ΤΡΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ....

δεν ειναι κατα αναγκη κακο , αυτο που κανεις ,δεν το κατεκρινα ,απλα το επισημανα ,και απο οτι βλεπω συμφωνεις ,και εγω το λογο αυτο περιεγραψα με αλλα λογια . Το εχω πει σε παλαιοτερα post ,τα ατομα που ασχολουνται πιο ‘επαγγελματικα’ χανουν την φλογα ,και δεν θα ηθελα ποτε να την χασω .Αυτο που εσυ θεωρεις τυχη εγω το θεωρω ατυχια . Ξερεις τι ειναι να μην μπορει να ακουσεις ,οτι θελεις οσο θελεις και οταν το θελεις ? Επισης οταν ασχολεισαι επαγγελματικα με κατι αυτο ειναι η ‘ρουτινα’ σου,η γινεται στην πορεια ,οποτε τις ελευθερες σου ωρες ,που το μυαλο σου ειναι ελευθερο , προσπαθεις να ξεφυγεις απο την ρουτινα αυτη. Koματια παντως δε θα ελεγα 3-103 υπερσπανια ,αλλα ουτε και κατι που ακομα δεν εχει κυκλοφορησει ,επισης ,επειδη θα φαινοταν λιγο σαν ‘επιδειξη’ . Τα γουστα μου ειναι γνωστα σε σενα απο παλαιοτερες ανταλαγες αποψεων ,οποτε αν θες πραγματικα γνωμη ,διαλεξε κατι απο αυτα και τα παρακλαδια τους ,και δεν θα χασεις !

ok, αλλά από τη στιγμή που από την αρχή δεν ήθελες να πεις κομμάτια, δε κατανοώ το λόγο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις.
Το κατά πόσο και εαν έχω χάσει τη διάθεση μου για μουσική ή οτιδήποτε άλλο επετρεψε μου να σου πω ότι δεν είσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Απλά ορισμένα πράγματα δεν μπορείς να τα κάνεις εαν δεν έχεις την μούρλα. Με τη λογική αυτή δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ούτε μουσικοί, γιατί θα βαριόντουσαν την ίδια την μουσική που θα γίνονταν η ρουτίνα τους!
Ίσως κάποιες φορές να πρέπει να επιλέγεις καλύτερα το “που” πρέπει να αναφέρεις κατι αλλά και το “πως” το αναφέρεις…

νομιζω ακριβως το παραδειγμα των μουσικων ,εχει ως εξης .Οι session μουσικοι στην Ελλαδα π.χ. εχουν ρουτινιασει τοσο πολυ , που τις ελευθερες τους ωρες
κανουν τα παντα εκτος απο μουσικη.Ενω ασχοληθηκαν με την μουσικη επειδη την αγαπουσαν στην ουσια απομακρυνθηκαν απο αυτη και ασχολουνται πλεον
διαδικαστικα.Αντιθετα οι ουσιαστικα ενεργοι μουσικοι ειναι
οι ‘χομπιστες’ αυτοι εχουν την ελευθερια της δημιουργιας και τρεχουν με την πρωτη ευκαιρια στην μουσικη. Αναγκαστικα το επαγγελμα σε κανει να ασχοληθεις με πλευρες του αντικειμενου που δεν σε ενδιαφερουν. Το αν εσυ εχεις ξεφυγει απο τον κανονα αυτον ,το ξερεις εσυ και οι διπλα σου . Καποτε και τα δυο δεν συνδυαζονται θα μου πεις ?Μαλλον υπο ιδανικες συνθηκες ,που αν μιλαμε για τα Ελλ.δεδομενα δυσκολο .Προσπαθω να επιλεγω ποτε και πως θα πω κατι ,βεβαια θα εχω ‘αστοχησει’ καποιες φορες, αλλα καλο ειναι επισης να σεβομαστε και την νοημοσυνη των συνομιλητων μας γενικα .
Οσο για το ‘μηπως ειναι κατακριτεο επειδη ειμαι μελος περιοδικου’ που λες ειναι ενα πραγμα που για μενα τουλαχιστον δεν εχει καμια σημασια και μου ακουγεται πολυ ασχετο .

την νοημοσύνη σου φίλε AOR δεν την αμφισβητεί κανείς… τα σχόλια σου όμως στο συγκεκριμένο topic σε σχέση με αυτά που που είχα αναφέρει και τον σκοπό του, επέτρεψε μου τα θεωρώ άσχετα έως και (χωρίς λόγο) αιχμηρά. Τουλάχιστον άτοπα για εδώ. Ισως κάπου αλλού να είχαν κάποιο νόημα.

sirjim,δεν εννοω παντως την δικη μου νοημοσυνη, εννοω ολων μας .Τα σχολια μου ηταν γενικα οπως θα δεις και στο πρωτο σχολιο μου Θα μπορουσα να φερω και επωνυμα παραδειγματα μουσικων δημοσιογραφων ,παραγωγων π.χ. οι οποιοι εχουν χρονια να ακουσουν και να ψαξουν μουσικη (δεν εννοω τυχαια ,ουτε στο ραδιο ενω ειναι στο αυτοκινητο) ,αλλα δεν ειναι αυτο το ζητημα ,να ονομασουμε ,
και κατα αλλα οι ανθρωποι αυτοι μπορει να ειναι και αξιολογοτατοι ,απλα απομακρυνθηκαν απο το αντικειμενο ,του οποιου υποτιθεται οτι κατεχουν .

Λοιπόν αν και δεν υπάρχει πιθανότατα λόγος να μπω στη μέση θα εκφράσω απλά μια γνώμη γιατί μου έχει κάνει εντύπωση.

Τον Δημήτρη τον γνώρισα μέσα από αυτό το forum και από κοντά έχουμε βρεθεί μια φορά. Δεν θα μπορούσα όταν μπήκα στο forum παρά να τον κρίνω με τα γραφόμενά του εδώ.

Κατά καιρούς του την έχουν πέσει πάρα πολλοί και διάφορους λόγους. Πιθανότατα αυτό γίνεται γιατί εκπροσωπεί το περιοδικό Rock Hard και είναι ένα ενεργό (και σημαντικό κομμάτι κατ’εμε) κομμάτι των δρώμενων στο Hard Rock / Metal της χώρας μας. Οι συμφωνίες και οι διαφωνίες είναι λογικές και το γεγονός ότι ο Δημήτρης είναι ενεργό μέλος σε συζητήσεις αυτού του forum αποδεικνύει ότι το ΣΕΒΕΤΑΙ και το προωθεί αυτό.

Τουλάχιστον όσο μπορώ και παρακολουθώ δεν έχει προκαλέσει κανέναν και δεν υποτιμά τη νοημοσύνη κανενός. Ποιός ο λόγος που βλέπετε “δόλο” ή υστεροβουλία σε αυτά που γράφει? Είμαι εγώ αφελής?

Ειλικρινά, δεν χρειάζεται δικηγόρο και δεν το κάνω για να τον υπερασπιστώ, αλλά εκφράζω μια απορία.

Δηλαδή, τι πιο απλό και κατανοητό. Παίζει μουσική σε ένα club. Επειδή, βασικός σκοπος του είναι να περνάνε καλά αυτοί που πάνε στο club θα ήθελε να ξέρει αν περιμένουν να ακούσουν κάτι που αυτός δεν θα το επέλεγε ως πιθανό άκουσμα.

Το να λέμε ότι το κάνει αυτό ο Σειρηνάκης γιατί δεν κατέχει το άθλημα και υπάρχει κάποια υστεροβουλία, sorry αλλά μου φαίνεται αστείο. Έστω, 2-3 φορές να έχει πέσει στα χέρια σου κειμενό του καταλαβαίνεις κάποια πράγματα.

Ο ίδιος δεν το παίζει γνώστης των πάντων. Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι είναι καλύτερος γνώστης από το Σειρηνάκη, αλλά αυτό το “λαμόγιο” έχει και περιοδικό κλπ…ε δικό του πρόβλημα.

Ας μην γενικεύουμε τις κρίσεις μας και το να πούμε ότι βάζουμε τον Sirjim σε μια γενικότερη κατηγορία ανθρώπων ενός χώρου που μπορεί να έχει το ένα ή το άλλο στραβό είναι μάλλον άτοπο και μίζερο.

Have a nice day…

outshined ,δεν εχω λογο να διαφωνησω για το προφιλ καποιου ανθρωπου που δεν ξερω ,ουτε την ‘πεφτω’ σε κανενα,τις αποψεις μου συνεχιζω να την υποστηριζω ,και το οτι γινεται καποιες φορες μια εμμεση υποτιμηση νοημοσυνης
για μενα ειναι φανερο ,αν καποιους αλλους δεν τους ενοχλει ,η τους ενοχλει αλλα απεχουν, δικη τους σεβαστη θεση. Ειμαι γενικα απο εσενα ,πιο επιφυλακτικος των συμπερασματων-συνειρμων που αναφερεις ,μπορει να ειναι ακριβως οπως τα λες αλλα και το ακριβως αντιθετο.
Κατι ασχετο ,νομιζω απο προηγουμενα γραφομενα σου εισαι εκτος Αθηνας ,μου
εχουν κανει εντυπωση η ενημερωση σου σε ορισμενα group κτλ απο αλλα θεματα .
[/list]

outshined ,κοιτα το πρωτο μου σχολιο ,το αναφερω καθαρα οτι δεν αποτελει αιχμη κατα του sirjim,τα παρακατω απο εκει και περα ειναι οι γενικες παρατηρησεις που εχω για τα καποια ατομα απο αυτους τους ‘χωρους’ . Στα αρνητικα του ολου συστηματος ,πιθανων ανηκω , δεν με βγαζω απεξω ,απο πολλες καταστασεις . Π.Χ εχω κρινει παλαιοτερα για τα δειγματα ,παρολα αυτα καποιες φορες φτανουν και σε μενα ,παρολα αυτα δεν τα επιστρεφω . Ο sirjim,αναφερει οτι ημουν αιχμηρος η τα σχολια μου ειναι ισως σε λαθος στιγμη.Δεκτον , μηπως ομως ειναι
πραγματικοτητα ?

Aor, σε ευχαριστώ πολύ, αλλά ειλικρινά θεωρώ οτι ξέρω ελάχιστα. :oops: ή τουλάχιστον ελάχιστα μπροστά σε αυτά που μπορώ (και θέλω) να μάθω.

Δυστυχώς από πλευράς μουσικών δρώμενων γενικότερα, αλλά μάλλον ευτυχώς για τους βιορυθμούς μου μένω εκτός Αθηνών (Πάτρα).

Προσωπικά, έχω δει πολλούς τυχάρπαστους σε μουσικά φόρουμ (γιατί αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος μουσικής επικοινωνίας) να προσπαθούν να επιβάλλονται με ένα ύφος χιλίων καρδηναλίων και υποτιμόντας την άποψη του άλλου.

Ακριβώς το αντίθετο έχω εκλάβει από τον Sirjim. Μπορεί να κάνω λάθος. Γι’ αυτό το λόγο και η απορία μου.

απλά σου επαναλαμβάνω ότι επιλέγεις άστοχες παρατηρήσεις σε άσχετα θέματα, με αφορμή το ποιός είμαι και όχι το τι γράφω ή ζήτησα στο συγκεκριμένο θέμα. Αν αυτό δεν μπορείς να το κατανοήσεις, δες τον τίτλο του topic και το που πήγες το θέμα, χωρίς κανένα απολύτως λόγο και μάλιστα για κάποιον του οποίου όπως λες δεν γνωρίζεις καν το προφίλ του. Anyway, δε τρέχει πρόβλημα ούτε παρξεγήσεως, ούτε τίποτα, απλά για ακόμα μια φορά θα σε παρακαλούσα οι όποιες παρατηρήσεις σου να μη γενικεύονται και να μην αφήνουν υπονοούμενα, ειδικά σε άσχετα θέματα.

παρεμβληθηκα στο θεμα ,επειδη καποιος φιλος ρωτησε ,‘γιατι μας ρωτας’ ,και εδωσα την εξηγηση καπως ‘κυνικη’ ,δεν την χαρακτηρισα ομως . Απο εκει και περα εδωσα καποιες προεκτασεις γενικου τυπου .Εσυ sirjim σχολιασες τις προεκτασεις αυτες ,και απαντουσα . Και στα δικα σου γραφομενα υπαρχουν υπονοουμενα ,τα οποια δεν σχολιαζω γιατι μου φαινονται εντελως εντελως ‘ακυρα’’ . Ετσι λοιπον για να μπω το θεμα ,και να σταματησουμε υα σουπα-μουπες,αν και δεν συχναζω στα club αυτα , θα ηταν ενδιαφερον ,να δουμε ποσο γρηγορα αδειαζει ενα μαγαζι, αν ακουγοταν λιγο west coast (player,l.a cowboys,planet3,david pack,ΑΟR , αυτη τη ‘σχολη’ εννοω που ακροβατει μεταξυ pop και rock ) ,οχι δεν ειναι το αγαπημενο μου ειδος, προτιμω πιο ‘rock’ , αλλα πιστευω οτι εχει πολλα ωραια κομματια, οχι βεβαια για να ‘πορωθει’ καποιος και να 'χτυπηθει΄ .Και αμα ξανα-πατησει πελατης…

Ναι, εφόσον δεν πας σε rock μαγαζιά δεν τίθεται και θέμα.Επίσης ενδιαφέρον θα ήταν να έβλεπες πως γέμιζαν τα μαγαζιά τις Δευτέρες που έπαιζαν AOR.
Επειδή όμως, αρκείσαι μονίμως στην αρνητική κριτική (η οποία είναι δεκτή) και ποτέ δε βλέπεις τις θετικές όψεις των καταστάσεων, συμφωνώ κ΄εγώ να σταματήσει η κουβέντα εδώ.

η κριτικη απο μονη της εχει εναν αρνητικο χαρακτηρα συνηθως ,και οπως ειπα
και εγω μεσα ειμαι σε αυτη. Αν γεμιζουν τα μαγαζια οταν παιζουν aor
τωρα,χαιρομαι , υπαρχει ισωςκαι μια ‘συσπειρωση’ του ειδους aor στην Ελλαδα,οχι ανθηση βεβαια .Δεκαετιες 80-90 δεν υπηρχαν ατομα που ακουγανε συνειδητα aor ,οι λογοι γνωστοι .Οταν τα πραγματα ‘κατακατσανε’ και οι τιτλοι τιμης του ‘metal’ αποσυρθηκαν ,αρχισαν σιγα σιγα κυριως οι φιλοι του metal να εμβαθυνουν και να αποδεχονται αυτο το ειδος , με αποτελεσμα σημερα αν πας σε μια συναυλια να βλεπεις μπλουζες aor σχηματων , κατι που δεν συνεβαινε παλαιοτερα .Σημερα υπαρχουν καποιοι λιγοι συνειδητοι φιλοι του aor αλλα περισσοτεροι στην Ελλαδα απο οτι παλαιοτερα . Υπαρχει δηλαδη
αυτος ο συναυλιακος πυρηνας των 300-500 ατομων,πραγμα που παλαιοτερα
δεν υπηρχε .Βεβαια δεν ειναι αρκετος . Εδω κιαν ξεφυγα απο το θεμα …

ΔΕΔΟΜΕΝΑ : 'Εστω οτι έχετε ένα rock bar,και δόξα τω Θεό πάει αρκετά καλά και κάθε Παρασκευή - Σάββατο είναι γεμάτο.Έστω οτι από το ξεκίνημα του και τα υπόλοιπα π.χ. 5-10 χρόνια μέχρι σήμερα βάζετε στο μαγαζί σας μόνο σούπες και παρ’όλα αυτά γεμίζει.Έστω οτι όσες φορές έχετε προσπαθήσει να βάλετε επανηλημένα τραγούδια σαν τα προαναφερόμενα (και 2-3 φορές το καθένα για να τα τεστάρεις),ο κόσμος που είναι μέσα στο μαγαζί “μουδιάζει” (όταν έχεις μαγαζί καταλαβαίνεις πότε το κομμάτι που έβαλες δεν έχει ανταπόκριση) ή ακόμα και πολλοί φεύγουν.

ΕΡΩΤΗΣΗ : Θα τα ξαναβάλετε αυτά τα τραγούδια???

με τρια νες τραγούδια δε φεύγει κανείς, αλλά και όταν παίζεις τα ίδια και τα ίδια μετά έρχονται και παραπονιούνται ότι το πρόγραμμα είναι “κασσέτα”…

Ο κόσμος θα φύγει και σε ένα τραγούδι,πόσο μάλλον σε τρία.

Autograph-Paint this town
Angel Dust-Border of reality
Gary Moore-Out in the fields

συγνώμη δηλαδή, αλλά σε ένα μαγαζί, αν άκουγες ένα ή τρια τραγούδια που δεν σου άρεσαν ή δεν τα ήξερες θα έφευγες;; δε το νομίζω…

δικός μας είσαι κ’ εσύ!! :slight_smile:

Ratt - Dance
Dokken - Night By Night
Vixen - I Want You To Rock Me

Να πω και αλλο ενα
Voodoo X - Voodoo Queen :smiley:

Αν παιξεις ενα απο αυτα την Δευτερα θα ειμαι ευχαριστημενος.