Καλύτερες ταινίες 2013

οριστε και οι υποψηφιοτητες για τα οσκαρ

γελάει ο κόσμος με την αποχή του Bruhl από Β- Αντρικό και την παρουσία του χοντρόHill

2 πράγματα με μια πρώτη ματιά:

  1. πολύ αδικα το Inside Llewyn Davis έξω από τις υποψηφιότητες για καλύτερη ταινία
  2. αν δεν το δώσουν ούτε φέτος στον di caprio να πάνε να γαμηθούνε (δεδομένου ότι γράψαν στα αρχίδια τους τον redford)

O Bruhl στο Rush τόσο πολύ σας άρεσε όλους; Δεν λέω πολύ καλή ερμηνεία αλλά δεν μου έλειψε όταν είδα την λίστα. Το Inside Llewyn Davis δεν το έχω δει ακόμα δυστυχώς αλλά μετά τις αποθεωτικές κριτικές που πήρε μου έκανε εντύπωση που το άφησαν έξω.

Από όσους είδα μου κάνουν εντύπωση οι απουσίες Tom Hanks για Captain Plillips και Emma Thompson για Saving MrBanks

Επίσης όχι πως έχει και τόσο σημασία αλλά με μια ματιά στα τεχνικά βραβεία πως ακριβώς το Lone Ranger θεωρείται πως έχει καλύτερα εφε από το Pacific Rim (που απουσιάζει) και τι ακριβώς θεωρήθηκε production desigh στο Gravity?? Από ότι ξέρω αυτή η κατηγορία αναφέρεται στα σκηνικά. Είχε καλύτερο green screen από τις υπόλοιπες που απουσίαζαν??

Μολις ειδα το Gravity και γουσταρα! Πραγματικα πολυ καλη και προσεγμενη ταινια!

Αυτό θα είναι αδικία γιατί ο Bale στο American Hustle ήταν καλύτερος…

Για μένα τα στανταράκια φέτος πρέπει να είναι Cuaron Best Director, Jonze Better Original Screenplay, Lubezki Best Cinematography. Επίσης θα ήθελα (αλλά δε θα γίνει) Bale Best Actor, Fassbender Best Supporting Actor, Before Midnight Best Adapted Screenplay. Γενικά να καταποντιστεί αυτή η αθλιότητα το Αμερικαν Χασλ (εκτός του Μπέηλ). Περιμένω να δω και το λύκο για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Blanchett για Α γυναικειο, χωρις καν ανταγωνισμο…

Cuaron Best Director
12 Χρονια καλυτερη ταινια
Αυτα τα πρωτα ευκολακια.

http://www.tokoulouri.com/culture/gravi-zzzz/

εκεί στο κουλούρι ενθουσιάστηκαν μάλλον με το gravity.

Που είναι το Rush ρε ξεφτιλισμένοι στα Oscar; Ούτε καν ο Bruhl στους δεύτερους ρόλους (θέλω να το πάρει ο Leto πάντως);

Λίγες ώρες πριν την απονομή και μιας και έχω δει όλες τις ταινίες πλέον που είναι υποψήφιες θα αποτολμήσω μερικά προγνωστικά αλλά και προτιμήσεις.

[B]Καλύτερη ταινία[/B] θα το πάρει το [B]12 years a slave[/B] (εγώ θα ήθελα Her)

[B]Καλύτερη σκηνοθεσία[/B] θα το πάρει ο [B]Cuaron [/B] (θα ήθελα ο McQueen)

[B]Α ανδρικός ρόλος[/B] θα το πάρει ο [B]McConaughey[/B] (θα ήθελα ο DiCaprio)

[B]Α γυναικείος[/B] θα το πάρει η [B]Blanchet[/B] (θα ήθελα το ίδιο, μάλλον η πιο εύκολη κατηγορία αν και έχουν αγνοηθεί 2-3 εξαιρετικές φέτος)

[B]Β ανδρικός ρόλος[/B] θα το πάρει ο [B]Leto[/B] (θα ήθελα επίσης Leto)

[B]B γυναικείος[/B] θα το πάρει η [B] Lupita Nyong’o[/B] (θα ήθελα η Julia Roberts)

[B]Σενάρια[/B] πρωτότυπου θα πάει στο [B]Her[/B] και διασκευασμένο στο [B]12 years a slave[/B] (Her, Before Midnight τα δικά μου).

Θα δούμε το πρωί τι ψάρια έπιασα :stuck_out_tongue:

Μ’ αρέσουν τα σενάρια σου περισσότερο γιατί δεν βλέπω το American Hustle. Θεωρώ υπερεκτιμημένες τις ερμηνείες και υπερβολικές τις υποψηφιότητες των Adams, Lawrence, Cooper.
Επίσης, μακάρι να το πάρει ο McConaughey.
Ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά με τα Οσκαρ, οπότε δεν ξέρω πως πάει η δουλειά γενικά.

Ρε συ dead δεν επαιζες στοίχημα? Όλα τα πιασες!!!

Βασικά παραήταν προβλέψιμα φέτος :stuck_out_tongue:

Είδα λίγο και την απονομή (όχι live εννοείται) μεγάλη στιγμή όταν κατά παρουσίαση που έκανε ο Bill Murray για το βραβείο καλύτερης φωτογραφίας και αφού ανέφερε τους υποψηφίους είπε το τεράστιο “oh… we forgot one… Harold Ramis for Caddyshack, Ghostbusters and Groundhog Day” και δεν ήταν στο “σενάριο” να το πει, Ένας δικός του μικρός φόρος τιμής στο Ramis. Ωραίος.

Ότι είπες για το λόγο του Murray. Επειδή είδα τα βραβεία live, ωραία πέρασα, να επισημάνω τα όμορφα λόγια του Jared με την αναφορά του στα γεγονότα στης Ουκρανίας και της Βενεζουέλας, τον πραγματικά συγκινητικό λόγο της Lupita αλλά και το γεμάτο ειλικρίνεια λόγο του McConaughey που όσο περνάει ο καιρός τον λατρεύω και περισσότερο.

Αυτο ακριβως.
Χωρις μεγαλες εκπληξεις.