Ποιο ήταν το ερέθισμα που σας ώθησε στο Μέταλ? Πως ξεκίνησαν όλα?

Κάπου στο Γυμνάσιο είχα βουτήξει από τον ξάδερφό μου το ομώνυμο slipknot και το live in texas από linkin park με σκοπό να τα αντιγράψω και να τα επιστρέψω χωρίς να πάρει πρέφα μιας που δεν με άφηνε ούτε το γραφείο του να πλησιάσω…ε ακόμη τα έχω:lol:
Επίσης είχα καβατζώσει για ένα διάστημα και ένα ipod, από τα πρώτα τότε, συμμαθητή που είχε κάτι τραγούδια s.o.a.d. 8O μέσα

Το power rangers theme είναι ότι πιο μέταλ υπάρχει σε παιδικό

Εγώ σιχαινόμουν το ροκ (και ακόμα το σιχαίνομαι) αλλα επειδή δεν είχα λεφτά για να γαμήσω καμιά μπουζουκόβια, αναγκαστικα άφησα μούσια και το γύρισα σε στόνερ.

Δεν παίρνω και όρκο για τον σερίφη να σου πω την αλήθεια. αλλά πάουερ ρέηντζερς έβλεπα σίγουρα από 1η δημοτικού. έχω την εντύπωση πάντως ότι σερίφη μαζί με Voltus V τα έβλεπα πιο πριν:-k

o ελρικ πάντως πρέπει να επηρεάστηκε από αυτό
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6SsHfWBLVr0

Στην αρχή άκουγα μόνο μειντεν γιατί είχαν τα πιο ωραία εξώφυλλα και τους έγραφε συνέχεια το χαμερ. Αυτή η φάση κράτησε πάνω από 10 χρόνια.
Μέτα έφυγα στο εξωτερικό, ερεθίστηκα και άρχισα να ακούω τα μέταλζ.
Ο ερεθισμός δυστυχώς παραμένει.

και λιγο απο Χιμαν

Κλασσικη φαση με το Junior’s Tv που ειχες ολες τις σειρες παρανομες(γι’αυτο και εν τελει εκλεισε, 90-99)και επαιζε παντα στανταρ επεισοδια( my whole life was a lie οταν ανακαλυψα αργοτερα ποσα επεισοδια εχει το Plawres Sanshiro κλπ)

το ιντρο του gargoyles γαμάει σύμπαντα(όπως και όλο το καρτούν), μεγάλη epic-ούρα. κατα τ’αλλα, ναι, ήταν μεγάλο σοκ όταν βλέπεις ότι το Voltus 5 έχει 40 επεισόδια ενώ στην ελλάδα παίζονταν 5.

πάντως και αυτό είχε ωραίο σολάκι και ήταν και αυτό μεγάλο ερέθισμα(αλλά είναι και αυτό στη κατηγορία thundercats)

αλλά και η funk-ιά του voltus 5 (μιας και στην ελλάδα παιζόταν η ιταλική εισαγωγή)

edit: ξέχασα αυτό

Ωραίο το ερέθισμα.

Εγω παλι ξεκινησα με Black απο το ιστορικο Metal Invader αλλα και απο επηρρειες μεγαλου αδερφου κολητου φιλου. Nightfall - Cradle of Filth - Slayer ! Γιαυτο και δεν ακουσα ποτε Maiden σοβαρα, μου φαινοταν πολυ light.

Επισης μη ξεχνατε και

Εμένα μου άρεσε από μικρή να ψάχνω νέα ακούσματα, πέρασα από διάφορα στάδια, αλλά άραξα στο μέταλ!! Από τη 2α λυκείου μέχρι σήμερα ακούω κυρίως μέταλ και λίγο απ’ τα υπόλοιπα (και το ροκ γαμάει, μην ακούω βλακείες). :stuck_out_tongue:

Χμμμ Linkin Park - Live In Texas, liveάρα support στους Metallica ήταν η πρώτη μου επαφή με σκληρές κιθάρες (ήμουν και τόσο εν αγνοία τότε που τους θεωρούσα Heavy metal, βέβαια ακόμα γουστάρω τους Linkin Park μέχρι το Meteora), και εγώ άκουγα από παντού Metallica και Metallica πάω στης αδερφής μου το PC και βλέπω 5-6 κομμάτια τους.

Η αρχή έγινε: GIMME FUEL GIMME FIRE GIMME THAT WHICH I DESIRE! OOOOH! Έμαθα για 2 τραγουδάρες ονόματι Enter Sandman, Wherever I May Roam και άρχισα από τότε να κάνω YEAH! μέσα στο σπίτι. Μετά όταν ήθελα να ηρεμήσω/μελαγχολήσω Nothing Else Matters/The Unforgiven II (το One το αγάπησα πιο μετά) σε συνδυασμό με μερικά κομμάτια από Scorpions (Rock You Like A Hurricane, Still Loving You). Μετά ζήτησα το Ride The Lightning από τη μάνα μου για δώρο γενεθλίων στα 14 μου. Παράλληλα είχα μάθει και τους Limp Bizkit είχα το Chocolate Starfish αντεγραμμένο και μου ψιλοάρεσαν τότε αλλά άπαξ και άκουσα τον γλυκό και κάβλα ήχο του Ride ήξερα το δρόμο μου και το έσπασα στη μέση και το πέταξα. Μετά την ίδια χρονιά είχα μάθει τους Maiden με το Dance Of Death (New Frontier από τα αγαπημένα μου Maiden κομμάτια EVER!), Blind Guardian (Nightfall In Middle Earth), Iced Earth, Death Angel, Paradise Lost, Nightwish, Judas Priest (Angel Of Retribution) και προς το τέλος άρχισαν τα ακούσματα να βαραίνουν με κάτι λίγα από Arch Enemy (Burning Angel), Cradle Of Filth (Absinthe With Faust, Nymphetamine), Slayer (Angel Of Death, Raining Blood, Chemical Warfare, Black Magic), Morbid Angel (Rapture, Sworn To The Black)

8 χρόνια μετά μπροστά σας :slight_smile:

Έτσι. Same here. Να κράζουμε μαζί. :stuck_out_tongue:

κουτεντεδες!

θα τρόλαρα κι εγώ τώρα αλλά για κάποιο λόγο αναπόλησα λίγο. Θα έλεγα ότι η αηδία και η απογοήτευση που ένιωσα για την πλειοψηφία των συνομιλίκων ατόμων που με περιτριγύριζαν με το που μπήκα στο περιβάλλον του γυμνασίου, με έχωσε στο πανκ

Ποιο μεταλ;

μεχρι 1η λυκειου η μονη επαφη που ειχα με ροκ πανκ μεταλ κλπ ηταν 2 cd που ειχε ο αδερφος μου των offspring και των ramones και ενα απο ξυλινα σπαθια. Γενικως δεν ακουγα και πολυ μουσικη μεχρι τοτε, ο,τι επεφτε στα χερια μου.
1η λυκειου τελευταιο μαθημα πριν το πασχα ειχε ζητησει η αγγλικου να φερουμε cd που μας αρεσουν να ακουσουμε την ωρα του μαθηματος.
Κι εφερε ενας το painkiller 8O

έλα πείτε την αλήθεια… πόσοι θυμούνται αυτό να παίζεται στην τηλεόρασή τους;

:yes::D:D

…:lol::lol::lol:τό’βλεπα πρόσφατα αυτό το επισόδειο, στο youtube:):!:

Το η με ήτα.
Όχι πανκ. [B]Φρανκ[/B].

In frank we trust…