Καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών

απίστευτη ατάκα του Μαραντόνα (εγώ αυτόν είπα , σε προηγούμενη σελίδα)
Σχετικά με τον Πελέ…

“είναι στο νούμερο 2 πίσω μου , γιατί κοιμόνταν στις 10 τη στιγμή που εγώ γυρνούσα μέχρι τις 5 το πρωί…”

ΘΕΟΣ Ο ΝΤΙΕΓΚΟ!!!

Zινταν οχι μονο γιατι ηταν και θα ειναι παικταρα αλλα και επειδη δεν εχω ζησει τους Πελε,Κροιφ,Μαραντονα και τον Ροναλντινιο τον θεωρω ναι μεν μεγαλο παικτη αλλα λιγο υπερεκτιμημενο και καπως…σνομπ σε καποιους αγωνες:p:)

Maradona,αν και τον προλαβα προς το τελος,εβλεπα οτι ματς επαιζε,εχω δει και παλια του και μπορω να πω,οσο πιο γραφικα γινεται,πως ηταν ο Θεος της μπαλας…τα σκηνικα με ναρκωτικα ουδεμια σχεση εχουν με μπαλα και σαν επιχειρημα κατα του,ειναι απλα ηλιθιο…τα πραματα που εκανε,οσο ηταν ναπολι,δειχνουν απο μονα τους πως ηταν κατι παραπανω απο ενας απλος παιχτης…αλλες εποχες,αλλα καθενας κρινεται με βαση την εποχη που επαιξε και γιαυτ,τα κατορθωματα του ειναι αξιοζηλευτα…δυστυχως,τον προλαβα στο τελος…Ζιζου θα ψηφιζα,συμφωνα με την ηλικια μου και οσα εχω δει,μετα το δημοτικο δλδ,τεραστια παιχτουρα,εχει καταφερει και αυτος,σχεδον οσα μπορει να καταφερει ενας ποδοσφαιριστης…Πελε δεν εχω δει ποτε αγωνα,οπωτε μονο απο τη φημη του τον ξερω…Κροιφ εχω δει καποια ματς και οντως ειναι τεραστιος,αλλα και παλι,δεν εχω δει γαμωτο αρκετα…ροναλντινιο ειναι και αυτος παιχταρα,αλλα δεν σκαω κιολας,καθε 2-3 χρονια βγαινουν κατι τετοιοι και αλλο τοσο κρατανε…δεν με συγκινει…οπωτε,απο τη λιστα,Μαραντονα και με πολυ μικρη διαφορα,απειροελαχιστη δλδ,Ζινταν…βεβαια,στο βαθος της καρδιας μου,ενας παιχτης μονο ακουμπαει για μενα τον Ντιεγκο και ισως τον ξεπερναει ωρες ωρες,που με πιανει και το φανμπουλικη:

Ρε παιδια Maradona o Πελε δεν πηγε καν Ευρωπη φανταστειτε επαιξε στιν Βραζιλια και στην Αμερικη το 60 ελεος…απλα δεινος skorer Maradona απλα θεος δεν τον σταματαγε κανεις εκανε την Νapoli ομαδα επαιξε εναντια σε ιταλικες αμυνες σε συγχρονο ποδοσφαιρο…Μπαφιαρης και pozarei με tatou του Che

MARADONA:!:

μεχρι στιγμης λεω μαραντονα…

ΑΛΛΑ αν ο μεσσι συνεχισει ετσι μετα απο μια 10ετια μπορει να ειναι μονος του στη κορυφη πανω απο μαραντονα και πελε…

συνδιαζει τις τριμπλες και τις ασσιστ του μαραντονα με τα γκολ του πελε!!!βεβαια χρειαζεται να κανει και καλα μουντιαλ…

εχτες παλι 3 γκολ εχει φτασει φετος 34 σε 38 ματς!!!

To 2o χτεσινό του γκολ κάνει χαζή μια ολόκληρη άμυνα.

Γαμώτο γιατί να παίζει στην σιχαμένη barcelona…

Πώς διάολο γίνεται να επικρατεί ο Ντιέγκο του Ζιζού, δεν μπορώ να καταλάβω…

Ίσως γιατί πήρε μόνος του ένα Μουντιάλ με μια μετριότατη Αργεντινή, την πήγε σε άλλον έναν τελικό και κέρδισε δυο πρωταθλήματα και ένα ΟΥΕΦΑ με μια μικρομεσαία ομάδα της Ιταλίας?

Λέω εγώ τώρα…

δεν ειναι ο Καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών αλλα δεν μπορω να κρατηθω…

Messi impossible goal Zaragoza
δειτε και κλαψτε μαζι μου…

Απίστευτο, μόλις το είδα! 8O Δεν είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών αλλά μπορεί να γίνει! 8)

Τη Γαλλία του '98 δεν την έλεγες διαστημική για κανένα λόγο. Πόσο μάλλον του 2006 που την έφτασε τελικό στα γεράματα με τους υπόλοιπους σε πολύ ρηχά νερά. Για να μην επεκταθούμε σε ατομικές διακρίσεις.

Τη γιγάντια διαφορά ποδοσφαιρικού μυαλού δε χρειάζεται να την εξαντλήσω καν σαν θέμα.

Τέσπα, γούστα είναι αυτά. Ο καθένας θεωρεί άλλα πράγματα όμορφα και ουσιώδη στο ποδόσφαιρο.

Το Μαραντόνα τον συμπαθώ, αλλά έναν τύπο που στο ζέσταμα έκανε τσαλίμια, στις μισές προπονήσεις δεν πατούσε κι έχει μείνει στην ιστορία σαν το πιο διάσημο χέρι, δε θα τον θεωρούσα ποτέ και για κανένα λόγο τον μεγαλύτερο ποδοσφαιριστή στα χρονικά.

Για μένα ο Ζιντάν είναι τελείως αλλού.

Βασικά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν έχεις δει τα Μουντιάλ '86, '90.
Αν τα δεις θα καταλάβεις. :wink:

Όπως και τη Νάπολι, ξανατονίζω μια μικρομεσαία ομάδα του ιταλικού νότου που έσπασε το κατεστημένο του πλούσιου βορρά.

O Ζιντάν είναι τεράστιος παίκτης απλά είχε μια Γαλλία με Μακελελέ, Ντεσάμπ, Πετί, Καρεμπέ, Μπλαν, Τιράμ και τα ρέστα. Διαστημική δεν ήταν, αλλά πολύ ποιοτικοί παίκτες όπως και νάχει. Έπαιζαν και εντός έδρας. Και σε επίπεδο συλλόγων είχε πάντα σούπερ συμπαίκτες σε σούπερ ομάδες.

ο μεσι εχει παρα πολλα κοινα σημεια
με τον μαραδονα ο τροπος που καλυπτει
την μπαλα και οι κοφτες τριπλες του
ειναι σχεδον ιδιες με του μαραντονα
ειναι σαν να βλεπω τον μαραντονα
να παιζει
εγω προλαβα να δω τον κοντο
στο μουντιαλ του 86 στο μεξικο
τελος παντων πιστευω οτι ο μεσι
θα γινει καλυτερος σε βαθος
χρονου και θα κατακτησει και πιο πολους
τιτλους
επισης πολυ μεγαλη παιχτουρα
ηταν ο τζορστ μπεστ τον γουσταρα με χιλια

To μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Μέσσι που όπως στον Τζόρνταν στο μπάσκετ (που είμαι άσχετος με το άθλημα) φαίνεται να είναι υπερφυσικό χαρακτηριστικό ή με άλλα λόγια ταλέντο είναι ΄τρόπος που κοντρολάρει την μπάλα εν κινήσει…και μιλάω περισσότερο όταν ανοίγει διασκελισμό…ο Μέσσι έχει το χαρακτηριστικό να ναοίγει τον διασκελισμό του και ενώ ανοίγει σε μήκος το βήμα του και αποκτά ταχύτητα καταφέρνει να ελ’εγχει την μπάλα ανεξάρτητα απο αυτόν τον ρυθμό που έχει το σώμα του…κάθε κοινός θνητός σαν κ εμάς όταν ανοίγει τον διασκελισμό του ατο κοντρόλ του ανοίγει και την μπάλα ουσιαστικά στον ίδιο ρυθμό με τον οποίο κινείται το σώμα του…αυτός ενώ ανοίγει βήμα καταφέρνει να κάνει πολλά και μικρά κοντρόλ διατηρώντας την μπάλα σχεδόν πάντα πάνω στα πόδια του…αυτό είναι που μπερδέυει και τον εκάστοτε αμυντικό…θεωρεί απίθανο έχοντας ανοίξει το βήμα και το κοντρόλ του ο Μέσσι να μπορέσει απότομα να αλλάξει κατέυθυνση 90 μοιρών κρατωντάς και την μπάλα στα πόδια…για αυτό ειδικά όταν ξεκινάει κούρσα είναι άπιαστος…σε αυτά εννοείται σαυμβάλλουν η άριστη τεχνική του, το χαμηλό κέντρο βάρους του και το εξαιρετικά γυμνασμένο κορμί του…εν ζωή Ζιντάν και Μέσσι είναι ότι καλύτερο έχουν δει τα μάτια μου…

+1
Ωρες ωρες μου φαινεται πως απλα η μπαλα,’‘κολλαει’’ πανω στο ποδι του,και οπως και να ελιχθει,στριφογυρισει,τριπλαρει,τρεξει,η μπαλα θα μεινει εκει,ακριβως πανω στο ποδι του…τρομερη τεχνικη καταρτιση…και αυτο το οτι ειναι μικροκαμωμενος,κοντα σε γρασιδι,τον κανει ακομα πιο σταθερο και ικανο στο να μπορει να ελεγχει τελεια την μπαλα και καθε του κινηση…οντως,μαζι με Ζινταν,ειναι και για μενα οσο ζω,οτι,οχι απλα καλυτερο,αλλα και πιο ομορφο εχω δει σε γηπεδο…χαιρεσαι απλα να τον βλεπεις να παιζει μπαλα…

Όλα καλά μάγκες αλλά μάλλον εννοείτε “εν ενεργεία” και όχι “εν ζωή”, έτσι; Δόξα τω Θεώ όλοι του πολλ ζωντανοί είναι! :stuck_out_tongue:

Προς το φίλο mits@ko:

Και μας μας αρέσει (πολύ!) ο Ζιντάν αλλά δε γίνεται να τον συγκρίνει κανένας με Ντιεγκίτο… ούτε αυτόν, ούτε κανέναν άλλο τωρινό ποδοσφαιριστή. Σόρρι, τί να κάνουμε;

Όσο για το Μέσσι, αν συνεχίσει σ’ αυτό το επίπεδο δεν ξέρω αν θα φτάσει να θεωρείται ο καλύτερος παίκτης όλων των εποχών (χλωμό το κόβω να πω την αλήθεια), αλλά είμαι βέβαιος ότι μια μέρα θα τον θυμόμαστε σαν τον σπουδαιότερο ποδοσφαιριστή της γενιάς μας, της εποχής μας, που είδαμε “live” και όχι από στιγμιότυπα και ποδοσφαιρικά επίκαιρα.

Εν τω μεταξύ έχει πλάκα που στο πολλ είναι και ο Ροναλντίνιο! :lol: Δεν πρόσεξα καλά ποιός άνοιξε το θρεντ (ο Μάνσον ήτανε;), αλλά προφανώς όταν το άνοιξε ήταν από τους πολλούς που άλλα περίμεναν και άααααααλλα είδαν… Γιατί σήμερα… ούτε γι’ αστείο στην ίδια φράση, όχι μόνο με τους άλλους του πολλ, αλλά ούτε καν με τους καλύτερους στον κόσμο αυτή τη στιγμή…

Εν ζωή εννοώ την δική μας ζωή όχι την δική τους…και ναι ακουγόταν κάπως μακάβριο πριν την διευκρίνηση αυτή!:lol: