας τα πράσινα, αλλά ένας απ’ αυτούς ήταν ο τελικός της Θεσσαλονίκης το 2000 οπότε σε στάση προσοχής όλοι. Εκείνο το βράδυ ο Κάτας έκανε την καλύτερη εμφάνισή του ως παίκτης του ΠΑΟ (και ένα από τα πιο θρυλικά παιχνίδια που έχω δει ποτέ από πλέη μέηκερ γενικώς) και σκότωσε την αγαπημένη του Μακάμπι.
Μόνο σεβασμός και αγάπη.[/SPOILER]

Scott Skiles…μεγαλη παιχτουρα!!!οταν εγινε προπονητης η ομαδα επαιξε πολυ καλο μπασκετ υπο την καθοδηγηση του…

[SIZE=“5”]ΟΒΤΣΙΝΑ[/SIZE]

[SIZE=“5”]
ΚΟΛΙΕΒΙΤΣ
[/SIZE]

[SIZE=“5”]
ΖΟΥΡΠΕΝΚΟ
[/SIZE]

Που στο διάολο τους βρήκατε αυτούς; Και που τους θυμάστε; Τι έκαναν;

Στην πρώτη φωτό ο Κούβελας είναι από πίσω;

Εδώ θέλουμε να μιλήσουμε για ΤΖΟΝ ΜΠΡΟΥΓΟ. Τίμιο τεσσάρι. Τίμιο ξύλο.

Kenny Miller

Χοντρος και ατσουμπαλος με ολη την εννοια της λεξης. Δεν επαιξε πολλα παιχνιδια, αλλα στο μυαλο οσο των θυμουνται, εχει μενει ενα παιχνιδι εναντιον του ΠΑΟΚ οπου ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ εβγαλε νοκ-αουτ με δυο αγκωνιες, δυο παικτες του ΠΑΟΚ (Βασιλειαδης ο ενας). Και ο Πρελεβιτς να φωναζει εξαλλος απο τον παγκο “Βγαλτε τον χοντρο εξω ρε, θα σκοτωσει κανα παιδι”:lol:

Conrad Mcrae…φοβερος καρφωματακιας…μας αφησε νωρις δυστυχως…

Mπρούγος ναι. Chipita Πανιώνιος και τα μυαλά στα κάγκελα! Τον Γάσπαρη τον θυμάστε;

Χαχ, θυμήθηκα και τον Mποσγανά.

έγω δακρυσει με αυτό το θρεντ…! τι παλικάρια έχουμε θυμηθεί…! παίχτες ξεχασμένοι που τους βλέπω και λέω “ωχ ρε μαλάκα!!!”. ουώλτερ μπέρυ τεράστια αγάπη! τσίτουμ γάμαγε μάνες!

ινγκραμ θυμάται κανείς; έπαιζε στην ηρακλάρα. ο παίχτης που με έκανε να αγαπήσω το μπάσκετ…

πραγματικά συγκίνηση εκείνος ο τελικός. θυμάμαι τον άκουγα στο ραδιοφωνάκι και είχα πορωθεί!

η ελπίδα στα πέτρινα χρόνια της ΑΕΚΑΡΑΣ \Μ/.

:lol3: :lol3:

τα “είχε” με γνωστή μου αυτός, πολύ καλό παιδί… :-s. μέτριος στον βάζελο πάντως γενικώς… και προβλήματα με τραυματισμούς.

Πραγματικά ΥΠΟΚΛΙΣΗ για το θρεντ

Ολοι ενας και ενας που εχουν μπει.

Για μενα,αυτο που θυμαμαι,δεν ειναι τοσο ο παίκτης όσο η κίνηση.

Χατζηβρέττας σε ημιτελικό με Αμερική το 2006.Κλέβουμε την μπαλα,την παίρνει και παει να πάρει το ντραηβ.Παίρνει τα βήματα και ετοιμάζεται να την ΚΑΡΦΩΣΕΙ.
Την ίδια στιγμη,οταν και εκανε την τελευταια ντρίμπλα,ο Λεμπρον Τζεημς ξεκινάει από την σέντρα περίπου.Δεν του σκάσει τάπα για πολυ λίγο

Ο Νίκος είχε καρφώσει και αμυδρά γυρνάει και κοιτά τον Λεμπρον με ΥΦΑΚΙ.

:’)

[SPOILER][/SPOILER]
Σακης Τζαλαλης, ο Σταθης Θεοχαρης του ελληνικου μπασκετ (βλ. spoiler)

Ακουστηκε το ονομα του πριν κανα χρονο γιατι ο Λοβερδος πηγε να τον διορισει Υποδιοικητή του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων, αλλα τελικα ανακαλεστηκε η αποφαση:!:

Ανέκαθεν καβλιάρης ο Χατζηβρέττας.
Γενικά μπήκαν τεράστιες μορφές, είτε σοβαρά, είτε όντως τεράστιες.

[B]sascha hupmann

γιώργος μποσγανάς[/B]

και όλοι δείχνουν μυθικοί με το t-shirt μέσα απ’τη φανέλα στα 90’s, ειδικά ο [B]τόμιτς[/B] που του έφτανε στον αγκώνα.

κι ο χασικλής ο [B]μπιούφορντ[/B] είχε ένα κάποιο στυλ.

Ένα δίδυμο αμερικάνων από τα πολλά καλά που είχε φέρει ο Άρης ήταν αυτό των Σαμ Βινσεντ και Σον Χιγκινς.

Ο οποίος Βινσεντ ήταν ένας πανέξυπνος play maker ηγετική φιγούρα που καθόλου τυχαία έγινε προπονητής στο ΝΒΑ αργότερα (φώτο). Ο Σον Χίγκινς ήταν ένας τρελο-σουτερ που στην μέρα του έκλεινε σπίτια και δεν αστοχούσε σε ελεύθερη βολή με την καμία.

Φώτο με την φανέλα του Άρη δεν μπορώ να βρω από κανέναν.

Επίσης δεν πρέπει να ξεχάσω τον Καναδό σεντερ Γκρέγκ Ουίλτζερ που έπαιζε την εποχή του Γκάλη. Τίμιος παίκτης.

Kαραcult βιντεο με τον Αρη στα μπουζουκια με Μαρινελλα - Παριο να τραγουδουν το “Με τον Γκαλη, τον Γιαννακη…”. Στο 0:40 φουκαρας Ουιλτζερ με γυναικα/γκομενα και με ενα αμηχανο υφος που τεινει στο “βαριεμαι τελειωνετε να παμε για υπνο”. Κοφτε φατσα Φιλιππου στο βιντεο, μιλαμε για φοιτητη Θεολογιας στην καλυτερη περιπτωση

:lol::lol:

θεικό το video