Πιστευετε στο Θεο ή οχι?

Αυτό το κομιξάκι είναι αρκετά ενδεικτικό του γιατί δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις λογικά με θρησκευόμενους:

http://www.smbc-comics.com/index.php?db=comics&id=2296#comic

χαχαχαχ καλό! :smiley:

Bump. Αυτό το ποστ θα μπορούσε να πάει και στο κινηματογραφικό θρεντ, αλλά καλύτερα εδώ. Απ’ ότι φαίνεται πολλούς σας απασχολεί το γενικότερο θέμα της πάλης πίστης και αθεϊσμού, οπότε θα δείτε τουλάχιστον με ενδιαφέρον αυτή την ταινία, που βγήκε φέτος με τίτλο [B]The Ledge:[/B]

Σ’ αυτή την ταινία εγώ προσωπικά θαύμασα τη νηφαλιότητα της προσέγγισής της σ’ αυτό το θέμα, αφού δεν αφορίζει κανέναν, δεν απλουστεύει και δεν πιστεύει σε λογικές τύπου “άσπρο-μαύρο”, αλλά παράλληλα το ότι δε διστάζει να πάρει τελικά ξεκάθαρη θέση και να αναδειχθεί πάνω απ’ όλα προοδευτική και ανθρωπιστική. Το γεγονός δε ότι, απ’ ότι είδα, έχει κωλοθαφτεί από τους κριτικούς στην Αμερική των Ευαγγελιστών τηλεπαπάδων και του Tea Party, για μένα μόνο ως “συν” μπορεί να προσμετρηθεί.

Δείτε την, και μετά αν έχετε όρεξη, ελάτε να τη συζητήσουμε.

καλό φαίνεται, θα τσεκαριστεί!

Ο Θεος δεν οριζει τα κακα ενστικτα ολων των ανθρωπων που ζουν στη γη χωρις πιστη, χωρις καλοσυνη. Το κακο φερνει ολες τις δυστυχιες. Ομως να ειστε σιγουροι, ο,τι δε μπορει να εμποδισει ο Θεος, με τον καιρο το διορθωνει. Οι καλοι ανθρωποι δοκιμαζονται απο το Θεο οταν υποφερουν και μερικες φορες τον μεγαλο τους πονο παντοτε ακολουθει μια μεγαλη, μια ακομα μεγαλυτερη ευτυχια. Ποιος ομως μπορει να γνωριζει τις προθεσεις του Θεου, το πως και το γιατι και για ποιο λογο να συμβαινουν ολα αυτα τα πραγματα; Μα ειναι αγνωστες οι βουλες του Θεου. Αυτοι ομως που εχουν πιστη σ’ Αυτον και Του εμπιστευονται ολοκληρωτικα την ψυχη τους, ξερουν πως οτι Εκεινος μας στελνει εχει καποιο νοημα, κατι που αν αυτη τη στιγμη δεν το καταλαβαινουμε, θα το καταλαβουμε με τον καιρο σιγουρα. Μην αμφισβητειτε λοιπον τον Θεο. Δεχτειτε ολα οσα πρεπει να αντιμετωπισετε και περιμενετε. Περιμενετε με πιστη την ωρα που θα αμοιφθειτε απο Αυτον. Αφηστε αυτους που δεν πιστευουν να λενε ο,τι θελουν. Σε αυτη τη ζωη ή στην αλλη ζωη, οι καλοι ανθρωποι παντοτε απολαμβανουν ολη την ευλογια του Παναγαθου Θεου.

αφου ειναι παναγαθος γιατι υπαρχει το κακο?

[SPOILER]φλειμ :bounce:[/SPOILER]

γμτ και χάρηκα ότι όλο και κάποιος κανονικός χριστιανός θα βρέθηκε να ποστάρει να ξαναμανουριάσουμε λίγο :stuck_out_tongue:

Eιμαι αθεος και δε πιστευω στην υπαρξη Αυτου. Το θεμα για μενα σε αυτη τη ζωη ειναι να εισαι καλος προς το συνανθρωπο σου, και οχι για να αποδειξεις κατι σε μια ανωτερη δυναμη. Εαν εισαι καφρος και κακος προς τους αλλους, μπροστα σου θα το βρεις. Το συναισθημα της αλληλοβοηθειας ειναι πολυ σημαντικο και κατα βαθος σε κανει να νιωθεις καλα με τον εαυτο σου. Το τι λεει ο Χριστιανισμος ειναι ενα guideline για το τι πρεπει να ειναι καλο το οποιο και επειδη συνηθως λαμβανεται κατα γραμμα καταλυγει σε αρρωστημενο. Αυτες καποιες σκεψεις, οσο βαριεμαι στη δουλεια -.-

JTN Productions 8)

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όσο έχεις έναν φανταστικό αφέντη “εκεί πάνω”, οι επίγειοι θα κάνουν πάρτυ πάνω στην καμπούρα σου.

Χριστιανικο μεταλ μονο

Για να επελθει ισορροπια στην Δυναμη.

[B]RONNIE JAMES DIO…[/B]

ωραια, πιστευεις. και εγω πιστευω. μπορει και πολλοι αλλοι σε αυτο το φορουμ. μπορει και κανενας. αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι δειαβαζοντας καποιος της προτροπες σου θα πειστει ? δηλαδη seriously ? νταξει, οποιος πιστευει μαγκια του. οποιος δεν πιστευει, παλι μαγκια του γιατι αυτο τον καλυπτει και τον εκφραζει. αλλα για προσυλητιστικες μπουρδες αληθεια δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ σεβασμο… [-X

[SPOILER]ωχ αυτος ειναι ? απαντησα διαβαζοντας μονο το ποστ και οχι τον user. και απαντησα. παλι … i did it again :?[/SPOILER]

Θέλω ποστ Έλρικ που να λέει Joey DeMaio (και με ανάλογη φώτο από κάτω …)

ποιος τη χέζει τη φωτό όταν το μεγαλείο κυκλοφορεί ελεύθερο στο γιου τουμπ???
http://www.youtube.com/watch?v=H-cWHdh9L58

8O8O8O8O8O
Δεν το 'χα δει τούτο !!!

θεικο !!

Μην μας τα πρηξετε και εδω ομως για τους μανοβαρ. :frowning:

έλα ,γίνεσαι αυστηρή χωρίς λόγο!! μετά από popular demand, έκανα 1 (ένα) ποστ!