9η Τεχνη!

Πυραμίδα. θέλω επειγόντως τα φώτα σου!

Βρήκα στο site της dark horse, ότι θα κυκλοφορλησει αυτό τον Ιανουάριο, και το εξώφυλλο μου άναψε την περιέργεια.

A Wind Named Amnesia/Invader Summer (novel)

Writer: Hideyuki Kikuchi
Artist: Yoshitaka Amano
Genre: Fantasy, Action/Adventure

Απ’ότι κατάλαβα, πρέπει να ανήκει στον τίτλο Vampire Hunter D. Έχεις καμιά ιδέα περί τίνος πρόκειται?:-k

Edit: μαλακίες έγραψα, μισό

ας το διαγράψει κάποιος αυτό παρακαλώ

Λυπάμαι Bleeding, δεν έχει τύχει να δώ κάτι άλλο πέρα απο τα novels αυτού του δημιουργού, και δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ για να πώ την αλήθεια. Μπορώ αν θές να ρωτήσω αύριο ένα φίλο που ξέρει απο αυτά και σε πμ=άρω για περισσότερα.

Aν πρόκειται για novels, δεν έχει νόημα, δεν πρόκειται να το διαβάσω… κρίμα. Επειδή όμως με έψησε το σχέδιο, ξέρεις τίποτα για τον artist? Αν έχει συμμετάσχει σε κάποιον άλλο τίτλο?

Με ένα γρήγορο search στο νετ (google is your friend but don’t use it or else I won’t have the chance to act like an expert for once :stuck_out_tongue: ) οι τίτλοι που αναγνώρησα στη wiki είναι οι εξής:

Απο anime: το Ayakashi που δε το έχω δεί αλλά ξέρω ότι είναι πάνω-κάτω στο στυλ του πολύ αξιόλογου Mononoke (όποιος δεν το έχει δεί ας κάνει τη χάρη στον εαυτό του να το τσεκάρει) και έχω ακούσει κατά κύριο λόγο καλά λόγια.

Επίσης το Casshern το οποίο θεωρείται και αυτό καλή δουλειά.

Απο videogames: Final Fantasy (γκουχ γκουχ),

ενώ απο συνεργασίες έχει εκδόσει το ‘‘The dream hunters’’ (έχει μεταφραστεί στα ελληνικά) με τον Neil Gaiman. έχω δεί το βιβλία και οι εικονογράφηση μέσα είναι αξιόλογη, αλλά ποτέ δε με τράβηξε αρκετά ώστε να το πάρω.

[FONT=“Comic Sans MS”][COLOR=“Black”]Γράφεις και στον τίτλο του ότι πρόκειται για novel… λογικά θα είναι νουβελίτσα και όχι manga… μόνο νουβελίτσες βλέπω τους τελευταίους 6 μήνες από Vampire Hunter D…

Πάντως παρόλο που τις καταδίκασες ήδη :stuck_out_tongue: ,
εγώ τις βρίσκω πολύ καλές.[/COLOR][/FONT]

Ωπ!! Νέο αίμα στο θρέντι! welcome!:slight_smile:

Ρε συ το κατάλαβα ότι είναι νουβέλα! Απλά ρώτησα μήπως η σειρά έχει και κομικς.
Νουβέλες, σόρρυ, αλλά δεν είναι το φόρτε μου… (τις ψιλοβαριέμαι…)

Το Vampire Hunter D δλδ δεν έχει και κόμικς? μόνο νουβέλες?

Ναι, νουβελίτσες μόνο. Αν υπάρχει manga έχω την εντύπωση ότι μόνο τα γιαπονεζάκια έχουν την δυνατότητα να τα διαβάσουν ή τουλάχιστον να τα βρούν στο τοπικό mangashop της περιοχής τους.

Μέσα σε λίγες μέρες παίρνω τα λεφτά απο τη δουλειά μου οπότε και προβλέπονται ψώωωνια :smiley: και ενώ απο ιαπωνία δεν έχω αποφασίσει, απο αμερικάνικα κόμιξ σίγουρα θα πάρω το Cthulu Tales με εικονογραφημένες ιστορίες απο Lovecraft. Θα 'ναι και γαμώ.

[FONT=“Comic Sans MS”]Τελικά το Vampire Hunter D έχει manga! my bad… έχουν βγει δύο τόμοι και αυτό που πόσταρες θα είναι το τρίτο που θα βγει! Και μπορούμε να σου το βρούμε αν θες. :slight_smile:
(δουλεύω σε μαγαζί με manga…)[/FONT]

τελικά μπερδεύτηκα…:?

το A Wind Named Amnesia/Invader Summer θα είναι manga ή novel???:-k

Θα ψάξω λίγο περεταιρω (υπόθεση κλπ.) και αν είναι θα σου πω. Θενξξξξξ!!!:slight_smile:

Θα είναι manga!

Tσα!

Σας έλλειψε το θρεντ?

Ώρα για cult-ίλα!
Βάζω τη μάσκα μου, παίρνω την πιρούνα μου, και επιστρέφω με

[SIZE=“5”][FONT=“Book Antiqua”][CENTER]GRENDEL[/CENTER][/FONT][/SIZE]

[CENTER]
[/CENTER]

Όχι.

:stuck_out_tongue:

[CENTER][FONT=“Book Antiqua”][SIZE=“5”]GRENDEL[/SIZE][/FONT]
(Comico / Dark Horse Comics)
[/CENTER]

Δημιούργημα του Matt Wagner στα 80ς, ο συγκεκριμένος τίτλος αποτελεί ένα από τα πιο cult δείγματα της (ούτως ει άλλως cult) Dark Horse Comics (βλ. Hellboy, Sin City, 300, Conan, Usagi, Lone Wolf & Cab και τόσα άλλα…) σήμερα, και my personal favorite βεβαίως-βεβαίως…
Ξεκίνησε την πορεία του από την μικρή ανεξάρτητη Comico στις αρχές των 80ς, και, όταν το 92-93 η εταιρεία έκλεισε, ο Wagner είχε έτοιμο ένα πολύ δυνατό χαρτί για να διαπραγματευτεί με την -ανερχόμενη τότε- DarkHorse. Πρόκειται για ένα τίτλο, όπου το γνωστό κομικ-στερεότυπο superhero/villain καταστρατηγείται. Αν ο -μεταγενέστερος- Spawn είναι anti-hero, εδώ έχουμε την αποθέωση του no-heroes.

[CENTER][/CENTER]

Oι ιστορίες xωρίζονται σε 2 νοηματικούς κύκλους, που μικρή ως καθόλου σχέση έχουν μεταξύ τους. Η πρώτη περίοδος ανήκει στον χώρο του αστυνομικού/noir comic, ενώ η δεύτερη στο sci-fi, με μια έντονη horror ατμόσφαιρα να τις διαπερνάει και τις 2. Για πάμε…

[CENTER]Α) Ο Hunter Rose και οι διάδοχοί του[/CENTER]
[CENTER][/CENTER]

Κάπου στα '50ς-'60ς, ο Hunter Rose τα έχει όλα. Είναι πολύ νέος (έφηβος), όμορφος, αριστοκράτης, φοιτεί στα καλύτερα κολλέγια, και ετοιμάζεται να κατακτήσει την κορυφή του Κόσμου στο άθλημα της ξιφασκίας. Ξαφνικά τρώει σκάλωμα. Είναι όλα τόσο εύκολα, που αποφασίζει να κατακτήσει τον Κόσμο his own way. Υιοθετεί την ψυχρή, απρόσιτη, σκιώδη και επιβλητική περσόνα του Grendel, και ενώ τη μια στιγμή μπορεί να είναι με το σμόκιν του (καθώς έχει εξελιχθεί σε συγγραφέα αμέτρητων best-sellers) σε κάποιο κοσμικό γκαλά, την επόμενη, φοράει την ασπρόμαυρη latex στολή/μάσκα που ο ίδιος σχεδίασε (και, μεταξύ μας, θυμίζει λίγο τον Venom από το Spiderman), να πάρει την τεράστια πιρούνα του (με χειρουργικές λεπίδες) και να σπείρει τον όλεθρο.
[CENTER][/CENTER]

Στις αιματοβαμένες ιστορίες του, ο Rose ελέγχει τον υπόκοσμο της ανατολικής ακτής, λειτουργεί ως πληρωμένος δολοφόνος, χωρίς να αμελεί να στραφεί και ενάντια στους “εργοδότες” του, κανονίζει ξεκαθαρίσματα λογαριασμών, λαθρεμπόριο, ενώ κάνει και μια “βόλτα” από το Gotham City για να αναμετρηθεί με τον Batman στο πολύ καλό crossover Batman vs Grendel στην DC.
[CENTER][/CENTER]
Παράλληλα, διατηρεί πλήρως τις ισορροπίες στη διπλή ζωή του, ζει σαν γνήσιος celebrity αριστοκράτης, ενώ έχει αναλάβει να μεγαλώσει και τη θετή κόρη του Stacy Palumbo (κόρη ενός από τα θύματά του). Όπου εμφανίζεται ο Grendel, σπέρνει τον φόβο και τον πανικό, και οι πολίτες τον προσομοιάζουν με τον Διάβολο. Η αστυνομία αδυνατεί να τον αντιμετωπίσει, παρά τη βοήθεια που έχει από τον outcast λυκάνθρωπο Argent. (ok, λίγο ακυρίλα παίζει εδω, αλλά όποιος ψάχνει ρεαλισμό στα κόμικς, ας πάρει την ομπρέλλα του και ας κάνει μια βόλτα στο Gotham παρέα με τον Penguin)
Προτεινόμενη ιστορία με πρωταγωνιστή τον Original Grendel: Το ολοκαινουριο “Behold the Devil” (έχασα το τεύχος #0 ο ηλίθιος!), που είναι πιο προσιτό και “δομημένο” από τα υπόλοιπα…
[CENTER][/CENTER]

Μετά το θάνατο του Hunter Rose, η θετή κόρη του κλείνεται σε ίδρυμα, (όπως φαίνεται στο πολύ καλό ψυχολογικό “Devil Child”) ενώ μένει και έγκυος, και φέρνει στον κόσμο μια κόρη. Η τελευταία (Christine Sparr) θα είναι που θα ξανα-ανοίξει τον κύκλο του αίματος, όταν (έχουμε φτάσει στο εγγύς μέλλον πια) θα δεί το γιο της να δολοφονείται, και θα αναλάβει δράση μόνη της ξεθάβοντας τα σύμβολα του Grendel αναζητώντας εκδίκηση στο πολύ δυνατό “Devil’s Legacy” (στο οποίο εμφανίζονται και οι πρώτες βαμπιρικές αναφορές - YEAH!)
[CENTER]

[/CENTER]

O πρώτος κύκλος ολοκληρώνεται στο (πολύ μέτριο) “the Devil Inside” με τον φίλο της Christine, Brian Li Sung να αποτελεί και την τελευταία ενσάρκωση του Grendel πριν σκοτωθεί από τα πυρά της αστυνομίας. Ο κύκλος κλείνει οριστικά στο κομβικό “Devil Tales”, όπου μεταφερόμαστε στο μέλλον, και βλέπουμε τον επιθεωρητή Wiggins (από το Devil Inside) να ζει τα γεράματά του, γράφοντας και εκδίδοντας ιστορίες με πρωταγωνιστή τoν Hunter Rose…

[CENTER]

[/CENTER]
[RIGHT]
συνεχίζεται…
[/RIGHT]

[CENTER]
Β) Grendels Reign[/CENTER]
Φτάνοντας εδώ, ο Wagner είχε δυο επιλογές: 'Η να αρχίσει να ανακυκλώνει ιστορίες του Hunter Rose, ή να δώσει έναν εντελώς νέο χαρακτήρα στον τίτλο. Επέλεξε το 2ο και δυσκολότερο δρόμο και το αποτέλεσμα ήταν το Έπος…

[CENTER]God and the Devil
[/CENTER]

Πρώτο μέρος της Διλογίας του Orion Assante.
Το σκηνικό στήνεται στον 26ο αιώνα, σε μια μετα-πυρηνική Γη (a-la Judge Dredd), όπου οι ΗΠΑ έχουν εξελιχθεί σε μια θεοκρατική κοινωνία όπου το Ιερατείο καταδυναστεύει τους ανθρώπους (γκουχ-γκουχ). Η έδρα του Πάπα έχει μεταφερθεί στο Κολοράντο, και η Πίστη έχει γίνει ένα πλήρως εμπορεύσιμο αγαθό. (γκουχ-γκουχ!). Παράλληλα, το Ιερατείο είναι αφορολόγητο (γκουχ-γκουχ!!!), βάζει χέρι στο Δημόσιο Ταμείο (ΓΚΟΥΧ-ΓΚΟΥΧ!), ενώ έχει σχέση και με μίζες και μηχανισμούς προπαγάνδας (ΓΚΟΥΧ-ΓΚΟΥΧ ΛΕΜΕ!!!).
Ένας πραγματογνόμων, ο Orion Assante, προσπαθεί να τους ξεσκεπάσει, όταν αντιλαμβάνεται πως κάποιος παράφρων outcast, ονόματι Eppy Thatcher έχει υιοθετήσει τα σημάδια του Grendel, και έχει αναλάβει ακτιβιστική δράση εναντίον της Εκκλησίας με τον ίδιο σκοπό…

[CENTER][/CENTER]

Μαύρο, ανίερο, βλάσφημο, σφιχτοδεμένο, ανατρεπτικό, με το βαμπιρικό στοιχείο πλέον να παίζει ουσιαστικό ρόλο (HELL YEAH BABY!), oι τελευταίες (ελάχιστες έτσι κι αλλιώς) γέφυρες με τον πρώτο κύκλο κόβονται εδώ. Στα συν το ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΗΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ φινάλε (ντου από παντού!) κάνουν τη συγκεκριμένη ιστορία την καλύτερη κατ’εμέ του τίτλου, με τον Eppy Thatcher να είναι μια ΕΝΤΕΛΩΣ BLACK METAL φιγούρα (σε αρνητικό φωτογραφίας). Killer! Μόνο η εισαγωγή είναι λίιιιιγο άκυρη, αλλά η συνέχεια αποζημιώνει και με το παραπάνω…

[CENTER]

[/CENTER]

H διλογία ολοκληρώνεται στο μεγαλεπήβολο, αλλά μάλλον κουραστικό Devil’s Reign, όπου ο Orion Assante, με μια σειρά από ψυχροπολεμικές τακτικές, καταφέρνει να ενώσει κάτω από το σκήπτρο του όλο τον πλανήτη. Αυτοονομάζεται Grendel-Khan και ιδρύει ένα στρατό από ατρόμητους και αφωσιωμένους μαχητές, τους (oh yes…) Grendels.

Η ιστορία συνεχίζεται με την επόμενη διλογία War Child και Devil Quest, όπου έχουμε την τελευταία ενσάρκωση του Grendel, το φονικό cyborg Grendel-Prime. Δεν έχω διαβάσει τίποτα από αυτές τις ιστορίες, όπότε δεν εκφέρω γνώμη, αν και το δεύτερο crossover με τον Batman, αυτή τη φορά με τον Grendel-Prime να ταξιδεύει στο χρόνο ήταν (επιεικώς) κάκιστο.
[CENTER][/CENTER]

Grendel Tales
Όλα αυτά τα έκανε ο Wagner στα 80ς.
Στα 90ς και 00ς ο τίτλος αναλώθηκε σε επανακυκλοφορίες των παλιών ιστοριών της comico από την DarκHorse,΄μια καινούρια ιστορία του Hunter Rose φέτος, και αρκετά Grendel Tales. Πρόκειται για ιστορίες άλλων δημιουργών, πάντα μέσα στα πλαίσια της μυθολογίας του τίτλου, αυτοτελείς ιστορίες με πρωταγωνιστές τους μαχητές Grendels του Orion Assante. Πολύ καλές, συστήνονται ανεπιφύλακτα, με το “The Devil in our Midst” να αποτελεί μια ωραία διασκευή του “The Thing” του John Carpenter,
[CENTER][/CENTER]

ενώ ιστορικό έχει μείνει και το “The Devil’s Hammer” με τα καρα-βλάσφημα εξώφυλλά του. Κάτι λίγα που έχω βρει στο ιντερνετ (δεν το πρόλαβα όταν βγήκε) μου’χουν εξάψει την περιέργεια. Fingers crossed μεχρι την επανακυκλοφορία του.
[CENTER]

[/CENTER]

Και μετά το ομολογουμένως επικό ποστ του Bleedin, συνεχίζουμε με τις προτάσεις… Στο θρεντ των βιβλίων αναφέρθηκε το Logicomix, μια κυκλοφορία που υψώνει ένα σκαλί παραπάνω κατά τη γνώμη μου το επίπεδο (και την δημοτικότητα) των graphic novels (aka, comics) στη χώρα μας… Κάτι που φυσικά είναι πολύ, πολύ σημαντικό… Δε το έχω διαβάσει ακόμα, θέλω όμως να το πάρω τις γιορτές.

Παραθέτω την παρουσίαση του απο το www.ekdoseis-ikaros.gr/proseheis_more.asp?id=412

Tο Logicomix, το μεγάλο ελληνικό graphic novel, κυκλοφορεί σε παγκόσμια πρώτη έκδοση από τον Ίκαρο, στις 20 Οκτωβρίου 2008. Το βιβλίο θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο του 2009 στην Αγγλία και την Αμερική από το φημισμένο οίκο Bloomsbury, τον εκδότη του Χάρι Πότερ, ως το πρώτο τους graphic novel.

Το Logicomix, που ολοκληρώθηκε ύστερα από πέντε χρόνια δουλειάς, υπογράφουν ο Απόστολος Δοξιάδης, συγγραφέας τού διεθνούς μπεστ-σέλερ Ο Θείος Πέτρος και της Εικασίας του Γκόλντμπαχ ?του βιβλίου που χαρακτηρίστηκε από το Independent ως ?η γένεση του είδους της μαθηματικής λογοτεχνίας?? και ο φημισμένος θεωρητικός της πληροφορικής, καθηγητής του Πανεπιστημίου του Μπέρκλεϊ, Χρίστος Χ. Παπαδημητρίου, ενώ τα σκίτσα και το χρώμα είναι του Αλέκου Παπαδάτου και της Annie Di Donna, καλλιτεχνών του κινούμενου σχεδίου που επιστρέφουν στην πρώτη τους αγάπη, τα κόμικς.

Tο βιβλίο είναι μυθιστόρημα μαζί και κόμικς, ιστορία και μυθοπλασία, παραμύθι και δοκίμιο. Μια παρέα φίλων στη σύγχρονη Αθήνα ?που δεν είναι άλλη από τους δημιουργούς του βιβλίου-- προσπαθεί ταυτόχρονα να αφηγηθεί και να καταλάβει τη μεγάλη περιπέτεια της αναζήτησης των Θεμελίων των Μαθηματικών, περιπέτεια που σημάδεψε ανεξίτηλα την εποχή μας. Είναι άραγε, όπως λέει ένας από αυτούς, μια ιστορία τραγική, μεγέθους μάλιστα αρχαίας τραγωδίας; Ή, όπως πιστεύει ένας άλλος, μια εντελώς αισιόδοξη περίπτωση; Στο Logicomix, οι αποστάσεις καταργούνται. Καλύπτοντας μια διάρκεια έξι δεκαετιών, το βιβλίο αφηγείται με τελείως πρωτότυπο τρόπο την επική ιστορία μιας αναζήτησης της οποίας οι περισσότεροι ήρωες πλήρωσαν βαρύ τίμημα για τη γνώση, φτάνοντας συχνά μέχρι την τρέλα. Το ρόλο του αφηγητή έχει ο πιο συναρπαστικός χαρακτήρας της ιστορίας, ο μεγάλος μαθηματικός και φιλόσοφος Μπέρτραντ Ράσελ. Με βάση τη δική του ζωή, βλέπουμε την ιστορίας της αναζήτησης των Θεμελίων μέσα από τις συναισθηματικές καταιγίδες, τα δραματικά ιστορικά γεγονότα και τις ιδεολογικές διαμάχες που την έθρεψαν. Οι περιπέτειες των μεγάλων διανοητών που πρωταγωνιστούν στην αναζήτηση, του Φρέγκε, του Χίλμπερτ, του Πουανκαρέ, του Βίτγκεντσταϊν, του Γκέντελ και του Τούριγνκ, ζωντανεύουν μέσα από τις σχέσεις τους με τον Ράσελ και τη δική του παθιασμένη ενασχόληση την αναζήτηση, και οδηγούνται μέσα από τη σχέση τους μαζί του στην κορύφωση, που συμπίπτει με την πιο δραματική στιγμή στην ιστορία του εικοστού αιώνα.

www.logicomix.com

μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ…
πολύ ευχάριστω διάβασμα…πολύ καλή παρουσίαση των γεγονότων και μου φαίνετε ότι η παρέα πέρασε πολύ ευχάριστα.Γέλασα με πολλές ατάκες.Είχα πάει και στην παρουσίαση του βιβλίου στο μουσείο Μπενάκη…
και ένα είναι σίγουρο αν θες να τρελαθείς γίνε μαθηματικός!:lol::lol:


Now playing: Edguy - When a Hero Cries
via FoxyTunes

έχει γίνει καλό προμόσιον για το συγκεκριμένο βιβλίο. Ευχάριστο αυτό. Σήμερα πήρα ταξί, και άκουσα να το παρουσιάζουνε στο ράδιο. Είδωμεν… :slight_smile:

Αυτό είναι και το θέμα, η προβολή… Απ’ ότι έχω καταλάβει πρόκειται για ποιοτικό έργο. Το οτι προβάλλεται τόσο είναι πολύ σημαντικό για όλο τον χώρο της 9ης τέχνης στη χώρα μας… ο οποίος έχω την αίσθηση πως, κουτσά στραβά, προχωράει…

και μάλιστα πολύ προβολή,και μόνο καλό είναι αυτό…
λοιπόν ο Δωξιάδης επίσης είναι ο ιδρυτής του Θαλής και Φίλοι μια μη-κερδοσκοπική εταιρία που σκοπό την γεφύρωση λογοτεχνίας και μαθηματικών…εδώ όποιος θέλει να το ψάξει… http://www.thalesandfriends.org/en/index.php
και μέσα στο δεκέμβρη(αλλιώς ιανουάριο)θα έχει μια λέσχη ανάγνωσης στην Fanc…όποιος ενδιαφέρετε έιναι πολύ καλή ευκαιρία…μπορώ να ενημερώνω αν θέλετε για το συγκεκριμένο…