Πιστευετε στο Θεο ή οχι?

Ερώτηση προς Χριστιανούς: Πώς μπορείται να πιστεύετε στον Θεό όταν στην Βίβλο λέει ότι π.χ. η έμμηνος ρύση είναι μίασμα, ότι όποιος πλησιάσει την γυναίκα θα μολυνθεί και ότι για να διώξει το μίασμα η γυναίκα πρέπει να θυσιάσει 2 περιστέρια; Και όχι μόνο αυτό, είναι πολλά τα αποσπάσματα της Βίβλου που λένε απίστευτα πράγματα μέσα. Να αναφέρω άλλο ένα, την ιστορία του Λωτ. Που είχε σε μεγάλη υπόληψη μάλλον τις παρθένες κόρες του και γι’αυτό τις έδωσε στον όχλο να τις βιάσει για να μην βιάσει τους αγγέλους. Στην συνέχεια σε μια σπηλιά οι κόρες μέθυσαν τον πατέρα τους και τον αποπλάνησαν ώστε να πάρουν το σπέρμα του. Ψάχτε την Βίβλο και θα βρείτε πολλά τέτοια όμορφα. Και όχι δεν τα βγάζω απ’το μυαλό μου, είναι ήδη γραμμένα :stuck_out_tongue: Και γαμώ τις θρησκείες ο χριστιανισμός. Να γίνει ταινία και η ιστορία του Λωτ και μερικές ακόμα. Έχουν πολύ ζουμί και φυσικά ηθικά διδάγματα.

Ο άλουκαρντ έκανε ένα φλόλες πόστ.

Να πώ μόνο πως μέσα από την λύπη / οργή που μου προκαλούν όλοι οι θολωμένοι θρησκόληπτοι, άλλο τόσο χαίρομαι που βλέπω ολο ένα και περισσότερα παιδιά/έφηβους/νέους με κριτική στάση απέναντι σε θρησκεία [SPOILER]πολιτική… μέντια κατεπέκταση κτλ[/SPOILER]

Υπάρχει ελπίδα δόξα τον θεο :lol:

Όπως είπε ο αλουκάρδιος δεν είναι τυχαίο που ο προσιλιτισμός αρχίζει από τοσο μικρή ηλικία και δεν είναι τυχαίο που όλοι οι “παν[SIZE=“3”]ά[/SIZE][SIZE=“2”]α[/SIZE][SIZE=“1”]α[/SIZE]αγιοι πατέρες” παρουσιάζουν την γρίζοπή εκδοχή του μελλοντικού κόσμου ως έναν τόπο όπου τα παιδιά έχουν χάσει την επαφή τους με την θρησκεία.

Αμην και πότε παναγιά μου… :slight_smile:

[B]Έντιτ: προς νίνιελ.[/B]

Το αστείο με τον χριστιανισμό συγκεκριμένα είναι πόσο φλέξιμπλ είναι.
Αν παρατηρήσεται θα δειτε πόσα από αυτά που αναφέρονται στην βίβλο έχουν απορριφθεί παντελώς από την υποτιθέμενη “μοντέρνα” εκκλησία!
Γελειότητες :’) άντε να τους πάρεις σοβαρά μετά…

neniel αυτό είναι το θέμα ρε συ, ότι δε ξέρουν :wink:
κι αν κάτσεις και συζητήσεις θα φτάσουν να σου πουν την κλασσική ρήση :
-ο χριστός είναι καλός και αυτά που είπε είναι καλά.
-μα βρε αδερφέ, έχεις διαβάσει τι λέει μέσα η βίβλος???το ιερό σου βιβλίο, το βιβλίο της θρησκείας σου είναι αυτό!
-ο χριστός είναι καλός και αυτά που είπε είναι καλά.
-ναι αλλά όλα τα εγκλήματα που έχουν κάνει οι καλοί χριστιανοί??
-ο χριστός είναι καλός και αυτά που είπε είναι καλά.
-το ότι σε γεμίζουν φόβο από μικρό παιδί ότι αν αμαρτήσεις θα πας στη κόλαση ,οριοθετώντας ως αμαρτία ότι τους βολεύει??
-ο χριστός είναι καλός και αυτά που είπε είναι καλά.

κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ:papas:

Παλιά Διαθήκη = Εβραίοι-Σιωνιστές

Εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ είμαστε Χριστιανοί ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ, οπότε πούλο από αυτό το θρεντ ύπουλη μοιχαλίδα

@ Neniel αυτα που αναφερεις ισχυουν. αλλα γιατι σε εκπλησσει ? κανεις και τιποτα δεν ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ, γιατι να ειναι οι θρησκειες ?? σε ολα υπαρχει η καλη/ομορφη και η κακη/ασχημη πλευρα. ουτε ειναι ολα μαπα, ουτε ολα ιδανικα. ειδικα στις θρησκειες. θελω να πιστευω οτι οσοι θελουν να λεγονται σκεπτομενοι ανθρωποι και επιλεγουν να πιστευουν, “φιλτραρουν” τι τους λεει η Χ θρησκεια, και κρατανε αυτα που τους εκφραζει και πιστευουν, οχι τυφλα οτι μας λενε. και ΕΙΔΙΚΑ ΟΧΙ ΑΠΟ [U]ΦΟΒΟ[/U] ! εχει μεγαλη σημασια. να πιστευεις οτι σε εκφραζει, οχι οτι αν δεν πας στην εκκλησια πχ θα θεωρηθεις λιγοτερο πιστος ή θα εχεις την Χ-Ψ τιμωρια…

με βαρια καρδια ποσταρω σε αυτο το θρεντ. μου αρεσουν πολυ τετοιες κουβεντες αλλα θεωρω οτι το θεμα πιστης ειναι αρκετα προσωπικο για να βγαλει καποιος τα σωψυχα του σε ενα φορουμ… no offence. προτιμω τις συζητησεις face to face με καλοπροαιρετους και ανοιχτομυαλους τυπους/τυπισσες. εκει ναι, να κατσουμε να τα λεμε ωρες…

Το φλωρέψατε εντελώς το θρεντ μ’ αυτές τις σοβαρές συζητήσεις. Ρε εδώ έχουμε

gayest post ever στο πολύ χαλαρό ας πούμε.

Χαχαχα γιαυτο σε αγαπω.(Παρολο που εισαι Τσελσι):p:lol:

Aπο τετοια παραδειγματα οπως αυτο που ανεφερε η Neniel, η Βιβλος εχει απειρα, οπως αυτα που εκανε ο Μωυσης στο λαο του για εξιλεωση επειδη λατρεψαν το χρυσο κριαρι οσο εκεινος εκανε ορειβασια, τη σφαγη -γενοκτονια θα μπορουσαμε να πουμε- του Ιησου του Ναυη προς τους αλλους μη-Ισραηλιτες στην περιοχη γυρω απο το Ισραηλ, μαχη της Ιεριχους κλπ. Μεχρι και η ιστορια οτι ο Θεος κατεπνιξε ολο τον κοσμο… Η Βιβλος ειναι γεματη πραγματα που δε θα μπορουσε να εχει πει μια Θεοτητα με την τελειοτητα που θεωρητικα την χαρακτηριζει. Ειναι απλα ο τροπος με τον οποιο σκεφτονταν οι ανθρωποι εκεινη την εποχη. Τοσα ηξεραν, τοσα ελεγαν, και ετσι παρουσιαζαν και τον “δικαιο” Θεο που επινοησαν.
Και ολα αυτα οχι μονο στην Παλαια Διαθηκη που κατα κοινη παραδοχη ειναι πολυ χειροτερη απο την Καινη. Βασικα η διαφορα αναμεσα στις 2 Διαθηκες ειναι τετοια που ευκολα καποιος μπορει να πει οτι η Καινη ειναι μια αξιολογη αν και εμετικη προσπαθεια της Εκκλησιας να σωσει οτι μπορει ωραιοποιωντας το πραμα με ιστοριες αγαπης με τον Ιησου και ολα αυτα τα ωραια.

Παντως απο την εμπειρια μου, οταν δειχνεις σε εναν φανατικο χριστιανο τετοια αποσπασματα απο τη Βιβλο, σου πεταει την κλισε ατακα "ειναι μεταφορικο. Το νοημα μπορει να μεταφραστει σωστα μονο απο τους “προφητες”. Ετσι απλα με μια φανταστικη ιστορια, σου αναιρουν καθε λογικη. Περιεργο ομως που τετοια “μεταφραση” χρειαζεται μονο για τα κειμενα που φερνουν την εκκλησια σε δυσκολη θεση. Δεν ακουσα κανεναν να λεει “ωπα παιδια… μπορει να εννοει κατι αλλο το βιβλιο”, για ενα θεμελιωδες στοιχειο της θρησκειας τους.

Κατι αλλο που διαβασα εχτες και με εκανε να γελασω… Εχετε συνειδητοποιησει πως αν καποιος πει οτι ακουει τη φωνη του Ναπολεοντα, ειναι τρελος για δεσιμο, αλλα το να πιστευει καποιος οτι εχει επαφη με το Θεο και το οτι εκεινος ακουει τις προσευχες μας, θεωρειται εντελως ok σε μια κοινωνια βαθια θρησκευομενη?

Btw Elric, στο προηγουμενο comment μου δεν εννοουσα κατι με εριστικο τονο. Sorry αν το πηρες ετσι

Πάντως είναι αρκετοί που έχουν δει σε όνειρα την παναγία η κάτι τέτοιο (το άλλο σκέλος της ιστορίας ότι τους έδειξε ότι βρίσκεται ξέρω γω χρυσός κάτω από την τουαλέτα και καθώς τηνα νοίγουν τον βρίσκουν δεν το πιστεύω :p) .Βέβαια αυτό εξηγείται ψυχολογικά αλλά άλλοι εμμένουν να πιστεύουν ότι ήρθε η παναγία στο όνειρο τους…

Μα γιατι να ειναι περιεργο ή πρεπει να σημαινει κατι το οτι ειδε καποιος ενα προσωπο που ειναι τοσο βαθια ριζωμενο μεσα στη συνειδηση μας απο τοσο μικρη ηλικια?
Εγω οταν αρχισα να πρωτοπαιζω WoW πιτσιρικας, ημουν τοσο πορωμενος που σε καποια φαση εβλεπα σκηνικα απο το παιχνιδι στον υπνο μου. Λογικο ειναι. Ειναι κατι που εχω δει, και εμφανιστηκε στον υπνο μου με οποια λειτουργια συνδεει το υποσυνειδητο με τα ονειρα. Δεν ειμαι ειδικος σε αυτα.
Αν αυτοι δουν τον Θορ στον υπνο τους, να τα παρατησουν ολα και να γινουν παγανιστες αμα ειναι ετσι :stuck_out_tongue:

εν τω μεταξύ,αυτή η πλύση εγκεφάλου που γίνεται από τότε που γεννιόμαστε μπαίνει τόσο ύπουλα στο πετσί μας που μετά χρησιμοποιούμε εντελώς μηχανικά εκφράσεις όπως "ο Χριστος και η Παναγια’’ ‘‘ω θεε μου’’ ‘‘αχ Παναγία μου’’ :stuck_out_tongue:

O Χριστος και η μανα του! \m/

όχι ρε, δεν διάβασες το spoiler?χαβαλέ έκανα!:slight_smile:
ο σαρκασμός είναι ωραίο πράγμα, συνέχισε ελεύθερα 8)

Συμφωνω απολυτα σε καθε τι. Πρεπει να εισαι ο πρωτος που βλεπω να αντιμετωπιζει κατι τετοιο τοσο ακομπλεξαριστα και συνειδητα απο οποια πλευρα κι αν το δεις.

χαιρομαι που το ακουω και σευχαριστω. εμενα παντως μου βγαζει απολυτα νοημα το να κρινεις το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πριν το δεχτεις, και παλι μπορει οχι εξ’ολοκληρου. απο μουσικη, πολιτικα, θρησκεια, τα παντα…
Τσιρς

ο Θεός στέλνει το Λόγο Του στους εκπροσώπους Του στην γη μέσω i-pad (με σήμα το δαγκωμένο μήλο των πρωτοπλαστών)?!?!? :?

Λοιπόν για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, και επειδή έχει γίνει κάμποση κουβέντα για πολλά απ’ όσα περιέχει η Παλαιά Διαθήκη, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Η Παλαιά Διαθήκη παιδιά δεν έχει σχέση με τον Ιησού Χριστό. Είναι το “Ιερό Βιβλίο” των Ιουδαίων και ουσιαστικά μια καταγραφή της Ιστορίας τους ως Έθνους, απλά για πρώτη φορά μέχρι τότε μέσα από μια καθαρά θεοκρατική αφήγηση (ας μην ξεχνάμε ότι ο Ιουδαϊσμός είναι η πρώτη μονοθεϊστική θρησκεία στην Ιστορία του ανθρώπου), και αυτός είναι ο κύριος λόγος που θεωρείται θρησκευτικό κείμενο, ενώ στην ουσία είναι ιστορικό. Με το σειρά του, το γεγονός ότι είναι επί της ουσίας ιστορικό κείμενο, είναι ο λόγος που φαίνεται τόσο βίαιο, πολλές φορές, σε ανθρώπους που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν ως Χριστιανοί και το διάβαζαν μια ζωή ως θρησκευτικό κείμενο: η ιστορία της γέννησης κάθε έθνους είναι πάντα μια ιστορία βίας, αγριότητας, συγκρούσεων και αίματος. Δε γίνεται αλλιώς, ισχύει για όλα τα έθνη αυτό το πράγμα, γιατί να μην ισχύει και για τους Εβραίους. Το πραγματικό ερώτημα είναι, γιατί κατέληξε η Παλαιά Διαθήκη, δηλαδή ουσιαστικά (όπως έδειξα παραπάνω) η Ιστορία του ιουδαϊκού έθνους, να είναι μέρος της θρησκείας των Χριστιανών;

Η απάντηση είναι πιο απλή απ’ όσο φαίνεται: ο Ιησούς Χριστός μπορεί στο σύντομο διάστημα της ζωής του να έκοψε πλήρως τον ομφάλιο λώρο με τον ιουδαϊσμό και να ανέτρεψε με τη διδασκαλία του και τις ηθικές αρχές που εισήγαγε, όλες τις παλιές αρχές της Παλαιάς Διαθήκης, ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ, ωστόσο [U]ο Χριστιανισμός[/U] είναι μια άλλη ιστορία. Για την ακρίβεια, [B][U]Ιησούς Χριστός # Χριστιανισμός,[/U][/B] έτσι, τόσο απλά. Σε τί συνίσταται, πρακτικά, ο Χριστιανισμός; Στο συμβιβασμό των διδαχών του Ιησού Χριστού με την παλιά διδασκαλία. Εκείνοι που φοβήθηκαν τον επαναστατικό χαρακτήρα του τρόπου ζωής αλλά και της κοσμαντίληψης των θιασωτών του Ιησού Χριστού, αφού διαπίστωσαν ότι οι άπειροι διωγμοί των τελευταίων με στόχο την καταστολή του κινήματός τους, την καταστροφή των νέων ιδεών, βρήκαν πολύ σύντομα τον ιδανικό τρόπο να εξαλείψουν την επαναστατικότητα αυτή και να φέρουν το νέο αυτό φαινόμενο στα μέτρα τους: [B][U]μετέτρεψαν τη διδασκαλία του Ιησού Χριστού σε θρησκεία. [/U][/B] Ανήγαγαν τη ζωή και το έργο του Χριστού σε “Καινή Διαθήκη” και την έβαλαν δίπλα-δίπλα στην Παλαιά Διαθήκη, ως δήθεν φυσική συνέχειά της, υπερτόνισαν τις μεταφυσικές αναφορές στη διδασκαλία του Ιησού και αποσιώπησαν όσο περισσότερο μπορούσαν τα επαναστατικά καλέσματά του, απέκρυψαν επιμελώς τη σχέση του Ιησού Χριστού με το επαναστατικό κίνημα της εποχής του, τους Εσσαίους και τους Ζηλωτές. Έτσι, με πρωτεργάτη τον άνθρωπο του Ιουδαϊκού Ιερατείου, Απόστολο Παύλο, ο επαναστατικός λόγος του Ιησού έγινε “Χριστιανισμός” και από ιδεολογία της απελευθέρωσης [B][U]στο εδώ και στο τώρα,[/U][/B] ιδεολογία της υποταγής με αντάλλαγμα την ελπίδα της απελευθέρωσης μετά θάνατον. Αυτή η μετάλλαξη ήταν που δρομολόγησε τη μεταμόρφωση του προσώπου του αρχαίου κόσμου, μ’ αυτό τον τρόπο η νέα θρησκεία εξαπλώθηκε τόσο ραγδαία, κυριάρχησε και μέσα σε διάστημα λίγων αιώνων έγινε η επίσημη θρησκεία των περισσότερων ανθρώπων στην Ευρώπη: δεν υπήρχε πλέον φόβος για την εξουσία της άρχουσας τάξης. Οι Χριστιανοί δεν ήταν πια οι περίεργοι, επικίνδυνοι, ριζοσπάστες άνθρωποι που ζούσαν συλλογικά και δεν είχαν προσωπική περιουσία, ήταν κι αυτοί με τη σειρά τους αφέντες και δούλοι, δεν ήταν ίσοι μεταξύ τους άνθρωποι.

Μόνο έτσι μπορεί να ερμηνευτεί σωστά η ιστορία του Χριστιανισμού και οι φαινομενικά αγεφύρωτες αντιφάσεις του: ως μια ιστορία ρήξης και ενσωμάτωσης, στο έδαφος όχι τόσο των ιδεών, όσο της οικονομίας, της κοινωνίας και των σχέσεων μεταξύ των ανθρώπων.

Εχει πλακα το αποπανω ποστ με την υπογραφη αποκατω του. Αντιθετα αυτο εδω το ποστ περιλαμβανει μονο την υπογραφη.

|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
/

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως θα έρεπε να βάλω ως υπογραφή το “απλά πράγματα”. Σε κάθε σεντόνι που θα έγραφα, αυτό το παλιό forum joke θα αναπαραγόταν διαρκώς χωρίς να χρειάζεται κανείς να γράφει τίποτα.


:yes: