Καλύτερες Κυκλοφορίες 2013

Περιπου με αξιολογικη σειρα, μια δεκαπενταδα θα ηταν αυτη. Ακομα παντως περιμενω τουλαχιστον 3 δισκους κορυφης για φετος (SubRosa, Gridlink, Dead Congregation αν προλαβει)

Cloud Rat - Moksha
Cult of Luna - Vertikal
Delete the Mass - Μαζα
Iceage - You’re Nothing
Ruined Families - Blank Language
Blood Ceremony - The Eldricht Dark
Clutch - Earth Rocker

Tribulation - The Formulas of Death
Terra Tenebrosa - The Purging
Sacriphyx - The Western Front
Blockheads - This World is Dead
Kvelertak - Meir
Zozobra - Savage Masters
Cultes Des Ghoules - Henbane
Savages - Silence Yourself

Αυτό ενώ μ’ άρεσαν πολύ οι ιδέες του, ακόμα δεν μπόρεσα να το παλέψω λόγω διάρκειας. Δεν ξέρω, κάπου χάνομαι εκεί ειδικά προς το τέλος. Αλλά εν καιρώ πιστεύω πως θα το κατανοήσω καλύτερα.

Σε νιωθω, κι εγω το ηθελα ενα τεταρτακι πιο συντομο, αλλα και παλι δεν μπορεις να πεις οτι εχει καποιο φιλερ πχ, ηθελε ισως λιγο μαζεμα μονο. Κατα τ’αλλα εχει απιστευτα πραματα μεσα

Λοιπον, υστερα απο το πρωτο μισο της χρονιας…

[B]Iceage - You 're Nothing[/B] [I](πολυ ψηλοτερα απο οτιδηποτε αλλο)[/I]
The Men - New Moon
Bad Religion - True North
Bazooka - s/t
Bernays Propaganda - Zabraneta Planeta
QOTSA - …Like Clockwork
Mudhoney - Vanishing Point
Savages - Silence Yourself
Youth Avoiders - s/t
Blank Pages - s/t


Bernays Propaganda/Modern Love (split EP) - Until All Are Free
Touche Amore/Pianos Become The Teeth (split EP)
Warsong - Restitution (EP)

Λογικα, θα πεσει συντομα εντιτ για [B]Growlers[/B] και [B]Nuclear Spring[/B], θελω να ακουσω τα καινουρια [B]Wire[/B],[B] Boysetsfire[/B], να δωσω κι αλλες ευκαιριες σε [B]Chelsea Light Moving[/B], [B]Black Angels [/B], δε με κερδισε τοσο το [B]Comadre[/B] εκτος απο 2 κομματαρες, ενω περιμενουμε ανυπομονησια LPs απο [B]Touche Amore[/B], [B]Modern Life Is War[/B].

παιδια εχει ακουσει κανεις αυτο http://www.youtube.com/watch?v=cFOO1qSXS6Q ??? για μενα μαζι με κβελερτακ,αμον αμαρθ τα 3 καλυτερα μεχρι στιγμης(και σαμπαθ ενοειται :smiley: )

Κατευθείαν στα καλύτερα της χρονιάς, κάνει πλάκα στη μισή μουσική που κυκλοφόρησε φέτος.

Ό,τι λέει το παλικάρι εδώ:

  1. Daft Punk - Random Access Memories
  2. Kanye West - Yeezus
  3. Suede - Bloodsports
  4. Low - The Invisible Way
  5. Mikal Cronin - Mc II
  6. Neon Neon - Praxis Makes Perfect
  7. James Holden - The Inheritors
  8. Mount Kimbie - Cold Spring Fault Less Youth
  9. Nick Cave And The Bad Seeds - Push The Sky Away
  10. The National - Trouble Will Find Me
  11. My Bloody Valentine - MBV
  12. Boards Of Canada - Tomorrow’s Harvest
  13. Rhye - Woman
  14. Kurt Vile - Wakin On A Pretty Daze
  15. Bonobo - The North Borders
  16. Unknown Mortal Orchestra - II
  17. Jon Hopkins - Immunity
  18. Kavinsky - Outrun
  19. Vampire Weekend - Modern Vampires Of The City
  20. Steve Mason - Monkey Minds In The Devil’s Time

Τα παραπάνω συνεχίζουν να με εκφράζουν, πράγμα που δείχνει ότι σιγα σιγά αντέχουν στο χρόνο. Απο νεότερα ακούσματα αυτό που με εντυπωσίασε είναι το νέο [B]October Tide[/B]. Φανταστικό doom/death, κοντά στον ήχο των παλιών Katatonia. Στο χώρο του black έρχονται δύο οι [B]Cultes des Ghoules[/B] και οι [B]Paysage d’Hiver[/B] με τα νέα τους πονήματα να βροντοφωνάξουν ότι η σκνή παραμένει πανίσχυρη. Το δεύτερο είδικα είναι η παγωνιά η ίδια. Το Cultes μου φέρνει κατα νου παλιούς Mayhem & Mortuary Drape τέτοια πράγματα, ιδιαίτερα obscure άκουσμα.

Σε πιο πειραματικά ακούσματα εταρείες όπως οι Denovali & Blackest Ever Black συνεχίζουν να κυκλοφορουν λίγο πολύ αριστυργήματα. Δεν ξέρω σε άλλους πως φάνηκε αλλά το νέο [B]Lustmord[/B] ειναι εξαιρετικό. Έχει μια ιδιαίτερα μινιμαλιστική προσέγγιση, θα μπορούσε ίσως να ήταν ελαφρώς μικρότερο σε διάρκεια αλλα οκ ο τύπος συνεχίζει να μαγεύει. Ritual με συμμετοχές jarboe, soriah & maynard james keenan. Σημειώστε επίσης τα ονόματα των [B]Witxes [/B]& [B]Greg Haines[/B]. Dark/ambient-ιλες. Κατά γενική ομολογία κυκλοφορεί αρκετή σαβούρα στο είδος και τα διαμάντια γενικά χάνονται έυκολα μέσα στις μετριότητες αλλά το όνομα της Denovali ειναι εγγύηση. Σε πιο θορυβώδεις συχνότητες βρίσκουμε το νέο [B]Prurient[/B]. Aσφυκτικό σε σημεία ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα έχει αυτή την κυκλωτική/υπνωτική δομή, που νιώθεις να σε τυλίγει και να σε απορροφά.Υπνωτικός.

[B]Μegadeth[/B] καινούριο γαμάει απλά, ξυπνάς το πρωί το βάζεις τέρμα και σου φτιάχνει η διάθεση. Από τα νεα [B]Queensryche[/B], θα κλίνω προς την μειοψηφία και θα πω ότι του Tate η εκδοχή μου αρέσει πολύ. Όταν το πρωτοάκουσα δεν μου ειπε απολύτως τίποτε, αλλά με τον καιρό με κέρδισε και θεωρώ ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει τα πολλά τελευταία χρόνια.

Από ελλάδα [B]Agnes Vein[/B] και [B]Universe217[/B] εκτός συναγωνισμού, κλασικά πράγματα. Σαν μπόνους θα βάλω και τον Τζιμάκο.

Στα καλυτερα της χρονιας προσθεστε και το σπλιτ White Medal / Slaegt, ειδικα οι δευτεροι πανε για σπουδαια πραγματα. Ανυπομονω για το fullength

Μια προχειρη εντεκαδα κι απο μενα… (προφανως, χωρις αξιολογικη σειρα)

  1. Satan - Life Sentence
  2. Enforcer - Death By Fire
  3. Darkthrone - The Underground Resistance
  4. Τζιμης Πανουσης - Obi obi bi
  5. Witchgrave - Witchgrave
  6. Cultes De Ghoules - Henbane
  7. Ghost - Infestissumam
  8. Thou Art Lord - The Regal Pulse of Lucifer
  9. Voivod - Target Earth
  10. Warlord - Holy Empire
  11. Βlack Sabbath - 13

Και κάπου εδώ να βάλουμε και το τελευταίο των [B]Arrayan Path[/B], που διακορεύει ανυποψίαστα, αλλά και υποψιασμένα οπίσθια…

death by who???

Xαχαχαχα :lol:
Ε νταξει μωρε, μια το αποπανω, μια η ωρα, ενα μυαλο το χουμε :stuck_out_tongue:

κώστα τη παλιομεταλλάδικη λίστα είναι αυτή???:stuck_out_tongue:

που είναι το hardcore punk, το crossover, και το crust???:stuck_out_tongue:

Eλα μου ντε… Δεν εχω ακουσει καθολου μα καθολου φετος. Καθε προταση ανοιχτη :wink:

[I][U]Αυτό[/U][/I] εννοείς;
Αν ναι, το βρήκα τυχαία σήμερα και κάνω κωλοτούμπες :!:

καλό καλό, το άκουσα πριν κάμποσο.

Στο τοπ-3 χρονιάς κατευθείαν πάει το [B]Criminal Damage[/B] ε

Και οι Carcass στη λίστα :!:

De Arma - Lost, Alien & Forlorn
Polkadot Cadaver - Last Call in Jonestown
Norma Jean - Wrongdoers
God Is an Astronaut - Origins

Αγαπημενο εως τωρα για φετος το τεραστιο Coal απο Leprous!!!
ακολουθουν Warlord,Kvelertak