9η Τεχνη!

Δεν με πιάσατε… δεν έχω διαβάσει κανένα manga και ούτε σκοπεύω. Μόνο που βλέπω τα ανόητα σκίτσα τους αλλάζω πεζοδρόμιο.

Τότε πρέπει να είσαι ολίγον τι κλειστόμυαλος,όχι για να μην σου αρέσουνε αλλά για να καταδικάζεις έτσι μια διαφορετική σχολή ή στυλ απο αυτό που σου αρέσει και να τη λές ανόητη.

Άλλωστε,τα manga είχανε σαν μία απο τις κύριες επιροές τους στα πρώτα χρόνια τα σκίτσα της Disney.Τώρα πια,χρόιαι αργότερα,οι Αμερικάνοι και Ευρωπαίοι επιρεάζονται απο αυτά,ενώ και τα ίδια τα manga επιρεάζονται απο τον έξω κόσμο.Το αν θεωρούμε κάτι καλύτερο ή χειρότερο απο άλλα πράγματα πάει με βάση το γούστο μας,το να καταδικάζουμε έτσι όμως,ειδικά απο τη στιγμή που δεν το έχουμε καν τεστάρει,είναι κάπως άδικο και ρηχό.

Τι να τεστάρω ρε παλικάρι, αμάξι αγοράζω? Τα κομικ είναι πάνω απ’ όλα σκίτσο, ούτε ιστορία, ούτε χαρακτήρες ούτε τίποτα. Άμα εγώ δεν την βρίσκω με το σκίτσο τους (που πραγματικά το θεωρώ τραγικό) γιατί να μπω στον κόπο να ασχοληθώ?

Δεν συμφωνώ,το κόμιξ είναι πολλά πράγματα πέρα του σκίτσου:wink: ανάλογα και το εκάστοτε έργο.Όσο για το αν αξίζει να δοκιμάσεις κάτι αυτό νομίζω είναι αυτονόητο.Αν δεν είχα κάτσει να διαβάσω ιστορίες π.χ. της Marvel όπως ο Ironman,δεν θα είχα δίκιο αν το απέριπτα και το καταδίκαζα.

Και δεν είπα να τη βρίσκεις με αυτό,αλλά απο το να λές ότι είναι ανόητο το αποτέλεσμα και το στυλ μιάς σχολής που και επίκαιρη είναι και χαρακτηρίζει τη κουλτούρα μιας ολόκληρης χώρας,μόνο και μόνο επειδή δεν σου αρέσει,απλά μειώνει την ίδια σου την άποψη:wink:

Η καντι καντι ειναι πραγματικα πολυ καλυτερη απο τα σημερινα μανγκα.Οντως δεν παλευονται [-X

Πυραμίδα μάλλον δεν θες να με καταλάβεις. Αδιαφορώ για τις ιστορίες των κομικ. Ένα κόμκ με γαμάτο σκίτσο και μέτρια ιστορία μπορεί να το αγοράσω και να ασχοληθώ. Ένα manga με άψογη ιστορία πάει στα σκουπίδια τέλος. Εμένα αυτό που με τραβάει είναι το σκίτσο. Πόσες φορές πρέπει να το πω?
Όσο για την κουλτούρα της χώρας και την επικαιρότητα μην σου πω την έχω γραμμένη και έχουμε φουσκοθαλασσιές!

Πόσα έχεις διαβάσει απο τα ‘΄σημερινά’’?Ενοώ,όταν λές σύνγχρονα έχεις στο μυαλό σου 4-5 που βλέπεις στη τηλεόραση,ή και άλλα που μπορεί να έχεις ψάξει?

Edit για το απο πάνω ποστ.White flag…γράψτει όπως θές,μην τη καταδικάζεις απλά.

Το να μη σου αρέσει το manga το βρίσκω λογικό αλλά το να βρίσκεις το σκίτσο τραγικό είναι τελείως λάθος γιατί πολύ απλά δεν είναι τραγικό.Και tolkki μάλλον δεν έχεις διαβάσει άλλο mangα πέρα από την candy γιατί ειδικά τα τελευταία χρόνια βγαίνουν πολλά καλά με λεπτομέρειες και ωραίες γωνίες απο τον σκιτσογράφο.Και το comic δεν είναι μονο το σκιτσο αλλα και η ιστορία γι’αυτό το spawn πήρε την κάτω βόλτα.

Όντως παιδιά, έχετε απόλυτο δίκιο. Τα manga απο άποψη σκίτσου είναι τρισάθλια, βασικά αρχάριοι είναι οι άνθρωποι. Δεν ξέρουν τίποτα, απορώ προς τι η όλη επιτυχία τους. Συμφωνώ μαζί σας.

Παρακάτω μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα “κακού σκίτσου” ενός πολύ γνωστού και δημοφιλούς manga… Όχι, δεν είναι η “εξαίρεση” αυτό… :wink:

Βαλε και το 2ο τευχος :smiley: :stuck_out_tongue:

Γιατί όχι? Ένατη Τέχνη λέγεται το thread :wink:

δεν είχα διαβάσει ποτέ manga και είναι από τα πρώτα σκίτσα που βλέπω και έτσι θέλω να ρωτήσω το εξής. Τα manga είναι κόμιξ στο στυλ του Dragonball?

Εεεε…Δε μου φαίνονται τόσο άσχημα τα manga, για την ακρίβεια μου αρεσουν κιόλας…Δε θεωρω alex αύτό που πόσταρες κακοσχεδιασμένο,τυπικό manga απλώς…Μου αρεσει η φιλοσοφία των ιαπωνων σχεδιαστων,βρίσκω πολύ ιδιαίτερα τα σχεδια τους (διαβαζονται ανάποδα ούτως ή αλλως:p ) μου αρέσουν οι σκιάσεις τους,στερούνται λίγο σε αναλογία αλλα είναι manga οπότε μεγαλύτερη έμφαση έχει η έκφραση κ κατ επέκταση αυτό είναι που μου αρεσει και στα ανιμε…(βέβαια είναι απλώς η αποψη μου ως αναγνώστρια γιατί εχουμε πιο ειδικούς εδω να τα αναλύσουν)

@Karvou manga είναι και το dragonball

Για να το πώ πιο απλά:

Manga:Ιαπωνικά κόμιξ τα οποία άχισαν να αποκτούν τη χαρακτηριστική μορφή τους λίγο πριν το 2ο Παγκόσμοιο πόλεμο.Πατέρας του είδους είναι ο Ozamu Tezuka,ο άνθρωπος που έγραψε το Astroboy και άπειρα ακόμη έργα.Κύριο χαρακτηριστικό των πρώτων manga,οι επιρροές απο την παραδοσιακή τέχνη της Ιαπωνίας και απο τη Disney.Με το πέρασμα του χρόνου εμφανίστηκαν κι άλλοι δημιουργοί,μέχρι που τα manga γίνανε σκίτσα που μπορούσες (και μπορείς) να βρείς στις εφημερίδες,στο περίπτερο,σε βιβλιωπολεία,βασικά παντού.

Κάποια στιγμή εμφανίστηκαν και τα κινούμενα σχέδια βασισμένα σε αυτές τις ιστορίες,το οποία ονομάζονται anime.Κάποια απο τα anime που έγιναν γνωστά στην Ελλάδα είναι Sailor Moon,Dragonball.Kabamaru,Candy Candy,Υποβρύχιο Κεραυνός,και σίγουρα υπάρχουν πολλά ακόμη έργα και σειρές που ξεχνάω.

Αυτό το οποίο θέλω να τονίσω,υπάρχουν και manga και anime στο στυλ του Dragonball.Υπάρχουν και εντελώς άσχετα.Γενικά τα manga όπως και τα κόμιξ,είναι ένας τεράστιος χώρος και μπορείς να βρείς τα πάντα βασικά.

Επίσης να τονίσουμε πως υπάρχουν manga και manga, που απευθύνονται σε διαφορετικές ηλικίες και διαφορετικό κοινό. Απο παιδικά και “χαριτωμένα”, μέχρι πολύ σοβαρά που απευθύνονται σε ενήλικες. Και φυσικά ποικίλει και το σχεδιαστικό στυλ, πέρα απο κάποιες κοινές σταθερές…

Φυσικά τα σκίτσα που πόσταρα πάνω κάθε άλλο παρά “άσχημα” είναι… Σκόπιμα το έγραψα. Είναι απίστευτα, αλλά τι να λέμε τώρα, οι άνθρωποι αυτοί μαθαίνουν να σχεδιάζουν απο παιδιά, τα κόμικς είναι μέρος της ιαπωνικής κουλτούρας, διδάσκονται σε τόσες σχολές στον κόσμο, μακάρι εμείς που ασχολούμαστε με το αντικείμενο να μπορούσαμε λίγο έστω να τους μοιάσουμε…

εμείς έναν είχαμε στο σχολείο που τα σχεδίαζε αυτά και τον πειράζαμε ασταμάτητα (καλό παιδί όμως, στο χαβαλέ το πείραγμα :stuck_out_tongue: ). Τα σχέδια στο Dragonball sorry, αλλά δε μου άρεσαν. Βασικά, μου έμοιαζε και λίγο γελοίο να βλέπεις όλους τους μυς (εξαιρούνται τα αυτιά) του ανθρώπινου σώματος υπερβολικά παραφουσκωμένους (κάτι σαν τη ταινία οι “300” ένα πράγμα που ένιωθες ρεζίλι ακόμα και αν ήσουν δεκαθλητής). Αλλά από ότι κατάλαβα δεν είναι όλα έτσι. Το Dragonball είναι μία από τις πολλές τεχνοτροπίες. Σωστά?

Ακριβώς,ένα απο τα πολλά στυλ.

Μιάς και έβαλε ο ellanor μερικά σκίτσα,ας βάλω και εγώ τα σκίτσα μιας mangaka που απο πολλούς ίσως και η καλύτερη σύνγχρονη σχεδιάστρια,όχι μόνο στα manga αλλά γενικά.

Το όνομα της Kaori Yuki και αυτά είναι μερικά δείγματα απο το Angel Sanctuary


Θα πρέπει να σημειώσω πως τα manga δεν είναι απλά μια τάση των τελευταίων ετών. Είναι μια πανάρχαια ιαπωνική παράδοση που χρονολογείται από την εποχή της μεσαιωνικής Ιαπωνίας και διαμορφώθηκε στην μορφή που την γνωρίζουμε λίγο πριν τον 2ο Παγκόσμιο πόλεμο όπως είπε και ο Ellanor…
Σε πολλές χώρες η επιρροή των manga και των anime ήταν καταλυτική…Μάλιστα στην Γαλλία και στο Βέλγιο η επιρροή ήταν τόσο μεγάλη που δημιουργήθηκε μια τελείως νέα σχολή με την ονομασία La nouvelle manga που έχει δώσει ένα πιο ευρωπαϊκό υπόβαθρο στην ιαπωνική τέχνη.

Παραθέτω μερικές εικόνες από ένα γνωστότατο anime, το οποίο, κατα την ταπεινή μου άποψη, είναι ίσως ένα από τα κορυφαία δείγματα της ιαπωνικής τέχνης, τόσο σε επίπεδο σκίτσου, όσο και σε επίπεδο σεναρίου…Neon Genesis Evangelion…

Σημειώνω δε, πως η εικόνα στο avatar μου είναι από μια επική ταινία anime ονόματι Ghost In The Shell…

Καλά εκτος απ΄τα κλασικα (Λουκι Λουκ, Αστεριξ κ μικι μαους)
Φευγάτα ειναι τα JoeBar!!:stuck_out_tongue:

No matter what διαβάστε το…Betsy and me…Aπο τον διημιουργό των υπερηρωων plastic man,dare devil ενα άλλο είδος…cartoon …Aπλα απολαυστικότατο, μια υπεροχη ενδοσκοπηση στη ζωη “των παντρεμένων με παιδια”…παρα πολύ ωραιο ,καυστικό χιουμορ…:wink: