Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

Δεν διαφωνώ…Και από ψυχολογικής απόψης τα αίτια είναι τα ίδια κίολας…Και είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε δει αντικοινωνικούς καμμένους μπροστά στο PC με πλήρη αποουσία κανονικής ζωής.Aλλά δεν θα απαγόρευες το PC έτσι δεν είναι?

Εδώ και καιρό όμως…

Ελα μην συγκρινεις pc με χασις! Είίναι τεχνολογικό επίτευγμα κλπ κλπ

oftopic: Οι παλιές οθόνες pc γύρω στο '90 ήταν εθιστικες στο μάτι. Εξέπεμπαν μια ακτινοβολία η οποία το έθιζε.:!:

Ίσως να το βρεις κάπου αν το googlάρεις

Το πρώτο είναι:
“Adverse effects of cannabis on health: an update of the literature since 1996”, Harold Kalant, Progress in Neuro-Psychopharmacology & Biological Psychiatry 28 (2004) 849? 863

Το δεύτερο είναι:

“Cannabis and the brain”, invited review από τον Leslie Iversen (Department of Pharmacology, University of Oxford)

ΥΓ. Ήσουν ένας από τους λίγους που εμπιστευόμουν πως θα τσεκάρουν τα λινκ και θα ενδιαφερθούν :smiley:

Καρβου??? Εσυ ποσα βιβλια πρεπει να διαβασεις για να σου δωσουν το διδακτορικο??? :roll:

με το δευτερο λινκ δεν επαιξε προβλημα… θενξ!

:lol::lol::lol::lol:

Είναι τόσο σπουδαίος που τον κράζουν οι άλλοι ψυχολόγοι.

Αλλα ειναι γαμάτα εδω στην Ελλάδα. Όλοι πετυχαίνουν να παίρνουν χαρτια με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο και τα προβάλλουν με χαρά.

Κι εγώ συνεχίζω να εμπιστεύομαι πιο πολύ αυτους τους ψυχολόγους που το ψάχνουν πιο πειραματικά παρά με στοιχεία, σφραγίδες και ωραία γλυκούλικα στατιστικά.

Έστω…Μόνο τα ΜΜΟ…:stuck_out_tongue:

Κι εγώ συνεχίζω να εμπιστεύομαι πιο πολύ αυτους τους ψυχολόγους που το ψάχνουν πιο πειραματικά παρά με έρευνες, σφραγίδες και ωραία γλυκούλικα στατιστικά.

για ψυχολογία και ιατρική μιλάμε…Τα πειράματα γινονται με έρευνες και τα αποτελέσματα είναι στατιτικές…

αγορινα μου πριν απο λιγο μας ειπες οτι ουσιαστικα διδακτορικη ερευνα = μη ερευνα.

“Ψυχολογοι που ασχολουνται με την ερευνα στα εχουν πει αυτα” μας ειπες πριν.

Κ τωρα

"εμπιστευομαι ψυχολογους που το ψαχνουν πιο πειραματικα [SIZE=“2”]παρα με ερευνες[/SIZE]… "

Ερευνα αγορι μου ξερεις τι σημαινει??? Διδακτορικη ερευνα συγκεκριμενα ξερεις τι σημαινει???

κ ελεος πια με την κλασικη ατακα “ξερω καποιους που μου ειπανε”.

Είμαι το σκοτάδι του ήλιου και παίζω με την υπομονή σας πρεζάκια.

1.Νομίζω παίζει ρόλο με την κοινωνικοποίηση του παιδιού:-k:p Κάτι τέτοιο.

  1. Κάτσε μπας και βρω κανένα αξιόλογο λινκ να ποστάρω.

Δεν προκαλεί εντύπωση, αντίστοιχες μαλακίες έγραφε και για τον Αγγελάκα.

λάθος στο ποστ σόρρυ

Καλά με αυτό ακόμα γελάω 4 σελίδες μονο 3 άτομα κατάλαβαν τι έγραφα. Οι άλλοι τα βγάζατε απο το μυαλό σας!

Τέλος πάντων σταματάω για σήμερα…Αυριο πάλι…Χαιρετώ…

Υποθέτω πως ο dark_of_the_sun κάνει σύγκριση ανάμεσα σε πειραματική έρευνα και μη αποδειγμένες ακόμη θεωρίες κι όχι ανάμεσα σε πειραματική και βιβλιογραφική έρευνα. Ή για να το πω με παράδειγμα θετικών επιστημών, εμπιστεύεται περισσότερο τα πορίσματα που θα βγουν από την έρευνα του CERN για τη θεωρία του Higgs, παρά τη θεωρία του Higgs που ακόμη δεν έχει αποδειχθεί. Ηρεμήστε και μην πιάνεστε κι εσείς από μια λέξη.

Επίσης, όσοι δε θέλετε να συμμετέχετε στις συζήτησεις, μπορείτε πολύ απλά να μη το κάνετε. Δε σας αναγκάζει κανείς να ποστάρετε ποστς που δε συμβάλλουν πουθενά ή είναι εριστικά προς κάποιον που διαφωνείτε μαζί του. Όχι τίποτα άλλο, αλλά χαλάτε το κλίμα και τη διάθεση σε πολλούς περισσότερους από αυτούς που θέλετε να προκαλέσετε…

ρε καρβού άνοιξα το δεύτερο λινκ που παρέθεσες αλλά επειδή είναι στα αγγλικά και είναι και μεγάλο και βαριέμαι να το διαβάσω μπορείς να μου πεις περιληπτικά τι επιπτώσεις έχει η κάνναβις στον εγκέφαλο?πλζζζ:p

sorry otinane, αλλά δεν έχω χρόνο για κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή. Αν δε βαριέται κάποιος άλλος χρήστης, ας το κάνει. Πάντως, στην αρχή αν θυμάμαι σωστά έχει το summary του κειμένου από κάτω. Ρίξε του μια ματιά στα γρήγορα. Πρέπει να έχει και περιεχόμενα με τις ενότητες του άρθρου για να του ρίξεις μια πιο γρήγορη ματιά…

Άντε, μιας και το θέμα δεν είναι ασήμαντο και σας ένδιαφέρει από ότι φαίνεται (και γιατί πολύ φοβάμαι πως πολλοί βαριούνται/φοβούνται να διαβάσουν μια πιο επιστημονική άποψη που θα διαψεύδει πολλά από όσα υποστηρίξαμε όλοι μας και τα θέλουν όλα στο πιάτο) μαζί με το φαϊ μεταφράζω εν περιλήψη το 1ο abstract των επιστημονικών δημοσιέυσεων που σας πόσταρα. Μόνο και μόνο για όσους δεν ξέρουν καλά αγγλικά. Προσοχή. Αν κάποιος θέλει όντως να μάθει κάτι παραπάνω, τα κυρίως κείμενο είναι γεμάτα με πληροφορίες σημαντικότατες και ενδιαφέρουσες που προφανώς δε χωράνε σε μια περίληψη. Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω και το 2ο:

1ο επιστημονικό άρθρο:

Πρόσφατες έρευνες έχουν ρίξει φως σε ένα πληθος σημαντικών ερωτημάτων σχετικά με τις επιβλαβή για την υγεία παρενέργειες της κάνναβης. Σύνηθης συμμετοχή της χρήσης κάνναβης έχει πλέον πιστοποιηθεί σε αυτοκινητιστικά κι όχι μόνο ατυχήματα, με την ύπαρξη μετρήσιμων ποσοτήτων από THC στο αίμα τραυματισμένων οδηγών και με ταυτόχρονη απουσία αλκοόλ ή άλλων ναρκωτικών, από έρευνες πάνω στην οδήγηση υπό την επήρεια κάνναβης και εμφανίστηκε σημαντικα υψηλή συμμετοχή της κάνναβης στην αύξηση του ρίσκου που παίρνουν όσοι οδηγούν υπό την επήριeα της. Χρόνιες φλεγμονές και προ-καρκινικές (?) αλλαγές στους αεραγωγούς (σημείωμα μεταφραστή :stuck_out_tongue: ::υποθέτω πνεύμονες) έχουν εμφανιστεί σε καπνιστές κάνναβης και οι πιο σύγχρονες ελεγχόμενες case studies μελέτες δείχνουν αύξηση του κινδύνου για καρκίνο πνευμόνων ανάλογο με το μέγεθος της χρήσης. Πλήθος διαφορετικών μελετών δείχνουν πως υπάρχει επιδεμιολογικός σύνδεσμος ανάμεσα στη χρήση κάνναβης και τη σχιζοφρένεια πιθανότητα αναπαριστά ένα σύνηθες ρόλο της κάνναβης στο να επισπεύδει την έναρξη ή και να επιδεινώνει τη σχιζοφρένεια. Ένας ασθενέστερος αλλά μη αμελητέος σύνδεσμος ανάμεσα σε κάνναβη και κατάθλιψη έχει βρεθεί σε πληθώρα από “στατιστικές” (δεν ξέρω πως τις μεταφράζουν) μελέτες, αλλά η φύση αυτού του σύνδεσμου δεν έχει ακόμη μελετηθεί. Ένα μεγάλο πληθος αποδείξεων πλέον δείχνει πως η εξάρτηση από την κάνναβη, ψυχολογική και σωματικη, όντως εμφανίζεται στο 7-10% των τακτικών χρηστών και ότι ξεκίνημα χρήση της από μικρές ηλικίες και ειδικά σε εβδομαδιαία ή καθημερινή βάση είναι μια ισχυρότατη ένδειξη για μελλοντική εξάρτηση. Νοητικές βλάβες διαφόρων τύπων είναι άμεσα εμφανίσιμες κατά τη χρήση κάνναβης αλλά δεν υπάρχουν ακόμη ασφαλής αποδείξεις για να καταλήξουμε σε συμπεράσματα για το κατά πόσον αυτές οι μεγάλες σε διάρκεια ή και μόνιμες λειτουργικές απώλειες μπορούν να είναι αποτέλεσμα χρόνιας βαριάς χρήσης. Παρόλα αυτά, ένα μικρό αλλά συνεχώς αυξανόμενο σύνολο πειραμάτων δείχνουν πως μικρές αλλά εμφανείς μόνιμες αλλαγές στη μνήμη, στη διαχείριση πληροφοριών και σε εκτελεστικές λειτουργίες προκαλούνται στα παιδιά γυναικών που χρησιμοποίησαν κάνναβη κατά την εγκυμοσύνη τους. Συνολικά, τα στοιχεία δείχνουν πως τακτική βαριά χρήση κάνναβης προκαλεί μεγάλους κινδύνους στο χρήστη και στο σύστημα υγείας (?)

Recent research has clarified a number of important questions concerning adverse effects of cannabis on health. A causal role of acute cannabis intoxication in motor vehicle and other accidents has now been shown by the presence of measurable levels of Delta(9)-tetrahydrocannabinol (THC) in the blood of injured drivers in the absence of alcohol or other drugs, by surveys of driving under the influence of cannabis, and by significantly higher accident culpability risk of drivers using cannabis. Chronic inflammatory and precancerous changes in the airways have been demonstrated in cannabis smokers, and the most recent case-control study shows an increased risk of airways cancer that is proportional to the amount of cannabis use. Several different studies indicate that the epidemiological link between cannabis use and schizophrenia probably represents a causal role of cannabis in precipitating the onset or relapse of schizophrenia. A weaker but significant link between cannabis and depression has been found in various cohort studies, but the nature of the link is not yet clear. A large body of evidence now demonstrates that cannabis dependence, both behavioral and physical, does occur in about 7-10% of regular users, and that early onset of use, and especially of weekly or daily use, is a strong predictor of future dependence. Cognitive impairments of various types are readily demonstrable during acute cannabis intoxication, but there is no suitable evidence yet available to permit a decision as to whether long-lasting or permanent functional losses can result from chronic heavy use in adults. However, a small but growing body of evidence indicates subtle but apparently permanent effects on memory, information processing, and executive functions, in the offspring of women who used cannabis during pregnancy. In total, the evidence indicates that regular heavy use of cannabis carries significant risks for the individual user and for the health care system.

ΥΓ. Δε το διαβάζω καν 2η ανάγνωση για λάθη! Και πολύ έκανα :stuck_out_tongue:

Bingo!

Τακτική βαριά χρήση κάνναβης προκαλεί σοβαρά προβλήματα.

Όπως τακτική βαριά χρήση αλκοόλ, καπνού, λίπους, σουβλακιών, Η/Υ και πολλών άλλων πραγμάτων προκαλεί σοβαρά προβληματα μόνο που δεν οδηγείται κανείς στη φυλακή επειδή ήπιε ένα ποτήρι, κάπνισε ένα τσιγάρο, έφαγε ένα πιτόγυρο…

Κάρβου και λοιποί χάνετε το point κάπου. Δε λέμε ότι το χασίσι είναι το πιο γαμάτο πράγμα το κόσμο ούτε ότι είναι ακίνδυνο σε σημαντικές ποσότητες. Λέμε ότι με το να ποινικοποιείς κάποιον που κάνει χρήση δεν προσφέρεις ΤΙΠΟΤΑ (ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ) στην κοινωνία. So simple…

Αν το θες να το γυρίσουμε εκεί, δεν έχω πρόβλημα.

Αν διαβάσεις το 2ο άρθρο θα δεις πως κάνει λόγο για σημαντικότατη μείωση του motivation για το οτιδήποτε από σχεδόν όλους του χρήστες (βαριά και μη χρήση). Αυτό σε κοινωνικούς αγώνες μεταφράζεται σε “ωχ αδερφισμό” (που λίγο πολύ αυτό είπε ο rantal που πέσατε να τον φάτε), σε θέματα εκπαίδευσης σε “ποιος τη χέζει κι αυτή την εξεταστική;” και σε θέματα που αφορούν γενικά την ανέλιξη του ατόμου (πνευματικά, κοινωνικά, επαγγελματικά, σε ό,τι θες) σε “βαριέμαι, δε χρειάζεται. Ας το κάνει άλλος…”

Όλα αυτά μπορείς να σκεφτείς τι επίδραση π.χ. θα είχαν στην κοινωνία; Θετική ή αρνητική;

Κι εσύ χάνεις ένα σημαντικό point που το χάνετε αρκετοί όταν θέτετε ως λόγο για την αποποινικιποίηση το ότι αυτοί που κάπνισαν 5 χασίσια σε διάστημα 10 ετών δεν έπαθαν τίποτα. Η ποινικοποίηση δεν υπάρχει για να προστατεύσει αυτούς. Με αυτό το επιχείρημα, στο χωριό μου, σε άδειο δρόμο κι εγώ οδήγησα από τα αριστερά. Μήπως να επιτρέψουμε να οδηγάει κι ο καθείς όπου να’ναι, γιατί αν μια στο τόσο οδηγάς στα αριστερά δεν έπαθε και τίποτα η κοινωνία;