Καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών

Στα καλα του ηταν και για εξω(βεβαια απο τη στιγμη που εφτιαξε ονομα ο Μαχλας εξω, προσωπικα πιστευω οτι μπορει ο οποιοσδηποτε).Την Μπαρτσελονα αναλογικα με το ποσο επαιξε, τη βοηθησε αρκετα.Στον Ολυμπιακο ηρθε αρχικα γιατι δε τον υπολογιζε ο Φαν Γκααλ κι απο κει και περα γιατι ο Ολυμπιακος του κανε συμβολαιαρα(τα συμβολαια του Κοκαλη σε συνδυασμο με τη ζωη και τις απαιτησεις εδω αλλωστε ηταν οι λογοι για τους οποιους δε φυγαν για εξω και καποιοι αλλοι του Ολυμπιακου που ειχαν το ταλεντο να παιξουν ας πουμε στη χειροτερη σε ομαδες τυπου Λυον).Αν δεν υπηρχε ο Σεμος, δε θα τον απολαμβαναμε τοσο καιρο στην Ελλαδα.Δεν ηταν μονο ο Ριμπο, αμα δειτε ροστερ επιθετκογενων παικτων Μπαρτσας απο εκεινες τις σεζον θα καταλαβετε.Ο Ριβαλντο καθαρα απο θεμα τεχνικης καταρτισης ηταν κατωτερος του Ζιο.Ηταν ομως απειρα πιο σταθερος παιχτης, δουλεψε περισσοτερο, ισως ειχε περισσοτερο νευρο, απο τα καλυτερα μακρινα σουτ στην ιστορια του ποδοσφαιρου, απο τα καλυτερα φαουλ στην ιστορια του ποδοσφαιρου, καλυτερα τελειωματα —> καλυτερη καριερα.Αλλα η φαντασια του Ζιο σε συνδυασμο με το οτι μπορουσε να την υλοποιησει μεσω της τεχνικης απο αλλο πλανητη που ειχε, μας χαρισαν καποιες στιγμες που βλεπεις σπανια σε οποιοδηποτε ποδοσφαιρικο γηπεδο του πλανητη.

Αυτη τη μαλακια στο 4:45 ξερετε ποσες φορες ειχα προσπαθησει να τη βγαλω στο σχολειο;@@…

1 Like

Πεθαίνω με ύμνο γαύρου-trance στο βίνδεο :lol::lol::lol:

Αγαπητε φιλε. Οπωσδηποτε εχεις το δικαιωμα να προτιμας να δωσεις τον ψηφο σου σε αυτον που εσυ νομιζεις καλλιτερον. Ομως μια και εδωσες ομως τις αιτιες για την προτιμησι σου θα μου επιτρεψεις να σου πω πως εχεις λαθος. Η ομαδα του Πελε εχει πεξει στην Ευρωπη. Στα τελοι της δεκαετιας του 50 ο Πελε επεξε στην Αθηνα με την ΑΕΚ , με τον ΠΑΟ και με τον Ολυμπιακο σε φιλικα παιχνιδια.
Νικησε τις δυο πρωτες και ηρθε ισοπαλια με την τελευταια .
Και κατι ακομα . Ο Νικος Τζουνακος . φιλος μου Περιστεριωτης και παιχτης του Παναθηναικου εφερε τον Πελε και δυο τρεις ακομα συμπαιχτες του στο Περιστερι.
Τους πηγαμε σε ενα ταβερνακι της γειτονιας στο Περιστερι. Τσιμπισαμε λιγακι μαζυ με κανα δυο ποτηρακι απο την ρετσινα της “κυρα καλιοπης”

και η αγγέλω, πατημέντο

σβηνω

Ακυρο thread.
Καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών απο τα μουντιαλ και μόνο?
Και πρεπει να διαλεξουμε απο αυτους τους 5?
Καληνυχτα,
Αμα ειναι θα βαλω την γιαγια μου να ψηφισει,

Ψήφισα Πελέ γιατί ήταν καλύτερος αθλητής και πιο αγαπημένος απ τους υπόλοιπους .
Μετά σε σειρά προτίμησης πάει ο Κρόιφ γιατί ήταν πολύ πιο ιστορικό-εμβληματικό σύμβολο κυρίως εξωαγωνιστικά (βλέπε ιστορία Μπαρτσελόνα επί εποχής του και τι έχει προσφέρει). Μέτα πάει ο τεράστιος Ντιεγκίτο που είναι ένα κεφάλαιο μόνος του. Οι υπόλοιποι ανάξιοι λόγοι μπροστά στους τρεις προαναφερθέντες. Παρόλα αυτά ο Ζιζού ήτο ο σπουδαιότερος και πιο ολοκληρωμένος μέσος που ειδαν τα μάτια μου (είμαι μικρός)

ΥΓ: Πάντα θα προσκυνώ Τζορτζ Μπεστ και Έρικ Καντονά κι ας είμαι Λίβερπουλ (Νταγκλίς Θεέ )!!!

2 Likes

^ μονο αληθειες

3 Likes

Εντωμεταξύ όταν ήταν 37 ο Ζλαταν, έπαιζε στο MLS

Ισχυει, και πηγε για τον χαβαλε του και για να ζησει στο Λος Αντζελες για 1.5 χρονο βεβαια ε.
Κατι μου λεει οτι δεν περιμενει κανενας τον Κριστιανο να επιστρεψει στην Ευρωπη στα 39 του και να παιζει σε υψηλο επιπεδο.

Αν πάει αύριο στην Ιταλία, πάλι με 30 γκολ θα τελειώσει τη χρονιά

Ναι φαινεται απο τα 3 γκολ σε 16 εμφανισεις με την Man Utd φετος στην Αγγλια που οι αμυνες ειναι πολυ χειροτερες απο τις Ιταλικες, κι εσυ θελεις να βαλει 30 στην Ιταλια? Οκ…

Εδώ τους κάνει πλάκα ο Ζλάταν ρε

Εχμ… Πλέον όχι

Δεν υπάρχει σύγκριση μωρέ. Είμαι απ αυτούς που πάνε Ζλάταν με τα χίλια αλλά τον είδαμε στην Αγγλία. Τίποτα δεν έκανε ήρθε και ο τραυματισμός και γειά σας. Δεν νομίζω να μπορεί η πρέμιερ να γίνει μέτρο σύγκρισης από την στιγμή που ο υψηλός ρυθμός της δεν βοηθάει τους μεγάλους ηλικιακά επιθετικούς.

Κατα τ άλλα all hail king Zlatan

Ε, άνετα βασικά. Έχει πιάσει βλέπω τόπο η διαφήμιση της Πρέμιερ Λιγκ, αλλά προσωπικά βρίσκω αστεία την ιδέα ότι οι άμυνες μιας μέσης αγγλικής ομάδας να υπερτερεί της μέσης ιταλικής. Αποφασίστε γενικά αν θέλετε να συνεχίσετε τον μύθο περί πολλών γκολ στην Αγγλία ή τον μύθο περί κατενάτσιου στην Ιταλία :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Η σύγκριση γίνεται μεταξύ της νοοτροπίας των δύο παικτών. Όχι μεταξύ των αριθμών τους και το πόσα γκολ έχουν βάλει σε κάθε πρωτάθλημα. Όχι δηλαδή ότι ο Ζλάταν δεν έχει βάλει άπειρα γκολ όπου και να έχει παίξει.

Τεσπά, υποθετική κουβέντα άρα με μικρή αξία. Αυτό που δεν είναι υποθετικό είναι το ότι ο Ζλάταν στα 41 του έπαιξε σε ομάδα πρωταθλητισμού και την βοήθησε σημαντικά να πάρει το πρωτάθλημα, ενώ ο Κριστιάνο προς το παρόν φαίνεται ξεθωριασμένος και η καριέρα του ίσως τελειώνει άδοξα. Δεν είναι και τεράστια έκπληξη, αφού ο πρώτος έχει χτίσει καριέρα με βάση το μυαλό του και την τεχνική του, ενώ ο δεύτερος με βάση ταχύτητα δύναμη και positioning. Τα οποία είναι πιο δύσκολα όσο μεγαλώνει κανείς.

1 Like

Τα τελευταία χρόνια έχω δει αρκετό ιταλικό πρωτάθλημα και δεν ισχύει το στερεότυπο περί σκληρών αμυνων και λίγων γκολ.

Υπάρχουν κάτι Σετσια, Σασουολο, Μπολόνια κλπ που τρώνε γκολ με το τσουβαλι. Και στην Αγγλία υπάρχουν ομάδες με αστεία άμυνα αλλά η Νιούκαστλ πχ που υποτίθεται είναι 7η δύναμη φέτος νομίζω δεν έχει να ζηλέψει κάτι αμυντικά απ’ την Ίντερ και την Μίλαν

1 Like

Η Λίβερπουλ όμως σίγουρα έχει να ζηλέψει :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Το meme αυτό είναι από σελίδα του facebook στην οποία οι διαχειριστές είναι φανμπόϋδες του Μέσι.

οκ

2 Likes