Τόπος καταγωγής

Μακεδονία(Σαλονικιός βέρος,για αυτό κατέληξα στα Χανιά)

όντως. το θέμα βέβαια είναι ότι στη δικη μου περίπτωση και οι δυο τους ειναι πελοποννήσιοι…

αλλά αφου οι ρίζες του πατέρα είναι από κεφαλλονια, το ανέφερα, μονο και μόνο επειδή έχει μια ιστορία η οικογένεια με εκεινα τα μέρη…

a,ώστε ο πατέρας σου ήταν το νόθο παιδί του μαντολίνου του Κορέλι.

[size=2][λέω μαλακίες αλλα τώρα ξύπνησα][/size]

χουμ. βασικα ο προ-προ-whatever-παππους μου ήταν πρέσβης της αυστριας στην ελλάδα…και σε ενα απο τα ταξίδια σε αυτο το νησι, παντρευτηκε μια κεφφαλονήτισα…

κοντά έπεσες παρόλα αυτα :stuck_out_tongue:

[και γω τώρα ξυπνησα]

είναι το κληρονομικό χάρισμα που έχω…

και τώρα πάω να δουλέψω σαν το σκυλί πάλι…snif :cry:

ΡΟΥΜΕΛΗ!!! Πατρίδα του Οδυσσέα Ανδρούτσου και άλλων παλικαριών, ωρέ… 8)

:lol: :lol: :lol: :lol:

Καλα αυτο ολοι το ξερουμε αλλα αν η μανα καποιου δεν ειναι απο το ιδιο μερος με τον πατερα (οπως συμβαινει και σε μενα) τοτε κρατας και απο καπου αλλου, για αυτο το ανεφερουμε. Στα χαρτια ειμαι Πειραιωτης αλλα στην κανονικα ειμαι και Ευβοιωτης.

Καλα αυτο ολοι το ξερουμε αλλα αν η μανα καποιου δεν ειναι απο το ιδιο μερος με τον πατερα (οπως συμβαινει και σε μενα) τοτε κρατας και απο καπου αλλου, για αυτο το ανεφερουμε. Στα χαρτια ειμαι Πειραιωτης αλλα στην κανονικα ειμαι και Ευβοιωτης.[/quote]

Τυπικά αναφέρεις την καταγωγή του πατέρα, όμως. Αν και πλέον, όπως μου είπαν στο Δημαρχείο προσφάτως, πάει βάσει τόπου γέννησης… τί να πεις;; :?

κοιτάξτε τα δικά μου είναι λίγο μπερδεμένα, πάντως…

από τον πατέρα μου έχω σαρακατσάνικο βλάχικο αίμα [που αυτοί οι δυο ήταν αντίπαλοι k.l.p.]αν και ο πατέρας μου σαν καταγωγή έχει και από κάπου αλλου που δεν θυμάμαι και είναι και δύσκολο να τον ρωτήσω τώρα. και από την μάνα μου έχω: λίγο από κρήτη,λίγο από μάνη, λίγο από σμύρνη[αν θυμάμαι σωστά],λίγο από πάτρα και και λίγο από αθηνα.

γεννήθηκα μεν στην Αθηνα, αλλα τα χαρτιά μου είναι στο Μαρκόπουλο Αττικής… άρα μιλάμε για μπέρδεμα… τελοσπάντων…
ευτυχώς δεν θα κάνω παιδιά και έτσι δεν θα έχουν να μπλέκονται. xaxaxa

άρα κρατάς είτε του πατέρα σου είτε τον τόπο γεννήσεις και όλα λύθηκαν.

αμάν πια με την “σκούφια”.

Κοίτα, κι εμένα το Γαλλικής καταγωγής σόι μαζεύτηκε στην Αθήνα από τη Σύρο. Και ήταν όλοι καθολικοί… Ο μπαμπάς μου γεννήθηκε στο χωριό της μαμάς του… Άρα, εγώ τί είμαι; Χαμουτζού όπως και να έχει… :lol: :lol: :lol: :lol:

ετσι ετσι! :wink:
Μακεδονία ρεεεεεεεεεεεεεεε!

Φαίνεται … :lol: :lol: :lol: :lol:

Φαίνεται … :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

Οι Ρουμελιώτισσες είμαστε θεριά σε όλα μας, όντως… :lol: :lol: :lol:
Αρβανίτη… :stuck_out_tongue:

ωχ…έτσι αρχίζει ένα τρισάθλιο ‘‘ανέκδοτο’’…

Φαίνεται … :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

Οι Ρουμελιώτισσες είμαστε θεριά σε όλα μας, όντως… :lol: :lol: :lol:
Αρβανίτη… :P[/quote]

Εγω τον Ανδρουτσο εννοουσα οχι τους ρουμελιωτες / σες :roll: :roll:

Φαίνεται … :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

Οι Ρουμελιώτισσες είμαστε θεριά σε όλα μας, όντως… :lol: :lol: :lol:
Αρβανίτη… :P[/quote]

Εγω τον Ανδρουτσο εννοουσα οχι τους ρουμελιωτες / σες :roll: :roll:[/quote]

Από πού φαίνεται, ωρέ, τώρα το έμαθες εσύ;; Άσε, καλέ μου, δεν το σώζεις… :stuck_out_tongue:

Oλοι οι Πελοποννήσιοι/ες να ετοιμάζονται για τσάμικο γλέντι σύντομα… :lol:

έτσι, έτσι!!βεντούζα! :stuck_out_tongue:

Πελοποννησος ωρε!

Πελοπόννησος επίσης, όχι ότι χρειαζόταν και η δική μου ψήφος! Υπερτερούμε σε κάθε περίπτωση!