Βιβλία...διαβάζουμε?

Σημερα μου σκασε η παραγγελια μου απ το Αμαζον με τα εξης καλουδια…

Neil Peart-Ghost Rider
Neil Peart-Traveling Music
Motley Crue-Dirt
Nikki Sixx-Heroine Diaries
Lemmy-White Line Fever
Martin Popoff-The collector’s guide to heavy metal vol.1 70’s
Martin Popoff- " vol.2 80’s
Martin Popoff- " vol.3.90’s

Προβλέπεται ενα διαβαστερο Πασχα…:stuck_out_tongue:

του Sixx ήταν ανέλπιστα καλό! Τα βιβλία του peart τα έχει διαβάσει κανείς τι λένε?

Πάρα πολύ καλό! Αν σου άρεσε το Θεώρημα, φαντάζομαι θα σου αρέσει -ο Γκετζ παίζει πάλι μ’αυτό τον συνδυασμό φιλοσοφίας-μαθηματικών, με λιγότερη δράση, αλλά με πολύ ωραίες συζητήσεις…

Τελευταία πήρα σερί τα βιβλία του Μάρκαρη και μου αρέσουν πολύ. Είχα πάρα πολύ καιρό να διαβάσω κάτι απο αυτό το είδος (αστυνομικά), αλλά ειδικά αν περνάει κανείς φορτωμένη περίοδο, είναι ιδανικά. Και αρκετή καυστικότητα για τη σύγχρονη Ελλάδα.

Προσφατα τελειωσα μια συλλογη συντομων ιστοτριων του Poe. Πραγαμτικα πολυ καλος ο Poe, με εξυπνο τροπο γραφης. Θα αναζητησω περισσοτερο γι’αυτον εντος των ημερων.

Το θεωρημα του παπαγαλου ειχα αποπειραθει να το διαβασω, αλλα το παρατησα… Με κουρασε γιατι αφορουσε κυριως στην ιστορια των μαθηματικων και οχι στα ιδια τα μαθηματικα. Και δεν εμαθα και ποτε τι εγινε τελικα με αυτον το φιλο του τον πR… :expressionless: :!:

Σιγά τον ψαγμένο τον Κούντερα

Ε ναι, υπερεκτιμημένος. :stuck_out_tongue:

Σαν τους Pink Floyd κι αυτός.

Αυτός δεν είναι που έχασε από τη Μίλαν ? :?:lol:

έχω διαβάσει μόνο την “αβάσταχτη ελαφρότητα” αλλά είναι εύκολα στα δέκα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει !

λένε καλά λόγια κ για τη “βραδύτητα”. αν μπορείς να με (μας) βοηθήσεις, αξίζει νομίζω να ανοιχτεί ένα θρεντ

Πφ, σιγά τη Μίλαν, Κούντερα σταθερή αξία.

Θα ανοίξω κανένα θρεντ κάποια στιγμή τελικά αύριο μεθαύριο, γιατί όχι. Στα αθλητικά φυσικά.

Διάβασα με τη μία τα 3 πρώτα Ελρικ κ θυμήθηκα γιατι τον αγαπάω αυτον τον τύπο…Σιγουρα πολυ πιο Ροκ ν Ρολλ απο Τολκιν…

Οποιος γουσταρει επος αντρίκιο με αντι-ήρωα και ενα ζωντανο σπαθί, και δεν εχει ανακαλύψει τον Ελρικ να το κανει τωρα…

ιστορίες μυστηρίου κ φαντασίας? 'Ετσι δε λεγεται? Πραγματικά υπέροχο!!!

Αγαπημένο βιβλίο: Σιδερένια Φτέρνα Jack London

Χωρις να ξερω αν εχει αναφερθει μιας και το thread εχει φτασει την 107 σελιδα του :slight_smile:
Ωραίος τύπος είναι και ο Herman Hesse … θα προτεινα για αρχη το “Ντεμιαν” που ναι επος, συνεχεια με “Γιερτρουδη” και λίγο πιο μετά “Λυκο της Στέππας” (ναι ναι Stepenwolf :stuck_out_tongue: ) που είναι και κάπως πιο απαιτητικό σαν βιβλίο …σαν γκόμενα που θέλει και αμάξι και μηχανή ένα πράμα δλδ… :smiley:

Καμια γνώμη κανείς ?

Α για Poe , πολύ ωραία συλλογή είναι “Η μάσκα του κόκκινου θανάτου” … και να πούμε οτι όλα αυτά κυκλοφορούν και σε πολύ καλές τιμές (τσάμπα δλδ) από εκδόσεις γράμματα

Καταρχάς αγαπητέ αυτές τις γκόμενες δε τις θέλουμε. Αστες να ζητάνε όσα αμάξια θέλουν. :stuck_out_tongue:

Κατά δεύτερον, ω ναι, έχει αναφερθεί ουκ ολίγες φορές ο Έσσε ασφαλώς, φαίνεται αρέσει σε πολύ κόσμο. Προσωπικά τον Λύκο της Στέπας τον λάτρεψα όταν τον είχα διαβάσει, ακόμα συγκαταλέγεται στα τοπ-10 των βιβλίων μου…

Άλλα βιβλία του που έχω διαβάσει, ο Ντέμιαν (για το οποίο έχω ακούσει αντιφατικές γνώμες, εμένα μου άρεσε), το κλασικό Σιντάρτα φυσικά (στο προτείνω, αν δε το έχεις διαβάσει ακόμα, απο τα πλέον χαρακτηριστικά του βιβλία), καθώς και μια συλλογή με ρητά και δοκίμια και μια φοβερή συλλογή διηγημάτων, το Ένα βράδυ με τον δόκτωρα Φάουστ, που αξίζει όσο τίποτα.

Πάνε πάντως χρόνια απο την τελευταία φορά που διάβασα Έσσε…

ΥΓ - Απλά εκπληκτική η Μάσκα, όπως και όλες οι συλλογές με ιστορίες του Πόε φυσικά…

Φυσικά και δεν τις θέλουμε γιατι εμείς όλο κ όλο ένα μηχανάκι έχουμε :lol:

Το Σιντάρτα το έχω διαβάσει αλλά να πω την αλήθεια μου δεν τρελάθηκα παρόλο που είχε πολύ νόημα ( κοινώς πολλά να δώσει) σαν βιβλίο. Από την άλλη το Ντέμιαν κατα την γνώμη μου είναι καταπληκτικό και ο μόνος λόγος που το αναφέρω ως πρώτη πρόταση είναι το γεγονός ότι είναι αρκετά πιο εύκολοδιάβαστο από τον λύκο της στέππας που εννοείται πως πρέπει να ναι στο τοπ10 (αν όχι τοπ5) όλων :slight_smile:

Το “ένα βάδυ με τον δρ Φαουστ” δεν το έχω διαβάσει αλλά έχω ακούσει καλά λόγια … αφού το λες και συ θα το εντάξω στις άμεσες αγορές . thanx …

Επειδη θα ξεκινησω τα Ελρικ, ξερει κανενας να μου πει τα βιβλια με τη σειρα ? ξερω οτι ειναι μπολικα !
Αξιζουν ?
Ψαχνω ενα ωραιο φαντασιας αυτο το καιρο

τα ειπα λιγο πιο πανω για Ελρικ.

Το πρωτο ειναι το ΕΛΡΙΚ ΤΟΥ ΜΕΛΝΙΜΠΟΝΕ.

Όλοι έχουμε πει πολλές φορές και για τον Έλρικ. :stuck_out_tongue:

Αν αξίζουν λέει. Πήγαινε στο θρεντ

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5442&page=4

και δες το ποστ 28 για τη σειρά τους. 8)

Κατα τη διαρκεια των διακοπων εγω καηκα με :

Πυθαγορεια Συνομωσια του Τευκτρου Μηχαηλιδη , ενα πολυ ωραιο μυθηστορημα μαθηματικων κ λογοτεχνιας . πολυ ωραιο αναγνωσμα !

αλλα και το τελευταιο Harry Potter , το οποιο και ηταν καταπληκτικο ! Και μ ΝΑΙ ! δε ντρπομαι καθολου :stuck_out_tongue: Διαβαζω H.P απο τοτε που βγηκε το πρωτο και ειμουν πιτσιρικας, και κατα καποιο τροπο μεγαλωσα

Θανξ για τα Ελρικ ινφο

εσσέ διαβάζω τωρα το νάρκισσος και γκόλντμουντ που είναι αρκετά καλό αλλα δεν μου αρέσει τόσο όσο το ντέμιαν που με είχε συναρπάσει.