Σουβλάκι. Πως το λέτε;

είχα μια τρελή διαφωνία στις διακοπές μου στη Λάρισα. φαγωθηκαμε (σε φιλικο κλίμα πάντα) με το παιδι που με φιλοξενούσε για το αν η πίτα με γύρο λέγεται σουβλάκι. Αυτός υποστηρίζει ότι το σουβλάκι είναι μόνο με καλαμάκι. εγώ το αντίθετο.

ΨΗΦΙΣΤΕ!

Εγω υποστηριζω οτι οι χυμοι ειναι μονο με καλαμακι.

Αντε παλι αυτη η διαφωνια.
Σουβλακι ειπαμε ειναι το κρεας σε ξυλακι.
Γυρος ειναι το βρωμικο κρεας με λιπος που τρωμε.
Καλαμακι ειναι αυτο που πινουμε τους χυμους οπως λεει κ ο led.
Αυτα…

συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

σουβλάκι είναι αυτό στο ξυλάκι.
ο γύρος μπορεί να είναι σε πίτα, μπορεί να είναι και σε ψωμάκι. το ίδιο συμβαίνει και με το σουβλάκι, και με την πανσέτα και με το μπιφτέκι, κτλ. κτλ κτλ.

Παρεπιπτόντως, το καλύτερο σουβλάκι είναι στη Λάρισα, και για πιό βρώμικες καταστάσεις στον Κατερινιώτη στα Λαδάδικα. :twisted:

Και δεν υπαρχει τυροπιτα με κρεμα.
Αλλο μπουγατσα αλλο τυροπιτα.

ΣΟΥΒΛΑΚΙ = πίτα, ντομάτα, κρέμμύδι,(μπιφτέκι, κρέας, γύρος) τζατζίκι και πατάτές…greek traditional souvlaki…

κι επειδή έδω δεν έχουν στείλτε 2 με απ΄όλα please! :cry:

Δεν τα έχουμε ξαναπεί αυτά…;

Aυτό το λέμε ρουφηχτήρι… :lol:

Aυτό το λέμε ρουφηχτήρι… :lol:[/quote]

Σε ποια χωρα?

Aυτό το λέμε ρουφηχτήρι… :lol:[/quote]

Σε ποια χωρα?[/quote]
στην δική μου…

Μπουγατσα με γυρο απολλα

Μπουγατσα με πουλια

Μα είναι πασιφανες
γύρος είναι το κρεσ που γυρίζει
σουβλάκι με γύρο είναι όταν (το παραπάνο) έχει πίτα τζατζίκι κ.λ.π.
καλαμάκι είναι το κρέας γύρο απο το ξυλάκι + αυτό πίνουμε
και σάντοθιτσ είναι όταν έχεισ 2 ψομάκια και σου βάζοθν μέσα κρέασ τυρι κ.λ.π. (και σε @@@ στη τιμή…)

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

http://www.rocking.gr/forumt-3102.php

Eκει καλυπτουμε ολα τα θεματα που αφορουν την απολυτη νιρβανα που προσφερει το σουβλακι.

+1 =D>

:-s 8-[

χαίρομαι που οι περισσότεροι συμφωνουν μαζι μου. αμα πια. ακους εκει…

σουβλακι με γυρο ρεεεεεεεεεεεε!!! 8)

Πως το λεω εγω?
“1 γυρο χοιρινο απ’ολα!”
Το κοτοπουλο ΔΕΝ ειναι σουβλακι!Traditional girl και τετοια!

:stuck_out_tongue: :smiley:

ο γύρος κοτόπουλο ή κοτογύρο για όσους γνωρίζουν ‘‘μπάμπη’’ είναι ότι πιο κορυφαίο μπορεί να αγοράσει κανείς από σουβλατζιδικό! και είμαι κάθετη σ’αυτο!!! :smiley: :smiley: :smiley:

ο γύρος κοτόπουλο ή κοτογύρο για όσους γνωρίζουν ‘‘μπάμπη’’ είναι ότι πιο κορυφαίο μπορεί να αγοράσει κανείς από σουβλατζιδικό! και είμαι κάθετη σ’αυτο!!! :smiley: :smiley: :D[/quote]

1ον Δε λεγεται μονο σουβλατζιδικο γιατι δε πουλαει μονο σουβλακια.Πουλαει γυρο μπιφτεκι κεμπαπ κλπ κλπ.αρα λεγεται Σουβλατζιδομπιεφτεκοκεμπαποκοτοπουλαδικο :lol: :lol: :lol: :lol:
2ον Ο κοτογυρος δε λεει διοιτι α)δε συνοδευεται απο τσατζικι κρεμμυδι (που κατ’εμε ειναι ολη η μαγεια του σουβλακίου :lol: ) β)και με τζατζικι κρεμμυδι να ζητησεις να στο σερβιρουν παντα μα ΠΑΝΤΑ θα στο φερουν με σως και μαρουλι