Καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών

Πρώτον, τη Μίλαν την απέκλεισε η διαιτησία… Το γκολ που της ακύρωσαν ήταν κανονικό και έδινε πρόκριση.

Δεύτερον, τα σημαντικά είναι αυτά που καίει η μπάλα. Από όλα αυτά μόνο τα ματς με τη Τσέλσι ήταν τέτοια, όπου το μεν πρώτο το κέρδισε ο Μέσι με το θέατρο και την κόκκινη στο Ντελ Όρνο (γοφός με γοφός και κόκκινη στον πιο σωματώδη που άντεξε) και το δεύτερο ήρθε Χ…

[/quote]

Με την Ρεαλ στο Μπερναμπεου δεν καιει η μπαλα? Και οτι κι αν εκανε η διαιτησια με τη Μιλαν, αν δεν εκανε την μαγικη μπαλια στον Ζουλι, τπτ δεν θα γινοταν. Τα ματς με την Τσελσι, στο ενα, το προπερσινο 3-2 επαιζε μονος του και στο αλλο, το περσινο πηρε σβαρνα ολη την αμυνα της Τσελσι κι εβαλε το νικητηριο γκολ. Επαιξαν 4 ματς, ξερεις, οχι 2. Και παλι, ακομα δεν μου ειπατε ενα μεγαλο ματς που να σερνοταν. Οχι να μην το πηρε μονος του, αλλα να ειχε εξαφανιστει οπως ειχατε πει σε προηγουμενα ποστ.

@starstruck

Μαραντόνα δυστυχώς έχω δει λίγο γιατί ίσα ίσα τον πρόλαβα. Πάντως, αν δεις το ρόστερ της Αργεντινής το '86 ο Μαραντόνα δεν είναι το μόνο μεγάλο όνομα. Απλά ήταν τόσο φοβερός και τρομερός που ήταν μακράν η πιο σημαντική μονάδα της ομάδας. Όλο το παιχνίδι πέρναγε από τα πόδια του. Στη Νάπολι πάντως ήταν πραγματικά μόνος του.

(Αληθεύει, ότι στο ΠΑΟΚ - Νάπολι, όταν τον γιούχαραν οι ΠΑΟΚτζήδες τους έδειξε 2 δάκτυλα και στο τέλος του ματς είχε βάλει 2 γκολ?)

@Led

Το ματς με την περσινή Ρεάλ, δεν είναι ματς που έκαιγε, γιατί δεν υπήρχε Ρεάλ. Όπως και το 0-2 μέσα στο Καμπ Νού με το πλασέ του ΜακΜάναμαν το 2002 δεν ήταν ματς φωτιά γιατί δεν υπήρχε Μπάρτσα.

Στα προπέρσινα ματς με την Τσέλσι, δεν κέρδισε η Μπάρτσα. Το να είσαι ο καλύτερος των ηττημένων δε μου λέει τίποτα… Για αυτό και δεν τα ανέφερα (άσε που ο Λαμπάρντ ήταν πιστεύω συνολικά ο καλύτερος εκείνων των δύο αναμετρήσεων, ανεξάρτητα από τη ΓΚΟΛΑΡΑ του Ροναλντίνιο)

Σε όλο το Μουντιάλ φέτος ήταν εξαφανισμένος, αλλά δε το μετράω, γιατί έπαιξε τόσα πολλά ματς πέρσι που είναι προφανές γιατί ήταν τόσο ψόφιος. Στον τελικό με την Άρσεναλ ήταν επίσης εξαφανισμένος (και εκεί η διαιτησία έκανε λάθος, κανονικά έπρεπε να μετρήσει το γκολ και να συνεχίσει με 11 η Άρσεναλ, αλλά τέλος πάντων). Στο Μουντιάλ του 2002, ήταν πολύ καλός με την Αγγλία, αλλά στο τελικό ήταν ένας από τους πολλούς. Δεν έλαμψε.

Ο Ροναλντίνιο είναι μικρός ακόμα. Το '97 και το '98 που ο Ζιζού είχε χάσει 2 συνεχόμενους τελικούς Ch.L. όλοι τον έλεγαν ηττοπαθή. Όταν αποβλήθηκε στους ομίλους του Μουντιάλ, όλοι έπεσαν πάλι πάνω του. Πλέον όμως είχε ωριμάσει και άντεξε στην πίεση σκοράροντας δις στο τελικό. Ο Ροναλντίνιο ακόμα δε τα έχει αυτά τα έντερα. Με το καιρό ίσως τα αποκτήσει και αυτός… Εύχομαι πάντως να μην καταντήσει τόσο φραγκοφονιάς όσο δείχνει.

(Συγγνώμη προς τους φίλους της μισητής Μπάρτσα, αλλά πέρσι στο Ch.L. επιμένω ότι η UEFA ήθελε να το χαρίσει στην Μπαρτσελόνα και το Ροναλντίνιο το CH.L …)

[quote=“karvou”]@starstruck

Μαραντόνα δυστυχώς έχω δει λίγο γιατί ίσα ίσα τον πρόλαβα. Πάντως, αν δεις το ρόστερ της Αργεντινής το '86 ο Μαραντόνα δεν είναι το μόνο μεγάλο όνομα. Απλά ήταν τόσο φοβερός και τρομερός που ήταν μακράν η πιο σημαντική μονάδα της ομάδας. Όλο το παιχνίδι πέρναγε από τα πόδια του. Στη Νάπολι πάντως ήταν πραγματικά μόνος του.

(Αληθεύει, ότι στο ΠΑΟΚ - Νάπολι, όταν τον γιούχαραν οι ΠΑΟΚτζήδες τους έδειξε 2 δάκτυλα και στο τέλος του ματς είχε βάλει 2 γκολ?)

quote]

το παιχνιδι στην ιταλια ελειξε 1-0 και στην τουμπα 1-1.σε ενα απο τα δυο παιχνιδια σκοραρε δεν θυμαμαι σε ποιο και με πεναλτι…τα φαγε και αυτος τα μπουκαλακια του και στο σαο παολο και στην τουμπα…οταν τελειωσε το ματς της τουμπας ρωτουσε να μαθει τι να ναρκωτικα παιρνουμε… 8) 8) :lol: :lol:

DIEGO ARMADO MARADONA PER SEMPRE… 8)

To πρωτάθλημα της Ιταλίας είναι δέκα φορές πιο δύσκολο απ’ότι το ισπανικό. Προσοχή: όχι καλύτερο, δυσκολότερο. Σπάνια θα δεις φαντεζί και εντυπωσιακές ενέργειες στην Ιταλία. Στην Ισπανία τις βλέπεις συνέχεια γιατί οι άμυνες είναι πιο χαλαρές. Αν ο Ροναλντίνιο για παράδειγμα, που τον βλέπεις στην Μπαρτσελόνα και τρίβεις τα μάτια σου, πάει στην Ιταλία δεν πρόκειται να κάνει τις ίδιες ενέργειες. Αντίθετα αν ο Κακά, που στην Μίλαν είναι παικτάρα αλλά όχι όσο εντυπωσιακός όπως ο Ροναλντίνιο, πάει στο ισπανικό πρωτάθλημα θα κάνει τρελά πράγματα.

Ο Ζιντάν στην Ισπανία απελευθερώθηκε και έγινε ο θρύλος που είναι είναι σήμερα αλλά από την Γιουβέντους θεωρούταν μεγάλος παίκτης. Μην ξεχνάς πως επί Ζιντάν η Γιουβέντους ήταν φόβητρο σε ευρωπαϊκό επίπεδο και από τότε που έφυγε τα πράγματα άλλαξαν εντελώς προς το χειρότερο για αυτήν. Αντίθετα ο Ριβάλντο μόλις πήγε στην Μίλαν εξαφανίστηκε. Από ένα σημείο και μετά έβλεπε τα παιχνίδια από την έξεδρα. Μην ξεχνάς πως έχει ψηφιστεί σαν ο χειρότερος παίκτης που πέρασε από την Ιταλία.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω πως ο Ρίμπο δεν υπήρξε μεγάλος παίκτης. Το αντίθετο. Τον Ζιντάν όμως δεν τον έφτασε ποτέ.

Δε διαφωνώ στα υπόλοιπα. Μόνο μία παρατήρηση και να μιλήσουν και οι άλλοι, γιατί αρκετά μονοπώλησα τη συζήτηση.

Ο Ριβάλντο το 2002 δεν υπήρχε. Σχεδόν όλη τη χρονιά την πέρασε τραυματίας, γιατί τα γόνατα του ήταν πάρα πολύ καταπονημένα και αν θυμάσαι και στα ματς με τον ΠΑΟ, έπαιξε ως αλλαγή για λίγο στο δεύτερο ματς. Για αυτό δεν του ανανέωσαν το συμβόλαιο στη Μπάρτσα. Το ότι δεν είχε κουραστεί από όλη τη χρονιά ήταν πιθανότατα και ο λόγος που στο Μουντιάλ άντεξε και ήταν τόσο καλός.

Η Μίλαν δεν τον πήρε ποτέ γιατί πίστευε σε αυτόν. Τον πήρε γιατί ήταν μεγάλο όνομα και με τη μεταγραφή του πολλά πρωτοκλασάτα ονόματα δέχτηκαν να πάνε στη Μίλαν. Μέχρι τότε η Μίλαν είχε φάει τρελές πόρτες. Με το που πήγε ο Ρίμπο στη Μίλαν, αμέσως δέχτηκαν να πάνε παίκτες όπως ο Νέστα, Ρουί Κόστα, Κρέσπο, κλπ. Για τον ίδιο λόγο υποθέτω ενδιαφέρεται η Μίλαν και για τον υπέρβαρο Ρονάλντο…

Παρατήρηση: Δε λέω ότι ο Ριβάλντο είναι καλύτερος από τον Ζιντάν. Λέω ότι ο Ρίμπο στη μεγάλη του μέρα ήταν ελάχιστα καλύτερος από την καλή μέρα του Ζιζού, ενώ όλες τις υπόλοιπες ο Ζιντάν ήταν καλύτερος. Μεταξύ των 2, εγώ προτιμούσα Ρονάλντο!!! :lol: :lol: :lol:

το μεγαλυτερο μειονεκτημα του ζινταν ηταν το οτι δεν σκοραρε αρκετα…π.χ σε σχεση με τον ριβαλντο,πλατινι.βεβαια στα μεγαλα παιχνιδια τελικο champions league h τελικο Mundial πετυχε κρισιμα γκολ που εκριναν τιτλους,

Λογικο, εψαχνε και αυτος τη μελλοντικη του απασχοληση μετα το ποδοσφαιρο. :stuck_out_tongue:

Λαθος στο 1-0 της Λεωφορου ειχε μπει ως αλλαγη και στο καμπ νου νομιζω ειχε ξεκινησει απο την αρχη.

[quote="“starstruck”"]

Sto prwto sthn Italia. Sthn toumpa goal evale o Kareka. Hmouna sto paixnidi

ναι στον Ζιντάν…και σίγουρα όχι στο καχεκτικό τον Ροναλντίνιο…

Rui Costa. Megalos baladoros.
Ryan Giggs!
Egw ton Ronaldo ton paradextika otan mas karfwse 3 golakia mesa sto old Trafford,ti na peis.

videaki με Zola, Batistuta, Cantona, M. Laudrup, Stoichkov, Weah και Romario, έτσι για να θυμηθούμε τις αρχές των 90s :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Ο Ροναλντο της Μπαρτσα και (στην αρχη) της Ιντερ ηταν ο καλυτερος επιθετικος και ενας απο τους καλυτερους παικτες της τελευταιας 10ετιας.
Δεν μπορουσε να τον σταματησει κανεις.

Η καλυτερη αποδειξη ειναι τα βιντεακια που ποσταρε ο Κarvou πιο πανω.Ο ανθρωπος ηταν πραγματικο φαινομενο.

Αλλα οταν σου διαλυεται το γονατο 2 φορες μεχρι τα 26-27 σου πως να παιξεις μπαλα μετα…?Πηρε και τα κιλακια,εχασε την ταχυτητα του…Το μονο που του εμεινε ειναι το τελειωμα των φασεων…

Ελπιζω τωρα στη Μιλαν να ξαναβρει ενα μερος του παλιου του εαυτου.

[size=2]Υ.Γ. Εγω εχω φανελα Μπαρτσα με Ροναλντο :smiley: :smiley: (αλλα δεν μου χωραει,ημουν 9 χρονων οταν την πηρα…!)[/size]

[quote=“Therion”]

Ο Ροναλντο της Μπαρτσα και (στην αρχη) της Ιντερ ηταν ο καλυτερος επιθετικος και ενας απο τους καλυτερους παικτες της τελευταιας 10ετιας.
Δεν μπορουσε να τον σταματησει κανεις.

[size=2]Υ.Γ. Εγω εχω φανελα Μπαρτσα με Ροναλντο :smiley: :smiley: (αλλα δεν μου χωραει,ημουν 9 χρονων οταν την πηρα…!)[/size][/quote]

βασικα αυτος ο ροναλντο ηταν εφαμιλος του πελε και του μαραντονα και μια κλαση καλυτερος του πολυδιαγημισμενου ροναλντινιο…πραγματικα αν δεν τραυματιζοταν,θα εβαζε το ονομα του διπλα σ αυτους τους δυο …πολυ ατυχος…

Δεν ξέρω πως το βλέπετε (γενικά μιλάω) αλλά προτιμώ να βλέπω ωραίες ενέργειες μέσα στο ματς κι ας μην βάζει γκολ κάποιος …

Δεν ξέρω πως το βλέπετε (γενικά μιλάω) αλλά προτιμώ να βλέπω ωραίες ενέργειες μέσα στο ματς κι ας μην βάζει γκολ κάποιος …[/quote]

Μα η δουλειά του Ζιντάν δεν ήταν να σκοράρει.

Δεν ξέρω πως το βλέπετε (γενικά μιλάω) αλλά προτιμώ να βλέπω ωραίες ενέργειες μέσα στο ματς κι ας μην βάζει γκολ κάποιος …[/quote]

Μα η δουλειά του Ζιντάν δεν ήταν να σκοράρει.[/quote]

ναι αλλα το γκολ στον τελικο του c.l. και τα δυο του γκολ στο τελικο του μουντιαλ εκτοξευσαν την φημη του και τον εκαναν θρυλο…γενικα οταν εισαι μεσοεπιθετικος μεγαλης κλασης,χρειαζεται να πετυχαινεις καποια γκολ…δεν λεω οτι δεν σκοραρε καθολου…απλως λιγοτερο σε σχεση με παικτες που τον συγκρινουν οπως ριβαλντο,πλατινι…

Κροιφ βεβαια…δεν τον προλαβα δυστυχως και ο μονος που μπορει να απαλυνει τον πονο ειναι (ηταν) ο ζιζου…

ψήφισα τον Ζινταν γιατί είναι το πιο ωραίο αγόρι της λίστας… χαχαχααχαχχαχααχαχα

[size=1](έτσι για να μήν υπάρχουν μόνο ποστ από τους άνδρες)[/size]

Μπατιστουτα.