Βιβλία...διαβάζουμε?

Καρλ Φριντριχ Γκαους-Ο πριγκιπας των Μαθηματικων

Του Tent. Πολυ μυθιστορηματικο, αλλα ειχε καποια ενδιαφεροντα στοιχεια για την ζωη του. Για το εργο ομως σχεδον τπτ…

Πρόσφατα τελείωσα το “The monster lives” των Joe Berlinger και Gregg Mille. Λογοτεχινκα δεν είχε (για μένα) καμία αξία, αν και δε νομίζω να ήταν αυτός ο σκοπός του (ίσωςι να φταίει και το γεγονός ότι το διάβασα μεταφρασμένο :-k )…Περισσότερο πιστεύω ήθελε να ρίξει λίγο φως πάνω στην δημιουργία του Some kind of monster. Τώρα διβάζω το “Για ποιον χτυπάει η καμπάνα” του Χέμινγουεη. Επίσης έχω ακούσει ότι η “Οδύσσεια” από James Joyce είναι πολύ καλό βιβλίο. Ξέρει κανείς τπτ γι αυτο?

Ειναι "δυσκολος"ο Joyce γενικα.Ο “Οδυσσεας” ειναι περα απ το πιο γνωστο του αν δεν κανω λαθος,ισως το ιδανικο για να αρχισει καποιος.

Τωρα τελειωνω το Βυζαντιο του Stephen Lawhead.Εκπληκτικες περιγραφες,νομιζεις οτι πραγματι ειδε την Πολη τον 9ο αιωνα.Στο καπακι ξεκιναω The serpentwar saga του Raymond Feist.

Διαβάζω την βιογραφία του Ρεμπραντ.

-1

Είναι μακράν το πιο “δύσκολο” και δυσνόητο του έργο. Απαιτεί την προσοχή σου στο 150%. Είναι γεμάτο παραλληλισμούς και εξαιρετικά δύσκολη γραφή.Εγώ θα έλεγα, να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο του ίδιου συγγραφέα (π.χ. τους Δουβλινέζους) που είναι αρκετά πιο μικρό σε μέγεθος (άρα και σε τιμή:p ) και σε απαιτήσεις και εφόσον σου άρεσε ο συγγραφέας και έχεις διάθεση για ένα βιβλίο σε μέγεθος εγκυκλοπαίδειας που απαιτεί την απόλυτη προσοχή σου, τότε ξεκίνα…:wink:

Karvou kai hokam thanx για τις πληροφορίες !! Το Dubliners το έχω, για την ακριβεια τα αγορασε και τα δύο μαζί ο αδερφός μου και διαβάζει τώρα αυτός τον Οδυσσέα. Τα έχει πάρει και τα δύο στα αγγλικά, μήπως θα δυσκολέψει περισσότερο την κατάσταση αυτό? χαχα!!

Στα Αγγλικά?8O 8O 8O 8O 8O

Νομίζω θα δυσκολέψει αρκετά γιατί δεν είναι Εγγλέζος αν θυμάμαι καλά, αλλά Ιρλανδός!!! Το λεξικό θα γίνει ο καλύτερος σας φίλος!!!:lol: :lol: :lol: Πάντως, δεν αποκλείεται το ότι έχετε το πρωτότυπο να αποδειχθεί θετικό και να το χαρείτε περισσότερο…:wink:

axa…etsi e3hgeitai, o bro einai psillokollhmenos me irlandia meria…
den exeis adiko, merika pragmata einai poly kalytera pisteyw sto prwtotypo, vlepe px poihmata E.A. Poe
oups,3exasa na to gyrisw sta ellhnika…:oops:

Ούτε τα βιβλία της σχολής μου δε διαβάζω!!! :oops:

:lol: :lol: :thumbup:

Μην το γελάς, είχα βρει τρίχα μικρός στο διάβασμα!!! :lol:

Δεν προλαβαινω να διαβασω τιποτα ρε π**στη. Πώς γινεται και τα σχολεια εμποδιζουν αυτους που θελουν να διαβασουν λογοτεχνια να το κανουν? :?

Εχω την εντυπωση οτι δεν φταινε τα σχολεια τοσο γι αυτο το φαινομενο,αλλα τα οσα τα παιδια υποχρεωνονται να κανουν εκτος σχολειου βλ.φροντιστηριο για τα μαθηματα,φροντιστηριο για αγγλικα-γαλλικα-σουαχιλι,ωδειο,γυμναστηριο και χιλια μυρια.Βαλε σ αυτα και τις ωρες που θες να χαλαρωσεις,να δεις μια ταινια,να ακουσεις μουσικη και να βγεις και για ενα καφε και παει ο ελευθερος χρονος,οποτε λογικο δεν ειναι να μην προλαβαινεις?

Σημερα ξεκινησα το “Ο πινακας της Φλαμανδας” του Arturo Pérez Reverte και μολις ανακαλυψα οτι εχει βγει και σε ταινια με τον τιτλο “Uncovered” με την Kate Beckinsale.To εχει δει/δοαβασει κανεις?

E.A. POE, LOVECRAFT,TOLKIEN, DOUGLAS ADAMS (psaxno to trito vivlio-molis teliosa to restoran sto telos tou simpantos), charles boundlaire, ligo dan brown…

Τωρα διαβαζω το ‘μεταλλικες ιστοριες’…νομιζω ειναι απο καποιον γιαννακαρωνη, η κατι τετοιο…
εχω παρει και το ‘100 χρονια μοναξιας’, απο gabriel garcia marquess, αλλα δεν το διαβασα ακομα…

το διάβασα

μμ, καλούτσικο είναι, έχει ωραία υπόθεση, απλά ειναι κάπως προβλέψιμο

τελείωσα πρόσφατα το Thief of Time απο Terry Pratchett και έχω αρχίσει το
Good Omens από τον ίδιο

Σε όσους αρέσει fantasy comedy είναι ο μαστερ του είδους για μένα
απίστευτο χιούμορ

Πολεμος-Robert Greene.

Φανταστικο βιβλιο ψυχολογιας και γενικα ενα απο τα καλυτερα που εχω. Αναφερει μερικες δεκαδες στρατηγικες, ενα ιστορικο παραδειγμα εφαρμογης τους (οχι απαραιτητα σε μαχη) και πως να τις χρησιμοποιησεις στην καθημερινη σου ζωη ωστε να επιβιωσεις.

Διαβαζω το The Big Bad Wolf του James Patterson (στα αγγλικα). Αστυνομικο κι ετς.

Εγώ που το είχα ψάξει πάντως δεν το είχα βρει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν κυκλοφορεί. Πάντως εδώ στη Θεσσαλονίκη είχα βρει το τέταρτο μέρος της… τριλογίας, άρα λογικά κάπου θα υπάρχει και το τρίτο. Τώρα διαβάζω το Άρωμα του Ονείρου του Τομ Ρόμπινς και δεν έχω ενθουσιαστεί και τοοοοσο πολύ.

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ- ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΩΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑΡΧΕΣ

του Κωστα Τσουκαλα