Καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών

Συμφωνώ στο θέμα ομορφιάς. Ζιντάν πάνω απ’ όλους και μετά Μέσι, Ροναλντίνιο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Φιγκο, Ριβάλντο, Ρονάλντο. Όλοι αυτοί είχαν τα φεγγάρια τους ή τις χρονιές τους που “παπάδιζαν”.
Για μένα από το ‘97 και μετά που άρχισα να παρακολουθώ μπάλα, καλύτερο θεωρώ παίκτες που παίζουν κέντρο αλλά κάνουν τα πάντα και όχι μόνο επίθεση ή μόνο άμυνα.
Γι’ αυτό, καλύτερο θεωρώ τον Στέφαν Έφενμπεργκ ο οποίος έκανε τα πάντα και σύμφερε.
Μαζί με το Ρόι Κιν και τον Ζιντάν (ειπάμε, αυτός πάνω απ’ όλους) είναι οι πιο ολοκληρωμένοι παίκτες που έχω δει.

Ο πιο ολοκληρωμένος, μακράν του δευτέρου…

ενας απ τους καλυτερους (και ισως ο καλυτερος ποτε στη θεση του) ηταν και ο ρομπερτο καρλος…

και εχει πετυχει και μερικα απ τα καλυτερα γκολ με φαλτσο…π.χ. το φαουλ στο γαλλια-βραζιλια…

Mαζι με Μαλντινι ειναι οντως οι καλυτεροι.Κι επειδη μιλαμε για μπακ δινοντας μεγαλυτερη εμφαση στο αμυντικο κομματι,ισως ο Ιταλος να ειναι και λιγο πιο πανω.Αλλα τεραστιοι παικτες κι οι 2…

O Ροναλντίνιο πάντως φέτος έχει ανέβει πάρα πολύ αλλά έχει την ατυχία να αγωνίζεται σε μια γερασμένη και άχρωμη Μίλαν.

εγω θα μιλησω για αυτους που εχω ζησει και κυριως για τους εν ενεργεια.

πρωτα απο ολα,ειναι φανερο οτι ο μεσσι και ο κριστιανο ροναλντο ειναι οι καλυτεροι τη νδεδομενη χρονικη στιγμη.μονο που ο μεσσι περα απο το οτι ειναι απιστευτος παικτης,εει μαθει να παιζει και για την ομαδα,κατι που δυσκολα κανει ο αιγωπαθης ροναλντο.οποτε ο μεσσι υπερτερει.

ο κακα και ο ροναλντινιο ειναι δυο περιπτωσεις παικταραδων και απο τους αγαπημενους μου(σιγουρα περισσοτερο απο τον κριστιανο)οι οποιοι ομως εν τελει δεν εχουν γινει οι απιστευτοι παικτες που περιμεναμε και δεν εχουν βελτιωθει τοσο(βεβαια ο κακα εχει χρονια ακομα).

ο ρουνει,ο αγκουερο απο εκει και περα ειναι επισης πολυ ομορφο να τους βλεπεις να παιζουν,αλλα εχω την εντυπωση οτι ποτε δεν θα γινουν κορυφαιοι(σιγουρα ομως θα τους θυμομαστε στο περασμα των χρονων.

απο εκει και περα ο ζινταν,ο φιγκο,ο ροναλντο,ο γκιγκς και ο σκουουλς ειναι παικτες τεραστιας ποδοσφαιρικης ευφυειας που θεωρω τυχερο τον ευαυτο μου που τους εχω δει.

σε τελικη αναλυση,μαλλον σ μεσσι και ζινταν καταλήγω

Το πρώτο μουντιάλ που μπορώ να θυμηθώ με επαρκείς λεπτομέρειες είναι όντως του '94. Τον Μαραντόνα τον κρίνω από 2 DVD, οπότε δε θα πω ότι έχω την πλέον σφαιρική άποψη. Ωστόσο, δε γίνεται να παραβλέπω τις πάσες με κλειστά μάτια, τις 360 τρίπλες που γελοιοποιούσαν 2-3 τύπους σε 2 τετραγωνικά και τα σούτια του Ζιντάν που έχω ζήσει. Κι ΟΚ, απόλυτα δεκτό ότι η Νάπολι δεν είχε το υπέρτατο ρόστερ, όμως ούτε και η Γιουβέντους της περιόδου 96-98 ήταν ομάδα κτήνος, στους 2 τελικούς CL, στον ένα τη γλέντησε η Dortmund με 3άρα, το άλλο το πήρε στα πέναλτυ.

Ίσως επηρρεάζομαι και γιατί έχω αδυναμία στους παίκτες τύπου Ζιντάν και Τσάβι. Anyway.

Κι εγώ πιστεύω ότι ο Μέσι έχει τα φόντα να τους ξεπεράσει όλους.

Δυο ηταν,ειναι και θα ειναι οι all time αγαπημενοι μου ποδοσφαιριστες,χωρις να αδικω κανενα.
Αυτος…


κι αυτος…

Επειδή έζησα όλη την καριέρα Zidane λέω αυτόν…
Για Μαραντόνα δεν έχω πλήρη άποψη γιατί τον εαυτό μου τον θυμάμαι από το 87 και μετά να έχω κάποιες εικόνες από αθλητικά άρα το Μουντιάλ του 86 είναι off.
Πελέ έχω δει μόνο στιγμιότυπα αλλά μια φάση που κάνει προσποίηση στον τερματοφύλακα της Ουρουγουάης νομίζω και μετά στο πλασέ περνάει η μπάλα ξυστά άουτ είναι για πολλά respect!! Κρίμα που δε μπήκε τότε το γκολ. Θα το θυμόταν πολύ περισσότερος κόσμος…
Βρήκα link!

http://www.youtube.com/watch?v=uU6CYTs-YZ8&feature=related

2 για εμένα είναι οι μεγαλύτεροι ποδοσφαιριστές όλων των εποχών…

Ο Καραγκούνης και ο Ζίκο

Δεν κάνω πλάκα ο καραγκούνης για εμένα προσωπικά είναι ο μόνος παίχτης που έχει την ιδιαίτερη ικανότητα να κρατήσει μπάλα και να κερδίζει φαούλ απο το πουθενά…

Για τον ζίκο δεν έχω να πω…ο καλύτερος Βραζιλιανός ποδοσφαιριστής…

ΥΓ
Ο καλύτερος επίσης τερματοφύλακας άσχετο αλλά για εμένα είναι ο μεγάλος Luigi Buffon

Πήρε ένα μουντιάλ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ

Ας τον βαλσαμώσει κάποιος… PLEASE

Κρίμα, γιατί νόμισα πως έχεις υψηλή αίσθηση του χιούμορ !!

:bow::bow::bow:

Πανθεον,απλα…

Γενικότερα οι αθλητικές απόψεις του είναι γαμηστερές.
(Βλέπε λογική στο thread της ΑΕΛ)

Πέρα απο την πλάκα ο καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών για μένα ηταν είναι και παραμένει ο μεγάλος Diego Armado maradona.

Επίσης μου άρεσει σαν Ολυμπιακός που είμαι αλλά δεν φτάνει σε επίπεδα τον Diego ο Giovanni ο οποίος για μένα είναι ο μεγαλύτερος παιχταράς που ήρθε στην Ελλάδα…

http://www.youtube.com/watch?v=iaQhF-523As

Aπλα…

πως κ μου ειχε ξεφυγει αυτο…:-k

maradona λεμε… ο πελε τι δουλεια εχει στις επιλογες???:stuck_out_tongue:

Μαραντόνα ψήφισα αν και πρέπει να δούμε πως θα πάει η δουλειά με τον Μέσσι…

Επίσης τεράστια παικτούρα ο μέγιστος Φαν Μπάστεν

οταν παρει μονος του μουντιαλ, θα ξεκινησουμε αυτη την κουβεντα…:wink:

Άλλες εποχές, άλλες άμυνες, άλλο ποδόσφαιρο. Σημασία έχει ότι και οι 2 είναι από την Αργεντινή :wink: