Βιβλία...διαβάζουμε?

Γουάου, ίσως θα έπρεπε πράγματι να σταματήσεις να διαβάζεις Έσσε…it’s working 8O

δδδδδδδεν σε πιάνω αλλά δε πειράζει, θα το παίξω κουλ.

γενικα διαβαζω πολυ τωρα προσφατα προσπαθω με την ποιηση… 8O Το τελευταιο που διαβασα ηταν το "ετσι μιλησε ο ζαρατουστρα του νιτσε.
Εκεινο παντωσ που μου εχει μεινει ειναι η μαγισσα του πορτομπελο P.Coehlo ηταν συγκλονιστικο για εμενα!!

που λέει για την ιστορία της Έφης Ζαρατούστρα ε.

Να το παίξεις κουλ γιατί αν αρχίσουμε ειρωνίες σπόντες και τα γνωστά και στο τόπικ με τα βιβλία… χαθήκαμε! :stuck_out_tongue:

Να το ξαναπιάσεις. Ακου το άφησες! Δεν αφήνουν έτσι Έσσε ρε! Όσο αφορά τον συνάδελφο και συμπατριώτη του - και σχεδόν συνονόματο! - Έντε, δε το συζητάμε, μεγάλος συγγραφέας, ο Καθρέπτης εργάρα, σουρεαλιστική μαγεία, ενώ η Μόμο και η Ιστορία χωρίς Τέλος απο τα τελειότερα “παραμύθια για μεγάλους” που έχουν γραφτεί ποτέ.

ναι που την ειδε υπερανθρωπος κ πηρε τα βουνα!! θα βγει κ σε ταινια #-o

shaman σε παρακαλω ,πηγαινε κ μαλακισε κανα αλλο θεμα

οχι κ το θεμα με τα βιβλια ρε αγορι

οχι τπτ αλλο , αλλα λες αστεια σε ακυρο τοπικ

θενξ.

Εγω ξεκινησα την τριλογια ΜΙΛΕΝΙΟΥΜ του (μισωναδωσυγγραφεαγιατιξεχασα) Στηγκ Λαρσον, για το ειδος του ειναι γαματο. Το πρωτο και το δευτερο δηλαδη που διαβασα. Το τριτο το εχω ξεκινησει κανα μηνα αλλα εχω να το πιασω πολυυυυυ καιρο. Δεν εχει τη ΔΡΑΣΗ που ειχαν τα αλλα 2.
Η φαση ειναι οτι εχουν γυριστει ολα σε ταινιες και εκαναν τρομερη και φοβερη επιτυχια στη Σουηδια οπως και τα βιβλια που εγιναν μπεστ σελλερ και ο Λαρσον πεθανε κατι μερες αφου παρεδωσε τα βιβλια στον εκδοτικο οικο.
Κρηηηηηηηπη

Απο Φουκω τι διαβαζουμε? Το “Εξουσια, γνωση και ηθικη” λεει τιποτα?

Επισης αν παιζουν λινξ για ebook θα σας ευγνωμονουσα :stuck_out_tongue:

Eξαιρετικα τα “Επιτηρηση και Τιμωρια- Η Γεννηση της Φυλακης” απο εκδοσεις Ρεππα και “Η Ιστορία της τρέλας” απο εκδοσεις Ηριδανος.

Thanks!

Ρίξε μια (καλή) ματιά και στην Ιστορία της Σεξουαλικότητας (το οποίο και διαβάζω αυτόν τον καιρό)

Θα γινει και αυτο, αλλα καποια στιγμη στο μελλον.

Παρεπιπτοντως, μηπως ξερεις το εντυπο Flesh Machine? Εχει παρομοια θεματολογια, αλλα δεν περιοριζεται μονο σε τετοια θεματα.

Οχι δε το ξέρω. Περιοδικό είναι? Δώσε μου λίγες παραπάνω πληροφορίες αν θες.

το τελευταίο καιρό διαβάζω ένα αξιόλογο βιβλίο της σχολής που λέει ωραία πράγματα για τα φάρμακα και τις Παρενέργειες που προκαλούν
Καλό είναι όποιος γουστάρει την φάση να το τσεκάρει

O harvey που το έχει γράψει είναι τυπάρα

Σόρυ ρε ρομάντικ, αλλά αν δεν είσαι φοιτητής ιατρικής-φαρμακευτικής. πρέπει να είσαι τουλάχιστον πρεζάκι για να το διαβάσεις αυτό.

Φίλε αυτό πίστευα μέχρι όταν έπεσε στα χέρια μου, στην αρχή είχα ξενερώσει αλλά το βιβλίο τα ΣΠΑΕΙ…

Λέει αναλυτικά το κάθε φάρμακο και την ανεπιθύμητη ενέργεια που εκφράζει, όποιος θέλει να την ψάξει για τα φάρμακα και το πόσο κακό προκαλούν ας το τσεκάρει!!!

Επίσης θεωρείται απο τα κορυφαία στο κλάδο της Ιατρικής-Φαρμακευτικής

ΥΓ
Κρίμα ρε πούστη μου που οι καθηγητές δεν του δίνουν και πολύ σημασία:(

Μια που και αγγλομαθείς έχουμε, και φίλους του Salinger έχουμε, πήρε το μάτι μου σε έναν Παπασωτηρίου το Catcher in the Rye στα αγγλικά και αναρωτιέμαι αν αξίζει να το δοκιμάσω. Τι λέτε οι πιο σχετικοί;

Ρε ρομάντικ, θα μας τρελάνεις. 'Οσοι είναι σε γεωπονικές, ιατρικές και φαρμακευτικές (και ξέρω πάνω από 6-7 άτομα) φτύνουν τον κόρφο τους όταν αναφέρεται η φαρμακολογία.

Εντάξει ρε φίλε ο τρόπος που γίνεται το μάθημα είναι εντελώς γτπ αλλά σαν βιβλίο και ΜΟΝΟ αξίζει κάποιος να το τσεκάρει αν του αρέσει η επίστημη η συγκεκριμένη

Εγώ πάντως τον βρίσκω αξιόλογο βιβλίο αλλά στην σχολή προτιμάνε οι καθηγητές της Φαρμακολογία του Rang
Που δεν παλεύευται σε σχέση με την φαρμακολογία του harvey!!!