Καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών

ναι οσο για το τελευταιο ο Μαραντονα ειχε απαντησει διπλωματικα οταν ηταν ο Πελε καλεσμενος στην εκπομπη του
“η μανα μου λεει οτι εγω ειμαι ο καλυτερος και η μανα του Πελε οτι ειναι ο Πελε”
βεβαια ακυρο , εχουν φαγωθει και οι 2 να ευλογουν τον εαυτο τους και να να αποκαλουν νεους αστερες διαδοχους τους

οσο για τον Ζιζου , τον βρισκω παρα πολυ υπερεκτιμημενο ωστε να λεμε οτι ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων . ΟΧΙ . και ουτε καν ο καλυτερος Ευρωπαιος δεν ειναι. γενικα η καριερα του πηγε παρα πολυ καλα και εφτασε στο σημειο στο τελευταιο του παιχνιδι να παιζει στον τελικο Παγκοσμιου. δεν λεω μεγαλος παικτης αλλα του φερθηκε πολυ καλα η ποδοσφαιρικη του ζωη ( και η εξωγηπεδικη του εννοειται…)

Τι παει να πει του φερθηκε? Το γεγονος οτι οι ομαδες του πετυχαιναν εχει να κανει και με το οτι συνεβαλε κι αυτος. Και στη Γιουβεντους και στη Ρεαλ ηταν πρωτο βιολι, οπως και στην εθνικη Γαλλιας. Απλως δεν τα εκανε μονος του. Ειχε πολλους καλους συμπαικτες στο πλαϊ του. Εκει ειναι η διαφορα με τον Μαραντονα.

Ε δεν ειναι τυχαιο αλλωστε πως τη στιγμη που ανακοινωσε οτι αποχωρει απο την εθνικη ομαδα και μολις ειδαν οτι η γαλλια χωρις τον ζινταν δεν μπορουσαν να τα βγαλουν περα, μετα τον παρακαλουσαν να επιστρεψει για να τους βοηθησει και οντως οταν γυρισε η Γαλλια πηρε τα πανω της. Αλλα τωρα για να κανουμε συγκρισεις των ζινταν/ροναλντινιο με τους μαραντονα/πελε ειναι απαγορευτικο γιατι κ επαιξαν/παιζουν σε αλλες εποχες οι μεν κ σε αλλες οι δε.

Σύντομα και ο Μπελούτσι…:stuck_out_tongue:

ChrisP δικιο εχεις με τα 2 γκολ στην Αγγλια τοτε το καθαρησε μονος του τον τελικο και οδηγησε την μετρια τοτε Ναπολη στην κορυφη. Τι αλλο να πω? απλα ο καλυτερος αλλο αν καποια στιγμη αρχισε τα ναρκωτικα. Ο μονος που ισως τον ξεπερασει θα ειναι ο Messi αλλιως θα παραμεινει νουμερο 1

Καλός ο Μαραντόνα αλλά πολύ μαλάκας!!! Πιστεύω ότι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής πρέπει να είναι και παράδειγμα για τους άλλους, όχι ανέκδοτο.:-k

marantona επειδη ειναι θεος ευχαριστθηκε την ζωη του στο μεγιστο και επειδη ητν και μεγας μπαλοδορος

ντροπη σε αυτον που εβαλε το χαμογελο της τριντεντ
ΝΤΡΟΠΗ

εγω θα πω ζινταν…ολοι βεβαια ειναι και ηταν κορυφαιοι,αλλα αυτος πιστευω συνδυαζει τα περισσοτερα στοιχεια που πρεπει να εχει ενας ποδοσφαιριστης.γρηγορος,ευφηης,τριπλαδορος,ξερει να κραταει τη μπαλα,αποτελεσματικος,φοβερο και ακριβες σουτ!!!
βεβαια ο πελε και ο μαραντονα εζησαν σε εποχες που το ποδοσφαιρο δεν ειχε φτασει στο σημερινο επιπεδο.
απο την αλλη ο ροναλντινιο ηταν θεος,αλλα τωρα τελευταια μας τα χαλαει…
αλλα ρε παιδια ξεχασαμε μερικους,βαλτε και επιλογη αλλος…

[FONT=“Franklin Gothic Medium”][SIZE=“2”]George Best[/SIZE][/FONT]

O καλυτερος ποδοσφαιριστης φαινεται μεσα στο γηπεδο και μονο εκει.

Ο Πελε και ο Μαραντονα επαιξαν επισης σε εποχες που για να δει κιτρινη ο αμυντικος επρεπε τουλαχιστον να προκαλεσει ραγισμα στον αντιπαλο. Και παραυτα διεπρεπεψαν. Σημερα ο καθε Κακα κι ο καθε Κριστιανο Ροναλντο παιρνουν φαουλ με ενα απλο φυσημα…

Κι αυτος παιχταρας, αλλα κρατησε λιγο λογω του αλκοολ. Ειχε και την ατυχια να ειναι Βορειοιρλανδος και να μην μπορει να συμμετασχει σε μεγαλη διεθνη διοργανωση…

ναι…εδω εχεις δικιο,αλλα δε πιστευω οτι αν επαιζαν σημερα θα διεπρεπαν οσο ο ροναλντινιο η ο ζινταν,αλλα και παλι ο παιχτης δεν πρεπει να τοποθετειται εξω απο την αποχη που επαιξε…

YEAH…κριμα που εφυγε νωρις ηταν μεγαλος παιχτης

Ναι νομιζω ομως οτι οι σημερινοι τεχνιτες εχουν πιο δυσκολη δουλεια στο να ελευθερωθουν απο το μαρκαρισμα,να βρουν ανοιχτους χωρους και τα λοιπα,ειναι πολυ πιο οργανωμενο το ποδοσφαιρο αμυντικα στις μερες μας.Ποτε δε θα δεις πλεον σε ημιτελικο Παγκοσμιου Κυπελλου να εινατοσο ανοιχτη η αμυνα οπως στο γκολ του Ντιεγκο πχ.Γι αυτο οι σημερινοι πραγματικα παικταραδες(οπως ο Μεσσι)ειναι το ιδιο στην εκτιμηση μου οπως Μαραντονα και λοιποι…

Ειδικα αμα συγκρινεις με Μαραντονα, η διαφορα δεν ειναι και τοσο τεραστια οσο νομιζεις. Μιλαμε για 20 χρονια πριν. Και τοτε ηταν κλειστες οι αμυνες. Το μονο που μπορω να δεχτω ειναι οτι στη συγχρονη εποχη οι ποδοσφαιρστες τρεχουν πολυ πιο γρηγορα και πολυ περισστερο. Μη νομιζεις ομως οτι τοτε ηταν και τοσο ευκολο να σκοραρεις.

Και ξαναλεω αυτο που εκανε ο Μαραντονα με τη Ναπολι, δεν το εχει κανει σχεδον κανενας αλλος σταρ…

Μιας και θα παίξει σε λίγες μέρες έναν αγώνα επίδειξης, πάρτε ένα βιντεάκι με μερικούς τυπικούς για το Ζιντάν χειρισμούς της μπάλας. Ο τρόπος που χειριζόταν ο Ζιντάν τη μπάλα από το καλοκαίρι και μετά που πήγε στη Ρεάλ, είναι ένα από τα πιο όμορφα πράγματα που έχω δει εγώ στο ποδόσφαιρο όλα αυτά τα χρόνια. Ώρες ώρες προτιμούσα να τον χαζεύω να τρέχει με τη μπάλα, παρά να βλέπω πολλά γκολ…

δυσκολη η επιλογη αναμεσα σε τετοια ονοματα αλλα εγω ψηφησα Maradona…

Για μένα ο κορυφαίος έβερ είναι ο Μάρκο Βαν Μπάστεν. Ο κορυφαίος επιθετικός στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Από τη λίστα ψηφίζω Ζιντάν, όχι επειδή είναι καλύτερος από τους υπόλοιπους, αλλά επειδή είναι ο καλύτερος που είδα εγώ με τα μάτια μου. Και πιστεύω ότι είναι και ο κορυφαίος Γάλλος έβερ. Ο σοφτ Πλατινί δεν πιάνει μία μπροστά του.

O Πλατινί είναι ο τέταρτος καλύτερος Γάλλος όλων των εποχών. Πρώτος είναι ο Ζιντάν, δεύτερος δεν υπάρχει, τόσο χαώδης είναι η διαφορά του Ζιζού από όλους τους υπόλοιπους Γάλλους, τρίτος είναι ο Καντονά και μετά έρχεται ο Πλατινί.

Diego Maradona, κατα την αποψη μου μακραν ο κορυφαιος ποδοσφαιριστης ολων των εποχων κι αν δεν εκανε τις βλακειες με τα ναρκωτικα θα ειχε κανει ακομα πιο πολλα απιστευτα πραγματα.