ΤΡΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ....

Σύντροφοι καλημέρα!!

Πείτε 3 hard rock ή heavy metal τραγούδια, που σας αρέσουν πολύ και δεν τα πάιζει ποτέ κανένα rock μαγαζί ή club…
:smiley:

Metal:

Armored Saint - Reign of Fire
Riot - Flight Of The Warrior
Sanctuary - Battle Angels

αλλά 3

Fates Warning - Anarchy Divine
Symphony X - Smoke And Mirrors
Morgana Lefay - Paradise Lost

αλλά 3

Helstar - The King Is Dead
Sabbat - The Clerical Conspiracy
Coroner - Divine Step

αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω δριμύτερος με hard rock κ με άλλα metal άσματα! :smiley:

AC/DC – Live Wire
AC/DC – Back In Business
AC/DC – Badlands

Εδω Θεσσαλονικη η κατασταση ειναι απελπιστικη, ολο τα ιδια και τα ιδια παιζουν.Εχουν ξεχασει τι θα πει καινουρια μουσικη.Ακομα και απο παλιες μπαντες που εχουν βγαλει τωρα δισκο παλι τα παλια τους παιζουν.Καθε φορα που βγαινω ξερω τι θα ακουσω
Symphony of destruction, Ace of spades, Painkiller,Mirror mirror,Fear of the dark, sad but true…
Progressive δεν ξερουν τι θα πει.Ενα Used ζητησα και γω και ουτε που το ειχαν.
Οποτε

1.POS-Used
2.Psychotic Waltz-I of the storm
3.Manilla Road - Οτιδηποτε

LOL.

το αστείο είναι ότι την τελευταία φορά που έπαιξα στο dr.feelgood σιγουρα έβαλα τα 2 απο αυτά τα τρία…

κοιτάχτε, η progressive μουσική δεν είναι και η ενδεδειγμένη για μαγαζιά.

Βεβαίως 2-3 τραγούδια θα μπορούν να ακουστούν αλλά όπως και να έχει είναι συνήθως μακροσκελή και κουράζουν την πλειψηφία που δεν τα ξέρει.

Τι να σας πω ρε παλουκάρια, εδώ στο Αχαϊα έχουμε ξεχάσει τι θα πει metal σε club.

[/quote]

+1

αλλα κ Blues… :cry:

RUSH-Distant Early Warning
RUSH-Red Sector A
RUSH-Time stand still
i paizoun Rush otan egw exw fygei i prin na paw…i pote!!!

LOL.

το αστείο είναι ότι την τελευταία φορά που έπαιξα στο dr.feelgood σιγουρα έβαλα τα 2 απο αυτά τα τρία…[/quote]
Δεν μπορώ να καταλάβω ως προς τι το γέλιο φίλε;
Εγώ σε όσα clubs έχω πάει, ακόμη κι αν τα έχω ζητήσει δεν τα έχω ακούσει…

Γενικά Θεσσαλονίκη πολύ χάλι με τα metal μαγαζιά.
Θυμάμαι όταν σπούδαζα που μαζευόμασταν στο Alone και γινόταν της πόπης!
Μπορεί το μαγαζί να ήταν τελείως χύμα αλλά ήταν πολύ metal.
Aλήθεια εκτός από το Harley και το Dizzy παίζει τίποτα άλλο καλό?

Immortal - Mountains of Might
Therion - To mega (ant1,alter,alpha ktl) therion
Dimmu Borgir - Progenies of the great apocalypse

LOL.

το αστείο είναι ότι την τελευταία φορά που έπαιξα στο dr.feelgood σιγουρα έβαλα τα 2 απο αυτά τα τρία…[/quote]
Δεν μπορώ να καταλάβω ως προς τι το γέλιο φίλε;
Εγώ σε όσα clubs έχω πάει, ακόμη κι αν τα έχω ζητήσει δεν τα έχω ακούσει…[/quote]

δε γελάω επειδή μου φαίνεται αστείο. το LOL πήγαινε στο γεγονός ότι μου φάνηκε ως συμπτωση που τα ανέφερες. και είναι όντως τραγικό να υπάρχουν τόσα τραγούδια που να ξέρει ο κόσμος και να μη παίζονται και οι δήθεν dj να εμμένουν στο προγραμμα ‘κασσετα’…

Leatherwolf-Thunder
MSG-desert song
Thunder-fire to ice

LOL.

το αστείο είναι ότι την τελευταία φορά που έπαιξα στο dr.feelgood σιγουρα έβαλα τα 2 απο αυτά τα τρία…[/quote]
Δεν μπορώ να καταλάβω ως προς τι το γέλιο φίλε;
Εγώ σε όσα clubs έχω πάει, ακόμη κι αν τα έχω ζητήσει δεν τα έχω ακούσει…[/quote]

δε γελάω επειδή μου φαίνεται αστείο. το LOL πήγαινε στο γεγονός ότι μου φάνηκε ως συμπτωση που τα ανέφερες. και είναι όντως τραγικό να υπάρχουν τόσα τραγούδια που να ξέρει ο κόσμος και να μη παίζονται και οι δήθεν dj να εμμένουν στο προγραμμα ‘κασσετα’…[/quote]
Ακριβώς αυτό! Εγώ γι’αυτό έχω βαρεθεί πλέον τα clubs. Γιατί ξέρω ακριβώς τι θα παίξει ο κάθε dj. Προτιμώ να αράξω σπίτι να ακούσω ότι γουστάρω εγώ, μαζί με τη παρέα μου! (μαζί με άφθονες μπύρες φυσικά! 8) )

Υ.Γ. Ερώτηση προς sirjim: Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος πού μας ρωτάς για αυτά τα 3 τραγούδια;

LOL.

το αστείο είναι ότι την τελευταία φορά που έπαιξα στο dr.feelgood σιγουρα έβαλα τα 2 απο αυτά τα τρία…[/quote]
Δεν μπορώ να καταλάβω ως προς τι το γέλιο φίλε;
Εγώ σε όσα clubs έχω πάει, ακόμη κι αν τα έχω ζητήσει δεν τα έχω ακούσει…[/quote]

δε γελάω επειδή μου φαίνεται αστείο. το LOL πήγαινε στο γεγονός ότι μου φάνηκε ως συμπτωση που τα ανέφερες. και είναι όντως τραγικό να υπάρχουν τόσα τραγούδια που να ξέρει ο κόσμος και να μη παίζονται και οι δήθεν dj να εμμένουν στο προγραμμα ‘κασσετα’…[/quote]
Ακριβώς αυτό! Εγώ γι’αυτό έχω βαρεθεί πλέον τα clubs. Γιατί ξέρω ακριβώς τι θα παίξει ο κάθε dj. Προτιμώ να αράξω σπίτι να ακούσω ότι γουστάρω εγώ, μαζί με τη παρέα μου! (μαζί με άφθονες μπύρες φυσικά! 8) )

Υ.Γ. Ερώτηση προς sirjim: Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος πού μας ρωτάς για αυτά τα 3 τραγούδια;[/quote]

ναι, επειδή βάζω μουσική σε club, να δω τι γίνεται. Γιατί κ’ εγώ πολλές φορές βαριέμαι αυτά που παίζω. Από την άλλη αν πάιξεις κάτι που δεν είναι πολύ γνωστό κάποιοι γκρινιάζουν, βαριούνται και ζητάνε πολύ συγκεκριμένα τραγούδια. Κατόπιν άλλοι μετά γκρινιάζουν πάλι (και ίσως έχουν δίκιο) ότι πάιζεις τα ίδια και τα ίδια…

Οπότε είπα να ζητήσω και την δική σας άποψη, τι θα θέλατε που δεν το παίζουν οι dj στα μαγαζιά;

νομιζω ο Sirjim κανει μια ‘εξυπνη’ συγκεντρωση κομματιων μηπως βγουν καποια λαβρακια ,σου λεει αν απαντησουν 20 απο 3 κομματια , αμεσως αμεσως νατα 60 τεμαχια. Οπως εχω ξαναπει , και δεν ειναι κανενος ειδος ‘μομφης’ εναντι του sirjim, οσοι ασχολουνται 'επαγγελματικα ’ με το ειδος , ακουνε ολο και λιγοτερο μουσικη ,η ακουνε πολλα πραγματα ‘αρπα κολλα’ οποτε εχουν απομακρυνθει απο το τι ‘παιζει’. Και να πω και κατι ακομα , το rock κοινο της Αθηνας , η πλειοψηφια του δεν παει στα club αυτα ,εκει πανε καποιες παρεες ,συν καποιους εκτακτους . Τουλαχιστον οσους ξερω πανε απο καθολου η ελαχιστα στα club αυτα .Και υπαρχει και ενα μεγαλο μερος ανθρωπων που ακουνε rock αλλα δεν πανε καθολου συναυλιες .

τι “παίζει” λοιπόν; αφού όσοι ασχολούνται με την μουσική επαγγελματικά δεν ξέρουν τι “παίζει”, ρωτάω εγώ ο φτωχός να μάθω τι “παίζει” κ’ ας μαζέψω 100 τεμάχια! Είναι κακό αυτό;
Ας μας πεις φίλε aor τι “παίζει”, που απ’ όσο καταλαβαίνω είσαι πολύ πιο αγνός οπαδός της μουσικής απ’ ότι εγώ. Σορρύ, προσωπικά αυτό καταλαβαίνω ότι εννοείς…
Θα σε παρακαλούσα να μου πεις τρια τραγούδια που θα ήθελες να ακούσεις σ’ ένα rock club, μήπως σαν dj μπορέσω και βελτιώσω την ποιότητα της μουσικής που βάζω… Γνώμη ζήτησα από τα παιδιά του forum κι έγραψα και το λόγο για τον οποίο την ζήτησα… εκτός και αν είναι κατακριτέο αυτό, επειδή είμαι μέλος περιοδικού…

και για να συμπληρώσω κάτι ακόμα, σχετικό… επαγγελαμτικά έχω περάσει από πολλά στάδια, προσωπικά θα ευχόμουν σε όλους όσους έχουν την λόξα με την μουσική (άσχετα αν είναι metal, pop, trance κ.λπ.) να μπορούσαν μια μέρα να έκαναν την λόξα τους επάγγελμα και να μην έχαναν ποτέ την φλόγα που καίει μέσα τους…

Κάποιοι μπορεί να είμαστε τυχεροί και να το καταφέραμε… μακάρι όποιος θέλει να το καταφέρει και αυτός…

Respect…