Καλύτερες Κυκλοφορίες 2013

Για να ξεκινάμε σιγά σιγά.

Steven Wilson-The Raven That Refused To Sing(and other stories)

Επιστροφή για τον Steven Wilson σε πιο prog rock μονοπάτια. Προσωπικά είχα καιρό να ενθουσιαστώ τόσο με δίσκο που εμπλέκεται.
Δείγμα



My Bloody Valentine
-mbv

22 χρόνια μετά το Loveless οι My Bloody Valentine επιστρέφουν για τη συνέχεια του. Ηχητικά ο δίσκος είναι η συνέχεια του προκάτοχου μιας και αρκετά κομμάτια είχαν γραφτεί την ίδια περίοδο. Παραμορφώσεις, ονειρικά φωνητικά και χάσιμο.
Δείγμα

Αναμπραβο. Και ήθελα κάποια στιγμή να το φτιάξω.

Για ακόμα μια χρονιά, λοιπόν, παραμερίζομε τη ζωή μας και καιγόμεθα ακούγοντας καινούργιες μουσικές ολημερίς. Να τα αποτελέσματα:

[B]Δισκάρες:[/B] Steven Wilson, Circle Takes The Square + μπλακέντζελ

[B]Πολύ καλοί:[/B] Cult Of Luna, Foals, Long Distance Calling, Alpha Tiger, Ben Harper And Charlie Musselwhite, Riverside, Fire! Orchestra

[B]Περνάω φίνα μαζί τους:[/B] Coheed And Cambria, Nick Cave, Enforcer, Andy Winter, Audrey Horne

[B]Σκαλωματικό EP:[/B] Subterranean Masquerade

Και [I]εδώ[/I] ένα σχετικό άρθρο που έγραψα για το τι άκουσα και μου άρεσε τους πρώτους αυτούς δυο μήνες.

Αν συνεχίσουμε έτσι πάμε για μεγάλα πράγματα φέτος.

BIFFY :!:

Καλά, από τώρα? Το νέο προσωπικο του Thurston Moore κόβει κώλους. Είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι τώρα. Σκίζει φλωρους.

Ξεχάσατε

[SPOILER]και το Amok[/SPOILER]

Από αυτά που έχω ακούσει μόλις, ο Wilson θα παίξει σίγουρα στις 3 πρώτες θέσεις, το Darkthrone είναι καλούτσικο, και “ένοχη απόλαυση της χρονιάς” το Rotting Christ.

Wilson και riverside εχουν καπαρωσει θεσεις για πενταδα.αν και δεν βλεπω να ακουω και πολλα φετος με τον στρατο.

Ξεκιναμε με τα στανταράκια :

  1. Riverside (πάνω από Wilson γιατί το αξίζουν).
  2. Steven Wilson.
  3. Νick Cave.

Κοldbrahn εξαιρετικό από το χώρο των μαυρομέταλλων.

Rotting Christ, όπως τα λέει ο Σκούτζος. Ένοχη απόλαυση, αλλά οκ δεν ξέρω πόσο θα αντέξει, θα δούμε.

Atoms For Peace - Amok
Circle Takes the Square - Decompositions: Volume Number One
Pianos Become the Teeth/Touche Amore - Split
Burial - Truant + Rough Sleeper

Λίγα και προβλέψιμα για αρχή. Πιστεύω οτι θα είναι πολύ καλύτερη χρονιά από το 12 που το πρώτο μισό δεν είχε βγει τίποτα και βγήκαν όλα μαζεμένα στο τέλος.
Περιμένω πως και πως για the knife/moderat/the glitch mob. Ελπίζω να μην με απογοητεύσουν γιατί έχω μεγάλες προσδοκίες, έχει σκάσει το καινούριο Autechre εδώ και λίγο καιρό αλλά είναι πολύ δύσκολο κλασσικά και θέλεις αρκετές ακροάσεις.

Αtoms For Piece, Foals, S. Wilson, Coheed & Cambria

μπορεις να πεις τιποτα γι αυτο; Βασικα για τους δευτερους γενικα

http://www.rocking.gr/reviews/album/Touche_Amore_-Pianos_Becme_The_Teeth-_Split/4675/

Tο ακους αν θες (για να μην περιμενεις γνωμες) [B]εδω[/B].

Τωρα, για το edit σου δεν μπορω να βοηθησω, δεν εχω ακουσει PBTT πλην του σπλιτ αυτου …αν ζηταγες Touche Amore κατι θα καναμε.

οι δευτεροι ειναι οι touche amore

οι τελευταιες σελιδες αυτου του θρεντ λενε διαφορα

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=9735&page=33

Αυτό στο τέλος του '12 δεν βγήκε;

Με πρόλαβαν άλλοι :frowning:
Δεν ξέρω τι έχεις ακούσει από τα συγκροτήματα αλλά αυτά τα 2 τραγούδια του split είναι οτι καλύτερο έχουν βγάλει χωρίς υπερβολή.
To hiding των pianos για κάποιο λόγο μου θυμίζει το to a husband at war των i hate myself (link)

Ναι αλλά εγώ το μετράω για το 13, δεν πρόλαβα καν να το ακούσω καλά καλά το 12.

To Whale Belly απο το προηγουμενο σπλιτ ειναι το καλυτερο Touche Amore κομματι. 8)

Παντως, αν η επομενη ολοκληρωμενη δουλεια τους (οποτε ερθει) εχει κομματια του επιπεδου αυτων που ειδαμε στα 2 τελευταια σπλιτς, θα ξεπερασουν κατα παρα πολυ το Parting The Sea…

Νεο Soror Dolorosa και δυστυχως μου φαινεται καπως κατωτερο της προηγουμενης φανταστικης δισκαρας τους. Γενικα μια χαρα δισκο το λες, απλα προσπαθησαν να το πανε στο πιο ολ σκουλ ποστπανκ αποτιναζοντας τα ποπ σημεια που τους εδιναν χαρακτηρα, συν οτι απουσιαζουν οι πολυ μεγαλες χιτ σινγκλ στιγμες. Οι ακροασεις θα δειξουν, οσο και αν μου αρεσει αυτο που ακουω παντως δε μπορω να δηλωσω ενθουσιασμενος.

α ότι βγαίνει το πετάμε στα καλύτερα?!

ρεσεις πραγματικά τι νόημα έχει από τώρα το thread, κάθε νέο αλμπουμ που μας αρέσει το ποστάρουμε, τόσα thread έχουμε με νέες κυκλοφορίες, αλμπουμ που λιώνουμε κτλ
κάντε το το δεκέμβρη που προσπαθούμε όλοι να μαζέψουμε τα ασυμμάζευτα :slight_smile: άσε που έτσι θα μπορεί κάποιος να βρει και μαζεμένες λίστες και όχι χιλιάδες ποστ

Update:

[SIZE=“5”]BIFFY’S BEARD[/SIZE] :!:

τον εχω κανει χρονια πριν αυτον τον πολεμο αγαπητε, μην κουραζεσαι

edit: Παντως καλα τα λεει ο παραπανως, ραντεβου το δεκεμβρη