Βιβλία...διαβάζουμε?

‘‘Η Άλλη Της Απώλειας’’ της Γιοβάννα, με ποιήματα της Κατερίνας Γώγου μέσα στο κείμενο. Απλά υπέροχο:!:

Μεγάλες προσδοκίες του Ντίκενς…κλασσικό,όχι το καλύτερο του αλλά ότι πρέπει για την εποχή.

Αρσεν Λουπέν και το νησί με τα τριάντα φέρετρα(η κάπως έτσι) πολύ δράση και αγωνία αλλά ο Λουπέν με εκνεύρισε με την συμπεριφορά…ήρωας να σου τύχει!

Τις προάλλες μπήκα σε ένα σάιτ για βιβλία(perizitito.gr) που έχει ποικιλία. Θέλω να παραγγειλω μερικά αλλά δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να δωσω τα στοιχεια της κάρτας:-s Εχει παραγγειλει μηπως κανείς από’κει?

Επιτέλους ξανάπιασα “σοβαρό” μετά από περίπου 10 χρόνια (τότε περίπου διάβασα το Αυτό του Στίβεν Κίνγκ) και πρόκειται για το υπέρτατο αριστούργημα του Ντοστογέφσκι, Ο Ηλίθιος. Θα επιστρέψω με εντυπώσεις όταν το ολοκληρώσω (έχω διαβάσει καμια 200αριά σελίδες μέχρι τώρα από τις 1000 συνολικά).

Αν μιλάς για την ¨Μεταμόρφωση¨ οκ αλλά για τον πύργο και το Αμερική ούτε κουβέντα είναι υπνωτικά και δεν είμαι από αυτούς που δεν διαβάζουν συγγραφείς που είναι ¨βαριοί¨ και απλά έτυχε να πέσω στα βιβλία του. Ίσως να φταίει και το ότι δεν τα τέλειωσε τα βιβλία του και μένεις με την σκέψη ¨Όλο αυτό για το τίποτα ρε γαμώτο…¨

H Αμερικη ειναι το μοναδικο “ελαφρυ” και αισιοδοξο βιβλιο του. Τα θεματα που πιανει αλλωστε δεν καταληγουν ποτε πουθενα :slight_smile:

Όχι… αλλά απο μια ματιά που του έριξα μου φανηκε όπως όλα τα σαιτ αγορών στο νετ. Δε νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα. Βέβαια καλύτερα τέτοιες αγορές να μη τις κάνεις με πιστωτική (γενικά) αλλά με κάποια άλλη κάρτα (απο κείνες που τις γεμίζεις χρήματα), χρεωστικές νομίζω τις λένε, τύπου gift card.

Τα Χαστουκοψαρα,του Λενου Χρηστιδη…Κατι σαν Ελληνας Τομ Ρομπινς ,αλλα χρησιμοποιει πολυ ποιο χυμα γλωσσα…Το βιβλιο ειναι απολαυστικο!Με τραβηξε απο την πρωτη μολις παραγραφο!Και το βρηκα και πολυ φθηνο εδω στον βορρα:p

οκ, θενξ καλλιτεχνη. Προπληρωμένη έχω έτσι κι αλλιώς…

Φανταστική Λογοτεχνία, Τρόμου/ μυστηρίου και Ιστορία είναι τα είδη που με ενδιαφέρουν περισσότερο. Παλιότερα είχα κόλλημα με βιβλία του Robert Arthur (τους τρεις ντετεκτιβ:P), τώρα με τον Stephen King.

Νίκος Κυτόπουλος - Ο Μύθος των Ινδοευρωπαίων

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται… :-k

Πωπω, που τα θυμήθηκες αυτά; Κι εγώ είχα φάει τρελό κόλλημα πριν καμιά 15αριά χρόνια, όντας παιδάκι. Είχα διαβάσει 5-6 βιβλία από δαύτα. Εξαιρετική παιδική λογοτεχνία…

Τρελλό κάψιμο…είχα διαβάσει τότε όλη τη σειρά. Όντως, εξαιρετική παιδική/νεανική λογοτεχνία.

επίσης καλά ειναι και τα βιβλία του Ευγενιου Τριβιζά. Τον βρισκω ευρηματικότατο. Παιδικές αναμνησεις…συγκινηθηκα:P

Και μια που αναφέρεστε σε παιδική λογοτεχνία… θυμάστε τα βιβλία της Enid Blyton? Οι Πέντε Φίλοι, Οι Μυστικοί Εφτά κλπ?

Μιλάμε για τρελό λιώσιμο μικρός. Αυτό και η σειρά του Μικρού Βρυκόλακα για όσους ξέρουν… κάποια πράγματα φαίνονταν απο παλιά… :wink:

“Περνάει μια παρέα νέων απ’ το μπαλκόνι. Κάνουν θόρυβο, είναι τόσο ενοχλητικοί. Πάω μέσα. Η κοπελιά είχε ωραίο κώλο”.

(ρόνη, σωστά το πα? :P)

Απαγορευμένα βιβλία
Συλλογικό έργο
Εκδόσεις Αρχέτυπο
Τελική τιμή (με ΦΠΑ):€17.10 (με ΦΠΑ)

Περιγραφή
Απαγορευμένα βιβλία στον 21ο αιώνα; Κι όμως, ειδικά σήμερα, στον -υποτίθεται- αιώνα της ελευθερίας του λόγου, πολλά σημαντικά βιβλία είναι γραμμένα σε μαύρες λίστες. Και δεν εννοούμε μόνο τη γνωστή “μαύρη λίστα” της σύγχρονης Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας και τα “κατάστιχα” του Βατικανού… Απαγορευμένα βιβλία που τα κατεστημένα της διανόησης, των “ελεγκτών” της πολιτικής ορθότητας (politically correctness) καθώς και ο δογματισμός της θρησκείας, της φιλοσοφίας και της επιστήμης, εύχονται να μην υπήρχαν! Αιώνες τώρα, ένας αδυσώπητος διωγμός ενάντια σε αυτούς τους φορείς της απαγορευμένης γνώσης συνεχίζεται αμείωτα. Και στην πυρά δεν οδηγούνται μόνο τα βιβλία, αλλά και οι άνθρωποι που τόλμησαν να τα διαβάσουν και να τα σκεφτούν. Τόμοι Αλχημείας, Μαγείας, παράξενων επιστημονικών θεωριών και ευρημάτων, ριζοσπαστικών πολιτικών ιδεών και αλλόκοτων οραμάτων, υπερκόσμιων εξερευνήσεων και πρωτάκουστων απομνημονευμάτων, ένα ολόκληρο σύμπαν γνώσης που κάποιοι θέλουν να μας το αποκρύψουν! Το βιβλίο που κρατάτε είναι κι αυτό απαγορευμένο, επειδή είναι μια κρυφή ματιά στα περιεχόμενα και τα μηνύματα κάποιων πραγματικά απαγορευμένων τόμων. Κρύψτε αυτό το βιβλίο στο πιο σκοτεινό μέρος της βιβλιοθήκης σας. Κανείς δεν σας υπόσχεται ότι δεν θα εκδιωχθείτε κι εσείς μαζί του…

Η αναθεωρημένη έκδοση περιλαμβάνει:
[- Νεκρονομικόν - Delomelanicon - Hypnerotomachia - Τα βιβλία του Κθούλου - Χειρόγραφο Βόινιτς - Book of Law - Incunabula papers - Στάντζα των Τζιάν - Σολομωνικές - Τα χειρόγραφα του Ντα Βίντσι - Τα χειρόγραφα του Ισαάκ Νεύτωνα - Το λεξικό των Χαζάρων - Ενωχιανές πινακίδες - Φυσιογνωμική - Ο καπνώδης θεός - Malleus maleficarum - Ρότζερ & Φράνσις Μπέικον - Urantia.]

πηγή:Παπασωτηρίου

γενικά οι εκδόσεις αρχέτυπο έχουν αξιόλογα βιβλία,που σε τραβάνε για να τα διαβάσεις.έχω αρκετά και με ενθουσίαζουν πάντα.όποτε έχω την ευκαιρία αγοράζω.


Now playing: Empyrium - Kein Hirtenfeuer Glimmt Mehr
via FoxyTunes

Και τα 5 λαγωνικά, και τα 5 λαγωνικά!!! Χοντρούλης rulezzz… :slight_smile:

Μωλις τελείωσα το Τοστ Ζαμπον του Μπουκόφσκι.

Ο,τι και να διαβάζω απο τον τύπο το γουστάρω ρε πούστι μου!

Είχα διαβάσει πρόσφατα από Μπουκόφσκι το “Ερωτικές Ιστορίες Καθημερινής Τρέλας” και το βρήκα εξαιρετικό. Όταν τόσο αυθεντικά άτομα διαθέτουν τέτοιες γλωσσικές ικανότητες, το αποτέλεσμα είναι πάντα ενδιαφέρον. :slight_smile:

Άρχισα την Dark Elf trilogy σήμερα, και διαβάζω παράλληλα τον Αόρατο Άνθρωπο, Tales of the Dead του Poe, Il contesto του Leonardo Sciascia και το Shadows of the Empire…

8O

Όλα αυτά μαζί; Χρειάζεσαι όσα κεφάλια είχε η Λερναία Ύδρα! Πάντως την Dark Elf Trilogy θα την αγαπήσεις τόσο πολύ, που προβλέπω ότι θα αφοσιωθείς λίγο σε αυτήν μέχρι να την τελειώσεις.