9η Τεχνη!

angeldeath όλοι ευπρόσδεκτοι σ’αυτό το θρεντ. :slight_smile:
ποσταρε ό,τι σ’αρεσει. όχι τπτ άλλο, αλλά κόντευε να γίνει προσωπικό μου μπλογκ το συγκεκριμένο θρεντ…:lol:

εγω διαβαζω manga www.onemanga.com για να διαβασετε online δωρεαν μανγκα

γκουντ οπότε μόλις μάθω θα κάνω μια ενημέρωση…
επίσης στισ 15 του μήνα έχει παρουσίαση του βιβλίου στον Ελευθερουδάκη.στην ιστιοσελίδα του Θαλή έχει περισσότερες πληροφορίες…


Now playing: Anathema - Panic
via FoxyTunes


Ένα από τα αγαπημένα μου από Αρκά :smiley:

Να’την και η Jades! :slight_smile:

Έλα να πληθαίνουμεεεεεεε!!!:smiley:

μονο αρκα διαβαζω:)απο σειρα χαλαρα οι simpsons:!:

Ενταξει,ο Αρκας ειναι απλα θεουλης:D:respect:

άψογο!
Λοιπόν για όσους θέλουν, θα γίνει μια λέσχη για το Logicomix στη fnac στις 12 του Γενάρη,αν αλλάξει τίποτα θα σας ειδοποιήσω.:slight_smile:


Now playing: Edguy - Until We Rise Again
via FoxyTunes

προσκυνω!:lol: λατρευω τον αρκα:)απιστευτοοος:!:

Logicomix

Στις 9 Ιανουαρίου, ημέρα Παρασκευή και ώρα 6.00μμ θα γίνει η επόμενη συνάντηση της λέσχης ανάγνωσης στη FNAC. Το βιβλίο που θα ασχοληθούμε θα είναι το LOGICOMIX του Απόστολου Δοξιάδη και του Χρίστου Χ. Παπαδημητρίου σε σχέδιο του Αλέκου Παπαδάτου και χρώμα της Annie Di Donna.Στη συνάντηση μας θα είναι και ο Απόστολος Δοξιάδης για να συζητήσουμε μαζί του.Πιστεύω ότι θα είναι από τις ωραιότερες συναντήσεις μας και ανυπομονώ να τα πούμε!
Προς το παρόν “Καλές γιορτές και καλή χρονιά”


Now playing: Equilibrium - Unbesiegt
via FoxyTunes

Λατρεύω τα κόμιξ, όπως κάθε παιδί που μεγάλωσε με Spidey και γενικά Marvel και DC. Μεγαλώνοντας, ανακάλυψα και άλλες ανεξάρτητες παραγωγές που μου άρεσαν και με ταρακούνησαν αρκετά. Σαν σκίτσο, να αναφέρω τον David Finch ο οποίος κάνει τα καλύτερα μολύβια που έχω δει και τον Yoshitaka Amano που κάθε σκίτσο του μπορείς να το χαζεύεις για ημέρες ολόκληρες.

Αγαπημένος Marvel ήρωας: Thanos, the mad titan
Αγαπημένος DC ήρωας: Rorschach

Ώρα να “τιμήσουμε” ξανά αυτό το θρέντι…

κλασσικούρα:

[FONT=“Palatino Linotype”][CENTER][SIZE=“6”]HELLBOY[/SIZE][/CENTER][/FONT]

Υπήρχε μια εποχή, κάπου στα 90ς, που ο “κόκκινος” δεν ήταν αυτή η “mainstream” hollywood φιγούρα που γνωρίζουμε σήμερα. Δεν έβγαινε σε τασάκια/μπλουζάκια/ποτηράκια/λατέρνες και το hellboy merchandise αποτελούταν από cult items. Το hollywood-ιανό braekthrough του ήρωα έφερε την παρακμή του τίτλου (αν και οι ταινίες ήταν καλές), αλλά τουλάχιστον είχε σαν αποτέλεσμα να επανακυκλοφορήσουν οι πρώτοι τόμοι του από τη dark-horse, και να μην οργώνουμε τη γη για να βρούμε αυτές τις CULT (τον καιρό που βγήκαν) κυκλοφορίες. Οι 2 πρώτοι τόμοι του Hellboy είναι αιώνια αριστουργήματα.

Seed of Destruction

Wake the Devil

Για όσους δεν έχει τύχει να τσεκάρουν αυθεντικό hellboy, αλλά μόνο τις ταινίες, πάρτε τις ταινίες, και κρατήστε μόνο την “πόσο-γαμώ-τα-παιδιά-είμαι” στάση του “κόκκινου”. Προσθέστε ΤΟΝΟΥΣ γοτθικής μεγαλοπρέπειας από το απίστετα απλό αλλά εύστοχο σχέδιο του Mignola, αφαιρέστε την αφελή σεναριακή προσέγγιση και προσθέστε εις βάθος αναζήτηση της παγκόσμιας folk παράδοσης/μυθολογίας, γενναίες αποκρυφιστικές αναφορές, και ένα ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ σενάριο που συνδυάζει αριστοτεχνικά ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Οι ψαγμένοι κομιξόφιλοι το αγκάλιασαν από την πρώτη στιγμή. Και όχι άδικα.



Σημείωση:
Δυστυχώς οι πρόσφατες ελληνικές μεταφράσεις είναι τυπωμένες ασπρόμαυρες, και χαλάνε κατά πολύ την original ατμόσφαιρα. Κρίμα. Προτιμήστε τις αγγλικές.

Όντως καταπληκτικός ο Mignola, με σκίτσο που τον ξεχωρίζει από οποιονδήποτε άλλο του είδους.

\m/^__^\m/

Απλά, μιας και που αναφέρθηκες στις όμορφες συλλεκτικές εκδόσεις, να τονίσουμε ότι στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει και ο τρίτος τόμος, ευτυχώς έγχρωμος αυτή τη φορά. :wink: Έχει τα origins του ήρωα (αλυσοδεμένο φέρετρο) και μερικές εξαιρετικές σύντομες ιστορίες. :slight_smile:

Ωραίος! Πάλι καλά που φιλοτιμήθηκαν να το κυκλοφορήσουν αυτό σε έγχρωμο. Ειλικρινά το ασπρόμαυρο με χάλαγε πολύ.

Όπως με χάλασε και η εμπορική στροφή του τίτλου μετά την επιτυχία της πρώτης ταινίας και το “χώρισμα” του Hellboy από το B.P.R.D.
Κατ’εμέ καθαρά κερδοσκοπική κίνηση. Εκεί που πριν είχαμε μόνο τους τόμους/τεύχη του Hellboy, ξαφνικά γεμίσαμε ιστορίες από hellboy (σόλο), BPRD, manga Hellboy, Hellboy novels, Hellboy Junior και δεν ξέρω τι άλλο. Σταμάτησα να τον παρακολουθώ στο Strange Places (τόμος 6), και νομίζω έχουν βγει άλλοι 2-3 ακόμα…

Είπες τις μαγικές λέξεις. :wink:

Γενικότερα, έχει υποστεί ζημιά όλο το fantasy από τον κινηματογράφο. :frowning:

τεράστιο ζήτημα αυτό.
Σίγουρα, μέσω του hollywood ήρθε πολύς κόσμος σε επαφή με πολλά “κρυμένα” διαμάντια της 9ης Τέχνης (πέραν των υπέρκλασσικών Marvel/DC ηρώων), αλλά τα αποτελέσματα είναι ντεμί. Ο Hellboy καταστράφηκε, ενώ το Sin City (που δεν έπεσε στην παγίδα να βγάλει άρον άρον νέες ιστορίες) απλά απέκτησε μεγαλύτερο κοινό.
Δεν θέλω να φαντάζομαι τι θα συμβεί στον (ήδη κορεσμένο) Conan αν ο Αρνι πραγματοποιήσει αυτό που έλεγε και βγάλει τελικά το “Conan 3”… :?

Eμερένσιε, είδα ότι γουστάρεις Thanos. Για ρίξε κάνα σύρμα περί τίνος πρόκειται, γιατί πολλοί φίλοι μου τον εκθειάζουν, αλλά δεν έχει τύχει να τσεκάρω…

Βασικά το μεγάλο πρόβλημα του Hollywood, έγκειται στην απουσία καλών σεναριογράφων στο action. Ήταν αναμενόμενο κάποια στιγμή να καταλάβουν ότι, τα καταπληκτικά σενάρια που υπήρχαν στο χώρο των comics, σε συνδυασμό με το πλεονέκτημα των ήδη διαμορφωμένων χαρακτήρων μέσα από δεκαετίες εξέλιξής τους, τους έλυνε πραγματικά τα χέρια. Το fantasy βέβαια είχε ήδη πολύ πιο σημαντική παρουσία στον Αμερικάνικό κινηματογράφο, επειδή είχε γίνει πιο γρήγορα αποδεκτό σαν λογοτεχνικό μόρφωμα. Παράλληλα με τα έργα που ανέφερες, να θυμίσω πρόχειρα και πολλά άλλα graphic novels που κυκλοφόρησαν και έκαναν επιτυχία (300, V for Vendetta, From Hell, έρχεται το Watchmen, League of Extraordinary Gentlemen κ.α.). Ορισμένους ήρωες, όντως, τους κατέστρεψαν (ακόμα βρίζει τα βράδια ο Frank Miller για το εξάμβλωμα που ονομάτισαν Daredevil, να μην αναφέρω την Ηλέκτρα).
Ο Connan από την άλλη, έχει μερικές καταπληκτικές ιστορίες στο ιστορικό του. Πολύ θα ήθελα ένα φρέσκο ξεκίνημα του ήρωα με μια πιο σκοτεινή ματιά (αυτό με τον Arni, το δέχομαι σαν αστείο :wink: ).

Ααααααααα… Έπεσες στην περίπτωση τώρα. Ο Thanos, the mad titan είναι μια ιδιαίτερη μορφή. Είναι δημιουργία του Jim Starlin, ο οποίος είναι επίσης δημιουργός του Captain Marvel. Ο Thanos, ξεκίνησε σαν arch nemesis του Captain Marvel, όταν ο τελευταίος τον εμπόδισε να αποκτήσει τον κοσμικό κύβο που θα τον έκανε θεό. Πάντοτε στο σενάριο γίνεται ένα τεράστιο cross over, όπου μαζεύονται όλοι οι γνωστοί και δημοφιλείς ήρωες της Marvel σε μια προσπάθεια να εμποδίσουν τον Thanos από το να πραγματοποιήσει τα σχέδιά του. Το βασικό line of events, είναι η ιστορία με τον κοσμικό κύβο, το rebirth of Thanos, το Infinity Gauntlet και το Infinity War. Ακολούθησαν διάφορες σειρές και, για ένα φεγγάρι, είχε και το δικό του περιοδικό (έχω τα πρώτα 12 τεύχη). Γενικά, αν σου αρέσουν τα σενάρια συμπαντικής κλίμακας τύπου Secret Wars, είναι μια καλή επιλογή για να διασκεδάσεις. Αν πάλι θέλεις γήινους χαρακτήρες, μείνε μακρυά με οιονδήποτε τρόπο! 8)

Θενξ για τις πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι ότι δεν τα πάω και τόσο καλά με τα “συμπαντικά” σενάρια ΄της Marvel (είμαι "παιδί της DarkHorse και της 2000AD) αλλά συμπαθώ ιδιαίτερα τους Arch-villains. :twisted:
Θα ρίξω μια ματιά πάντως, γιατί για να λένε τόσα καλά λογια δεν μπορεί να εχουν όλοι άδικο…

Μάιστα.

Judge Dredd Movie is Green Lit!

Rebellion and 2000 AD are proud to announce that Judge Dredd is coming to a cinema near you soon!

Together with DNA Films, the movie production company behind such great sci-fi movies such as Sunshine and 28 Weeks Later, Judge Dredd will go into production in 2009.

Jason Kingsley, CEO and Creative Director said, ?We can?t give away too many details at this point, but we?re looking forward to working with DNA Films to bring Judge Dredd back to the big screen.?

We?ll keep you up to date with breaking news as it happens!

http://www.2000adonline.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=23822

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!
Αφήστε το μύθο του Δικαστή ήσυχο! Δε θα αντέξω δεύτερη κρυάδα…:frowning: