9η Τεχνη!

δυστυχώς πλέον αυτό είναι η νέα μόδα στον κινηματογράφο(στην αμερική δηλαδή)εδώ και μερικά χρόνια, να πέρνουν τα comix και να τα κάνουν ταινίες.Αφού τη μαλακία την κάνεις με το να γυρίζεις την ταινία,τουλάχιστον κάντο καλά.:frowning:


Now playing: In Flames - Touch Of Red
via FoxyTunes

Το hollywood κορέστηκε και ψάχνει νέες σεναριακές ιδέες στα κόμικς και στον ασιατικό κινηματογράφο.

Όσον αφορά τα κόμικς, το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι είναι αδύνατο μέσα σε 2 ωρες ταινίας να αποδώσεις χαρακτήρες και αισθητικές που έχουν χτιστεί και εξελιχθεί μέσα από δεκαετίες εκδόσεων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι Χ-ΜΕΝ.

Δεν είναι τυχαίο ότι οι πιο επιτυχημένες μεταφορές είναι το Sin City και το 300, που βασίζονταν σε μικρές σειρές και ήταν καρφί μεταφορά από τις σελίδες ακόμα και τα πλάνα/διάλογοι. Τα V for Vendetta και From Hell που προσπάθησαν να δώσουν διαφορετική διάσταση στις αρχικές ιστορίες είχαν αμφιλεγόμενα αποτελέσματα.

Και φυσικά υπήρξαν και ελλεεινά εκτρώματα τύπου Spawn, Judge Dredd, Daredevil, Faust που καλύτερα θα ήταν να μην είχαν υπάρξει ποτέ…
Kάπου στο νετ είχα διαβάσει πριν 3-4 χρόνια ότι υπήρχε και η σκέψη να γίνει ταινία και ο αγαπημένος μου Grendel. Ευτυχώς μάλλον εγκαταλείφθηκε… (κάτω τα κουλά σας ρε!!!)

Τα ξανάπαμε και πιο πάνω και συμφωνώ απόλυτα, αλλά του δικαστή μας κάτι του χρωστάει η 7η τέχνη. :wink:

Υπερ-αισιόδοξος ο εμερένσιος… είδωμεν! :slight_smile:

Ήταν το τελευταίο Batman που με γέμισε (φρούδες μάλλον) ελπίδες. :slight_smile:

Πάντως όσοι αγαπάτε τον Will Eisner, μείνετε μακρυά από το απαράδεκτο “The Spirit”. Ακόμα μια ντροπή για τους οπαδούς της 9ης τέχνης… :frowning:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=535785#post535785

Δε θα πρεπε να κάνει καμία εντύπωση. Οι σούπερ ήρωες είναι μέρος της αμερικάνικης κληρονομιάς - όπως σε έναν βαθμό και ένα τεράστιο ποσοστό δημοφιλών κινουμένων σχεδίων, κόμικς κλπ. Το πολιτικό-προπαγανδιστικό στοιχείο υπήρχε ήδη απο τη γέννηση τους. (χρησιμοποιώ τον όρο “προπαγάνδα” με την αυστηρή επιστημονική του χροιά, χωρίς αξιολογικά κριτήρια).

Ορίστε και μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα.

Απο τα πρώτα κόμικς του Σούπερμαν. Επί εποχής β παγκοσμίου πολέμου. Ο Σούπερμαν συλλαμβάνει τον Χίτλερ και παρέα μ’ αυτόν και τον Στάλιν! (πριν ακόμα ξεκινήσει ο ψυχρός πόλεμος!)

Να και ένα εξώφυλλο.

Και για να περάσουμε στις μέρες μας, να μια σειρά που έγινε ειδικά για να εμψυχώσει τους αμερικάνους στο Ιράκ, και στην οποία συμμετέχουν γνωστοί ήρωες…

…Όπως ο Spiderman και o Captain America. Εδώ τους βλέπουμε σε χαρακτηριστική πόζα με τον Donald Rumsfeld…

Σύμφωνοι, αλλά όπως βλέπεις τα κόμικς χρησιμοποιούνταν με προπαγανδιστικό σκοπό σε πολύ ανησυχητικές περιπτώσεις.

Σύμφωνοι ως προς τι? Βασικά δεν έπιασα το “αλλά”.

Συμφωνώ, λέω, ότι το προπαγανδιστικό στοιχείο υπήρξε συχνά παρόν στα κόμικς. Συμφωνώ, ότι δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπουμε.Η ένατη τέχνη, ούτως ή άλλως, ως μετεξέλιξη της γελοιογραφίας, φέρει συχνά πολιτικό μήνυμα. Τα αμερικανικά κόμικς με σούπερ ήρωες, για πολλούς λόγους (φθηνό μέσο, απευθύνθηκε μαζικά σε λαϊκές τάξεις και σε μικρές ηλικίες, αμεσότητα και ταχύτητα, συμπάθεια προς τους ήρωες, κλπ.) χρησιμοποιήθηκαν συχνά για προπαγανδιστικούς λόγους. Στα δε ευρωπαϊκά, αναφέρω τον παιδαριώδη αντισοβιετισμό του πρώτου Τεν-Τεν (που δεν βρίσκουμε στην Ελλάδα).

Το «αλλά», που για μένα είναι προβληματικό, αφορά το γεγονός ότι η κραυγαλέα προπαγάνδα των πολλών παραδειγμάτων, στα αμερικανικά κόμικς, αφορούσε πάντα θεμιτά ανησυχητικές περιπτώσεις και κυρίως το ναζισμό, την «κόκκινη απειλή», την ατομική βόμβα και την τρομοκρατία. Τρόπον τινά, ο σωτήρας ήρωας υπερασπίζει τον αμερικάνικο λαό, από αυτά που αντιμετωπίζει ως τους σημαντικότερους εξωτερικούς κινδύνους. Είναι έμμεσος τρόπος να δημιουργηθεί κοινό αίσθημα, που στηρίζει την εξωτερική πολιτική του ομοσπονδιακού κράτους (το οποίο βρίσκεται μακριά από τον πολίτη).

Η χρήση τέτοιας προπαγάνδας υπέρ του Barack Obama μου προκαλεί δύο σκέψεις: α) πιθανόν αποσκοπεί στην καταπράυνση του ρατσισμού ενός μέρους του πληθυσμού, που στερείται παιδείας, β) ξεφεύγει από την παράδοση, που περιγράφω πιο πάνω και αυτό ίσως είναι τρομακτικό.

Κατά βάση συμφωνώ με την ανάλυση του φίλου Vic Vega, αλλά νομίζω η σωστή διάσταση που πρέπει να δοθεί στην παρουσία στοιχείων από τον πραγματικό κόσμο στα διάφορα universes της Marvel και της DC δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται πάντα με καχυποψία. Άλλωστε, ανάλογα με τον σεναριογράφο, υπάρχουν σενάρια που οι ήρωες έχουν ασκήσει έντονη κριτική στις εκάστοτε αμερικάνικες πολιτικές.
Πολλές φορές μάλιστα, απλά κάνουν χρήση της γνωστής τεχνικής εισαγωγής δημοφιλών προσώπων για να θολώσουν τις γραμμές πραγματικότητας-φαντασίας. Να υπενθυμίσω για παράδειγμα ότι αντίπαλος του Obama στις εκλογές του '08 για το Marvel Universe ήταν ο δημοφιλής κωμικός Stephen Colbert.

Παρόλο που δεν μπορώ να πω ότι ασχολούμαι και πολύ με τα comics, πάντα θεωρούσα ότι έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον και ότι σίγουρα για’ μένα αποτελούν μορφή τέχνης, αν και για πολύ κόσμο παρεξηγημένη.:frowning:

Πρόσφατα ανακάλυψα την Nemi. Στην αρχή μου θύμησε την Emily the strange αλλά διαβάζοντας από το Internet μερικά αποσπάσματα ανακάλυψα ότι μου θύμισε [SIZE=“4”]ΕΜΕΝΑ[/SIZE]8O Δεν περίμενα να ταυτιστώ τόσο πολύ με ένα χαρακτήρα comic !

Για του λόγου το αληθές !!!

](http://www.imagehosting.com/)[/IMG]
](http://www.imagehosting.com/)[/IMG]
](http://www.imagehosting.com/)[/IMG]

http://en.wikipedia.org/wiki/Nemi_(comic_strip)

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω κάπου τεύχη απ’ αυτό;

Thanks!

Ο Frank Miller πρόσφατα έκανε το “Batman vs. Bin Landen” (:!:).
(Δεν ξέρω αν και πώς τελικά κυκλοφόρησε, δεν είμαι και κάνας μέγας Batman fan)
Και σε ερώτηση σχετικά με το σκεπτικό της κυκλοφορίας απάντησε αφοπλιστικά “Στεγνή Προπαγάνδα!”…

Νομιζω θα το λενε ‘‘batman!holy war’’ και ναι,ο μπατμαν θα τις παιζει με την αλκαιντα…νταξ,το οτι ο μιλλερ το εχει χασει,ειναι γνωστο εδω και πολλα χρονια…αρκει μονο να διαβασει κανεις all star batman,για να το δει αυτο…πως ειναι κ κρυφοφασιστας,κι αυτο φαινεται σε πολλα κομικ του…εν τελη,ο μιλλερ,πλην σιν σιτι,ρονιν και ηλεκτρα,εχει ψιλογ@#$σει οτι εχει αγγιξει…δεν περιμενω τπτ καλυτερο και απο αυτη την επερχομενη κυκλοφορια λοιπον…

Aπ’όσο ξέρω, οι πρώτες δουλειές του Μιλλερ στο Μπατμαν θεωρούνται κλασικς, και ξεχνάς και τους 300…

Αλλά όντως, έχει γίνει λίγο περίγελως τελευταία.

Oντως,ξεχασα το 300…ωραιο κομικ…εμενα δεν μου πολυαρεσε το dark knight returns,γτ δεν ξερω,εκανε πολυ sin city τον μπατμαν,ηταν γενικοτερα καπως…κ η ολη ιδεολογια του κομικ…δεν ξερω…αλλα ναι,θεωρειτε πολυ σημαντικο εργο,αν και δεν το γουσταρω ιδιαιτερα…εκανε και στα καπακια το dark knight strikes back,που ηταν απλα αθλιο…πολυ γουσταρουν μπατμαν απο μιλλερ,εγω προσωπικα παντως,οχι και τοσο…ειδικα τωρα,στο all star,εχει χασει καθε ελεγχο και εχει κανει τον μπατμαν μαρβ…παντως γενικα,δεν τον παω,και δεν μου ηταν ιδιαιτερα συμπαθης ποτε σαν δημιουργος,πιστευω πως σε καθε του εργο,προσπαθει να περασει μια φασιστοπροπαγανδα,προκαλει χωρις να σεβεται την ιστορια του καθε ηρωα κ πολλα αλλα…αλλα ναι,το καινουριο αυτο με την αλκαιντα,πρεπει να ειναι οτι πιο τραβηγμενο εχει κανει ως τωρα…

Ως fan του Miller,πρέπει να υπογραμμίσω ότι ο άνθρωπος ποτέ δεν έκρυψε τις ιδέες του και έχω την αίσθηση ότι απέχουν πολύ από το να είναι φασιστικές. Για το «Holy Terror! Batman», ο ίδιος έχει εξηγήσει ότι το βλέπει σαν προπαγάνδα και νομίζω πως αυτό κάτι μας λέει. Δεν έχει ακόμη κυκλοφορήσει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Lupin, αποκλείεις το 90% του έργου του και μετά λες ότι το υπόλοιπο είναι χάλια… Το ?Dark Knight Returns? είναι από τα αγαπημένα μου κόμικς και ομολογουμένως δεν απευθύνεται σε οπαδούς του Batman. Επιπλέον, συμφωνώ ότι το ?Dark Knight Strikes Back? είναι κακό, αλλά είναι εμφανές ότι αδιαφόρησε για της ιστορία και επικεντρώθηκε στο σχέδιο, οπότε δεν μπορεί να συγκριθεί με την πρώτη τριλογία.

Τι να πω,ναι,δεν ειμαι φαν του,διοτι κυριως ειχα ξενερωσει ασχημα με το dark knight returns…πως ειναι φασιστας,το πιστευω και το βλεπω σχεδον σε οτι κομικ του διαβαζω…μου την εσπασε πολυ βασικα,η ολη μεταχειριση του μπατμαν…και παλι,ξαναλεω,στο τωρινο all star,τον εχει γ@@#$σει κανονικα…εχει κανει καποια καλα εργα(μεχρι κεει ομως),μου αρεσει το στυλ του στο σχεδιο,γουσταρω πολυ και τον βαρλιν που χρωματιζει τα σκιτσα του,αλλα ο μιλλερ,δυστυχως ή ευτυχως ειναι αφμιλεγομενη περιπτωση και τελικα ανηκω στο αλλο ακρο…(και τα σιν σιτι,μεχρι ενα σημειο ειναι καλα,μετα ειναι απλα βαρετα και επαναλαμβανομενα…)

Πιστεύω ότι χρησιμοποιείς πολύ εύκολα τη λέξη φασίστας.

Δεν το έχω διαβάσει, αλλά μου κίνησες το ενδιαφέρον.

Παρακαλώ;

Δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα τοποθέτησης. Είναι τέχνη. Είναι σαν να λες δεν μου αρέσει η τριλογία ?Godfather?, γιατί είμαι κατά του οργανωμένου εγκλήματος. Αν δεν σου αρέσει ή το βρίσκεις βαρετό, αυτό είναι γνώμη σου και είναι σεβαστή. Αλλά νομίζω ότι πέφτεις στην παγίδα της ευκολίας και τον χρωματίζεις, άνευ λόγου. Πόσο μάλλον, όταν ο ίδιος αποστασιοποιείται από το έργο του, λέγοντας «θα φτιάξω προπαγάνδα και σας το λέω».

μα΄λλον εννοεί τον Λυνν Βάρλεϋ :slight_smile: