Βιβλία...διαβάζουμε?

Μου θύμησες Anathema:
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream of the blind

Θα μπορούσε, ναι. Άλλες εποχές, άλλα τα μέσα, άλλο το κοινό, μα τα μηνύματα πόσο κοινά είναι μεταξύ τους, κάποιες φορές.

Λοιπόν , εδώ και λίγο καιρό έπιασα την Θεία Κωμωδία του Δάντη , μετάφραση Καζαντζάκη. Είμαι ακόμα στο πρώτο μέρος (Κόλαση) και οι εικόνες μέχρι στιγμής είναι υπέροχες. Η περιγραφή των βασανιστηρίων και της κόλασης γενικότερα , οι συζητήσεις με γνωστά πρόσωπα , τα μυθολογικά πλάσματα , όλα είναι απίστευτα.
Δυσκολεύει λιγάκι η μετάφραση , αλλά προχωράει το έργο.
Θα σας δω στο 6ο κύκλο ,γιατί μέχρι στιγμής για εκεί με βλέπω.:metal:

Έχω διαβάσει την Κόλαση από άλλη μετάφραση, αν και ομολογώ η μετάφραση του Καζαντζάκη θα με έλκυε πολύ περισσότερο. Ωστόσο έχω την αίσθηση πως είναι από τις πλέον δύσκολες, Πάντως θα την επιχειρήσω κάποια στιγμή.

Όσο αφορά τον 6ο κύκλο, υπήρξε η δική μου προσωπική κατάληξη από ένα ωραίο τεστάκι που υπήρχε στο νετ (το είχα ποστάρει πριν κάτι χρόνια και στο φόρουμ, αν θυμάμαι καλά), τεστ με θέμα του “σε ποιόν κύκλο της Κόλασης του Δάντη θα κατέληγες?”. :lol:

βρήκα την 4λογία του “γυρίστε τον γαλαξία με ωτοστόπ” στα πάμπλικ χαλκίδας με 4ευρώ ( :!:slight_smile: και πολύ χάρηκα :slight_smile:

4λογια ? Εγω ενα νομιζα οτι ηταν !
6 συνολο λεει στο ιντερνε! Γουατ δε φακ ?

λάθος διατύπωση, οκ, παρασύρθηκα από το εξώφυλλο :stuck_out_tongue:

Και λίγη κλασσική λογοτεχνία που είχα παραμερίσει τον τελευταίο καιρό… Πήρα από πρωτοπορεία: Παναγία των παρισίων, Οι Άθλιοι, Κόμη Μοντε Κρίστο και Δράκουλα (του 1890 το αυθεντικό)…

Στην πραγματικότητα είναι πέντε τα βιβλία της σειράς που έγραψε ο Adams:

1 The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy
2 The Restaurant at the End of the Universe
3 Life, the Universe and Everything
4 So Long, and Thanks for All the Fish
5 Mostly Harmless

Τα πρώτα δύο ανήκουν στα καλύτερα πράγματα που έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου. Και, πιστέψτε με, αυτό είναι μεγάλη κουβέντα για μένα.

Εγω που διαβαζω το πρωτο παντως δεν μπορω να πω κακη λεξη μεχρι στιγμης.
Ειμαι καπου στα μισα.

Θα πάθεις απίστευτο mindfuck όσο προχωράει…

πενταλογια ειναι κανονικα.
εχω διαβασει τα 3 πρωτα που ειναι και τα καλυτερα.
τα μοναδικα βιβλια που διαβαζα και κυριολεκτικα εκλαιγα απο τα γελια.
αλλα εκλαιγα,
μαρβιν ρε μουνια!

επισης μου ειχαν κολλησει ατακες για πολυ καιρο.
το “για μη καλα εξηγησιμους λογους” το λεω ακομα :stuck_out_tongue:

εχει διαβασει κανεις την τριλογια του Λαπιντους;

στη βιβλιοθηκη της περιοχης μου ειχε μονο το "Μη Μασας"
χωρις να χω διαβασει το πρωτο, βγαινει νοημα ή ειναι συνεχεια;

με ψήσατε… και στην πρωτοπορία τα βρήκα το καθένα με 9,70…

Αν δεν έχεις πρόβλημα να διαβάσεις το βιβλίο στα αγγλικά (ο Adams διαβάζεται εύκολα), προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη την ακόλουθη έκδοση (είναι αυτή που πήρα εγώ):

Όλα τα βιβλία μαζί, και σε τιμή πολύ καλύτερη. Την έχω εντοπίσει τη συγκεκριμένη έκδοση και στην Πολιτεία, αν θυμάμαι καλά.

δεν εχω πρόβλημα με τα αγγλικά αλλά τα παρήγγειλα ήδη… δεν πειράζει :slight_smile:

Τελειώνω το κλασικό Τα λογια της πλωρης…:slight_smile:

Και ξεκίνησα…

Αρτουρο Περες Ρεβερτε-Το τανγκό της Παλιάς Φρουράς

Αγαπημένος μου ο Ισπανός…

Διαβαζω το Στην Ακρη της νυχτας. Πολυ καλα λογια ακουσα. Καλο ειναι αλλα ακομη δεν τρελαθηκα…

Πασίγνωστος και κλασικός τίτλος, το ξέρω. Για κάποιο λόγο τόσα χρόνια δεν είχα διαβάσει ποτέ το βιβλίο. Δε θα μπω στο τρυπάκι του σχολιασμού καθώς όλοι νομίζω ξέρουμε το ποιόν του.

Διάβασα το Υπόγειο του Ντοστογιεφσκι και μου αρεσε ιδιαιτερα η ιστορια και απο αυτα που ελεγε στην αρχη το κομματι για τον πονοδοντο.
Διαβασα και τον Ρωμαιο και την Ιουλιετα και ξεχωρισα αυτο

[I]Καπνός ο έρωτας, που η λαύρα των στεναγμών στηρίζει:
όταν ελευθερώνεται ο καπνός, φωτιά η ματιά των εραστών γυαλίζει,
αλλ’ όταν εμποδίζεται, θάλασσα ολόκληρη δακρύων αναβλύζει.
Τι άλλο είν’ ο έρωτας; Τρέλα γεμάτη σωφροσύνη,
θανατηφόρο δηλητήριο και γιατρικό που όμορφη ζωή μας δίνει.[/I]