Καλύτερες ταινίες 2013

Μέχρυ τώρα η 10άδα διαμορφώνεται ως εξής:

1.The Hunt
2.Before Midnight
3.The Place Beyond the Pines
4.Trance
5.Rush
6.Only Lovers Left Alive
7.All is Lost
8.Iron Man 3
9.Hunger games: Catching Fire
10. Gravity

Απογοητεύσεις (Χωρίς σειρά προτίμησης):
1.To the Wonder
2.Man of Steel
3.Only God Forgives
4.Pacific Rim
5.Elysium
6.Machete Kills
7.Inside Llewyn Davis
8.La Grande Bellezza

To the hunt είναι περσινό ακόμα και σε εμάς βγηκε το '12 και όχι το '13.

Only Lovers Left Alive που το είδες;;; Σε εμάς βγαίνει το '14 :-s

εγω ακόμη ψάχνομαι να καταλάβω πως κοτσάρουμε την χρονιά μιας ταινίας απο δίπλα σωστά.
την χρονιά που τελείωσε το γύρισμα και η παραγωγή της? την χρονιά που παίχθηκε πρώτη φορά σε φεστιβάλ και τέτοια? την πρώτη έξοδο στο πολύ κοινό??

Κοίτα το πιο σύνηθες είναι η χρονιά που παίχτηκε για πρώτη φορά στους κινηματογράφους μιας χώρας. Αν δεις και μερικά site (και ελληνικά και ξένα) που σε βάζουν να ψηφίσεις τις καλύτερες ταινίες στις επιλογές τους έχουν τις ταινίες με ημερομηνία εξόδου στην εκάστοτε χώρα (για αυτό έβαλα και σχετικό link στο αρχικό ποστ). Τώρα από εκεί και μετά ο καθένας φαντάζομαι απλά παίρνει υπόψη του την ημερομηνία κυκλοφορίας γενικά.

Το the hunt βέβαια από όπου και αν το πιάσεις στο '13 δεν φτάνει :stuck_out_tongue:

Frances Ha (2012) λεει το imdb
το 12 εχει μόνο παρουσίες σε φεστιβάλ. και το 13 σε ευρύ κοινό. αλλά το Imdb το πιάνει 12.
σε μια χώρα μπορεί να παιχτεί και 24346342 μήνες μετά. γενικά πότε λογίζεται μια ταινία σε ποια χρονιά

Στο imdb υπάρχουν οι ημερομηνίες εξόδου μιας ταινίας για κάθε χώρα ξεχωριστά (έχει ένα link με την ακριβής ημερομηνία δίπλα στον τίτλο). Αυτό που παίρνει υπόψιν του είναι προφανώς η αμερικάνικη έξοδος της ταινίας αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό το τελευταίο.

νομίζω ότι στην παρένθεση είναι η πρώτη προβολή της ταινίας δημοσίως (είτε σε φεστιβάλ, είτε με κανονική διανομή)

Το Hunt το έβαλα φετινό γιατί έχει προταθεί για φετινό οσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης.
Το νέο Jarmusch το είδα στο Torino Film Festival (μαζί με Inside LLewyn Davis, All is Lost).

Το καπτεν φίλιπς πολυ ωραίο . Το συνήγορος για κλωτσιες . Το χομπιτ το λάτρεψα . Το jobs αδιάφορο . Diana - μέτριο . Δεν θυμάμαι και πολλα . Λες επειδή πιάνω τα τριάντα τρία να ξεχνάω ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

dallas1981 το καλύτερο που ειδα για φέτος ηταν αυτό

το χόμπιτ ηταν fail
το captain philips το ιδιο
και το thor 2 ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ παρόλο που ειμαι φαν του thor το πρώτο μέρος το θεωρώ ΔΥΝΑΤΟ

εγω μεσα στις καλυτερες πρεπει να βαλω και το 12 χρονια σκλαβος. πραγματικα ηταν πολυ καλη ταινια. εκλεισε ιδανικα το 2013 απο θεμα ταινιων…

Όντως το χανγκοβερ δεν το είδα . Προσπάθησα κανα δυο φορές . Αμαρτία είναι ε ;
Άσχετο αλλα το hunt που είναι ταινίαρα , μετράει για φέτος ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

νομιζω το hunt θεωρειται περσινη

Αμαρτία είναι να το δεις, κατ’ εμέ.

http://www.rocking.gr/cine/10+1-Oi-kaluteres-tainies-tou-2013/18584/

Ωραία και η λίστα του rocking. Δεν έχω δει μερικές βέβαια ακόμα (Blue Jasmine, 12 years a slave). Αλλά όλες οι υπόλοιπες μου άρεσαν και μερικές είναι και στην δική μου λίστα.

Διαγράψτε ότι έγραψα σ’αυτό το θέμα, το Filth είναι η καλύτερη ταινία της χρονιάς για μένα!

αν και λίστα δεν θα κάνω με τόσες λίγες που εχω δει,αλλά τα Frances Ha Και Le passé(the past) μπαίνουν καρφί στα καλύτερα της χρονιάς.
μόλις είδα το δεύτερο. νιώθω να μην μπορώ να κουνηθώ. δυνατό ταινιονι.ευχαριστώ [B]lupin[/B] :slight_smile:

Ας πω και εγώ τη δική μου λίστα για το 2013 (οι επιλογές είναι όποιες έχει δώσει και το Αθηνόραμα ως ταινίες του 13)… Δεν έχουν σειρά προτίμησης…

[U][B]La Vie D’Adele
The Great Beauty
The Great Gatsby
No
Beyond The Hills
Frances Ha
Blancanieves
Oh Boy
Le Passe
Miss Violence[/B][/U]

Αν έπρεπε να διαλέξω μια ταινία, θα ήταν το ‘[B]Le Passe[/B]’ και ως φόρο τιμής για το 3/3 του [B]Farhadi[/B] αλλά και επειδή είχε τα φόντα πολύ μεγάλης ταινίας…
Μια ειδική αναφορά και στην απεικόνιση των σχέσεων εξουσίας (εντός και εκτός οικογενείας) του [B]Сhild’s Pose[/B], στον παραμυθένιο κόσμο του [B]Tabu[/B] , στο ατμοσφαιρικό [B]Βest Offer[/B] του G.Tornatore συνοδευόμενο απ’ τις μουσικές του E.Moriccone (παρ’ ότι αποδείχτηκε ‘κενό’ νοήματος εν τέλει), στο [B]Broken Circle Breakdown[/B] (αν και περίμενα περισσότερα, ποιος δεν μπορεί να μην ερωτευτεί τη ζωή ακούγοντας αυτό [U][B]εδώ[/B] [/U]…Ικανοποιητική και η νέα προσπάθεια του [B]Γούντυ[/B] και οι αγαπημένες συζητήσεις του [B]Before Midnight[/B]
Κενά νοήματος και flat μου φάνηκαν το [B]Le Capital[/B] του [B]Γαβρά[/B] και ο [B]Λύκος της Wall Street[/B]… Aπογοητευτική η [B]Gloria[/B] και σκουπιδάκι το [B]I’m So Excited[/B] του [B]Αλμοδοβάρ[/B]

αφου ειδα να το αποθεώνεται, και μιας και εμπιστεύομαι το γουστο μερικων εδω μεσα μολις ειδα το Le passe… Πολυ καλη ταινια πράγματι!!! :wink:

Αν και δεν εχω δει πολλές αξιόλογες το 13 για μενα η ταινία του 13 ειναι το prisoners!!! Και δε το δέχομαι που δεν εχει ουτε μια υποψηφιότητα στις χρυσες σφαιρες και εχει το Captain Phillips που ηταν απλα καλο…

Mιας και είδα τις περισσότερες ταινίες που με ενδιέφεραν λίγο ως πολύ στην χρονιά, μια τελική 15αδα έτσι να βρίσκεται

http://www.imdb.com/list/PZlaiZU2t1c/?start=1&view=detail&sort=listorian:asc&defaults=1&lists=PZlaiZU2t1c&scb=0.1780147305689752

(σωστή σειρά με το list order στην επιλογή short by επάνω)