Καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών

lol:lol::lol:

καλα οχι μονος του, με 10 κουτσους…:stuck_out_tongue:

Kαλά εν μέρη συμφωνώ με dr.love. Θαυμάζω απερίγραπτα μέσι. Εχω πει μάλιστα ότι σε 20-30 χρόνια θέλω να θυμόυνται αυτόν σαν τον μαραντόνα της γενιάς μας (σαν βασιλιά ένα πράμα), αλλά ομολογουμένως ο μέσι έχει και θα έχει για πάντα δίπλα του, αστέρια να υποστηρίζουν το παιξιμό του

Για τον μεγάλο Ντένις:

Αν με ρωτούσαν ποτέ “ποιοι 5 παίκτες σε έκαναν να θες να κλωτσάς το τόπι” είναι πολύ πιθανό το όνομά του να ερχόταν αβίαστα πρώτο.

Το καλύτερο κοντρόλ στην κίνηση που έχω δει ποτέ μου, ίσως μόνο ο Τζιοβάνι να τον κοντράρει.
Πάντως το γκολ με την Αργεντινή το '98, αν και μου κόστισε πολλά λεφτά, είναι έργο τέχνης.

Η σειρά βασικά είναι έτσι όπως παρουσιάζεται στο poll.

Κι αν τώρα αρχίσουμε να μιλάμε για προσωπικές συμπάθειες…

[SPOILER]Bati-bati-bati-bati-bati-bati-gooooooooooooooool[/SPOILER]

Για Κροιφ και Πελέ δεν έχω προσωπική άποψη, οπότε από αυτούς που έζησα ψηφίζω Ζιντάν. Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος, αμφιβάλω, αλλά σίγουρα ήταν αυτός που γούσταρα να βλέπω πιο πολύ. Αρχοντικός και ταυτόχρονα δυναμικός. Συνδυασμός που σκοτώνει. Ποτέ δεν με συγκινούσαν οι παίχτες σβούρες, χαμηλό κέντρο βάρους κτλ καθώς και οι πριμαντόνες. Θέλω μάχιμους στρατηγούς πασαδόρους

Τη γαυρίλα από την άλλη, δεν την κοντράρει κανείς :lol:. Ο Τζιοβάνι λέει :lol::lol:…

Η γαυρίλα γαυρίλα, αλλά και η αλήθεια αλήθεια.

Ο Τζιοβάνι είχε όντως ένα από τα καλύτερα κοντρόλ έβερ. Και γενικώς τρομακτικός παίκτης στα καλύτερά του. Ας θυμηθούμε ότι όταν έπαιζε στη Μπαρτσελόνα ο Πελέ είχε χρίσει ΑΥΤΟΝ ως διάδοχό του - ναι, ενώ ήταν ακόμα στα πάνω τους ο Ρονάλντο και ο Ριβάλντο… αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι ο Τζιοβάνι ήταν ανώτερος αυτών των δύο. Δείχνει απλώς το βεληνεκές του.

Σίγουρα μέσα στους 3, άντε 4 καλύτερους παίκτες που έπαιξαν ποτέ στην Ελλάδα.

ψηφισα και εγω Ζινταν στο poll…ο καλυτερος πιστευω ειναι ο Μεσι…

Άλλο αυτό, άλλο “το καλύτερο κοντρόλ εν κινήσει όλων των εποχών”, με αυτό γέλασα. Εννοείται ότι για Ελλάδα ήταν πάρα πολύ καλός ο Τζιοβάνι, αυτό έλειπε. Από τη Μπαρτσελόνα όμως, ήρθε στην Ελλάδα, δεν το λες και “βήμα μπροστά” αυτό στην καριέρα του.

Είναι ένα θέμα αυτό. Προφανώς ο Τζιοβάνι ήρθε στην Ελλάδα γιατί το να συνεχίζει να παίζει CL ήταν μια επιλογή σαφώς προτιμότερη γι’ αυτόν απ’ το να πάει σε καμιά Σαουδική Αραβία ή Αμερική ή Ιαπωνία, όπως γίνεται συνήθως με τους “φαντεζί” και γνωστούς λατινοαμερικάνους που έχουν τα χρονάκια τους. Βέβαια αν θυμάμαι καλά στη Μπαρτσελόνα είχε να ανταγωνιστεί τον Ριβάλντο για μια θέση στη βασική ενδεκάδα. Οπότε είχες απλώς δύο κορυφαίους παίκτες που δεν χωρούσαν και οι δύο, και επειδή ο ένας ήταν …πιο κορυφαίος απ’ τον άλλο, την πλήρωσε ο δεύτερος. Συμβαίνουν αυτά. Άλλος ένας λόγος που μπορώ να σκεφτώ για τον οποίο κατέβηκε επίπεδο ήταν το γεγονός ότι ήταν ένας εξαιρετικά τεχνίτης αλλά και πολύ αργός παίκτης ακριβώς την εποχή που αυτό το “είδος” είχε αρχίσει να γίνεται παρωχημένο στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Σίγουρα το να τον πεις “από τους καλύτερους παίκτες όλων των εποχών” είναι υπερβολικό, βασικά πρέπει να σαι τρελός για να το πεις αυτό. Αλλά το να πιάσεις ένα συγκεκριμένο, μεμονωμένο τεχνικό χαρακτηριστικό του, όπως το κοντρόλ, και να πεις ότι δεν το χεις δει πουθενά αλλού, ανεξάρτητα από την καριέρα που τελικά έκανε, και όχι συνολικά για το χαρακτήρα του ως παίκτη, αυτό θεωρώ ότι είναι θεμιτό και όχι απαραίτητα υπερβολικό.

Αν και στην τελική τι να μας πει και το κοντρόλ του Ζίο. Εδώ ο Θρύλος είχε ΑΛΒΕΣ, τι συζητάμε τώρα. =Ρ

Σε επίπεδο τεχνικής με τη μπάλα στα πόδια (και στο κεφάλι), οποιοσδήποτε άλλος παίκτης έχει παίξει στην Ελλάδα, τα τελευταία 25 χρόνια τον βλέπει με τα κυάλια τον Ζιο.

Στον Ολυμπιακό ήρθε γιατί του τα ‘σκασε χοντρά ο Κόκκαλης. Αν δεν είχε τον τραυματισμό στον χιαστό, θα ξανάφευγε σε 1-2 καλοκαίρια. Με το δεδομένο αυτό όμως, συν ότι κατάλαβε πως το ποδόσφαιρό μας είναι τόσο πίσω ώστε να χωράνε τακτικά παίκτες σαν κι αυτόν, συν το ότι μέτραγε πολύ την αγάπη του κόσμου γι’ αυτόν, τον κράτησε για τα καλά εδώ.

Ε, ντάξει τώρα. Σε επίπεδο τεχνικής με τη μπάλα τα πόδια ο Ριβάλντο δεν τον βλέπει και με τα κυάλια τον Τζιοβάνι. :roll:

Και όμως, σε αυτό το σημείο η διαφορά τους ήταν μεγάλη.
Απλά ο Ριβάλντο υπήρξε συνολικά πολύ πιο ολοκληρωμένος.

Τεχνικά ο Ζιοβάνι είναι μέσα στην αφρόκρεμα τούτου του πλανήτη διαχρονικά…

Ολοκληρωμένο παίκτη δεν τον έλεγες, αλλά μερικά από τα πιο όμορφα πράγματα που έχω δει στο χόρτο, είναι δικά του…

Μερικά είναι και του μεγάλου Φούνες, αλλά το πάμε πολύ μακριά…

Είπα το καλύτερο κοντρόλ στην κίνηση που έχω δει και μόνο αυτό. Ούτε “όλων των εποχών” ούτε γενικότερα καλύτερος παίχτης. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις, ξαναπροσπάθησε.

Γράκχο, και [I]Νουνιεζ [/I]είχε ο θρύλος, ελπίζω να τον θυμάσαι. :smiley:

Κάπως υπερβολικό σε βρίσκω. Αλλά εν πάσει περιπτώσει.

Ας πούμε (ΑΣ ΠΟΥΜΕ) ότι από αντικειμενικής άποψης ήταν συμπαθητικό γκολάκι. :stuck_out_tongue:

ψηφισα Πελε αλλα δεν μπορω να συγκρινω παιχτες που επαιξαν σε διαφορετικες εποχες.
Ολοι ηταν παιχταραδες!!!

καλα τα λεει ο σωτηρακο, οσο θυμαμαι ετουτο τι να πεις. ο τυπος ηξερε πολυ μπαλα.