9η Τεχνη!

nai nai diavazw comix

sin city(ola),batman(tou miller),electra(tou miller),hellblazer(h alliws john constantine),v for vendetta,the league of extraordinary gentlemen,j for jenny,from hell,sandman,spiderman,batman,xmen kai lucky luck

Hellblazer, From Hell, V for Vendetta, Judgment Day, Watchmen…
Και ναι! Ειμαι φανατικος αναγνωστης του Alan Moore!!!

Υπάρχει ήδη το θρεντ για την 9η Τέχνη, δε χρειάζεται να γράφουμε και στα δύο… Δε γίνεται ή να ενωθούν ή να κλείσει αν είναι αυτό?

Επειδή το topic έχει πάρα πολλές σελίδες και απλά βαριέμαι τώρα να το διαβάζω όλο, απλά θα postάρω μερικά που μου έχουν κάνει μεγάλη εντύπωση (η σειρά δεν έχει νόημα, απλά το πως μου έρχονταν στο μυαλό):

  1. Neil Gaiman-The Sandman
  2. Frank Miller- The Dark Knight Returns (Απλά έπος. Ο Batman δεν είναι για παιδάκια μετά από αυτό)
  3. Miller/Varley- The Dark Knight Strikes Again (ισχύει η από πάνω παρένθεση και εδώ)
  4. Miller/Mazzucchelli- Batman: Year One
  5. Moore/Gibbons- Watchmen
  6. Brian Michael Bendis- Sam And Twitch (τα τεύχη που έκανε για αυτή την σειρά της Image, ήταν απλά άψογα.)
  7. Ellis/Templesmith- Fell
  8. Διάφοροι - Spawn
  9. Wolfman/Perez - Crisis On Infinite Earths

Αυτά και άλλα πολλά, τα οποία δεν παίζει να τα γράψω όλα. Σε όσους ενδιαφέρονται να αρχίσουν, θα πρότεινα (αν υπάρχει η δυνατότητα, προφανώς) να διαβάζουν τα αμερικάνικα/αγγλικά comics στην γλώσσα που γράφτηκαν. Όσο καλή και να είναι η μετάφραση, πάντα χάνει.
Επίσης, δεν ξέρω πως να το θέσω, αλλα πρέπει να διαβάσετε το The Dark Knight Returns. Πραγματικά τα αξίζει τα λεφτά του.

Frank Miller - Όλα τα Sin City (το Family Values είναι ΕΠΟΣ!!)
Αρκάς - Τα άπαντα
Moore - The Watchmen
Moore - V for Vendetta
Makyo/Vicomte - La Balade Au Bout Du Monde (στα ελληνικά είχε κυκλοφορήσει ως “Αρτίς” από την μόντερν τάιμς)
Μελάνικους (δεν θυμάμαι ποιος το έχει γράψει)
Ντον Ρόσα - Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ
Manara - Σχεδόν όλα. Κάθε γκόμενα που σχεδιάζει προκαλεί ονείρωξη

ο Αρκας εβαλε στο Ε της ελευθεροτυπιας ενα καινουριο, ‘‘Οι Συνομηλικοι’’. Πρωταγωνιστες ενας γερος και ενας σκυλος, μεγαλης ηλικιας και οι 2…

δεν μου εκανε καμια αισθηση…

Μιάς και γίνετε μια μεγάλη προσπάθεια εδώ και λίγο καιρό ας δωθεί μια κάποια βάση.

Πριν απο 2 χρόνια μια εκδοτική κόμιξ η Anubis κυκλοφόρησε το πρώτο manga περιοδικό στα ελληνικά, το Akasuki. Καλή προσπάθεια που όμως δεν απέδωσε. Αυτή η ίδια εκδωτική δεν τα παράτησε όμως και τώρα ξαναρίχνονται στη μάχη για να βγάλουν αυτό το προιόν στην αγορά. Πρόσφατα ξεκίνησαν λοιπόν να κυκλοφορούν στα ελληνικά αρκετές σειρές απο την εταιρία, όπως το Love Hina, Shaman King, Kenshin, Naruto, Blade of the immortal, και διάορα άλλα. Άσχετα απο το αν οι σειρές είναι του γούστου μου ή όχι, η προσπάθεια και η επιμέλεια στην παρουσίαση και όχι μόνο των σειρών είναι εκπληκτική, απο την κοπή και την ποιότητα του χαρτιού μέχρι την τιμή που για όλα κυμένεται στα 10 Ευρώ, πολύ καλή και φιλική. Τουλάχιστον εγώ γούσταρα και το αναφέρω για όποιον θέλει να το ψάξει, αξίζει να δωθεί βάση στη προσπάθεια.

Ωραία αυτά, αλλά η anubis δεν είναι εκδοτική κομιξ :wink:

Αναφέρομαι στη Anubis Comics, δηλαδή το συγκεκριμένο κομμάτι της εταιρίας :stuck_out_tongue:

Επίσης, νομίζω είναι το λιγότερο σημαντικό στην όλη υπόθεση ;):stuck_out_tongue:

Χαχα ναι δεν ξέρω από manga οπότε ανέφερα αυτό που ξέρω :stuck_out_tongue:

Πέθανε ρε το θρεντ με τα κόμικς! Ντρόπη σας!

Πήρα σήμερα ένα πολλά υποσχόμενο βιβλίο-ανθολογία με μερικές απο τις καλύτερες στιγμές του θρυλικού περιοδικού MAD. To περιοδικό που έκανε τους συντηρητικούς γονείς τα παλιά χρόνια στην απέναντι όχθη του Ατλαντικού να τρέμουν στη σκέψη οτι το διάβαζαν τα παιδιά τους! 8)

μολις τελειωσα το BLACK HOLE του c.burns και ηταν καταπληκτικο…διαβαζω και το 9 καθε τεταρτη…ακομα μου αρεσε πολυ το manifesto του κυριαζη…εχετε τιποτα αλλο καλο να προτεινετε γιατι τωρα εχω αρχισει και ασχολουμαι?α και το persepolis που εχω αρχισει ειναι πολυ καλο
πολυ καλο ειναι και το the crow στην αγγλικη εκδοση που εχω διαβασει…

Δημοσθένη, αν κάνεις τον κόπο και ψάξεις στις σελίδες του συγκεκριμένου θρεντ, θα δεις πολλές αξιόλογες προτάσεις, απο όλο το φάσμα και τα είδη των κόμικς! :wink: 8)

Άσχετο-σχετικό με το πάνω μου ποστ. Δεν είχα ιδέα για το φαινόμενο που είναι το MAD. Έχω πάθει μεγάλη πλάκα αυτό τον καιρό,διαβάζω τα άπαντα. Μιλάμε για το απόλυτο σατιρικό περιοδικό που έγινε ποτέ! Κάν’τε τη χάρη στον εαυτό σας και διαβάστε κάποια απο τις συλλογές-ανθολογίες που κυκλοφορούν (π,χ το “Mad About The Sixties”) και τις οποίες μπορείτε να βρείτε τόσο απο μεγάλα κεντρικά βιβλιοπωλεία όσο και απο το ίντερνετ φυσικά.

Χαλαρά ένα απο τα εξυπνότερα πράγματα που έχουν εξαγάγει οι ΗΠΑ τα τελευταία 60 χρόνια.

ok…θα κοιταξω…μολις κατεβασα και to V for vendetta…:stuck_out_tongue: αν μπορειτε ομως προτεινετε μου κανα καλο μαγαζι με κομιξ…

Πέτυχα τυχαία αυτή την ιστοσελίδα, όπου και αναφέρονται ουκ ολίγα καταστήματα με κόμικς στην Αθήνα, όπως το Solaris, με διευθύνσεις και όλα. Τσέκαρε τη :wink:

http://www.comicdom.gr/convention/index.php?page=sponsors&lang=gr

οκ thanks a lot:)

Να αναφέρω και το Otaku no sekai, μαγαζί που ασχολήται κυρίως με manga αλλά εδώ και ένα διάστημα έχει αρχίσει και φέρνει και αμερικάνικα κόμιξ, αρκετά απο τα οποία δεν είναι και τόσο συνηθισμένα. Απο τα αγαπημένα μου μαγαζιά και αξίζει να το τσεκάρετε

Διεύθυνση; Τζόρτ 7 Αθήνα, σχεδόν δίπλα απο το Solaris, μπορείτε να το βρείτε αρκετά εύκολα.

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, αλλά ένα από τα αγαπημένα μου είναι αυτό:

Art Spiegelman - Maus (I&II)

Δεν είναι mainstream τίτλος, αλλά είναι το μοναδικό κόμικ που έχει βραβευθεί με Πούλιτζερ.
Χοντρικά: Είναι η ιστορία του πατέρα του δημιουργού, ενός Πολωνο-Εβραίου τυχοδιώκτη που είχε την “τύχη” να ζει στην κατεχόμενη από τους Ναζι ηπειρωτική Ευρώπη. Εξιστορείται η περιπέτειά του από την παραμονή της έναρξης του ΒΠΠ, τους διωγμούς των εβραίων, τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, ως που καταφέρνει να γλιτώσει από το θάνατο στο Άουσβιτς. Όλα αυτά μέσα από ένα έξυπνο αλληγορικό ζωομορφικό τρικ στο σχέδιο.

Αν ψάχνετε κάτι διαφορετικό από τα κλασικά superhero κομικς, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Πρόσφατα μεταφράστηκε και στα Ελληνικά.


@Bleedin History, εύγε για την πρόταση. Πραγματικά ένα απο τα σημαντικότερα και σοβαρότερα κόμικς που έχουν γίνει ως τώρα.

  • 1 :slight_smile: