Καλυτερη συνθεση

Χμ…

Οι Floyd δεν ειχαν και καμια μουσικαρα, με εξαιρεση τον Gilmour. Το ιδιο ισχυει και για τους Doors με εξαιρεση τον Manzarek. Οι Purple ειχαν τον Glover που τους βγαζει αυτοματα απ’την λιστα. :P[/quote]

γνωμη σου.

τελικα εισαι βλαμενος…
ρε τον WATERS αυτος με τον Syd ηταν οι Floyd κ μετα ηρθε ο ξενερωτος κ γινανε pop…

blues: albert collins and the icebreakers
rock : Led Zeppelin
Prog: King crimson, Yes , Camel
Fusion :mahavishnu orchestra!

Το ότι είδαμε τους Clash να αναφέρονται δείχνει ξεκάθαρα ότι κάποιοι σκέφτονται με γνώμονα το τι τους αρέσει και όχι το ποιοί έχουν πραγματικές δεξιότητες. Να πώ κι εγώ ότι ο Ulrich είναι απίστευτος drummer τότε…

οσων αφορα τους Pink floyd και οι ιδιοι εχουν παραδεχτει οτι τεχνικα κανεις τους δεν εφτανε σε πολυ μεγαλα επιπεδα…αλλα αυτο για μενα δεν σημαινει τιποτα απο τη στιγμη που σαν συνθετες εγραψαν τοσους διαχρονικους υμνους σε υψηλο επιπεδο και σαν μουσικη και σαν στιχους.

+20

να θέσω προβληματισμό;
η rock, κατά μια έννοια όχι σαν φιλοσοφία, δεν είναι πάνω απ’ όλα κιθάρα; υπάρχει rock, hard rock, heavy metal χωρίς κιθάρα;[/quote]

εεεεε

δε ξέρω! Τι είναι κόκκινο και λέει καλημέρα? :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Για να σοβαρέψω και λίγο. Πραγματικά, δεν έχω κατασταλάξει στο τι είναι ροκ μουσικά. Παλιά, το αν ήταν ροκ ή όχι εξαρτιόταν αποκλειστικά από τη κιθάρα. Κατά πάσα πιθανότητα, γιατί η εποχή των blues, από όπου ξεκίνησαν όλα, ήταν πολύ κοντινή. Από ένα σημείο και μετά, επικράτησε η άποψη πώς το ροκ μπορεί να παιχθεί με οτιδήποτε (ο Λέννον δεν είχε πει, “δώσε μου κάτι που βγάζει ήχο και θα σου δώσω μουσική” ?), αλλά και πάλι ο συνδετικός κρίκος μέχρι και τα 90’ς ήταν η κιθάρα.

Τα τελευταία χρόνια, που δύσκολα ακούγεται κάτι νέο στην κιθάρα (εξάλλου οι μελωδίες έχουν πεπερασμένο αριθμό :smiley: ), έχει αρχίσει και η αμφισβήτηση της κιθάρας.Πλέον, το νέο κοινό της ροκ, δε το νοιάζει η κιθάρα (εξαιρούνται προφανώς όσοι παίζουν κιθάρα) αλλά ο ήχος που βγαίνει συνολικά.

Για να δώσω και εγώ κάτι για τροφή για σκέψη, είναι τυχαίο που συγκροτήματα που στα 00’ς έβγαλαν δίσκους που ξεχώρισαν (Τοοl, SOAD, Red Hot Chili Pepers,…) βγήκαν από τα τρομερά στούντιο της SONY, με τους καλύτερους τεχνικούς ήχου, παραγωγούς, βιβλιοθήκες κλπ ? Στα πρώτα χρόνια της ροκ, που ο μουσικός ήταν ο βασιλιάς, οι παραγωγοί και οι συν τρεχάμενοι δεν πείραζε αν ήταν άπειρα παιδάκια, αφού άντε να έδιναν μία δυο συμβουλές. Πλέον, αν δεν είναι ο ήχος τζάμι, η αποδοχή του δίσκου από τον ακροατή είναι δύσκολη (βλέπε Desmont Child με Meat Loaf)[/quote]
πρακτικα δεν νοειται ροκ χωρις κιθαρα , θεωρητικα μπορει ενα group να παιζει ροκ
η metal κιας μην εχει κιθαρες ,ο τροπος ομως συνθεσης και οπτικης να ειναι ροκ.
Ενα ονομα που μου ερχεται ειναι οι ELP ,πολλα σημεια της μουσικης τους ειναι
‘πολυ ροκ’ ,αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι αντι κιθαρας κυριαρχουν τα πληκτρα .
Ο ηχος της κιθαρας εχει καθιερωθει ,και ειναι το βασικοτερο οργανο στη ροκ ,αλλα δεν σημαινει οτι αν αντικατασταθει απο αλλο οργανο αλλαζει το ειδος της μουσικης .

Γιατι δεν ειναι?

Οι Scorpions την εποχή Uli. Με τον φοβερό Rudy, τον τεράστιο Klaus κλπ κλπ.

+1

Paroti eimai Scorpion-istis tha paratirisw kai esy pefteis stin loumba kathoti ephrazesai apo tin agaph pou exeis gia to sygrothma. O R.Schenker apexei arketa ap’to na xarakthristei koryfaios sto organo tou parolo pou sta rythmika einai vraxos kai gia syntheseis ase… Meta oi tote drummers tous itan apla kaloi kai o Bucholz as’ta…

+1[/quote]

εγω τους Clash δεν τους ανεφερα επειδη μ’αρεσουν αλλα επειδη ηθελα να πω για καθε ειδος και στο δικο τους πιστευω οτι ειναι κορυφαιοι.

Χμ…

Οι Floyd δεν ειχαν και καμια μουσικαρα, με εξαιρεση τον Gilmour. Το ιδιο ισχυει και για τους Doors με εξαιρεση τον Manzarek.[/quote]

δηλαδη ο waters απο pink floyd και ο densmore απο doors δεν σου λενε τιποτα???

αρχικα, πιστευω πως ειναι δυσκολο ενα συγκροτημα να εχει την τελεια συνθεση…
τις πιο πολλες φορες, θα υπαρχει καποιος που δε θα κολλαει τοσο στο στυλ του συγκροτηματος η δε θα ειναι τοσο τελειος μουσικος οσο τα υπολοιπα μελη. επισης μετραει και η χημεια μεταξυ των μελων…

τεσπα σχετικα με τα προαναφερθεντα, ο waters απλως τα σπαει :smiley: 8)

επισης, μπορει να μη ζουμε στην εποχη των 20λεπτων σολων, αλλα (για μενα εστω) ροκ θα σημαινει πανω απ ολα κιθαρα…(κ τα ντραμς οκ)
αλλωστε και ως εικονα, το να βλεπεις ενα ροκ συγκροτημα χωρις κιθαριστα κ μπασιστα και στη θεση τους keyboards θα ειναι η ξενερα του αιωνα…

σορρυ που βγηκα λιγο οφ τοπικ.

+1[/quote]

εγω τους Clash δεν τους ανεφερα επειδη μ’αρεσουν αλλα επειδη ηθελα να πω για καθε ειδος και στο δικο τους πιστευω οτι ειναι κορυφαιοι.[/quote]
Ε πές το έτσι ντέ! Και οι Venom κορυφαίοι μουσικοί είναι τότε με αυτή τη λογική…

Φωνή: nihilist
Κιθάρα: bluezlick
Μπάσο: Eagleheart
Τύμπανα: Cozy

Όχι πείτε μου, τέτοια μπάντα έχει ξαναυπάρξει στα χρονικά;;;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Και το ύφος της μπάντας θα ήταν:

blues-hard rock-heavy-power-progressive-thrash-death-black

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Εννοείται από τη 2η μέρα θα είχαμε καταλήξει όλοι στο νοσοκομείο από το ξύλο πού θα έπεφτε όσο αφορά τη μουσική κατεύθυνση της μπάντας! :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Γαμάτο Gigatron, όντως θα ταν μπάντα φαινόμενο στα χρονικά της μουσικής! Θα συμφωνήσω με Eagleheart για την μουσική κατεύθυνση… εγώ πάντως το χω πεί στον ψηλό να κάνουμε μια blues/death band και δεν μ ακούει. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

:lol: :lol: :lol:

Καλά είσαι!
Αν γινότανε αυτό θα ήθελα να είμαι από μια μεριά να βλέπω!!!

μονο μουσικη δεν θα παιξουμε! :stuck_out_tongue:
αλλα ενοιτε πως στο τελος σαν πιο μεγαλος θα κανουν οτι πω εγω! :stuck_out_tongue:

Χμ…

Οι Floyd δεν ειχαν και καμια μουσικαρα, με εξαιρεση τον Gilmour. Το ιδιο ισχυει και για τους Doors με εξαιρεση τον Manzarek.[/quote]

δηλαδη ο waters απο pink floyd και ο densmore απο doors δεν σου λενε τιποτα???[/quote]

Ο Waters ειναι καλος μπασιστας, οχι κατι το τρομερο. Ο Densmore δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο. Καλος αλλα ως ενα σημειο. Μπορει να μην καταλαβες καλα το τοπικ, διαβασε το λιγο ξανα στην αρχη. :wink: